IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 02 Σεπ 2020, 11:45

hellegennes έγραψε:
02 Σεπ 2020, 01:13
klg έγραψε:
01 Σεπ 2020, 15:57
ST48410 έγραψε:
01 Σεπ 2020, 14:28
Συμφωνώ για το θέμα της πρακτικότητας και ευχρηστίας μιας τέτοιας λύσης. Αυτή τη στιγμή όμως το ερώτημα είναι άλλο. Τα παιδάκια έχουν ένα νέο παιχνίδι. Alexa turn on the lighs - Alexa turn off the lights κλπ. Αξίζει να γίνω ο μπάρμπας που είπε του μπαμπά να χαλάσει το παιχνίδι τους;
Ε εντάξει νομίζω ότι θα βρουν με κάτι άλλο να ασχοληθούν και ταυτόχρονα θα γλυτώσουν άλλη μια πηγή μεταλλάξεων που συνεισφέρει στο eventuality του καρκίνου.
Είσαι σίγουρος ότι το επίπεδο έκθεσης είναι μεγαλύτερο από το βιολογικά ανεκτό ενός ζώου που εξελίχθηκε για να τρώει στην μάπα την ανόθευτη κοσμική ακτινοβολία σε εξωτερικούς χώρους με μόνη προστασία (αν και ομολογουμένως πανίσχυρη) το μαγνητικό πεδίο του πλανήτη;
Δεν είπα ότι το επίπεδο έκθεσης είναι μεγαλύτερο από οτιδήποτε άλλο, ούτε ότι θα πάθεις καρκίνο από αυτό, it doesn't work that way έτσι και αλλιώς. Σε τελική ανάλυση, προτιμώ να πεθάνω από καρκίνο στα 80 και να κάνω reap τα benefits της μοντέρνας τεχνολογίας και ιατρικής, από το να πεθαίνω στα 30 μου από ανεμοβλογιά, δεν είμαι λουδίτης.

Αλλά σίγουρα το wifi σαν ακτινοβολία, μπαίνει στη λίστα του τι σου προκαλεί μεταλλάξεις που eventually το σώμα σου δεν μπορεί να αντιμετωπίσει επαρκώς (μαζί με το κάπνισμα, τα σκάτα που έχουν οι τροφές που τρώμε, το νερό που πίνουμε, το στρες που έχουμε, etc).
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 02 Σεπ 2020, 11:56

enaon έγραψε:
02 Σεπ 2020, 01:19
klg έγραψε:
02 Σεπ 2020, 01:03
Ναι δεν ξέρω τι πιστεύεις εσύ ότι είναι τα 'εταιρικά κτήρια', αλλά μιλάω για εταιρεία με 1500+ έργα, με ό,τι κτήριο θες. Τη βίλα του Ρουβά στο νησί, το Νιάρχειο, τον ιππόδρομο του Βαρδινογιάννη, το Κόστα Ναβαρίνο (και άπειρα άλλα πολύ καλά ξενοδοχεία), Πατέρα, Μαρινάκη, you name it, από κατοικίες μέχρι εργοστάσια. Γενικά το market share που έχει knx στην Ελλάδα είναι τεράστιο. Και λογικό είναι κιόλας, δεν θα κάτσει κανείς να στήσει σε σοβαρές εγκαταστάσεις iot μαλακίες, γενικά έχει πολύ περισσότερο νόημα από ότι πιστεύεις.
Τα ίδια λέμε, είναι ευκολία ηλεκτρολόγου. Αλλά κακώς βάζεις το ιοτ κόντρα στο κνξ, το ιοτ είναι τεχνολογία για τον χρήστη, άλλο πράγμα εντελώς. Αυτό είναι ένα που είχαμε φτιάξει πριν 15 χρόνια, δικό μας πρωτόκολλο λογική και υλικό, όλα απο το μηδέν για την πλάκα, σύνδεση με αστερισκ και έλεγχο απο τα τερματικά με ένα κουμπί κλπ γιατί ήταν γυάλινα παντού και δεν θέλανε διακόπτες. Τεσπα, καλά είναι όλα, άλλο πράγμα το κάθε ένα.

Κακώς βάζω IoT για home automation κόντρα στο industry standard για home automation; Στο argument μας είναι το ίδιο πράγμα ακριβώς, με βασική διαφορά το πορτοφόλι του target group. Άμα θες να κάνεις σοβαρή δουλειά και έχεις budget θα στήσεις knx στο σπίτι εκατομμυρίων, δεν θα πάρεις 50 λάμπες Xiaomi να το παίζεις tinkerer. Και αυτό ήταν ακριβώς που ανέφερα στο πρώτο ποστ μου και ακόμα δεν έχω καταλάβει τι κάνεις argue. Το να πάρεις μια λάμπα και ένα θερμόμετρο και να μαλακίζεσαι με το cloud console της Xiaomi δεν είναι σε καμία περίπτωση σοβαρό automation αλλά προφανώς δεν θα υπαγορεύσω σε κανέναν να μην το κάνει ή γενικά τι να κάνει σπίτι του.

Επίσης το βίντεο που έκανες link δεν παίζει γιατί είναι private.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 02 Σεπ 2020, 13:06

Γενικά ποιο είναι το killer app για σπιτικό automation, υπάρχει; Δηλαδή πέρα από το cool I guess, κάτι που συνιστά βελτίωση της ζωής σου; Έστω να σου γλιτώσει 1 λεπτό τη μέρα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22655
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Σεπ 2020, 18:08

Dwarven Blacksmith έγραψε:
02 Σεπ 2020, 13:06
Γενικά ποιο είναι το killer app για σπιτικό automation, υπάρχει; Δηλαδή πέρα από το cool I guess, κάτι που συνιστά βελτίωση της ζωής σου; Έστω να σου γλιτώσει 1 λεπτό τη μέρα.
Πολλά είναι, από τα φώτα του κήπου που θα ανοίξουν μόνα τους αν είναι βράδυ και σου κτυπήσουν το κουδούνι, το αυτόματο πότισμα που δεν θα ξεκινήσει αν δει ότι το χώμα έχει υγρασία γιατί έβρεξε, το κουτί του ταχυδρομείου που θα σου στείλει μήνυμα αν έχεις γραμμα μέσα κλπ, το ανεμόμετρο που θα μαζέψει τις τέντες αν δει αέρα κλπ.

αυτό που εγώ απολαμβάνω περισσότερο είναι οι αυτόματες κλειδαριές, δεν έχω κλειδιά για το σπίτι, μπορώ να δω ποιος μπήκε και πότε από ποια πόρτα, να του ακυρώσω το ψηφιακό κλειδί απο το κινητό, να ανοίξω να μπει κάποιος από μακρυά κλπ.

Για κάποιους χαζομάρες, για κάποιους χρηστικά, για κάποιους έχουν πολύ πλάκα.


ναι κλγ το έβγαλα, δεν έχει και πολύ νόημα η κουβέντα νομίζω.
Συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις την διαφορά τους. Το κνξ ειναι το στανταρ για αυτοματισμούς κτιρίου, απο την πλευρά του ηλεκτρολόγου, των δεινοσαύρων δηλαδή. Το ιοτ υπάρχει γιατί οι ηλεκτρολόγοι είναι πολύ αργοί, μέχρι να καταλάβουν τι είναι η τεχνολογία θα έχουμε πεθάνει όλοι. Όσα εκατομμύρια και να δώσεις για το σπιτι σου, με κνξ δεν μπορείς να του μιλήσεις, δεν μπορείς να αλλάξεις χρώμα στις λεδ λαμπες σου, δεν μπορείς να βάλεις τον βραστήρα να ζεσταίνει νερό για τον καφέ σου αυτόματα μόλις το ρολόι καταλάβει ότι ξύπνησες το πρωί. Τα παιδιά δεν θα τρελαθούν από την χαρά τους που μπορούν να κάνουν κολπάκια μόνα τους. Είναι άλλο επίπεδο εντελώς, όχι καλύτερο ή χειρότερο, άλλο.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12541
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 03 Σεπ 2020, 07:51

Σκέφτομαι να κάνω automation , όταν μπαίνω στην τουαλέτα οι yeelight να γίνονται κόκκινες και να βαράει συναγερμός 😁
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 06 Σεπ 2020, 07:48

enaon έγραψε:
02 Σεπ 2020, 18:08
ναι κλγ το έβγαλα, δεν έχει και πολύ νόημα η κουβέντα νομίζω.
Συνεχίζεις να μην καταλαβαίνεις την διαφορά τους. Το κνξ ειναι το στανταρ για αυτοματισμούς κτιρίου, απο την πλευρά του ηλεκτρολόγου, των δεινοσαύρων δηλαδή. Το ιοτ υπάρχει γιατί οι ηλεκτρολόγοι είναι πολύ αργοί, μέχρι να καταλάβουν τι είναι η τεχνολογία θα έχουμε πεθάνει όλοι. Όσα εκατομμύρια και να δώσεις για το σπιτι σου, με κνξ δεν μπορείς να του μιλήσεις, δεν μπορείς να αλλάξεις χρώμα στις λεδ λαμπες σου, δεν μπορείς να βάλεις τον βραστήρα να ζεσταίνει νερό για τον καφέ σου αυτόματα μόλις το ρολόι καταλάβει ότι ξύπνησες το πρωί. Τα παιδιά δεν θα τρελαθούν από την χαρά τους που μπορούν να κάνουν κολπάκια μόνα τους. Είναι άλλο επίπεδο εντελώς, όχι καλύτερο ή χειρότερο, άλλο.
Μια χάρα μπορείς να αλλάξεις το χρώμα της λάμπας ή να βάλεις τον βραστήρα να δουλέψει με το knx. Μπορείς anyway να κάνεις interface hardware που παίζει με IP με το knx, αν θες να στήσεις κάποιο hardware που δεν συνδέεται απευθείας με το bus.

Anyway δεν τίθεται θέμα ότι εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι. To standard στο automation είναι τέτοια πρωτόκολλα, το να αλλάζει η Alexa το χρώμα του LED, ή να παίζει το despacito δεν είναι home automation, είναι hobby. Δεν πρόκεται 200 devices στο wifi να δουλέψουν χωρίς να έχεις μεγάλο spectrum congestion και να χρειαστεί να κάνεις intricate setups, και μιλάμε προφανώς να μένεις και σε μονοκατοικία, χωρίς θόρυβο από γειτονικά δίκτυα. Και δεν πιάνω καν την ποιότητα του hardware, είμαι σίγουρος ότι για να πάρεις κάτι της προκοπής, οι τιμές δεν θα είναι δραματικά χαμηλότερες.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
anathematismeno_morio
Δημοσιεύσεις: 89
Εγγραφή: 23 Μάιος 2018, 10:22
Phorum.gr user: dukedelouben

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από anathematismeno_morio » 22 Σεπ 2020, 11:35

ST48410 έγραψε:
01 Σεπ 2020, 12:36
Ένας φίλος αγόρασε πολλούς τηλεχειριζόμενους διακόπτες και τους εγκατέστησε μέσα στο σπίτι. Ανοιγονκλείνει φώτα, airconditions κλπ συσκευές μέσα από το κινητό του ή την Alexa. Όλα αυτά χρησιμοποιούν κυρίως το Wifi.

Με ρώτησε αν η έξτρα ακτινοβολία αποτελεί κίνδυνο για τα πιτσιρίκια του (μικρής ηλικίας, δημοτικού). Θυμάμαι ανάλογες συζητήσεις και δεν είχαμε καταλήξει κάπου για το Wifi. Ανοίγοντας το κινητό στο σπίτι του προφανώς πιάνω και τα δίκτυα των γειτόνων εξασθενημένα. Τώρα όμως μιλάμε για δεκάδες πομπούς/δέκτες διάσπαρτους μέσα στο ίδιο το διαμέρισμα και αναγκαστικά σε μικρή απόσταση όπου κι αν βρίσκεσαι, για δεύτερο ρούτερ, για έξτρα booster ώστε να πιάνουν καλύτερα κάποιοι διακόπτες και δε συμμαζεύεται.

Δεν θέλω να δώσω γνώμη εγώ γιατί κλείνω προς το άλλο άκρο (δηλαδή κινητό μακρυά από το σώμα μου όταν δεν το χρησιμοποιώ με κλειστό Wifi και απανεργοποιημένο bluetooth), καλωδίωση ethernet όπου μπορώ κλπ.

Για πείτε;
Smart Home με 4G είναι σαν να χορεύεις ταγκό φορώντας πανοπλία, ταπεινή μου άποψη πάντα. :lol:
Τώρα για το θέμα σου, δεν υπάρχει φόβος απο το wifi, οι όποιοι κίνδυνοι είναι θεωρητικοί, αναπόδεικτοι και σχετίζονται με μειοψηφία των σχετικών ερευνών. Η συχνότητα του wifi κυμαίνεται από 2.4GHz εώς 5Ghz και απέχει πάρα, μα πάρα πολύ από τις βλαβερές ιονίζουσες συχνότητες. Για παράδειγμα, το να περπατάς μια ηλιόλουστη μέρα στο δρόμο είναι πιο επικίνδυνο, από άποψη ακτινοβολίας, σε σχέση με έκθεση στο wifi.

Σχετικά με το πολυ-άριθμό των router, πάλι δεν υπάρχει κανένας φόβος. Διότι οι χαμηλές συχνότητες σε συσχετισμό με την ελάχιστη ενέργεια που απαιτεί ένα router για να λειτουργήσει (αν θυμάμαι καλά περίπου 0.1Watt) καθιστούν την ακτινοβολία ακίνδυνη. Θα έπρεπε δηλαδή να υπάρχουν χιλιάδες router εστιασμένα πάνω σε ενα σημείο για να προκαλέσουν (όχι καρκίνο ή κάποια άλλη κυτταρική αλλοίωση) αλλά ίσως κάποιο έγκαυμα.

Εν κατακλείδι, όλα τα στοιχεία των σύγχρονων ερευνών καταλήγουν στο συμπέρασμα οτι η ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία, σε αρκετά υψηλές συχνότητες όμως, ευνοεί την εμφάνιση ασθενειών, όπως ο καρκίνος. Όπως επίσης και οι χαμηλότερες συχνότητες, σε πολύ υψηλά επίπεδα όμως, ηλεκτρομαγνητικής ακτινοβολίας συνεπικουρούμενες από μεγάλες ενεργοβόρες πηγές ενέργειας, δύναται να προκαλέσουν δερματικές και όχι κυτταρικές ευπάθειες. (πχ εγκαύματα). Τα παραπάνω τα γνωρίζουμε με σιγουριά και τίποτα από αυτά δεν εμπίπτει στη λειτουργία και μετάδοση της ακτινοβολίας από τα wifi. Αν λοιπόν ο φίλος σου, δεν σκοπεύει να κοιμάται αγκαλιά με χιλιάδες router εστιασμένα πάνω του, 24ωρες το 24ωρο για τα επόμενα 50 χρόνια, τότε δεν διατρέχει κανένα κίνδυνο.

Φυσικά όλα τα παραπάνω ισχύουν για δίκτυα 4G, το θέμα διαφοροποιείται με τα δίκτυα νέας γενιάς 5G, αλλά αυτή είναι άλλη πολύ μεγάλη συζήτηση.
So take my shriveled psyche, stretch it out between your fingers,
Look through lenses made to magnify my soul.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών