Κρυπτογραφία και πρώτοι αριθμοί

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Κρυπτογραφία και πρώτοι αριθμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 28 Ιουν 2020, 03:02

Ο οποίος RSA μιας και έλεγα πριν για NSA ήταν γνωστός στις Βρετανικές μυστικές υπηρεσίες πολύ πριν τον πατεντάρουν αυτοί που τον "ανακάλυψαν". Βέβαια δεν είπαν τίποτα ούτε προσέβαλαν την πατέντα και το γεγονός μαθεύτηκε πολύ αργότερα.

Κάτι τέτοια βλέπεις και δυσκολεύεσαι να είσαι σκεπτικιστής. Ακούς παραληρήματα Alex Jones για συνωμοσίες και σκοτεινά κέντρα εξουσίας και λες ας μην τα απορρίψω αβλεπί, κάτσε να κρατώ και μία πισινή. :)

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5101
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Κρυπτογραφία και πρώτοι αριθμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 28 Ιουν 2020, 03:14

break έγραψε:
28 Ιουν 2020, 03:02
Ο οποίος RSA μιας και έλεγα πριν για NSA ήταν γνωστός στις Βρετανικές μυστικές υπηρεσίες πολύ πριν τον πατεντάρουν αυτοί που τον "ανακάλυψαν". Βέβαια δεν είπαν τίποτα ούτε προσέβαλαν την πατέντα και το γεγονός μαθεύτηκε πολύ αργότερα.

Κάτι τέτοια βλέπεις και δυσκολεύεσαι να είσαι σκεπτικιστής. Ακούς παραληρήματα Alex Jones για συνωμοσίες και σκοτεινά κέντρα εξουσίας και λες ας μην τα απορρίψω αβλεπί, κάτσε να κρατώ και μία πισινή. :)
Επίσης ειναι τα αρχικα τριων εβραιων δημιουργών του :8) (Rivest–Shamir–Adleman).
Παντως αν καποτε θα εχουμε quantum computing o RSA θα ειναι παρελθον.
https://en.wikipedia.org/wiki/Shor%27s_algorithm

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κρυπτογραφία και πρώτοι αριθμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 28 Ιουν 2020, 03:51

nick έγραψε:
28 Ιουν 2020, 02:40
Στο RSA οπου βρίσκουν εφαρμογή οι πρωτοι αριθμοι υπαρχουν δυο κλειδια: private-public.
Εδω τα κλειδια δεν ειναι τυχαια, ειναι προαποφασισμένα.
Π.χ. η amazon φτιαχνει ενα ζευγάρι κλειδια (private-public) και δίνει σε ολους τους πελατες το (ιδιο) public.
Ο πελάτης έχοντας το public μπορεί να κρυπτογραφησει το μήνυμα του. Κάνεις από τους πελάτες που έχουν το public δεν μπορεί να το αποκρυπτογραφησει (ουτε ο ιδιος που το κρυπτογραφησε).
Μονο οποίος εχει το private (η amazon) μπορει να το αποκρυπτογραφησει.
Το πλεονέκτημα εδω ειναι οτι δεν υπαρχει ο φοβος να σου κλέψουν το κλειδι.
Ειναι πολυ δυσκολο να βρεις το private key ξέροντας το public.
Σωστά. Το πλεονέκτημα εδώ είναι ότι το ιδιωτικό κλειδί δεν "μετακινείται" καθόλου από τη θέση του.

Οι πρώτοι βρίσκονται στο ιδιωτικό κλειδί ενώ το γινόμενο τους στο δημόσιο κλειδί ή δεν πάει έτσι; :smt017
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Κρυπτογραφία και πρώτοι αριθμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 28 Ιουν 2020, 04:00

Ουσιαστικά o αλγόριθμος RSA στηρίζεται σε πολλαπλασιασμό εγάλων πρώτων αριθμών που είναι εξόχως δύσκολο και δαπανηρό και σε θέμα προφανώς χρόνου να παραγοντοποιηθούν σε γινόμενο πρώτων παραγόντων αφού είναι της τάξης 10^100.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5101
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: ΚρυπτογρMrαφία και πρώτοι αριθμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 28 Ιουν 2020, 04:05

Εχεις 2 (μεγαλους) πρωτους p, q και γινομενο R=p*q.
Βρισκεις το phi=(p-1)(q-1)
Μετα βρίσκεις M και Ν ωστε (M*N) mod phi = 1.
(R, M) ειναι το public key.
(R, Ν) ειναι το private key.
Για να το σπασεις πρεπει να βρεις το Ν.
Αν μπορεις να βρεις τα p, q απο το R (δυσκολο) τοτε βρισκεις το phi και πολυ ευκολα το Ν και εχεις το private key

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Κρυπτογραφία και πρώτοι αριθμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 28 Ιουν 2020, 10:23

break έγραψε:
28 Ιουν 2020, 03:02
Ο οποίος RSA μιας και έλεγα πριν για NSA ήταν γνωστός στις Βρετανικές μυστικές υπηρεσίες πολύ πριν τον πατεντάρουν αυτοί που τον "ανακάλυψαν". Βέβαια δεν είπαν τίποτα ούτε προσέβαλαν την πατέντα και το γεγονός μαθεύτηκε πολύ αργότερα.

Κάτι τέτοια βλέπεις και δυσκολεύεσαι να είσαι σκεπτικιστής. Ακούς παραληρήματα Alex Jones για συνωμοσίες και σκοτεινά κέντρα εξουσίας και λες ας μην τα απορρίψω αβλεπί, κάτσε να κρατώ και μία πισινή. :)
Εντάξει δεν είναι καν θέμα συνωμοσίας πλέον. Όταν έχεις την NSA να πληρώνει για να χρησιμοποιήσει η RSA (η εταιρεία) το δικό τους generator στο BSAFE, τι να συζητήσουμε απο εκεί και πέρα.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Κρυπτογραφία και πρώτοι αριθμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 28 Ιουν 2020, 11:01

break έγραψε:
28 Ιουν 2020, 00:08

Οι πρώτοι αριθμοί με 600 ψηφία είναι αμέτρητοι. Άπειροι.

εμένα πάλι μου φαίνονται 10^599-3^600 το πολύ τύπε μου :102:

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Κρυπτογραφία και πρώτοι αριθμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 28 Ιουν 2020, 11:25

wooded glade έγραψε:
28 Ιουν 2020, 01:19

Αν γράψω f(x) = sqr(arcsin(1+0.557*x)+exp(-2.24*x^789))-pi*log(cos(0.777*x), πως θα μου το σπάσουν ;

αρχικά, λέω ο τσίπης ο γουντεντ είναι, λείες συναρτήσεις θα έχει βάλει.
κρυφακούω και προσαρμόζω πολυωνυμα.
στο 5οβάθμιο:

Εικόνα

Κάποια στιγμή το σφάλμα στις προβλέψεις θα μειωθεί αρκετά ώστε να μπορώ να υποκλέψω :102:

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Κρυπτογραφία και πρώτοι αριθμοί

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 28 Ιουν 2020, 17:44

Τώρα είμαι το νησί των Ξηρών.
Αυτό το πρόβλημα της επικοινωνίας με fullproof κώδικα το είχα λύσει σε άλλο thread αν δεν κάνω λάος.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών