Budget router

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 31 Αύγ 2020, 19:59

Λοιπόν,

πρακτικά τη συνδεσμολογία την έχεις καταλάβει. Απλά πράγματα, ο εξοπλισμός του παρόχου σου επιτρέπει να συνδέσεις σε αυτόν τις συσκευές σου, προκειμένου αυτές να έχουν internet με δύο τρόπους, wifi και ethernet. Το wifi θα είναι απενεργοποιημένο, οπότε σου δίνει μία (ή περισσότερες) θύρα ethernet. Εκεί εσύ μπορείς να κουμπώσεις όποια συσκευή παίρνει internet μέσω ethernet. Τον Η/Υ σου, μία τηλεόραση, ένα άλλο router, μια IP κάμερα κλπ.

Εσύ αυτό που θα συνδέσεις είναι το ένα από τα δύο τεμάχια του Mesh συστήματος. Η μία άκρη του καλωδίου ethernet θα είναι στο τερματικό του παρόχου σου και η άλλη στο D-Link ας πούμε. Και τα δύο κομμάτια του D-Link θα είναι paired μεταξύ τους ασύρματα.

Τα Tenda δε τα έχω δοκιμάσει και δεν έχω άποψη. Από ότι είδα και Ελλάδα πρακτικά τα ίδια χρήματα κοστίζουν αλλά να μη τα πάρεις από Κίνα, από Ali Express. Απλές αποστολές από Ali περιμένω από Απρίλιο. Είναι τελείως hit and miss τώρα με τον κορωνοϊό.

Από ότι είδα πάντως, με τα 1102 στο Πλαίσιο πάνω κάτω στα ίδια λεφτά είναι. Μπορεί να είναι καλύτερα, δε ξέρω. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι κατάλαβες το concept. Τώρα άμα θες να δεις και άλλες προτάσεις για Mesh άρχισε να διαβάζεις reviews μέχρι να καταλήξεις κάπου. Θα δεις όμως ότι σε αυτό το εύρος τιμής οι καλές λύσεις είναι περιορισμένες. Θα δεις TP-Link που εγώ δε τα προτιμώ έναντι των D-Link.

Το Mikrotik είναι εξαιρετικό αλλά εσένα δε στο προτείνω. Αν βάλεις δεύτερο router θα βάλεις μια πολυπλοκότητα στο δίκτυο σου που δε τη θέλεις. Θα θες π.χ. να χρησιμοποιήσεις μια υπηρεσία που θέλει Port forward και θα πρέπει να κάνεις port forward μεταξύ των δύο routers. Ένα interoperability θέμα να υπάρξει, έμπλεξες. Plus ότι το λειτουργικό που έχουν τα Mikrotik θα πρέπει να επενδύσεις χρόνο να μάθεις να το ενημερώνεις γιατί κατά καιρούς εμφανίζονται πολλά και σοβαρά κενά ασφαλείας του.

Τέλος, Grandstream σου πρότεινα συγκεκριμένα γιατί εγώ στο σπίτι μου έχω τέτοιο access point. Δηλαδή, επειδή σίγουρα θα κολλούσες κάπου εγώ θα μπορούσα να στο σετάρω. Τη Ubiquiti στην ανέφερα ως καταξιωμένο κατασκευαστή αλλά δεν έχω προϊόν της για να σου πω έγκυρα "αυτό θα πάρεις".

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Σεπ 2020, 00:01

Ναι, το αλί γαμιέται τελευταία αγρίως (στην Ελλάδα), εντελώς ενδεικτικά έβαλα λινκ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10781
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 01 Σεπ 2020, 12:23

Jack Shephard έγραψε:
31 Αύγ 2020, 19:59
Λοιπόν,

πρακτικά τη συνδεσμολογία την έχεις καταλάβει. Απλά πράγματα, ο εξοπλισμός του παρόχου σου επιτρέπει να συνδέσεις σε αυτόν τις συσκευές σου, προκειμένου αυτές να έχουν internet με δύο τρόπους, wifi και ethernet. Το wifi θα είναι απενεργοποιημένο, οπότε σου δίνει μία (ή περισσότερες) θύρα ethernet. Εκεί εσύ μπορείς να κουμπώσεις όποια συσκευή παίρνει internet μέσω ethernet. Τον Η/Υ σου, μία τηλεόραση, ένα άλλο router, μια IP κάμερα κλπ.

Εσύ αυτό που θα συνδέσεις είναι το ένα από τα δύο τεμάχια του Mesh συστήματος. Η μία άκρη του καλωδίου ethernet θα είναι στο τερματικό του παρόχου σου και η άλλη στο D-Link ας πούμε. Και τα δύο κομμάτια του D-Link θα είναι paired μεταξύ τους ασύρματα.

Τα Tenda δε τα έχω δοκιμάσει και δεν έχω άποψη. Από ότι είδα και Ελλάδα πρακτικά τα ίδια χρήματα κοστίζουν αλλά να μη τα πάρεις από Κίνα, από Ali Express. Απλές αποστολές από Ali περιμένω από Απρίλιο. Είναι τελείως hit and miss τώρα με τον κορωνοϊό.

Από ότι είδα πάντως, με τα 1102 στο Πλαίσιο πάνω κάτω στα ίδια λεφτά είναι. Μπορεί να είναι καλύτερα, δε ξέρω. Αυτό που έχει σημασία είναι ότι κατάλαβες το concept. Τώρα άμα θες να δεις και άλλες προτάσεις για Mesh άρχισε να διαβάζεις reviews μέχρι να καταλήξεις κάπου. Θα δεις όμως ότι σε αυτό το εύρος τιμής οι καλές λύσεις είναι περιορισμένες. Θα δεις TP-Link που εγώ δε τα προτιμώ έναντι των D-Link.

Το Mikrotik είναι εξαιρετικό αλλά εσένα δε στο προτείνω. Αν βάλεις δεύτερο router θα βάλεις μια πολυπλοκότητα στο δίκτυο σου που δε τη θέλεις. Θα θες π.χ. να χρησιμοποιήσεις μια υπηρεσία που θέλει Port forward και θα πρέπει να κάνεις port forward μεταξύ των δύο routers. Ένα interoperability θέμα να υπάρξει, έμπλεξες. Plus ότι το λειτουργικό που έχουν τα Mikrotik θα πρέπει να επενδύσεις χρόνο να μάθεις να το ενημερώνεις γιατί κατά καιρούς εμφανίζονται πολλά και σοβαρά κενά ασφαλείας του.

Τέλος, Grandstream σου πρότεινα συγκεκριμένα γιατί εγώ στο σπίτι μου έχω τέτοιο access point. Δηλαδή, επειδή σίγουρα θα κολλούσες κάπου εγώ θα μπορούσα να στο σετάρω. Τη Ubiquiti στην ανέφερα ως καταξιωμένο κατασκευαστή αλλά δεν έχω προϊόν της για να σου πω έγκυρα "αυτό θα πάρεις".
Ζαχαρωνω το Grandstream GWN7600. Το εχω βρει γυρω στα 90ε. Θα κανει τη δουλεια του? Βασικα πιστευεις οτι θα καλυψει ολο το σπιτι? Εχει μεγαλη διαφορα απ'το 7610? Γενικα και τα δυο μου φαινονται λιγο overkill για τις αναγκες μου αλλα θα ηθελα να εχω μια συσκευη που θα καλυπτει ολο το σπιτι και να τελειωνω γιατι κουραστικα να ψαχνω... BTW, το usb port που εχει σε τι ακριβως χρησιμευει? Θα μπορω να συνδεσω για hard drive για back up πχ?

Η αλλη λυση που εχω στο μυαλο μου ειναι να παρω μονο ενα D-Link COVR-2200 και να δω αν μπορει να καλυψει ολο το σπιτι. Ειναι λιγο πιο φθηνο αλλα δε ξερω αν ειναι καλη ιδεα.

Επισης κοιταζω και το TP-LINK DECO M5 (1-PACK) που ειναι στα ιδια λεφτα με το 7600.

Τελος, με δελεαζει και το TP-LINK Deco E4 system που ειναι 70ε και ειναι 2 κομματια :roll:

Σ'ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια :smt023

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 01 Σεπ 2020, 14:07

Ναι σημειωτέον, το Mikrotik που σου πρότεινα μπορεί να παίξει και ως access point, αν δεν θες (ή δεν μπορείς) να το βάλεις αντί του router του ISP και δεν θες διπλό ΝΑΤ.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 01 Σεπ 2020, 18:36

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
01 Σεπ 2020, 12:23
...
Long Story short, πιθανότατα θα μπορέσεις να κάνεις τη δουλειά σου. Μπορώ να στο εγγυηθώ 100% για τον πάνω όροφο; Όχι γιατί δε ξέρω τις παραμέτρους. Ύψος, υλικό, διαρρύθμιση, άλλες συσκευές που μπορεί να προκαλούν παρεμβολές κλπ. Ακόμα και ο φορητός που χρησιμοποιείς.

Γι' αυτό σου πρότεινα λύση mesh για να έχουμε σίγουρη κάλυψη και του πάνω ορόφου και να έχεις ένα ενιαίο δίκτυο διαθέσιμο σε όλο το σπίτι.

Από τις επιλογές, είπαμε ότι θα πάρεις εξοπλισμό που θα έχει gigabit θύρες. Έτσι το Deco M4 αποκλείεται γιατί είναι 100mb. Προσοχή τι κοιτάς, αυτό είναι ουσιαστικό αλλιώς δε θα μπορείς να εκμεταλλευτείς τα 250Mb. Aυτός να ξέρεις είναι ένας ακόμα λόγος για να επιλέξεις κάποια λύση mesh. Θα έχεις που θα έχεις κάποια απώλεια ταχύτητας λόγω του wifi, γιατί να έχεις επιπλέον λόγω αδύναμου σήματος; Είπες ότι δεν έχεις τις ίδιες απαιτήσεις στον όροφο αλλά είμαι σχεδόν βέβαιος ότι όταν θα αρχίσεις να χρησιμοποιείς τη σύνδεση, τυχόν διαφορά θα σου κακοφανεί.

Το M5 αν καταλήξεις εκεί είναι κανονικά Gigabit.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10781
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 04 Σεπ 2020, 17:00

Jack Shephard έγραψε:
01 Σεπ 2020, 18:36
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
01 Σεπ 2020, 12:23
...
Έτσι το Deco M4 αποκλείεται γιατί είναι 100mb. Προσοχή τι κοιτάς, αυτό είναι ουσιαστικό αλλιώς δε θα μπορείς να εκμεταλλευτείς τα 250Mb. Aυτός να ξέρεις είναι ένας ακόμα λόγος για να επιλέξεις κάποια λύση mesh.
Σιγουρα το m4 ειναι 100mb? Απ'ο,τι διαβαζω το e4 ειναι 100mb ενω το m4 eιναι gigabit (?)

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 06 Σεπ 2020, 22:54

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
04 Σεπ 2020, 17:00
Σιγουρα το m4 ειναι 100mb? Απ'ο,τι διαβαζω το e4 ειναι 100mb ενω το m4 eιναι gigabit (?)
Ναι, έχεις δίκιο. Δε θυμάμαι που το είδα αλλά το είδα λάθος.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 14 Νοέμ 2023, 17:56

Τα UPS , επισκευάζονται οι μπαταρίες τους ή παίρνεις άλλο ;
Έχω ένα που κρατάει μόλις 5-6 δευτερόλεπτα, αυτό είναι αρκετό
για βυθίσματα τάσης αλλά αν κοπεί το ρεύμα δεν προλαβαίνω να κλέισω το pc
To πετάω ή μπορώ να του αλλάξω μπαταρία ? 70 ευρώ το είχα πάρει απ το πλαίσιο πριν κάτι χρόνια
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12529
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 14 Νοέμ 2023, 18:02

Εννοείται αλλάζουν οι μπαταρίες. Γραψε στο Google το μοντέλο, κενό μπαταρίες
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Budget router

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 17 Νοέμ 2023, 18:23

enterprise-psi έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 18:02
Εννοείται αλλάζουν οι μπαταρίες. Γραψε στο Google το μοντέλο, κενό μπαταρίες
Εγραψα, αλλά μου λέει κάτι κουτιά μπαταρίες, αυτά τα συνδέω στο υπάρχον ups και έχω παρισσότερο ογκο από συσκευές στο δωμάτιο
ή πάω εκεί και τα βάζουν μέσα στο κουτί?
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών