IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Σεπ 2020, 12:36

Ένας φίλος αγόρασε πολλούς τηλεχειριζόμενους διακόπτες και τους εγκατέστησε μέσα στο σπίτι. Ανοιγονκλείνει φώτα, airconditions κλπ συσκευές μέσα από το κινητό του ή την Alexa. Όλα αυτά χρησιμοποιούν κυρίως το Wifi.

Με ρώτησε αν η έξτρα ακτινοβολία αποτελεί κίνδυνο για τα πιτσιρίκια του (μικρής ηλικίας, δημοτικού). Θυμάμαι ανάλογες συζητήσεις και δεν είχαμε καταλήξει κάπου για το Wifi. Ανοίγοντας το κινητό στο σπίτι του προφανώς πιάνω και τα δίκτυα των γειτόνων εξασθενημένα. Τώρα όμως μιλάμε για δεκάδες πομπούς/δέκτες διάσπαρτους μέσα στο ίδιο το διαμέρισμα και αναγκαστικά σε μικρή απόσταση όπου κι αν βρίσκεσαι, για δεύτερο ρούτερ, για έξτρα booster ώστε να πιάνουν καλύτερα κάποιοι διακόπτες και δε συμμαζεύεται.

Δεν θέλω να δώσω γνώμη εγώ γιατί κλείνω προς το άλλο άκρο (δηλαδή κινητό μακρυά από το σώμα μου όταν δεν το χρησιμοποιώ με κλειστό Wifi και απανεργοποιημένο bluetooth), καλωδίωση ethernet όπου μπορώ κλπ.

Για πείτε;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 01 Σεπ 2020, 12:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10791
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 01 Σεπ 2020, 12:43

ST48410 έγραψε:
01 Σεπ 2020, 12:36

Δεν θέλω να δώσω γνώμη εγώ γιατί κλείνω προς το άλλο άκρο (δηλαδή κινητό μακρυά από το σώμα μου όταν δεν το χρησιμοποιώ με κλειστό Wifi και απανεργοποιημένο bluetooth), καλωδίωση ethernet όπου μπορώ κλπ.

Για πείτε;
Και γω το ιδιο αλλα λογω αγνοιας. Οταν κοιμαμαι το κινητο το εχω σχετικα κοντα μου (0.5μ περιπου) αλλα σε airplane mode

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Σεπ 2020, 12:45

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
01 Σεπ 2020, 12:43
Και γω το ιδιο αλλα λογω αγνοιας.
Κι εγώ λόγω άγνοιας παίρνω κάποια μέτρα στη λογική του "ωφελέειν, μη βλάπτειν". Αλλά δεν γίνεται ΙοΤ στο σπίτι έτσι. Άρα θέλω να ακούσω απόψεις για να μη του μεταφέρω τις φοβίες μου.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 01 Σεπ 2020, 14:01

ST48410 έγραψε:
01 Σεπ 2020, 12:36
Ένας φίλος αγόρασε πολλούς τηλεχειριζόμενους διακόπτες και τους εγκατέστησε μέσα στο σπίτι. Ανοιγονκλείνει φώτα, airconditions κλπ συσκευές μέσα από το κινητό του ή την Alexa. Όλα αυτά χρησιμοποιούν κυρίως το Wifi.

Με ρώτησε αν η έξτρα ακτινοβολία αποτελεί κίνδυνο για τα πιτσιρίκια του (μικρής ηλικίας, δημοτικού). Θυμάμαι ανάλογες συζητήσεις και δεν είχαμε καταλήξει κάπου για το Wifi. Ανοίγοντας το κινητό στο σπίτι του προφανώς πιάνω και τα δίκτυα των γειτόνων εξασθενημένα. Τώρα όμως μιλάμε για δεκάδες πομπούς/δέκτες διάσπαρτους μέσα στο ίδιο το διαμέρισμα και αναγκαστικά σε μικρή απόσταση όπου κι αν βρίσκεσαι, για δεύτερο ρούτερ, για έξτρα booster ώστε να πιάνουν καλύτερα κάποιοι διακόπτες και δε συμμαζεύεται.

Δεν θέλω να δώσω γνώμη εγώ γιατί κλείνω προς το άλλο άκρο (δηλαδή κινητό μακρυά από το σώμα μου όταν δεν το χρησιμοποιώ με κλειστό Wifi και απανεργοποιημένο bluetooth), καλωδίωση ethernet όπου μπορώ κλπ.

Για πείτε;
Εννοείται ότι σαν ακτινοβολία δεν είναι και ότι καλύτερο. Το wifi είναι στη συχνότητα του φούρνου μικροκυμάτων, αλλά με πάρα πολύ μικρή ισχύ στους πομπούς. Πάντως, έτσι και αλλιώς τρως όλη την ακτινοβολία από τους γείτονες, έκτος άμα έχεις την τύχη να μένεις σε μονοκατοικία σε αραιοκατοικημένη περιοχή.

Σε τελική ανάλυση στα αρχίδια σου το ΙοΤ, είναι τόσο μεγάλο θέμα να μην έχεις smart διακοπτές και ντουί; Άσε που οι περισσότερες τέτοιες πίπες έχουν αισχρό security, οπότε potentially ανοίγεις το δίκτυό σου και σε attack vectors που δεν θα έχεις με τα περισσότερα devices που τώρα χρησιμοποιείς. To σωστό building automation γίνεται με ειδικό bus που τρέχει μέσα στον τοίχο (πχ, knx), τέτοιες μαλακίες είναι poor man's smart house και δεν νομίζω ότι αξίζουν ιδιαίτερα.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

a8s
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:04
Τοποθεσία: /dev/null

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από a8s » 01 Σεπ 2020, 14:18

Θα συμφωνήσω με τον klg. Δεν υπάρχει κανένας λόγος να διασυνδέσεις διακόπτες και συσκευές στο δίκτυο. Αν το κάνεις για να χειρίζεσαι διακόπτες και συσκευές από το ίδιο το σπίτι, είναι το άκρον άωτον της οκνηρίας. Αν το κάνεις για να χειρίζεσαι διακόπτες και συσκευές εκτός σπιτιού, διακινδυνεύεις την ασφάλεια του σπιτιού σου.

Εκτός από τις ιονίζουσες ακτινοβολίες, που είναι βέβαιο οτι είναι καρκινογόνες, για όλες τις υπόλοιπες που βρίσκονται κάτω από αυτό το φάσμα δεν είμαστε τελείως σίγουροι και κατά συνέπειας θα πρέπει να είμαστε προσεκτικοί με την έκθεσή μας σε αυτές. Για καλύτερες λεπτομέρειες σχετικά με αυτό, μπορείς να δεις το pdf που παρατίθεται εδώ.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Σεπ 2020, 14:28

Συμφωνώ για το θέμα της πρακτικότητας και ευχρηστίας μιας τέτοιας λύσης. Αυτή τη στιγμή όμως το ερώτημα είναι άλλο. Τα παιδάκια έχουν ένα νέο παιχνίδι. Alexa turn on the lighs - Alexa turn off the lights κλπ. Αξίζει να γίνω ο μπάρμπας που είπε του μπαμπά να χαλάσει το παιχνίδι τους;

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 01 Σεπ 2020, 15:57

ST48410 έγραψε:
01 Σεπ 2020, 14:28
Συμφωνώ για το θέμα της πρακτικότητας και ευχρηστίας μιας τέτοιας λύσης. Αυτή τη στιγμή όμως το ερώτημα είναι άλλο. Τα παιδάκια έχουν ένα νέο παιχνίδι. Alexa turn on the lighs - Alexa turn off the lights κλπ. Αξίζει να γίνω ο μπάρμπας που είπε του μπαμπά να χαλάσει το παιχνίδι τους;
Ε εντάξει νομίζω ότι θα βρουν με κάτι άλλο να ασχοληθούν και ταυτόχρονα θα γλυτώσουν άλλη μια πηγή μεταλλάξεων που συνεισφέρει στο eventuality του καρκίνου.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10791
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 01 Σεπ 2020, 17:31

ST48410 έγραψε:
01 Σεπ 2020, 14:28
Συμφωνώ για το θέμα της πρακτικότητας και ευχρηστίας μιας τέτοιας λύσης. Αυτή τη στιγμή όμως το ερώτημα είναι άλλο. Τα παιδάκια έχουν ένα νέο παιχνίδι. Alexa turn on the lighs - Alexa turn off the lights κλπ. Αξίζει να γίνω ο μπάρμπας που είπε του μπαμπά να χαλάσει το παιχνίδι τους;
Alexa και αηδιες. Οταν εμεις ειχαμε τον Βαγγελη οι αλλοι ετρωγαν βελανιδια.
SpoilerShow

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 01 Σεπ 2020, 17:38

Δηλαδή ο φίλος σου μπροστά εγκατέστησε αυτή την παπαρια και μετά ρώτησε εσένα να του πεις την γνωμη σου ( που από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις καμία σχέση με το αντικείμενο ); Όλα καλά πες του και να συνεχίζει να παίζει αφοβα
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 01 Σεπ 2020, 17:59

klg έγραψε:
01 Σεπ 2020, 14:01
Πάντως, έτσι και αλλιώς τρως όλη την ακτινοβολία από τους γείτονες, έκτος άμα έχεις την τύχη να μένεις σε μονοκατοικία σε αραιοκατοικημένη περιοχή.
https://www.mobilepro.eu/index.php?rout ... path=64_73
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 01 Σεπ 2020, 18:03

Σπύρος έγραψε:
01 Σεπ 2020, 17:59
klg έγραψε:
01 Σεπ 2020, 14:01
Πάντως, έτσι και αλλιώς τρως όλη την ακτινοβολία από τους γείτονες, έκτος άμα έχεις την τύχη να μένεις σε μονοκατοικία σε αραιοκατοικημένη περιοχή.
https://www.mobilepro.eu/index.php?rout ... path=64_73

Απο εσένα περίμενα τουλάχιστον κλωβό faraday σε σχήμα πυραμίδας της Γκίζας.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 01 Σεπ 2020, 20:25

ST48410 έγραψε:
01 Σεπ 2020, 12:36
Δεν θέλω να δώσω γνώμη εγώ γιατί κλείνω προς το άλλο άκρο (δηλαδή κινητό μακρυά από το σώμα μου όταν δεν το χρησιμοποιώ με κλειστό Wifi και απανεργοποιημένο bluetooth), καλωδίωση ethernet όπου μπορώ κλπ.

Για πείτε;
Δε το κατέχω σε επιστημονικό επίπεδο το επίπεδο των επιπτώσεων της ακτινοβολίας που εκπέμπει το WiFi για να σε συμβουλέψω. Το δεδομένο είναι ότι αυτά τα παιδιά όσο θα μεγαλώνουν η ζωή τους θα είναι συνδεδεμένη και εξαρτώμενη από αυτό που λέμε IoT.

Τα σπίτια τους πιθανότατα θα χτίζονται με ενσωματωμένες τέτοιες τεχνολογίες. Μη σου πω θα υπάρχουν και εμφυτεύματα για το monitoring της υγείας τους με δυνατότητες διασύνδεσης.

Αν αρχίσεις να ασχολείσαι θα μείνεις με το στόμα ανοιχτό με το εύρος των smart συσκευών και των αισθητήρων που υπάρχουν διαθέσιμοι ήδη σήμερα.

Να τους πεις λοιπόν γενικά "ξηλώστε τα όλα" δε βλέπω το νόημα. Αν πρέπει να πάρουν ειδικές προφυλάξεις για τα παιδιά, π.χ. να μην έχουν συσκευές στα δωμάτια τους, να περιορίσουν την έκθεση τους, καλό είναι να ζητήσουν από το γιατρό τους να ενημερωθεί (γιατί σιγά μη ξέρει) και να τους ενημερώσει κι αυτούς.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Σεπ 2020, 20:31

Gewponos90 έγραψε:
01 Σεπ 2020, 17:38
Δηλαδή ο φίλος σου μπροστά εγκατέστησε αυτή την παπαρια και μετά ρώτησε εσένα να του πεις την γνωμη σου ( που από ότι καταλαβαίνω δεν έχεις καμία σχέση με το αντικείμενο ); Όλα καλά πες του και να συνεχίζει να παίζει αφοβα
Αυτά μπήκαν σε διάστημα κάποιων μηνών, φυσικά όχι μπροστά μου και όταν πήγα σπίτι του επισήμανα ότι μου φαίνεται υπερβολικό. Δεν έχω σχετικές σπουδές για να προσφέρω επιστημονική γνώμη. Συσκευές χρησιμοποιώ αρκετά και στη δουλειά μου και γιαυτό το συζητήσαμε.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Σεπ 2020, 20:33

Jack Shephard έγραψε:
01 Σεπ 2020, 20:25
Να τους πεις λοιπόν γενικά "ξηλώστε τα όλα" δε βλέπω το νόημα. Αν πρέπει να πάρουν ειδικές προφυλάξεις για τα παιδιά, π.χ. να μην έχουν συσκευές στα δωμάτια τους, να περιορίσουν την έκθεση τους, καλό είναι να ζητήσουν από το γιατρό τους να ενημερωθεί (γιατί σιγά μη ξέρει) και να τους ενημερώσει κι αυτούς.
Για αυτό κάνω τη συζήτηση εδώ. Όχι δεν θα πω ξηλώστε τα όλα, αλλά αν προκύψει ότι όλοι εδώ συμμερίζεστε την ανησυχία μου, θα πω κρατήστε μόνο τα απαραίτητα και μακρυά από το κρεβάτι πχ.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: IoT και ακτινοβολία μέσα στο σπίτι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Σεπ 2020, 20:40

ST48410 έγραψε:
01 Σεπ 2020, 12:36
Ένας φίλος αγόρασε πολλούς τηλεχειριζόμενους διακόπτες και τους εγκατέστησε μέσα στο σπίτι. Ανοιγονκλείνει φώτα, airconditions κλπ συσκευές μέσα από το κινητό του ή την Alexa. Όλα αυτά χρησιμοποιούν κυρίως το Wifi.

Με ρώτησε αν η έξτρα ακτινοβολία αποτελεί κίνδυνο για τα πιτσιρίκια του (μικρής ηλικίας, δημοτικού). Θυμάμαι ανάλογες συζητήσεις και δεν είχαμε καταλήξει κάπου για το Wifi. Ανοίγοντας το κινητό στο σπίτι του προφανώς πιάνω και τα δίκτυα των γειτόνων εξασθενημένα. Τώρα όμως μιλάμε για δεκάδες πομπούς/δέκτες διάσπαρτους μέσα στο ίδιο το διαμέρισμα και αναγκαστικά σε μικρή απόσταση όπου κι αν βρίσκεσαι, για δεύτερο ρούτερ, για έξτρα booster ώστε να πιάνουν καλύτερα κάποιοι διακόπτες και δε συμμαζεύεται.

Δεν θέλω να δώσω γνώμη εγώ γιατί κλείνω προς το άλλο άκρο (δηλαδή κινητό μακρυά από το σώμα μου όταν δεν το χρησιμοποιώ με κλειστό Wifi και απανεργοποιημένο bluetooth), καλωδίωση ethernet όπου μπορώ κλπ.

Για πείτε;

Τι να πούμε ρε φίλε; Πρώτα τα αγοράζει ωραια και κλά και μετά θυμάται να ανησύχησει και λίγο έτσι για το καλό;

Σου προτείνω να του πεις ότι είναι πολύ επικίνδυνο αυτό με 90% πιθανότητα για καρκίνους. μετά κάτσε και απόλαυσε τις αντιδράσεις του. Τι θα εκστρατεύσει για να στηρίξει την αγορά του και πως θα ακυρώσει κάθε τι αρνητικό του πουνε. Στο τέλος την ίδια αυτήν την ανησυχία να δεις τι ωραία θα τη μεταβάλει σε ψιλομηδενισμό. Κάντο θα βγάλεις πολλά συμπεράσματα.

Ωστόσο κίνδυνος πραγματικός δεν υπάρχει. Μια χαρά είναι όλα αυτά. Ασφαλή. Προσέχουν πλέον τι ισχύ θα δώσουνε.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών