Τα φώτα σας

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3958
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Τα φώτα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 15 Μάιος 2020, 21:38

Να ρωτήσω κάτι;

Σε ένα διαμέρισμα φίλου από το εξωτερικό ολοκληρώθηκε πριν λίγο καιρό ανακαίνιση (υδραυλικά, ηλεκτρολογικά κτλ.)

Το διαμέρισμα είναι 30 τμ (κούτσικο δλδ) και κατοικείται μόλις 10-15 ημέρες, αν δεν κάνω λάθος. Μόλις πριν λίγο με πήρε τηλέφωνο ο από πάνω γείτονας έξαλλος, λέγοντας ότι οι ανακαινιστές πείραξαν κάπως τα καλώδια τα ηλεκτρολογικά και έτσι αυτός κατέληξε να πληρώνει για δύο ή για τρία διαμερίσματα.

Υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να πειράξει κάποιος από ένα διαμέρισμα καλώδια άλλου διαμερίσματος; Δεν έχω ιδέα τι παίζει (μου φαίνεται μούφα, αλλά ρωτάω μπας και καταλάβω).

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27217
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Τα φώτα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 15 Μάιος 2020, 22:03

stella έγραψε:
15 Μάιος 2020, 21:38
Να ρωτήσω κάτι;

Σε ένα διαμέρισμα φίλου από το εξωτερικό ολοκληρώθηκε πριν λίγο καιρό ανακαίνιση (υδραυλικά, ηλεκτρολογικά κτλ.)

Το διαμέρισμα είναι 30 τμ (κούτσικο δλδ) και κατοικείται μόλις 10-15 ημέρες, αν δεν κάνω λάθος. Μόλις πριν λίγο με πήρε τηλέφωνο ο από πάνω γείτονας έξαλλος, λέγοντας ότι οι ανακαινιστές πείραξαν κάπως τα καλώδια τα ηλεκτρολογικά και έτσι αυτός κατέληξε να πληρώνει για δύο ή για τρία διαμερίσματα.

Υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να πειράξει κάποιος από ένα διαμέρισμα καλώδια άλλου διαμερίσματος; Δεν έχω ιδέα τι παίζει (μου φαίνεται μούφα, αλλά ρωτάω μπας και καταλάβω).
Ακατοίκητο διαμέρισμα έχει κατανάλωση και μάλιστα την χρεώνεται άλλος; :o

Θα βρεις κάποιον φίλο που καταλαβαίνει έστω και λίγα από ηλεκτρολογικά.
Στο επισκευασμένο διαμέρισμα ανοίξτε μια ηλ/κή συσκευή, κατά προτίμηση να τραβάει αρκετό ρεύμα.
Μετά θα ανεβείτε στο σπίτι του γείτονα και θα του ζητήσετε να βγάλει τα πάντα από την πρίζα και εννοώ τα πάντα. Να είστε από κοντά για να βεβαιωθείτε ότι το έκανε.
ΜΗΝ κατεβάσετε διακόπτες από τον πίνακα, πλην της ηλ/κής κουζίνας ή ηλ/κου θ/σίφωνου ή άλλης συσκευής που δεν έχει παρά μόνο διακόπτη στον πίνακα.
Μετά πηγαίνετε στο ρολόι του. (αποδεδειγμένα δικό του με λογ/σμό της ΔΕΗ) και ελέγξετε αν γυρίζει.
Αν δεν γυρίζει πέστε του να πάει να ....!
Αν γυρίζει ανεβείτε στο επισκευασμένο και κλείστε την ανοικτή συσκευή.
Αν το ρολόι του σταματήσει να τρέχει έχετε εσείς θέμα και ψάξτε το με επαγγελματία ηλ/γο.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3958
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Τα φώτα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 15 Μάιος 2020, 22:10

Nandros έγραψε:
15 Μάιος 2020, 22:03

Ακατοίκητο διαμέρισμα έχει κατανάλωση και μάλιστα την χρεώνεται άλλος; :o

Θα βρεις κάποιον φίλο που καταλαβαίνει έστω και λίγα από ηλεκτρολογικά.
Στο επισκευασμένο διαμέρισμα ανοίξτε μια ηλ/κή συσκευή, κατά προτίμηση να τραβάει αρκετό ρεύμα.
Μετά θα ανεβείτε στο σπίτι του γείτονα και θα του ζητήσετε να βγάλει τα πάντα από την πρίζα και εννοώ τα πάντα. Να είστε από κοντά για να βεβαιωθείτε ότι το έκανε.
ΜΗΝ κατεβάσετε διακόπτες από τον πίνακα, πλην της ηλ/κής κουζίνας ή ηλ/κου θ/σίφωνου ή άλλης συσκευής που δεν έχει παρά μόνο διακόπτη στον πίνακα.
Μετά πηγαίνετε στο ρολόι του. (αποδεδειγμένα δικό του με λογ/σμό της ΔΕΗ) και ελέγξετε αν γυρίζει.
Αν ΟΧΙ πέστε του να πάει να ....!
Αν ΝΑΙ ανεβείτε στο επισκευασμένο και κλείστε την ανοικτή συσκευή.
Αν το ρολόι του τρέχει έχετε εσείς θέμα και ψάξτε το με επαγγελματία ηλ/γο.
.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Ξέρεις ποιο είναι το (ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ) παράξενο;

Ισχυρίζεται ότι ο ηλεκτρολόγος της ανακαίνισης πείραξε τα καλώδια και τώρα χρεώνεται και για άλλα διαμερίσματα (όχι απαραίτητα το δικό μας, που όπως λες ήταν ακατοίκητο, αλλά ότι κάποιου άλλου τα καλώδια τα ένωσε ο ηλεκτρολόγος με τα δικά του εκ παραδρομής).

Μάλλον θα βάλω τον ηλεκτρολόγο να συνεννοηθεί. Αλλά στο τέλος όντως θα του πω να πάει να...!!! :smt005:

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27217
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Τα φώτα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 15 Μάιος 2020, 22:14

stella έγραψε:
15 Μάιος 2020, 22:10
Nandros έγραψε:
15 Μάιος 2020, 22:03

Ακατοίκητο διαμέρισμα έχει κατανάλωση και μάλιστα την χρεώνεται άλλος; :o

Θα βρεις κάποιον φίλο που καταλαβαίνει έστω και λίγα από ηλεκτρολογικά.
Στο επισκευασμένο διαμέρισμα ανοίξτε μια ηλ/κή συσκευή, κατά προτίμηση να τραβάει αρκετό ρεύμα.
Μετά θα ανεβείτε στο σπίτι του γείτονα και θα του ζητήσετε να βγάλει τα πάντα από την πρίζα και εννοώ τα πάντα. Να είστε από κοντά για να βεβαιωθείτε ότι το έκανε.
ΜΗΝ κατεβάσετε διακόπτες από τον πίνακα, πλην της ηλ/κής κουζίνας ή ηλ/κου θ/σίφωνου ή άλλης συσκευής που δεν έχει παρά μόνο διακόπτη στον πίνακα.
Μετά πηγαίνετε στο ρολόι του. (αποδεδειγμένα δικό του με λογ/σμό της ΔΕΗ) και ελέγξετε αν γυρίζει.
Αν ΟΧΙ πέστε του να πάει να ....!
Αν ΝΑΙ ανεβείτε στο επισκευασμένο και κλείστε την ανοικτή συσκευή.
Αν το ρολόι του τρέχει έχετε εσείς θέμα και ψάξτε το με επαγγελματία ηλ/γο.
.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Ξέρεις ποιο είναι το (ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ) παράξενο;

Ισχυρίζεται ότι ο ηλεκτρολόγος της ανακαίνισης πείραξε τα καλώδια και τώρα χρεώνεται και για άλλα διαμερίσματα (όχι απαραίτητα το δικό μας, που όπως λες ήταν ακατοίκητο, αλλά ότι κάποιου άλλου τα καλώδια τα ένωσε ο ηλεκτρολόγος με τα δικά του εκ παραδρομής).

Μάλλον θα βάλω τον ηλεκτρολόγο να συνεννοηθεί. Αλλά στο τέλος όντως θα του πω να πάει να...!!! :smt005:
Μεταξύ μας όλα είναι πιθανά στις πολυκατοικίες.

Συνεννοήσου με τον γείτονα ότι τον ηλ/γο θα τον πληρώσεις εσύ, αν εσύ φταις.
Αν όχι θα τον πληρώσει εκείνος. Ενημέρωσε μας με την αντίδραση του. Είμαι περίεργος πώς θα αντιδράσει.

Το τελευταίο θα το κάνεις αφού σιγουρευτείς 1.000% ότι έχεις δίκιο! :wink
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3958
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Τα φώτα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 15 Μάιος 2020, 22:18

Χαχα σοβαρά;;;

Παίζει να έχει δίκιο;;;

F@ck, τι να πω; Εν τω μεταξύ, ο εν λόγω ηλεκτρολόγος μου είπε να του πω να πάει να ...!!! και να καλέσει το ΔΕΔΔΗΕ. Άντε βγάλε άκρη!!!

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Τα φώτα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 15 Μάιος 2020, 22:18

ποσο χρονων ειναι?
τελος παντων αυτα που λεει ειναι θεοτρελλα ,δεν γινονται.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25481
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Τα φώτα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 15 Μάιος 2020, 22:21

stella έγραψε:
15 Μάιος 2020, 21:38
Να ρωτήσω κάτι;

Σε ένα διαμέρισμα φίλου από το εξωτερικό ολοκληρώθηκε πριν λίγο καιρό ανακαίνιση (υδραυλικά, ηλεκτρολογικά κτλ.)

Το διαμέρισμα είναι 30 τμ (κούτσικο δλδ) και κατοικείται μόλις 10-15 ημέρες, αν δεν κάνω λάθος. Μόλις πριν λίγο με πήρε τηλέφωνο ο από πάνω γείτονας έξαλλος, λέγοντας ότι οι ανακαινιστές πείραξαν κάπως τα καλώδια τα ηλεκτρολογικά και έτσι αυτός κατέληξε να πληρώνει για δύο ή για τρία διαμερίσματα.

Υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να πειράξει κάποιος από ένα διαμέρισμα καλώδια άλλου διαμερίσματος; Δεν έχω ιδέα τι παίζει (μου φαίνεται μούφα, αλλά ρωτάω μπας και καταλάβω).
για ποια χωρα λες;
αν εχει παρει συνεργειο ελευθερων επαγγελματιων με αδεια εργασιας κλπ, την ευθυνη για οποια λαθη εχουν οι ηλεκτρολογοι και οχι εσυ

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3958
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Τα φώτα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 15 Μάιος 2020, 22:26

talaipwros έγραψε:
15 Μάιος 2020, 22:21
stella έγραψε:
15 Μάιος 2020, 21:38
Να ρωτήσω κάτι;

Σε ένα διαμέρισμα φίλου από το εξωτερικό ολοκληρώθηκε πριν λίγο καιρό ανακαίνιση (υδραυλικά, ηλεκτρολογικά κτλ.)

Το διαμέρισμα είναι 30 τμ (κούτσικο δλδ) και κατοικείται μόλις 10-15 ημέρες, αν δεν κάνω λάθος. Μόλις πριν λίγο με πήρε τηλέφωνο ο από πάνω γείτονας έξαλλος, λέγοντας ότι οι ανακαινιστές πείραξαν κάπως τα καλώδια τα ηλεκτρολογικά και έτσι αυτός κατέληξε να πληρώνει για δύο ή για τρία διαμερίσματα.

Υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να πειράξει κάποιος από ένα διαμέρισμα καλώδια άλλου διαμερίσματος; Δεν έχω ιδέα τι παίζει (μου φαίνεται μούφα, αλλά ρωτάω μπας και καταλάβω).
για ποια χωρα λες;
αν εχει παρει συνεργειο ελευθερων επαγγελματιων με αδεια εργασιας κλπ, την ευθυνη για οποια λαθη εχουν οι ηλεκτρολογοι και οχι εσυ
Ελλάδα, ο ιδιοκτήτης μένει εξωτερικό. Ναι, υπάρχει συνεργείο νόμιμο κανονικά, αλλά μου είπαν να μην ασχοληθώ παραπάνω και να τον συμβουλεύσω να καλέσει στο ΔΕΔΔΗΕ. Να πω την αλήθεια, μόλις μίλησα και σε έναν υπάλληλο εξυπηρέτησης από ΔΕΔΔΗΕ (γνωστό μου) και μου είπε ότι δεν παίζει αυτό που ισχυρίζεται ο γείτονας, αλλά μιλάμε για Ελλαδάρα, οπότε κρατάω μια πισινή.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17130
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Τα φώτα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 15 Μάιος 2020, 22:27

stella έγραψε:
15 Μάιος 2020, 22:18
Χαχα σοβαρά;;;

Παίζει να έχει δίκιο;;;

F@ck, τι να πω; Εν τω μεταξύ, ο εν λόγω ηλεκτρολόγος μου είπε να του πω να πάει να ...!!! και να καλέσει το ΔΕΔΔΗΕ. Άντε βγάλε άκρη!!!
Mαλακιες λεει.Καλα σου ειπε ο ηλεκτρολογος να παει να γαμηθει.
Ξεχωριστα ρολογια εχουν τα διαμερισματα.Κανενας ηλεκτρολογος δεν θα εκανε τετοια ανοησια.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25481
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Τα φώτα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 15 Μάιος 2020, 22:28

stella έγραψε:
15 Μάιος 2020, 22:26
talaipwros έγραψε:
15 Μάιος 2020, 22:21
stella έγραψε:
15 Μάιος 2020, 21:38
Να ρωτήσω κάτι;

Σε ένα διαμέρισμα φίλου από το εξωτερικό ολοκληρώθηκε πριν λίγο καιρό ανακαίνιση (υδραυλικά, ηλεκτρολογικά κτλ.)

Το διαμέρισμα είναι 30 τμ (κούτσικο δλδ) και κατοικείται μόλις 10-15 ημέρες, αν δεν κάνω λάθος. Μόλις πριν λίγο με πήρε τηλέφωνο ο από πάνω γείτονας έξαλλος, λέγοντας ότι οι ανακαινιστές πείραξαν κάπως τα καλώδια τα ηλεκτρολογικά και έτσι αυτός κατέληξε να πληρώνει για δύο ή για τρία διαμερίσματα.

Υπάρχει έστω και μία πιθανότητα να πειράξει κάποιος από ένα διαμέρισμα καλώδια άλλου διαμερίσματος; Δεν έχω ιδέα τι παίζει (μου φαίνεται μούφα, αλλά ρωτάω μπας και καταλάβω).
για ποια χωρα λες;
αν εχει παρει συνεργειο ελευθερων επαγγελματιων με αδεια εργασιας κλπ, την ευθυνη για οποια λαθη εχουν οι ηλεκτρολογοι και οχι εσυ
Ελλάδα, ο ιδιοκτήτης μένει εξωτερικό. Ναι, υπάρχει συνεργείο νόμιμο κανονικά, αλλά μου είπαν να μην ασχοληθώ παραπάνω και να τον συμβουλεύσω να καλέσει στο ΔΕΔΔΗΕ. Να πω την αλήθεια, μόλις μίλησα και σε έναν υπάλληλο εξυπηρέτησης από ΔΕΔΔΗΕ (γνωστό μου) και μου είπε ότι δεν παίζει αυτό που ισχυρίζεται ο γείτονας, αλλά μιλάμε για Ελλαδάρα, οπότε κρατάω μια πισινή.
a ok, αν εχει προβλημα αυτος, δωσε του τα στοιχεια του συνεργειου να τα βρουνε, εσυ δεν ευθυνεσαι για την ποιοτητα δουλειας του συνεργειου παρ'εκτος και αν τους ειπες να κοιταξουν ηλεκτρολογικα αλλου διαμερισματος ( που προφανως δεν ειπες)

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25481
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Τα φώτα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 15 Μάιος 2020, 22:31

το διαμερισμα των 30 τετραγωνικων, ειναι purpose build ή ειναι κομματιο απο μεγαλυτερο διαμερισμα που στην συνεχεια διαιρεθηκε;
αν το δευτερο και ειναι παλια πολυκατοικια , τοτε ολα παιζουν

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3958
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Τα φώτα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 15 Μάιος 2020, 22:36

perseus έγραψε:
15 Μάιος 2020, 22:18
ποσο χρονων ειναι?
τελος παντων αυτα που λεει ειναι θεοτρελλα ,δεν γινονται.
45άρης, ξέρωγω. :102:

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3958
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Τα φώτα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 15 Μάιος 2020, 22:39

talaipwros έγραψε:
15 Μάιος 2020, 22:31
το διαμερισμα των 30 τετραγωνικων, ειναι purpose build ή ειναι κομματιο απο μεγαλυτερο διαμερισμα που στην συνεχεια διαιρεθηκε;
αν το δευτερο και ειναι παλια πολυκατοικια , τοτε ολα παιζουν
Παλιά πολυκατοικία, αλλά αυτούσιο το διαμέρισμα, δεν διαιρέθηκε απ' όσο γνωρίζω. Θα δώσω αύριο το τηλέφωνο του συνεργείου, ελπίζω να μην σφαχτούνε χοχο.

ΥΓ: Μάλλον του ήρθε φουσκωμένος ο λογαριασμός λόγω χειμώνα (σόμπες, αερόθερμα, κλιματισμός, στο σπίτι δεν παίζει κεντρική θέρμανση, βάλε και θερμοσίφωνα κτλ.) και με τη λογική του σκέφτηκε ότι κάποιος άλλος θα φταίει.

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3958
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Τα φώτα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 15 Μάιος 2020, 22:45

stergiosbik έγραψε:
15 Μάιος 2020, 22:27
stella έγραψε:
15 Μάιος 2020, 22:18
Χαχα σοβαρά;;;

Παίζει να έχει δίκιο;;;

F@ck, τι να πω; Εν τω μεταξύ, ο εν λόγω ηλεκτρολόγος μου είπε να του πω να πάει να ...!!! και να καλέσει το ΔΕΔΔΗΕ. Άντε βγάλε άκρη!!!
Mαλακιες λεει.Καλα σου ειπε ο ηλεκτρολογος να παει να γαμηθει.
Ξεχωριστα ρολογια εχουν τα διαμερισματα.Κανενας ηλεκτρολογος δεν θα εκανε τετοια ανοησια.
:smt023:smt023:smt023

Ελπίζω να μην πέσαμε σε φωστήρα!!!

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8201
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Τα φώτα σας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 19 Μάιος 2020, 20:04

.
Δέν ξέρω και πολλα από ηλεκτρονικά.....

Απο Τάμπλετ....στέλνω e mail με 4 φώτο....

Μού τό εχει 2 ώρες τώρα στά "πρός αποστολή".....

Με την ενδειξη "Μεταφόρτωση".....

Αναγνωρίζουμε πού υπάρχει τό πρόβλημα ;;;

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών