μπλέ οθόνη

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: μπλέ οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 03 Αύγ 2020, 13:20

klg έγραψε:
03 Αύγ 2020, 10:59

Όχι;

σε ντεμπιαν/μιντ, μετά από απντέητ, κρας, και μετά ντιπεντενσυ χελλ.
ρεντ χατ η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: μπλέ οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 03 Αύγ 2020, 13:24

Ο πούστης σήμερα δεν έβλεπε οθόνη. Έφαγε μερικά μπινελίκια και στην 3η επανεκκίνηση την είδε.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: μπλέ οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Αύγ 2020, 13:34

Χουργιατς έγραψε:
03 Αύγ 2020, 13:20
klg έγραψε:
03 Αύγ 2020, 10:59

Όχι;

σε ντεμπιαν/μιντ, μετά από απντέητ, κρας, και μετά ντιπεντενσυ χελλ.
Φουλ απγκρέηντ για ντίστρο απγκρέηντ;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: μπλέ οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 03 Αύγ 2020, 13:41

sys3x έγραψε:
03 Αύγ 2020, 13:34
Χουργιατς έγραψε:
03 Αύγ 2020, 13:20
klg έγραψε:
03 Αύγ 2020, 10:59

Όχι;

σε ντεμπιαν/μιντ, μετά από απντέητ, κρας, και μετά ντιπεντενσυ χελλ.
Φουλ απγκρέηντ για ντίστρο απγκρέηντ;

σκέτα, και στα δύο, στο ντέμπιαν 2 φορές στο μιντ μία, :-? τι να σου πω να είμαι εγώ τόσο γκαντέμης;

στο ρεντ χατ όμως αέρας. αερα$$

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: μπλέ οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Αύγ 2020, 13:47

Χουργιατς έγραψε:
03 Αύγ 2020, 13:41
sys3x έγραψε:
03 Αύγ 2020, 13:34
Χουργιατς έγραψε:
03 Αύγ 2020, 13:20



σε ντεμπιαν/μιντ, μετά από απντέητ, κρας, και μετά ντιπεντενσυ χελλ.
Φουλ απγκρέηντ για ντίστρο απγκρέηντ;

σκέτα, και στα δύο, στο ντέμπιαν 2 φορές στο μιντ μία, :-? τι να σου πω να είμαι εγώ τόσο γκαντέμης;

στο ρεντ χατ όμως αέρας. αερα$$
Έχουνε γαμηθεί τα ντηπέντενσιζ και σε μένα μετά από ντίστρο απντέητς τόσο σε ντέμπιαν όσο σε ομπούντου αλλά παγιά, πολύ παγιά και ενδόμυχα ήξερα - ήθελα να γαμηθούν γιατί ενδόμυχα πάλι ήθελα να χαλάσουνε να έχω δικαιολογία να περάσω κάτι άλλο καινούργιο, διαφορετικό. :oops:
Τελικά ούτε τότες πέρασα bsd αλλά ελάττωσα δραματικά τα ppa's :oops::oops: (δεν υπήρχε ακόμη το arch νομίζω).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: μπλέ οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 03 Αύγ 2020, 14:18

sys3x έγραψε:
03 Αύγ 2020, 13:47
ομπούντου

και σε είχα συμπαθήσει :011: θα συνεχίσετε τώρα τη συζήτηση με τον άλλο κολλημένο parafrwn

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30299
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: μπλέ οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 03 Αύγ 2020, 14:20

αυτό το manjaro γα κάποιον λόγο δε μπαίνει στο στικάκι, κλείνει το πρόγραμμα USB installer, δεν είναι καλό σημάδι...


στο μεταξυ μου ήρθε μια τρελή ιδέα: σε κάποιον άλλο ξεχασμένο δισκο βρηκα ξεχασμένα τα windows 7 και επίσης ξεχασμένο ένα προγραμμα RECUVA που μου δείχνει τι σβήστηκε ακριβώς εκείνη την αποφράδα ημέρα (και ο μικρός έκανε την πάπια :lol: ) με καλές πιθανότητες να το ανακτήσω.
Μπορώ αν το ανακτήσω να το κολλήσω πίσω και να δουλέψουν ξανά τα windows ως δια μαγείας?






Εικόνα
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: μπλέ οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Αύγ 2020, 16:36

Χουργιατς έγραψε:
03 Αύγ 2020, 14:18
sys3x έγραψε:
03 Αύγ 2020, 13:47
ομπούντου

και σε είχα συμπαθήσει :011: θα συνεχίσετε τώρα τη συζήτηση με τον άλλο κολλημένο parafrwn
Μη με γαμάς έτσι, είχα να περάσω *μπούντου 13+ χρόνια πριν βάλω κουμπούντου στούδιο στο καινούργιο μου μηχανάκι.
:011:
Αλλά την αμαρτία μου θα την πω, τα σναπ και τα υπόλοιπα κοντέηνε βολεύουν πολύ για πλατφόρμες σαν το νέξτκλάουντ. :oops:
Αρκεί να μην μείνουμε με το λίνουξ στο χέρι (παντού systemd + λίνουξ + γουτέβα προπριέρταρι) :011:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: μπλέ οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 03 Αύγ 2020, 16:45

Μαλακες η FireWire της audigy , δεν δούλευε για δυκτιο σε windows nt , και δούλεψε σε Ubuntu

Μιλάμε εποχές χωρίς ίντερνετ , από ένα CD pc mag το Ubuntu και τέτοια 😁
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: μπλέ οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 03 Αύγ 2020, 18:58

Χουργιατς έγραψε:
03 Αύγ 2020, 13:20
klg έγραψε:
03 Αύγ 2020, 10:59

Όχι;

σε ντεμπιαν/μιντ, μετά από απντέητ, κρας, και μετά ντιπεντενσυ χελλ.
ρεντ χατ η εξαίρεση που επιβεβαιώνει τον κανόνα
Μάλλον δεν καταλάβα τι έγραψες. Εννοείς να τρέχει το λειτουργικό σε VM ή ότι ο HyperV υπερτερεί σε σχέση με τα linux alternatives;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: μπλέ οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 03 Αύγ 2020, 21:15

klg έγραψε:
03 Αύγ 2020, 18:58

Μάλλον δεν καταλάβα τι έγραψες. Εννοείς να τρέχει το λειτουργικό σε VM ή ότι ο HyperV υπερτερεί σε σχέση με τα linux alternatives;

Δύο Debian, μου έτρεξαν windowsxp και σε virtuabox και σε virt-manager προτού κρασάρoυν και τα δύο στο επόμενο apt-get upgrade. Nα 'μουν γκαντέμης; Παίζει. Αντίθετα, το virt-manager σε RedHat ήταν βράχος.

(hyperv? :-? γιατί)

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: μπλέ οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 04 Αύγ 2020, 02:08

dna replication έγραψε:
03 Αύγ 2020, 14:20
αυτό το manjaro γα κάποιον λόγο δε μπαίνει στο στικάκι, κλείνει το πρόγραμμα USB installer, δεν είναι καλό σημάδι...


στο μεταξυ μου ήρθε μια τρελή ιδέα: σε κάποιον άλλο ξεχασμένο δισκο βρηκα ξεχασμένα τα windows 7 και επίσης ξεχασμένο ένα προγραμμα RECUVA που μου δείχνει τι σβήστηκε ακριβώς εκείνη την αποφράδα ημέρα (και ο μικρός έκανε την πάπια :lol: ) με καλές πιθανότητες να το ανακτήσω.
Μπορώ αν το ανακτήσω να το κολλήσω πίσω και να δουλέψουν ξανά τα windows ως δια μαγείας?






Εικόνα
Το recuva είναι εκπληκτικό στο να βρίσκει αρχεία (μού βρηκε τα πάντα από 8ΤΒ δίσκο), αλλά για την δουλειά σου δεν κάνει, διότι δεν ξέρεις τι έχει συμβεί, οπότε και τι σού λείπει. Μπορεί πχ να έχει γίνει μαλακία στη registry. Εάν θες για το ταξίδι εννοείτε παίξε όσο γουστάρεις, αν είναι για την Ιθάκη η γνώμη μου είναι άστο.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: μπλέ οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 04 Αύγ 2020, 02:34

Χουργιατς έγραψε:
03 Αύγ 2020, 21:15
klg έγραψε:
03 Αύγ 2020, 18:58

Μάλλον δεν καταλάβα τι έγραψες. Εννοείς να τρέχει το λειτουργικό σε VM ή ότι ο HyperV υπερτερεί σε σχέση με τα linux alternatives;

Δύο Debian, μου έτρεξαν windowsxp και σε virtuabox και σε virt-manager προτού κρασάρoυν και τα δύο στο επόμενο apt-get upgrade. Nα 'μουν γκαντέμης; Παίζει. Αντίθετα, το virt-manager σε RedHat ήταν βράχος.

(hyperv? :-? γιατί)
Ok, αρα δεν σου έτρεχε το vm αφού έκανες κάποιο update του debian. Μπορεί και να είσαι γκαντέμης τι να σου πω, randomly να μην μου παίζει VM μετά από upgrade του host δεν θυμάμαι να μου έχει τύχει.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: μπλέ οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 04 Αύγ 2020, 09:34

dna replication έγραψε:
03 Αύγ 2020, 14:20
αυτό το manjaro γα κάποιον λόγο δε μπαίνει στο στικάκι, κλείνει το πρόγραμμα USB installer, δεν είναι καλό σημάδι...
στο μεταξυ μου ήρθε μια τρελή ιδέα: σε κάποιον άλλο ξεχασμένο δισκο βρηκα ξεχασμένα τα windows 7 και επίσης ξεχασμένο ένα προγραμμα RECUVA που μου δείχνει τι σβήστηκε ακριβώς εκείνη την αποφράδα ημέρα (και ο μικρός έκανε την πάπια :lol: ) με καλές πιθανότητες να το ανακτήσω.
Μπορώ αν το ανακτήσω να το κολλήσω πίσω και να δουλέψουν ξανά τα windows ως δια μαγείας?

Εικόνα
Απίθανο.
Συνήθως, κάθε στοιχείο είναι μοιρασμένο σε όλο το σκληρό δίσκο. Όταν κάτι γίνεται delete από τον κάδο ανακύκλωσης των windows, "ξεδηλώνεται" από το σύστημα και ο χώρος θεωρείται πλέον κενός προς αξιοποίηση. Είναι απίθανο τόσα και τόσα στοιχεία με διασπορά στον σκληρό δίσκο να μείνουν ανέπαφα 100% (να μην ξαναγράφτηκε ένα οποιοδήποτε κομμάτι με νέα δεδομένα). Κάποια ναι. Πολλά όχι.
Γι' αυτό και το undelete θα σου βρει κάποια αρχεία ως ανακτήσιμα και κάποια όχι (ως εν μέρει, δηλαδή μη αξιοποιήσιμα ή και τελείως άχρηστα).

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: μπλέ οθόνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 04 Αύγ 2020, 10:25

klg έγραψε:
04 Αύγ 2020, 02:34

Ok, αρα δεν σου έτρεχε το vm αφού έκανες κάποιο update του debian. Μπορεί και να είσαι γκαντέμης τι να σου πω, randomly να μην μου παίζει VM μετά από upgrade του host δεν θυμάμαι να μου έχει τύχει.

To μόνο κονφιγκιουρέσιο που δούλεψε ήταν κεντρικό RedHat και το δικό μου ws, OSX VM.
Οπότε ναι, σε επαγγελματικό περιβάλλον και κεντρικό που το πλήρωσαν και το έστησαν για αυτή τη δουλειά, όλα οκ.
Τα άλλα δύο ήταν σπιτικά και τα απγκρέηντ από τα αποθετήρια του λαού.


υγ. Όπως είπε και ο συσ3χ πάντως, αν τρέχεις λίνουξ τώρα, να αποφύγεις ο,τιδήποτε είδους απγκρέηντ :102:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών