javascript ρολογάκι.

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

javascript ρολογάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Αύγ 2020, 06:47

Σε ένα κανάλι στο gitter ένας έσπασε μία σειρά από κινέζικα ρολόγια με τον επεξεργαστή NRF52832 της Nordic (Cortex-M4) και έφτιαξε τα απαραίτητα ώστε να μπορεί να μπει άλλο λογισμικό πολύ απλά, ασύρματα από ένα κινητό ανδροιδ. Υπάρχει ένα ωραίο λογισμικό για μικροεπεξεργαστές, το espruino, που είναι στην λογική του node.js με webide, ένας άλλος στο ίδιο κανάλι έφτιαξε ένα build του espruino για ένα ρολόι από την σειρά που έσπασε, το οποίο είναι ουσιαστικά κλώνος εμφανισιακά του gts της xiaomi.

Για το ρολογάκι αυτό αρχικά έγραψα ένα σκριπτάκι να μιλάει με το μονόκυκλο για να έχω το καντράν χωρίς την ανάγκη του κινητού, σταδιακά όμως του έβαλα την δομή για faces, ώρα, κομπιουτεράκι, ξυπνητήρια, την κουνουπιέρα της ξιαόμι, έλεγχο μουσικής, αυτοματισμούς, ειδοποιήσεις απο το κινητό, έχει γίνει ωραίο γενικά.

Αν κάποιος έχει χόμπι με αυτά και ήθελε ένα ρολογάκι με πολύ καλή μπαταρία και οθόνη αφής που να το γράφει μόνος απλά και εύκολα, ας δει το p8 smart watch στο aliexpress.

εδώ έχει την λογική και πληροφορίες.
https://github.com/enaon/ninebot-one-nR ... ster/p8-nb

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3449
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: javascript ρολογάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 24 Αύγ 2020, 07:55

Χριστό δεν κατάλαβα, και υποτίθεται οτι κατέχω από τέτοια!
Πχ, είχα δουλέψει (σαν χομπίστας) αρκετά με ESP8266 πριν μερικά χρόνια (Arduino και NodeMCU/Lua) και λίγο με ESP32 οταν είχαν πρωτοβγεί.
Εννοείται οτι κάποια επισόδεια έχω χάσει από τότε.
Απο ρολόγια δε σκαμπάζω γρι, μέχρι τώρα μου είχαν φανεί σαν ο,τι πιο άχρηστο μπορούσε να είχε εφευρεθεί.

Τσιμπάω γιατί λες "μονόκυκλο", και αν είναι αυτό που νομίζω ενδιαφέρομαι να αποκτήσω.
Για να δούμε λοιπόν τι κατάλαβα, και αν θες πες μου που τα μπέρδεψα:
-Έχεις κάποιο μονοσάικλ, απο τον κόδικα υποθέτω νινεμποτ της Σεγκγουαη
-Αυτο έχει κάποιο ασυρματο ιντερφεις, γουαιφαι ή μπλουτουθ
-Εχεις κάποιο απο αυτά τα ασύρματα τσιμπράγκαλα "ρολόγια" που δουλεύουν (ίσως) απο το κινητό.
-κατάφερες να κάνεις το ρολοι να δουλεύει σαν καντραν για το μονόκυκλο, χρησημοποιόντας espruino που φαντάζομαι να είναι κάτι σαν το παλιό C programming interface του arduino αλλά σε javascript.
Ως εδώ καλά κατάλαβα;

Ποιο το πλεονέκτημα του ρολογιού υπερ του κινητου; Πχ για να το κοιτας όσο ταξιδευευεις, ταχύτητα, κλπ; Δουλεύει χωρίς κινητό; Άρα το ρολόι είναι απλα καντραν γιαν να γλιτώσεις να φτιάξεις εσύ; Πόσο βαστάει η μπαταρία του αν είναι έτσι;

Μπορώ, δλδ, να χρησιμοποιήσω ρολόι για καντραν σε οποιοδήποτε προτζεκτ με ΕΣΠ32; Με μπλού δουλεύει ή γουαιφαι και κανα γουεμπσοκετ;

Αυτα για αρχή. Μερσι.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11342
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: javascript ρολογάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 24 Αύγ 2020, 07:57

Imperium έγραψε:
24 Αύγ 2020, 07:55
Απο ρολόγια δε σκαμπάζω γρι, μέχρι τώρα μου είχαν φανεί σαν ο,τι πιο άχρηστο μπορούσε να είχε εφευρεθεί.
sting, πονάς που σε δίκασε ο τύπος; :lol:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3449
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: javascript ρολογάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 24 Αύγ 2020, 08:00

Το ΝΡΦ δεν το ξέρω, κάποιο ΑΡΜ-Κορτεξ, έτσι;
Δλδ, το προγραματίζεις με εσπρουίνο σε τζαβασκριπτ, χωρίς να νοιάζεσαι για τα εσωτερικά του;
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3449
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: javascript ρολογάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 24 Αύγ 2020, 08:02

Λεγεών έγραψε:
24 Αύγ 2020, 07:57
Imperium έγραψε:
24 Αύγ 2020, 07:55
Απο ρολόγια δε σκαμπάζω γρι, μέχρι τώρα μου είχαν φανεί σαν ο,τι πιο άχρηστο μπορούσε να είχε εφευρεθεί.
sting, πονάς που σε δίκασε ο τύπος; :lol:
Πόσταρες στο σωστό νήμα;
Έχεις ιδέα τι ποσταρες;
Τεσπα, ή ασχετοσύνη εδώ μέσα δίνει και παίρνει...
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11342
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: javascript ρολογάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 24 Αύγ 2020, 08:04

Imperium έγραψε:
24 Αύγ 2020, 08:02
Λεγεών έγραψε:
24 Αύγ 2020, 07:57
Imperium έγραψε:
24 Αύγ 2020, 07:55
Απο ρολόγια δε σκαμπάζω γρι, μέχρι τώρα μου είχαν φανεί σαν ο,τι πιο άχρηστο μπορούσε να είχε εφευρεθεί.
sting, πονάς που σε δίκασε ο τύπος; :lol:
Πόσταρες στο σωστό νήμα;
Έχεις ιδέα τι ποσταρες;
Τεσπα, ή ασχετοσύνη εδώ μέσα δίνει και παίρνει...
Καλά ρε τύπε, μη δαγκώνεις, ούτε ένα αστειάκι δεν σηκώνεις πρωινιάτικα;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3449
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: javascript ρολογάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 24 Αύγ 2020, 08:06

Α, αστειο ήταν, σορυ δεν τοπιασα.
Τι δουλειά έχει ο στιγκ εδώ μέσα και ποιος τον δίκασε;
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: javascript ρολογάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Αύγ 2020, 08:26

Imperium έγραψε:
24 Αύγ 2020, 07:55
Τσιμπάω γιατί λες "μονόκυκλο", και αν είναι αυτό που νομίζω ενδιαφέρομαι να αποκτήσω.
Για να δούμε λοιπόν τι κατάλαβα, και αν θες πες μου που τα μπέρδεψα:
-Έχεις κάποιο μονοσάικλ, απο τον κόδικα υποθέτω νινεμποτ της Σεγκγουαη
-Αυτο έχει κάποιο ασυρματο ιντερφεις, γουαιφαι ή μπλουτουθ
-Εχεις κάποιο απο αυτά τα ασύρματα τσιμπράγκαλα "ρολόγια" που δουλεύουν (ίσως) απο το κινητό.
-κατάφερες να κάνεις το ρολοι να δουλεύει σαν καντραν για το μονόκυκλο, χρησημοποιόντας espruino που φαντάζομαι να είναι κάτι σαν το παλιό C programming interface του arduino αλλά σε javascript.
Ως εδώ καλά κατάλαβα;

Ποιο το πλεονέκτημα του ρολογιού υπερ του κινητου; Πχ για να το κοιτας όσο ταξιδευευεις, ταχύτητα, κλπ; Δουλεύει χωρίς κινητό; Άρα το ρολόι είναι απλα καντραν γιαν να γλιτώσεις να φτιάξεις εσύ; Πόσο βαστάει η μπαταρία του αν είναι έτσι;

Μπορώ, δλδ, να χρησιμοποιήσω ρολόι για καντραν σε οποιοδήποτε προτζεκτ με ΕΣΠ32; Με μπλού δουλεύει ή γουαιφαι και κανα γουεμπσοκετ;

Αυτα για αρχή. Μερσι.
ναι έχω ένα μονόκυκλο της νινεμποτ, να πάρεις :lol:

Το μονόκυκλο μιλάει με Bluetooth με το κινητό κανονικά, βλέπεις μπαταρία-ταχύτητα-διάφορα, ωραίο καντράν έχουν, αλλά δεν έχει πλάκα να βγάζεις το κινητό στον δρόμο να κοιτάς, έφτιαξα λοιπόν ένα πρόγραματάκι για να μιλάει το ρολόι αυτό απ'ευθείας με το μονόκυκλο, δίνει και haptic feedback στα σημαντικά, αμπέρε-ταχυτητα-θερμοκρασία κλπ, οπότε δεν το κοιτάω και πολύ, δονείται κυρίως.

Το ρολόι που λέω, to p8, είναι ένα ρολογάκι απο αυτά της μόδας τώρα, που μετράει σφυγμούς και αθλητικές δραστηριότητες. Εχει μέσα τον NRF52 (αρμ κορτεξ ναι),λίγο πιο αδύναμος απο το εσπ, αλλά πολύ καλύτερος στην διαχείρισή ενέργειας, έχω καταφέρει περίπου 20 μέρες με μία φόρτιση, το εσπ32 με την ίδια μπαταρία κρατάει λίγες ώρες.

Το espruino ειναι σαν το nodemcu αν λες το λογισμικό με την lua και όχι το υλικό( είχαν το ίδιο όνομα), αλλά αντί lua έχει javascript και πολύ καλύτερο debug, είναι interpeter language δηλαδή, έχεις cli, μπορείς να γράψεις ένα πρόγραμμα και να το τρέξεις κατευθείαν μέσα στο ρολόι χωρίς να εγκαταστήσεις κάτι στο pc, ασύρματα μέσα από τον chrome.

Μπορείς να το χρησιμοποιήσεις σαν ότι θες, αυτόνομο εντελώς αν θες, μπορεί ταυτόχρονα να ειναι bluetooth server και client, οπότε αν θες μπορείς να παίρνεις πληροφορίες απο ένα esp και να τις εμφανίζεις ναι.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3449
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: javascript ρολογάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 24 Αύγ 2020, 08:38

Πολύ ενδιαφέρον, ναι το ΕΣΠ πίνει τα άντερα του, ένας λόγος που δεν προχώρησα περισσότερο με δαύτο, διάβασα που λες 20 μέρες και σχεδόν δεν το πιστεύω! θα το κοιτάξω, θενκς++

Ωχ, κι αν με δει κανείς με τέτοιο ρολογάκι μετά από όσα τους έχω σούρει...
Πάντως δεν είναι και άσχημη λύση το απτικο φήντμπακ, έ;
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: javascript ρολογάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Αύγ 2020, 08:43

ναι έχουν πολύ καλή διαχείριση ενέργειας, οι 20 μέρες είναι με το bluetooth ανοικτό, όχι σαν το εσπ που τα κλείνει όλα όταν πέφτει σε idle. Το haptic είναι εξαιρετικό πράγματι.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3449
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: javascript ρολογάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 24 Αύγ 2020, 08:45

Κάτι ακόμα - Το ρολόι είπες το συνδέεις εντελώς ασύρματα με το ΠιΣι; Κανενα μινι-USB, σεριαλ, και τέτοια;;
Ακόμα και χακαρισμένο; Αν ναι, αυτό θα πει πρόοδος...
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: javascript ρολογάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Αύγ 2020, 08:50

ναι ασύρματα, η Nordic έχει φτιάξει ένα serial service πάνω στο bluetooth, και το espruino το χρησιμοποιεί μέσα από έναν web based ide, πολύ καλή δουλεία έχουν κάνει. Ακόμα και το χακάρισμα ασύρματα γίνεται.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3449
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: javascript ρολογάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 24 Αύγ 2020, 08:56

Ευχαριστώ, και συγνώμη που ξαναρώτησα, μιας και είχες ήδη απαντήσει πιο πάνω!
Ομολογώ οτι εντυπωσιάτικα κομματάκι.

Άρα λογικά το ρολοί θα έχει και δικούς του σένσορες, accelerometers και τα ρέστα, τα οποία επίσης θα σου είναι διαθέσιμα.
Anyway, να μην σε κουράζω, πάω να το ψάξω!
Καλούς δρόμους με το όχημα!
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22342
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: javascript ρολογάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 24 Αύγ 2020, 09:02

ευχαριστώ :)

ναι έχει διάφορους, έχω γράψει την λογική για όλα εκτός τον HRS3300 που μετράει σφυγμούς, SP02 και πίεση, κάποια στιγμή ίσως το κάνω αλλά δεν είναι και πολύ σοβαρός αισθητήρας, δεν ξέρω αν αξίζει τον κόπο. Είναι λειτουργικό πάντως και σταθερό πολύ.


Είπες για arduino πριν, αν το ξέρεις και το προτιμάς έχει φτιάξει εκείνος που το έσπασε ένα πολύ καλό λογισμικό σε arduino, θέλει βέβαια δεύτερο ρολόι να το ανοίξεις να συνδέσεις μέσα debug για να δοκιμάζεις τον κώδικα πρίν τον στείλεις σε ένα κλειστό ρολόι, αλλά είναι πιο προχωρημένο από αυτό που έκανα εγώ. Δεν υποστηρίζει όμως εξερχόμενες συνδέσεις bluetooth.

https://github.com/atc1441/ATCwatch

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3449
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: javascript ρολογάκι.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 24 Αύγ 2020, 09:14

enaon έγραψε:
24 Αύγ 2020, 09:02
Είπες για arduino πριν, αν το ξέρεις και το προτιμάς έχει φτιάξει εκείνος που το έσπασε ένα πολύ καλό λογισμικό σε arduino, θέλει βέβαια δεύτερο ρολόι να το ανοίξεις να συνδέσεις μέσα debug για να δοκιμάζεις τον κώδικα πρίν τον στείλεις σε ένα κλειστό ρολόι, αλλά είναι πιο προχωρημένο από αυτό που έκανα εγώ. Δεν υποστηρίζει όμως εξερχόμενες συνδέσεις bluetooth.

https://github.com/atc1441/ATCwatch
Good to know, αλλά ας τα πάρουμε με τη σειρά ένα-ένα... :003:
Μπορεί να βγάλουν και κανα emulator μέχρι τότε, φαντάζομαι, βαριέμαι το καλάι.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών