Καλωδιο ethernet.

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 25 Απρ 2020, 19:44

ST48410 έγραψε:
25 Απρ 2020, 19:10
Naida έγραψε:
25 Απρ 2020, 19:08
Ελπίζω να μη το χάλασα εγώ :o
Αποκλείεται εκτός αν έφαγε τράκο στη μεταφορά και πάλι άλλα θα χάλαγαν πρώτα και τελευταία η κάρτα. Ακραίο ενδεχόμενο.
Α οκ. Δεν το μετέφερα εγώ για να μου πέσει ή κάτι τέτοιο τελοσπαντων.
Στύγιος έγραψε:
25 Απρ 2020, 19:12
Naida έγραψε:
25 Απρ 2020, 19:08
Στύγιος έγραψε:
25 Απρ 2020, 18:55
Μπες στο bios με del στην εκκίνηση , πήγαινε στη καρτέλα safe mode και τσέκαρε Yes και save . Εδώ που φτάσαμε δεν έχεις να χάσεις και τίποτα :102:
Θα το επιχειρήσω κι αυτό, θα πάω σούπερ και μολις γυρίσω. Μήπως και βρω και τίποτα στο σουπερ.
Μη με μπινελικώσεις μετά , να θυμάσαι ότι προσπάθησα να βοηθήσω :102:
Παίζει να του κάνω ζημια;
Αρχέλαος έγραψε:
25 Απρ 2020, 19:15
Δεν χάλασες τίποτα. Η κάρτα δικτύου δεν χαλάει έτσι.

Εμένα και το θέτω προς ενημέρωση και έτσι απλά για την ιστορία, χάλασε ελέω κεραυνού και ενώ έλειπα για διακοπές με κλειστό ρεύμα και εκτός την πρίζα κιόλας.
Αλλά τότε αγνοούσα ότι έπρεπε να αποσυνδέσω και το τηλεφωνικό καλώδιο, έτσι πέρασε στον ρούτερ και από κει άμεσα στην κάρτα δικτύου και έγινε η ζημιά.
Είχα δοκιμάσει και τους drivers που τους πέρασα από κινητό και αργότερα έμαθα τι έφταιγε.
Οχι ενταξει δεν έκανα τίποτα τέτοιο :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 25 Απρ 2020, 22:33

Μια τελευταία ερώτηση και σας αφήνω στην ησυχία σας, επειδή τώρα εχω κεραία wifi, αξίζει ο κόπος να μπω να κανω αυτά στο bios ή να το ψάξω γενικότερα πιο πολύ, γιατί μόλις την έβαλα πανω, έχω ίντερνετ αλλά βλέπω κολλάει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 25 Απρ 2020, 22:56

Naida έγραψε:
25 Απρ 2020, 22:33
Μια τελευταία ερώτηση και σας αφήνω στην ησυχία σας, επειδή τώρα εχω κεραία wifi, αξίζει ο κόπος να μπω να κανω αυτά στο bios ή να το ψάξω γενικότερα πιο πολύ, γιατί μόλις την έβαλα πανω, έχω ίντερνετ αλλά βλέπω κολλάει.
Όχι μαρή , μη το πειράζεις το bios :lol: Aυτό έχει σχέση με το wi-fi , και τον ρούτερ πλέον :wave:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 25 Απρ 2020, 22:58

Στύγιος έγραψε:
25 Απρ 2020, 22:56
Naida έγραψε:
25 Απρ 2020, 22:33
Μια τελευταία ερώτηση και σας αφήνω στην ησυχία σας, επειδή τώρα εχω κεραία wifi, αξίζει ο κόπος να μπω να κανω αυτά στο bios ή να το ψάξω γενικότερα πιο πολύ, γιατί μόλις την έβαλα πανω, έχω ίντερνετ αλλά βλέπω κολλάει.
Όχι μαρή , μη το πειράζεις το bios :lol: Aυτό έχει σχέση με το wi-fi , και τον ρούτερ πλέον :wave:
Χμ οκ θα το δω τότε, γιατί αργεί υπερβολικά. Ευχαριστώ πολύ όλους!
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 26 Απρ 2020, 00:12

Χμ οκ θα το δω τότε, γιατί αργεί υπερβολικά. Ευχαριστώ πολύ όλους!
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις μία εσωτερική κάρτα δικτύου. Πριν όμως εγώ θα αγόραζα νέο καλώδιο δικτύου και θα το δοκίμαζα. Έπειτα θα έλεγχα ότι οι θύρες του ρούτερ δεν είναι απενεργοποιμένες. Αφού τώρα έχεις σύνδεση με wifi μπορείς να συνδεθείς στο ρούτερ με μπραουσερ.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3973
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 30 Απρ 2020, 16:15

Αρχέλαος έγραψε:
25 Απρ 2020, 19:15
Δεν χάλασες τίποτα. Η κάρτα δικτύου δεν χαλάει έτσι.

Εμένα και το θέτω προς ενημέρωση και έτσι απλά για την ιστορία, χάλασε ελέω κεραυνού και ενώ έλειπα για διακοπές με κλειστό ρεύμα και εκτός την πρίζα κιόλας.
Αλλά τότε αγνοούσα ότι έπρεπε να αποσυνδέσω και το τηλεφωνικό καλώδιο, έτσι πέρασε στον ρούτερ και από κει άμεσα στην κάρτα δικτύου και έγινε η ζημιά.
Είχα δοκιμάσει και τους drivers που τους πέρασα από κινητό και αργότερα έμαθα τι έφταιγε.
Τις προάλλες ρύθμιζα το τοπικό δίκτυο (αποτελούμενο από 2 ζευγάρια powerline adapters) στο σπίτι και έκανα αυτήν ακριβώς τη σκέψη.
Τα UPS μπορεί να προστατεύουν τα PC και λοιπές συσκευές από μεταβολές (spikes) της τάσης, τι γίνεται όμως με το ρεύμα που περνάει μέσω των καλωδίων LAN; (Cat 5e εν προκειμένω)
Είμαστε εντελώς απροστάτευτοι; Δεν αναφέρομαι σε ακραίες περιπτώσεις όπως πτώση κεραυνού, τις κλασικές μαλακίες που γίνονται στο δίκτυο της ΔΕΗ και πολύ πιθανόν προκαλούν διαρκή φθορά.
Και αν η φθορά αυτή περιορίζεται στο NIC, πάει στο Διάολο. Με ένα δεκαρικάκι παίρνεις Gigabit PCI-e κάρτα και καθάρισες.
Αν παρασύρει και τίποτα άλλο; Μπρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ. :cry

Εκεί που κοιτούσα για updated drivers των motherboard -αμφότερα της ASRock-, έπεσα πάνω σε ένα "Unique Feature" ονόματι "ASRock Full Spike Protection".
Full spike έτσι, όχι στιγμιαία αύξηση τάσης από τα 220V (που ποτέ δεν είναι ακριβώς τόσο, πάντα υπάρχουν μικρές αποκλίσεις της τάξης του ±5% ή και ±10%) στα 260V ξέρω ’γώ.
Παμπλίσιτι στάντ; Τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα; Μακάρι να ΜΗΝ χρειαστεί να το διαπιστώσουμε...
Σχετική συζήτηση στο reddit
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12177
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 30 Απρ 2020, 17:05

Μηχανικός έγραψε:
08 Απρ 2020, 21:49
stergiosbik έγραψε:
08 Απρ 2020, 21:03
Mια βοηθεια.
Εκανα αιτηση για vdsl γραμμη.
Πιστεύω να ξέρεις ότι τώρα πια δεν θα έχεις τηλέφωνο όταν θα κόβεται το ρεύμα και δεν θα δουλεύει το router.
δεν ισχυει αυτο.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 30 Απρ 2020, 18:42

Gordian Knot έγραψε:
30 Απρ 2020, 16:15
Αρχέλαος έγραψε:
25 Απρ 2020, 19:15
Δεν χάλασες τίποτα. Η κάρτα δικτύου δεν χαλάει έτσι.

Εμένα και το θέτω προς ενημέρωση και έτσι απλά για την ιστορία, χάλασε ελέω κεραυνού και ενώ έλειπα για διακοπές με κλειστό ρεύμα και εκτός την πρίζα κιόλας.
Αλλά τότε αγνοούσα ότι έπρεπε να αποσυνδέσω και το τηλεφωνικό καλώδιο, έτσι πέρασε στον ρούτερ και από κει άμεσα στην κάρτα δικτύου και έγινε η ζημιά.
Είχα δοκιμάσει και τους drivers που τους πέρασα από κινητό και αργότερα έμαθα τι έφταιγε.
Τις προάλλες ρύθμιζα το τοπικό δίκτυο (αποτελούμενο από 2 ζευγάρια powerline adapters) στο σπίτι και έκανα αυτήν ακριβώς τη σκέψη.
Τα UPS μπορεί να προστατεύουν τα PC και λοιπές συσκευές από μεταβολές (spikes) της τάσης, τι γίνεται όμως με το ρεύμα που περνάει μέσω των καλωδίων LAN; (Cat 5e εν προκειμένω)
Είμαστε εντελώς απροστάτευτοι; Δεν αναφέρομαι σε ακραίες περιπτώσεις όπως πτώση κεραυνού, τις κλασικές μαλακίες που γίνονται στο δίκτυο της ΔΕΗ και πολύ πιθανόν προκαλούν διαρκή φθορά.
Και αν η φθορά αυτή περιορίζεται στο NIC, πάει στο Διάολο. Με ένα δεκαρικάκι παίρνεις Gigabit PCI-e κάρτα και καθάρισες.
Αν παρασύρει και τίποτα άλλο; Μπρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρρ. :cry

Εκεί που κοιτούσα για updated drivers των motherboard -αμφότερα της ASRock-, έπεσα πάνω σε ένα "Unique Feature" ονόματι "ASRock Full Spike Protection".
Full spike έτσι, όχι στιγμιαία αύξηση τάσης από τα 220V (που ποτέ δεν είναι ακριβώς τόσο, πάντα υπάρχουν μικρές αποκλίσεις της τάξης του ±5% ή και ±10%) στα 260V ξέρω ’γώ.
Παμπλίσιτι στάντ; Τα ψεύτικα τα λόγια τα μεγάλα; Μακάρι να ΜΗΝ χρειαστεί να το διαπιστώσουμε...
Σχετική συζήτηση στο reddit
Οι περισσότερες motherboard υποτίθεται ότι έχουν surge protection στα Ethernet ports. Αν δεν το εμπιστεύεσαι, υπάρχουν Ethernet surge protectors:

https://mikrotik.com/product/rbgesp#fndtn-gallery

https://www.ui.com/accessories/ethernet ... protector/

Γενικά στη χειρότερη θα σου αχρηστευτεί το port. Θεωρητικά δεν ξέρω να μπορεί να γίνει κάτι χειρότερο, εγώ σε τέτοιες καταστάσεις απλά έχω δει ports να πεθαίνουν και τίποτα άλλο.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3973
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 30 Απρ 2020, 19:35

Ευχαριστώ, το σημειώνω. :smt023

Μιλάμε για απότομη μεταβολή (η ζημιά αν θυμάμαι καλά γίνεται με την υπέρταση, στο undervolting το πολύ-πολύ να κλείσει η συσκευή) ή ακραίες περιπτώσεις όπως κεραυνοί;

Μπας και τα powerplugs ενσωματώνουν κύκλωμα προστασίας για τέτοιες περιπτώσεις; Αν όχι τα low-end μοντέλα των €30 με ονομαστική ταχύτητα 500Mbps, τα 1000ρια, 1200αρια κ.λπ. που ξεπερνούν το κατοστάρικο.
Απ’ την άλλη σκέφτομαι πως από τη στιγμή οι κατασκευαστές τονίζουν πως θα πρέπει να συνδέονται απευθείας στην πρίζα (για ελαχιστοποίηση των παρεμβολών/επίτευξη μέγιστου transfer rate), οι πιθανότητες για surge protection εντός του powerplug είναι λίγες...
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Καλωδιο ethernet.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 30 Απρ 2020, 20:41

Gordian Knot έγραψε:
30 Απρ 2020, 19:35
Ευχαριστώ, το σημειώνω. :smt023

Μιλάμε για απότομη μεταβολή (η ζημιά αν θυμάμαι καλά γίνεται με την υπέρταση, στο undervolting το πολύ-πολύ να κλείσει η συσκευή) ή ακραίες περιπτώσεις όπως κεραυνοί;

Μπας και τα powerplugs ενσωματώνουν κύκλωμα προστασίας για τέτοιες περιπτώσεις; Αν όχι τα low-end μοντέλα των €30 με ονομαστική ταχύτητα 500Mbps, τα 1000ρια, 1200αρια κ.λπ. που ξεπερνούν το κατοστάρικο.
Απ’ την άλλη σκέφτομαι πως από τη στιγμή οι κατασκευαστές τονίζουν πως θα πρέπει να συνδέονται απευθείας στην πρίζα (για ελαχιστοποίηση των παρεμβολών/επίτευξη μέγιστου transfer rate), οι πιθανότητες για surge protection εντός του powerplug είναι λίγες...
Δεν έχω χρησιμοποιησει ποτέ powerplugs, σε τέτοιες καταστάσεις στήνω πάντα wireless bridges , αλλά in any case θα πρέπει να κάνεις review τα specs του κατασκευαστή για να είσαι σίγουρος. Το educated guess είναι πώς κάτι θα έχουν κάνει implement.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών