IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Σεπ 2020, 22:34

Δεύτερη φορά που βιάζομαι να μιλήσω ο μαλάκας :011:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Σεπ 2020, 22:40

ST48410 έγραψε:
01 Σεπ 2020, 22:29
Ευχαριστώ. Οπότε μένει και το τελευταίο ερώτημα. Αν παίζουν και μερικά repeaters στον ίδιο χώρο είναι σαν να έχουμε 2-3 λάστιχα ή όχι. Και αυτά ας πούμε τελικά είναι υπολογίσιμη επιβάρυνση ή τρίχες;
ναι το ρεαπεατερ επαναλαμβάνει την εκπομπή, η ιδέα είναι ότι είναι σχετικά μακρυά απο το σημείο πρόσβασης οπότε μόνο λίγη από την ενέργειά τους επικαλύπτει τον ίδιο χώρο, ειναι για να μεταφέρεις το σήμα μακρύτερα. Αν το έχεις στο ίδιο δωμάτιο απλά για να το ενισχύσεις κλπ, έχεις δυο πηγές ναι.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Σεπ 2020, 22:43

η απάντηση για τα Ρη Πήτερ δόθηκε πριν με τα 100 ρούτερ. Το 100 είναι 100. Μεγαλύτερο του 99 και το λέω συγκεκριμένα, όχι που λέει ο λόγος. Με τα 2 Ρη Πήτερ,
απέχεις κατά 99 ακόμα για να διατυπώσεις πραγματικά ερώτημα που δεν απαντήθηκε. Τα 101 ας πούμε.

Αυτά, εκτός αν θες πηγές και ανάλυση με επιστημονικές αναφορές και αναλύσεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Χαοτικός την 01 Σεπ 2020, 22:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Σεπ 2020, 22:44

Gewponos90 έγραψε:
01 Σεπ 2020, 22:31
Ναι βρε παιδί. Και το καμιά σχέση με το αντικείμενο δεν στο είπα υποτιμητικά. Εννοούσα ότι κανένας εδώ μέσα δεν έχει τέτοιες γνώσεις.
Κανένα πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 01 Σεπ 2020, 22:47

a8s έγραψε:
01 Σεπ 2020, 14:18
Θα συμφωνήσω με τον klg. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να διασυνδέσεις διακόπτες και συσκευές στο δίκτυο. Αν το κάνεις για να χειρίζεσαι διακόπτες και συσκευές από το ίδιο το σπίτι, είναι το άκρον άωτον της οκνηρίας. Αν το κάνεις για να χειρίζεσαι διακόπτες και συσκευές εκτός σπιτιού, διακινδυνεύεις την ασφάλεια του σπιτιού σου.
Μπορώ να σκεφτώ 3 πρακτικές εφαρμογές:
1) Ο ένοικος έχει κινητικά προβλήματα ή άλλης μορφής αναπηρία.
2) Τα πάντα ελέγχονται από έξυπνο σύστημα με κάποιο στόχο στυλ εξοικονόμηση ενέργειας.
3) "Ξέχασα το μάτι ανοιχτό" είναι ένα ερώτημα με άμεση απάντηση (και λύση) από οπουδήποτε στον κόσμο.

Συμφωνώ όμως ότι η ασφάλεια αυτών των συσκευών είναι πολύ προβληματική. Συνήθως βέβαια μόλις τις αλώσει κάποιος απλά τις εντάσσει στο botnet του το οποίο χρησιμοποιεί για να επιτεθεί σε σοβαρούς στόχους.

Οι ανησυχίες για την ακτινοβολία είναι πούτσες.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Σεπ 2020, 22:48

enaon έγραψε:
01 Σεπ 2020, 22:40
ST48410 έγραψε:
01 Σεπ 2020, 22:29
Ευχαριστώ. Οπότε μένει και το τελευταίο ερώτημα. Αν παίζουν και μερικά repeaters στον ίδιο χώρο είναι σαν να έχουμε 2-3 λάστιχα ή όχι. Και αυτά ας πούμε τελικά είναι υπολογίσιμη επιβάρυνση ή τρίχες;
ναι το ρεαπεατερ επαναλαμβάνει την εκπομπή, η ιδέα είναι ότι είναι σχετικά μακρυά απο το σημείο πρόσβασης οπότε μόνο λίγη από την ενέργειά τους επικαλύπτει τον ίδιο χώρο, ειναι για να μεταφέρεις το σήμα μακρύτερα. Αν το έχεις στο ίδιο δωμάτιο απλά για να το ενισχύσεις κλπ, έχεις δυο πηγές ναι.
Αγκαλιά τα έχουν πάρει τα πιτσιρίκια. Τα βγάζουν από τον ένα τοίχο και τα βάζουν στον άλλο "γιατί εκείνο το φως δεν πιάνει καλά όταν το repeater είναι μακρυά"

Το μακρυά είναι 5 μέτρα, στην άλλη άκρη του δωματίου :)

Ποτέ δεν φανταζόμουν να κάνουν τα παιδάκια τόσο κέφι τα συγκεκριμένα μπλιμπλίκια.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Σεπ 2020, 22:52

foscilis έγραψε:
01 Σεπ 2020, 22:47

Μπορώ να σκεφτώ 3 πρακτικές εφαρμογές:
1) Ο ένοικος έχει κινητικά προβλήματα ή άλλης μορφής αναπηρία.
2) Τα πάντα ελέγχονται από έξυπνο σύστημα με κάποιο στόχο στυλ εξοικονόμηση ενέργειας.
3) "Ξέχασα το μάτι ανοιχτό" είναι ένα ερώτημα με άμεση απάντηση (και λύση) από οπουδήποτε στον κόσμο.

Συμφωνώ όμως ότι η ασφάλεια αυτών των συσκευών είναι πολύ προβληματική. Συνήθως βέβαια μόλις τις αλώσει κάποιος απλά τις εντάσσει στο botnet του το οποίο χρησιμοποιεί για να επιτεθεί σε σοβαρούς στόχους.

Οι ανησυχίες για την ακτινοβολία είναι πούτσες.
Ξεκίνησε από την περιέργεια του στυλ πως κάνουμε αυτό και κατέληξε σε παιχνίδι. Χρηστικότητα πολύ περιορισμένη του στυλ ανάβω τη θέρμανση για να βρω ζεστό το δωμάτιο μόλις φτάσω αλλά πρακτικά δεν το κάνουν ποτέ. "Alexa το ένα και Alexa το άλλο" και το δωμάτιο είναι ένα μεγάλο Χριστουγεννιάτικο δέντρο.

Προσωπικά αν ήταν να περιμένω αυτά τα 5-10 δευτερόλεπτα ή και παραπάνω κάθε φορά που θέλω να ανάψω μία λάμπα θα είχα ανεβάσει τρελή πίεση. Τρελό lag για τα δεδομένα της δικής μου χρήσης.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Σεπ 2020, 22:59

klg έγραψε:
01 Σεπ 2020, 14:01
To σωστό building automation γίνεται με ειδικό bus που τρέχει μέσα στον τοίχο (πχ, knx), τέτοιες μαλακίες είναι poor man's smart house και δεν νομίζω ότι αξίζουν ιδιαίτερα.
περίπου, κάποτε ναι, αλλά τώρα περίπου.

Το πρώτο είναι ενα κνξ, θέλει υποδομή καλωδίων, και κοστίζει 150ευρώ περίπου, μετράει μόνο θερμοκρασία. Πριν 10 χρόνια τρομερό οκ.

Εικόνα

δες τι έκανε όμως σήμερα αυτός που έσπασε το ρολογάκι μου, τα έχει πάρει παραμάζωμα. :lol:
με 4 ευρώ πλέον, και υγρασία, οτα και καστομ λογισμικό.


Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Σεπ 2020, 23:08

ST48410 έγραψε:
01 Σεπ 2020, 22:48
Ποτέ δεν φανταζόμουν να κάνουν τα παιδάκια τόσο κέφι τα συγκεκριμένα μπλιμπλίκια.
θα με τρελάνεις, κιττ δεν έβλεπες;. :lol:

independent_44
Δημοσιεύσεις: 2501
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 00:25
Phorum.gr user: independent_44

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent_44 » 01 Σεπ 2020, 23:11

Ως προς τα κινητά δεν θα έπρεπε να έχουμε καταλήξει πια σε οριστικό συμπέρασμα;
25 χρόνια πέρασαν που τα κουβαλάμε καθημερινά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Σεπ 2020, 23:17

enaon έγραψε:
01 Σεπ 2020, 23:08
ST48410 έγραψε:
01 Σεπ 2020, 22:48
Ποτέ δεν φανταζόμουν να κάνουν τα παιδάκια τόσο κέφι τα συγκεκριμένα μπλιμπλίκια.
θα με τρελάνεις, κιττ δεν έβλεπες;. :lol:
Δεν είναι μόνο το τελικό άναψε-σβήσε. Παιχνίδι τους φαίνεται και το σετάρισμα: "και πάω στο app... και βρίσκω το διακόπτη... και του δίνω όνομα... και του βάζω το δίκτυο wifi... και πάω στο γκρουπ του δωματίου και το βάζω μαζί με τα άλλα φώτα... και τώρα reset να το βάλουμε στο άλλο δίκτυο!"

Δηλαδή το σετάρισμα του διακόπτη ήταν επίσης παιχνίδι. Έχοντας φάει κάτι ώρες με κάποια bugs που κάποιες συσκευές δεν λειτουργούσαν όπως έγραφε το μανουαλ, καταλαβαίνω την ευχαρίστηση του να κάνεις κάτι να λειτουργήσει, απλά δεν σκεφτόμουν πως θα το δουν τα πιτσιρίκια ως παιχνίδι.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 01 Σεπ 2020, 23:18

ST48410 έγραψε:
01 Σεπ 2020, 22:52
Ξεκίνησε από την περιέργεια του στυλ πως κάνουμε αυτό και κατέληξε σε παιχνίδι. Χρηστικότητα πολύ περιορισμένη του στυλ ανάβω τη θέρμανση για να βρω ζεστό το δωμάτιο μόλις φτάσω αλλά πρακτικά δεν το κάνουν ποτέ. "Alexa το ένα και Alexa το άλλο" και το δωμάτιο είναι ένα μεγάλο Χριστουγεννιάτικο δέντρο.

Προσωπικά αν ήταν να περιμένω αυτά τα 5-10 δευτερόλεπτα ή και παραπάνω κάθε φορά που θέλω να ανάψω μία λάμπα θα είχα ανεβάσει τρελή πίεση. Τρελό lag για τα δεδομένα της δικής μου χρήσης.
Δεν είναι οι λάμπες ρε συ η κύρια εφαρμογή. Αν και αν πάρεις smart λάμπες με χρωματικό εύρος μπορείς να κάνεις ωραία πραγματάκια.

Η πρώτη εφαρμογή που ζητά η πλειοψηφία σε smart homes είναι το security. Κάμερες, κουδούνια με ενσωματωμένες κάμερες, κλειδαρίες που ανοίγουν με δακτυλικό αποτύπωμα ή με κωδικό, αισθητήρες κίνησης κλπ. Επίσης αισθητήρες καπνού, αισθητήρες υγρασίας κλπ.

Το να πάρεις ένα διακόπτη για να δώσεις smart λειτουργία σε φώτα ή ότι άλλο μπορεί να ελεγχθεί με διακόπτη είναι κάτι σαν την ΑΒ. Είναι μια μορφή εισαγωγής σε ΙοΤ.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 01 Σεπ 2020, 23:25

enaon έγραψε:
01 Σεπ 2020, 22:59
klg έγραψε:
01 Σεπ 2020, 14:01
To σωστό building automation γίνεται με ειδικό bus που τρέχει μέσα στον τοίχο (πχ, knx), τέτοιες μαλακίες είναι poor man's smart house και δεν νομίζω ότι αξίζουν ιδιαίτερα.
περίπου, κάποτε ναι, αλλά τώρα περίπου.

Το πρώτο είναι ενα κνξ, θέλει υποδομή καλωδίων, και κοστίζει 150ευρώ περίπου, μετράει μόνο θερμοκρασία. Πριν 10 χρόνια τρομερό οκ.

Εικόνα

δες τι έκανε όμως σήμερα αυτός που έσπασε το ρολογάκι μου, τα έχει πάρει παραμάζωμα. :lol:
με 4 ευρώ πλέον, και υγρασία, οτα και καστομ λογισμικό.

Ναι εντάξει όμως εγώ μιλάω για automation όχι για ένα θερμόμετρο. Θες πολλά ρελέ, θες διάφορους σένσορες, θες ένα κεντρικό software που να μπορεί όλα αυτά να τα κάνεις plug πάνω του και να υποστηρίζει smart σενάρια, θες το hardware να είναι robust και να μην αναρωτιέσαι γιατί δεν ανοίγουν τα παντζούρια σου, είναι εντελώς διαφορετικές οι απαιτήσεις. Εγώ δεν μιλάω για 3 λάμπες.

Προφανώς και το knx πρέπει να κάνει adapt στην νέα πραγματικότητα και θα κάνει, απλά με ρυθμούς χελώνας γιατί μιλάμε για έναν πολύ niche κλάδο, με τεράστιο vendor lock. Έχω φίλο που συνεργαζόταν με έναν από τους μεγαλύτερους installers knx στην Ελλάδα και είχαμε κάνει μαζί RnD, ώστε να στήσουμε customer hardware που ήταν δραματικά φθηνότερο από ο,τιδήποτε native έβρισκες για knx (i.e r-pi με knx connector, που έτρεχε τον open source knx daemon), το οποίο μετά το έκανες ό,τι ήθελες. Θα κάνουν catch-up και αυτοί στο τέλος, δεν το γλυτώνουν.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Σεπ 2020, 23:28

το ιοτ παιδιά δεν εχει σχέση με αυτοματισμούς κτιρίων και ασφάλεια κλπ, αντίθετα μάλλον. ιοτ σημαίνει πράγματα του ιντερνετ, οι αισθητήρες του σπιτιού και θα συστήματα ασφάλειας δεν ειναι λογικό να βγαίνουν στο ιντερνετ για να αποκτήσουν λογική. Πρέπει να έχουν μέσα στο σπίτι και να μπορεί εκείνη να μιλήσει έξω αν πρέπει. Είναι ασύμφορο ο διακόπτης να μιλάει με την γοογλε για να ανοίξει το φως με το ζόρι. Απο την άλλη ειναι πιο έυκολο, το ιοτ δείχνει οτι θεωρούνε οτι ο μέσος ο μέσος εγκαταστάτης δεν εχει γνώσεις να ακολουθήσει, οπότε βγάλανε την λογική έξω, στο κλαουντ. Τα ιοτ μιλάνε συνήθως με μία υπηρεσία mqtt, και οι δράσεις γίνονται απο εκεί κεντρικά.

Παρόλα αυτά, έχει πλάκα νομίζω. :lol:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Σεπ 2020, 23:32

klg έγραψε:
01 Σεπ 2020, 23:25
Ναι εντάξει όμως εγώ μιλάω για automation όχι για ένα θερμόμετρο. Θες πολλά ρελέ, θες διάφορους σένσορες, θες ένα κεντρικό software που να μπορεί όλα αυτά να τα κάνεις plug πάνω του και να υποστηρίζει smart σενάρια, θες το hardware να είναι robust και να μην αναρωτιέσαι γιατί δεν ανοίγουν τα παντζούρια σου, είναι εντελώς διαφορετικές οι απαιτήσεις. Εγώ δεν μιλάω για 3 λάμπες.

Προφανώς και το knx πρέπει να κάνει adapt στην νέα πραγματικότητα και θα κάνει, απλά με ρυθμούς χελώνας γιατί μιλάμε για έναν πολύ niche κλάδο, με τεράστιο vendor lock. Έχω φίλο που συνεργαζόταν με έναν από τους μεγαλύτερους installers knx στην Ελλάδα και είχαμε κάνει μαζί RnD, ώστε να στήσουμε customer hardware που ήταν δραματικά φθηνότερο από ο,τιδήποτε native έβρισκες για knx (i.e r-pi με knx connector, που έτρεχε τον open source knx daemon), το οποίο μετά το έκανες ό,τι ήθελες. Θα κάνουν catch-up και αυτοί στο τέλος, δεν το γλυτώνουν.
ναι και εγώ για αυτά μιλάω, έχω κάνει αρκετά, κάποτε κνξ ήταν μονόδρομος, και ας κόστιζε η ντιμιέρα 50 ευρώ το άκρο. Αυτές οι παλιές καλές ντιμιέρες είναι προσληματικές πλέον, ήταν βασισμένες σε λάμπες πυρακτώσεως, αλλαξαν οι λάμπες εγιναν λέντ, και τα τριακς δεν τις δουλεύουν σωστά, δεν πάει να αντέχει και 40 χρόνια, η τεχνολογία της έβγαλε εκτός.

Μια λάμπα της χιαομι, φιλιπς-οσραμ δηλαδή, κοστίζει 15 ευρώ, έχει ψηφιακό ντίμινγκ και αλλαγή χρώματος, και πρωτόκολλο αυτοματισμού ενσωματωμένο. Έχει αλλάξει η εποχή.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών