Alpha Bank

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Alpha Bank

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 05 Ιουν 2020, 01:08

mao mao έγραψε:
05 Ιουν 2020, 01:01
Αρχέλαος έγραψε:
05 Ιουν 2020, 00:54
mao mao έγραψε:
05 Ιουν 2020, 00:47





Αντίθετα στην πειραιώς τα πράγματα είναι τραγικά. Πολύ χειρότερα από δημόσιο.
Ως προς ποιο ζήτημα;

Παράδειγμα θα σου πω κυριολεκτικά σημερινό. Χρειάζομαι την κίνηση του λογαριασμού μου τον Φλεβάρη του 2018. Δεν μπορεί να βγει με web banking . Εξουσιοδοτώ συγγενή να αιτηθεί και να παραλάβει για λογαριασμό μου την κίνηση. Υπέθετα οτι θα το παραλάμβανε σχεδόν επιτόπου. Κάλεσαν τον διευθεντή, ζήτησαν οτι άλλα έγγραφα μπορείς να φανταστείς, και είπαν οτι θα στείλουν το αίτημα στη νομική υπηρεσία. Μέσα σε 5 εργάσιμες θα το στείλουν. Δες χρονοτριβή και γραφειοκρατία για ένα απλούστατο ζήτημα.
Καταλαβαίνω. Ταλαιπωρία.

Είχα άλλο πράγμα στο μυαλό μου.
Σε μερικά καταστήματα με φυσική παρουσία ακόμα και για μία έκδοση προπληρωμένης κάρτας χρειάζεται ραντεβού με αναμονή ακόμα και μία εβδομάδα.
Όχι σε όλα πάντως.
Πάντως σε ηλεκτρονικές συναλλαγές και εξυπηρέτηση πελατών ευρύτερα δεν είχα θέμα εδω και 13 χρόνια που έχω web banking Πειραιώς.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3948
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Alpha Bank

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 05 Ιουν 2020, 01:09

Cecily Anne έγραψε:
05 Ιουν 2020, 01:07
stella έγραψε:
05 Ιουν 2020, 00:59
Εγώ το αντίθετο έχω δει προσωπικά, έχω τις καλύτερες εντυπώσεις από την Πειραιώς και τις χειρότερες από την Alpha. 3 χρόνια με Πειραιώς η εξυπηρέτηση είναι σούπερ. Μην τους ματιάξω!!!
Τα ίδια και στο δικό μας κατάστημα. Η Πειραιώς μακράν καλύτερη από τις άλλες. Με χειρότερη την εθνική.
Ωχ ναι, την Εθνική την έχω απωθήσει ως ανάμνηση. Μπρρρ η χειρότερη!!!

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7419
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Alpha Bank

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 05 Ιουν 2020, 01:10

Spiros252 έγραψε:
05 Ιουν 2020, 01:05
mao mao έγραψε:
05 Ιουν 2020, 01:01

Παράδειγμα θα σου πω κυριολεκτικά σημερινό. Χρειάζομαι την κίνηση του λογαριασμού μου τον Φλεβάρη του 2018. Δεν μπορεί να βγει με web banking . Εξουσιοδοτώ συγγενή να αιτηθεί και να παραλάβει για λογαριασμό μου την κίνηση. Υπέθετα οτι θα το παραλάμβανε σχεδόν επιτόπου. Κάλεσαν τον διευθεντή, ζήτησαν οτι άλλα έγγραφα μπορείς να φανταστείς, και είπαν οτι θα στείλουν το αίτημα στη νομική υπηρεσία. Μέσα σε 5 εργάσιμες θα το στείλουν. Δες χρονοτριβή και γραφειοκρατία για ένα απλούστατο ζήτημα.
Αν είχες προβλέψει να σου στέλνει κάθε μήνα αναλυτικό λογαριασμό μέσω web banking στο e-mail σου θα γλυτώνες την ταλαιπωρία.

Πάντως η Πειραιώς έχει την τεράστια πατέντα "Λεφτά στο Λεπτό".
Ο λογαριασμός είναι προσωπικός και όχι ιδιαίτερα ενεργός. Δεν φαντάστηκα ποτέ οτι θα χρειαστώ ανάλυση. Εντωμεταξύ την κίνηση τη ζητάει η εφορία χωρίς λόγο με τη σειρά της. Τους έχω πάει ήδη χαρτί για το ποσό που εισέπραξα από το ταμείο παρακαταθηκών, αλλά αυτοί ζητάνε να δουν οτι το ποσό μπήκε στην πειραιώς. Ασχολούνται τώρα καμιά 10αριά άτομα για κάτι που είναι εντελώς αχρείαστο. Παράνοια.

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Alpha Bank

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 05 Ιουν 2020, 01:18

Α καλά... παράνοια δεν θα πει τίποτα..
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30646
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Alpha Bank

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 05 Ιουν 2020, 01:55

γνωρίζω την Αlpha Βank απο εποχή Ιονικης, ηταν πρωτοπόρα στην τεχνολογία και πολύ καλή στην εξυπηρέτηση αλλά τα τελευταία χρόνια έχασε το ρυθμό της στα καταστήματα με διαρκείς αναδιοργανώσεις και στην τεχνολογία οι αναβαθμίσεις μερικές φορές είναι χειρότερες και πιο δύσχρηστες.
Η Πειραιώς με τόσες τράπεζες που απορρόφησε έχασε σε κάποια φάση τη μπάλα, ακόμα προσπαθεί να οργανωθεί αλλά γενικά φροντίζει το προσωπικό της και τον πελάτη
Η Eurobank έχει κουλτούρα λαμογιάς στα στελέχη τουλάχιστον , καλή για web-banking μόνο, αν δεν έχεις πάρε-δώσε μαζί τους στα καταστήματα, αλλά να ελέγχεις τα λεφτά σου και να μην εμπιστεύεσαι τις προτάσεις τους.
Η Εθνική έχει αποβάλλει λιγάκι της ατμόσφαιρα αδιάφορης δημόσιας υπηρεσίας στα καταστήματα, στην τεχνολογία είναι πίσω
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40716
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Alpha Bank

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Ιουν 2020, 03:09

Πάντως οι κάρτες της Εθνικής έχουν μακράν την καλύτερη απόκριση σε ηλεκτρονικές συναλλαγές.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Alpha Bank

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 05 Ιουν 2020, 09:44

Μου τρώει την κάρτα το μηχάνημα. Πειραιώς επιτόπου νέα κάρτα. Αlpha Βank σε δυο εβδομάδες.... τσαντίστηκαν όταν άκουσαν παναγιες, και τα έκλεισα όλα εκεί. :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Alpha Bank

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 05 Ιουν 2020, 09:53

Πειραιως οι μεγαλυτεροι μαλακες

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Alpha Bank

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 05 Ιουν 2020, 10:11

Είχε και της εθνικής πρόβλημα. Μπηκα χθες μέσα βλέπω 0€, πανικός, χαμός, ταχυπαλμία και συνειδητοποιω ότι τόσα είχα και πριν. Ηρέμησα.


Υγ Πέρα από τη πλάκα, έκανα χθες μια μεταφορά και μου ήρθε σήμερα η ενημέρωση.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Alpha Bank

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 05 Ιουν 2020, 10:21

Οπότε το συμπέρασμα είναι ότι όλες οι τράπεζες είναι γτπκ.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23368
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Alpha Bank

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Ιουν 2020, 10:22

Ερμής έγραψε:
05 Ιουν 2020, 00:11
Ρε σεις βάρεσε μπιελα το web της alpha?
Έχει κανένας να μπει να δει;

Η εξυπηρέτηση είναι κλειστή και λογικό τέτοια ώρα.
Μπαίνει σε maintenance συνηθως τέτοιες ώρες, αλλα κυρίως σαββατοκύριακα/παρασκευόβραδα, και η αλφα απ'οσο ξερω σε προειδοποιεί με μπανεράκι στη σελίδα της για αυτο, καμποσες μέρες πριν. Χτες μπορεί απλως να λάγκαρε το συστημα για λίγο.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Alpha Bank

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 05 Ιουν 2020, 10:27

vantono έγραψε:
05 Ιουν 2020, 10:22
Ερμής έγραψε:
05 Ιουν 2020, 00:11
Ρε σεις βάρεσε μπιελα το web της alpha?
Έχει κανένας να μπει να δει;

Η εξυπηρέτηση είναι κλειστή και λογικό τέτοια ώρα.
Μπαίνει σε maintenance συνηθως τέτοιες ώρες, αλλα κυρίως σαββατοκύριακα/παρασκευόβραδα, και η αλφα απ'οσο ξερω σε προειδοποιεί με μπανεράκι στη σελίδα της για αυτο, καμποσες μέρες πριν. Χτες μπορεί απλως να λάγκαρε το συστημα για λίγο.
Μάλλον γιατί όντως το προσέχω το μπανεράκι, αλλά μου έκανε εντύπωση πως το σύστημα έτρεχε, έμπαινες κανονικά στο σύστημα και σου έδειχνε μηδενικό το λογαριασμό. Ώς συνήθως όταν παίζει maintenance απλά δε μπορείς να συνδεθείς.
Απλά μέχρι να καταλάβω τι συμβαίνει, μου ήρθε λίγο νταμπλάς.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23368
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Alpha Bank

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Ιουν 2020, 10:31

Spiros252 έγραψε:
05 Ιουν 2020, 01:05
mao mao έγραψε:
05 Ιουν 2020, 01:01

Παράδειγμα θα σου πω κυριολεκτικά σημερινό. Χρειάζομαι την κίνηση του λογαριασμού μου τον Φλεβάρη του 2018. Δεν μπορεί να βγει με web banking . Εξουσιοδοτώ συγγενή να αιτηθεί και να παραλάβει για λογαριασμό μου την κίνηση. Υπέθετα οτι θα το παραλάμβανε σχεδόν επιτόπου. Κάλεσαν τον διευθεντή, ζήτησαν οτι άλλα έγγραφα μπορείς να φανταστείς, και είπαν οτι θα στείλουν το αίτημα στη νομική υπηρεσία. Μέσα σε 5 εργάσιμες θα το στείλουν. Δες χρονοτριβή και γραφειοκρατία για ένα απλούστατο ζήτημα.
Αν είχες προβλέψει να σου στέλνει κάθε μήνα αναλυτικό λογαριασμό μέσω web banking στο e-mail σου θα γλυτώνες την ταλαιπωρία.

Πάντως η Πειραιώς έχει την τεράστια πατέντα "Λεφτά στο Λεπτό".
:g030:
Μας εχει σώσει/ξελασπώσει άπειρες φορές αυτο.
Για μενα η Πειραιως ειναι πολύ μπροστά. Μετα τη συγχώνευση με την Κύπρου βεβαια, εχω παρατηρήσει οτι εχει πεσει λιγο η απόδοσή της αλλα στρώνει σιγά-σιγά. Αλλα και παλι, για μενα τουλαχιστον ειναι μακραν πιο μπροστά απο τις υπόλοιπες. Ακολουθουν κατά σειρά Αλφα, euro και εθνικη, η οποια για μενα τουλάχιστον ειναι η πιο γιατομπούτσο.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23368
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Alpha Bank

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 05 Ιουν 2020, 10:33

Ερμής έγραψε:
05 Ιουν 2020, 10:27
vantono έγραψε:
05 Ιουν 2020, 10:22
Ερμής έγραψε:
05 Ιουν 2020, 00:11
Ρε σεις βάρεσε μπιελα το web της alpha?
Έχει κανένας να μπει να δει;

Η εξυπηρέτηση είναι κλειστή και λογικό τέτοια ώρα.
Μπαίνει σε maintenance συνηθως τέτοιες ώρες, αλλα κυρίως σαββατοκύριακα/παρασκευόβραδα, και η αλφα απ'οσο ξερω σε προειδοποιεί με μπανεράκι στη σελίδα της για αυτο, καμποσες μέρες πριν. Χτες μπορεί απλως να λάγκαρε το συστημα για λίγο.
Μάλλον γιατί όντως το προσέχω το μπανεράκι, αλλά μου έκανε εντύπωση πως το σύστημα έτρεχε, έμπαινες κανονικά στο σύστημα και σου έδειχνε μηδενικό το λογαριασμό. Ώς συνήθως όταν παίζει maintenance απλά δε μπορείς να συνδεθείς.
Απλά μέχρι να καταλάβω τι συμβαίνει, μου ήρθε λίγο νταμπλάς.
Αυτο με το μηδενικό λογαριασμό μου φάνηκε και εμενα πολυ περίεργο. Καλά κι εγω θα ειχα τρελαθεί στη θεση σου, πιθανον και να ειχα λιποθυμήσει.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Alpha Bank

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 05 Ιουν 2020, 10:34

vantono έγραψε:
05 Ιουν 2020, 10:33
Ερμής έγραψε:
05 Ιουν 2020, 10:27
vantono έγραψε:
05 Ιουν 2020, 10:22

Μπαίνει σε maintenance συνηθως τέτοιες ώρες, αλλα κυρίως σαββατοκύριακα/παρασκευόβραδα, και η αλφα απ'οσο ξερω σε προειδοποιεί με μπανεράκι στη σελίδα της για αυτο, καμποσες μέρες πριν. Χτες μπορεί απλως να λάγκαρε το συστημα για λίγο.
Μάλλον γιατί όντως το προσέχω το μπανεράκι, αλλά μου έκανε εντύπωση πως το σύστημα έτρεχε, έμπαινες κανονικά στο σύστημα και σου έδειχνε μηδενικό το λογαριασμό. Ώς συνήθως όταν παίζει maintenance απλά δε μπορείς να συνδεθείς.
Απλά μέχρι να καταλάβω τι συμβαίνει, μου ήρθε λίγο νταμπλάς.
Αυτο με το μηδενικό λογαριασμό μου φάνηκε και εμενα πολυ περίεργο. Καλά κι εγω θα ειχα τρελαθεί στη θεση σου, πιθανον και να ειχα λιποθυμήσει.
Για μισή ώρα περίπου τα ψιλοχρειάστηκα η αλήθεια είναι.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών