Πρόβλημα download από cloud

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Πρόβλημα download από cloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Σεπ 2020, 21:54

Ανεβάζω στη mediafire ένα exe file.
Μου δίνει download link.
Το κάνω τεστ στο pc μου, δουλεύει.
Το κατεβάζει και ένας φίλος χωρίς πρόβλημα.
Το τεστάρω και σε δεύτερο pc του σπιτιού, κατεβαίνει πάλι με τη διαφορά ότι στο δεύτερο pc μόλις πατήσεις download πετάει και μιά διαφήμιση που την κλείνεις και συνεχίζεις (του stoiximan νομίζω ήταν η διαφήμιση).
Αλλά σε δύο άλλους φίλους είναι πρόβλημα. Λέει "ιός-ιός-ιός-μπιπ-μπιπ" και δεν κατεβαίνει.
Τα antivirus το βγάζουν clean το αρχείο βέβαια.
Αλλά πως γίνεται αυτό ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πρόβλημα download από cloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 02 Σεπ 2020, 21:57

δεν τους αρέσει που ειναι .exe κάντο ζιπάκι.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πρόβλημα download από cloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 02 Σεπ 2020, 22:14

enaon έγραψε:
02 Σεπ 2020, 21:57
δεν τους αρέσει που ειναι .exe κάντο ζιπάκι.
Ναι αλλά δεν τόκανε πάντα αυτό.
Και εξ άλλου πως θα κάνω ένα exe ζιπάκι ;
Πρέπει να έχει ο άλλος design environment, deployment software και σούξου μούξου τριαλαλά.
Κάποια exe που αποφεύγονται, τα αποφεύγω πάντα φυσικά.
Και δεν πάει βέβαια να κάνεις ζιπάκι το exe. Φαίνεται & στα email attachments δεν μπαίνουν ποτέ φυσικά - τα απορρίπτει το email.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Πρόβλημα download από cloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 03 Σεπ 2020, 00:30

wooded glade έγραψε:
02 Σεπ 2020, 22:14
enaon έγραψε:
02 Σεπ 2020, 21:57
δεν τους αρέσει που ειναι .exe κάντο ζιπάκι.
Ναι αλλά δεν τόκανε πάντα αυτό.
Και εξ άλλου πως θα κάνω ένα exe ζιπάκι ;
Πρέπει να έχει ο άλλος design environment, deployment software και σούξου μούξου τριαλαλά.
Κάποια exe που αποφεύγονται, τα αποφεύγω πάντα φυσικά.
Και δεν πάει βέβαια να κάνεις ζιπάκι το exe. Φαίνεται & στα email attachments δεν μπαίνουν ποτέ φυσικά - τα απορρίπτει το email.
απλά εγκαθιστάς το winrar, δεν είναι κβαντική φυσική ρε φίλε να πούμε

το ερώτημα είναι γιατί να θέλεις να μοιράσεις ένα .exe
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πρόβλημα download από cloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 03 Σεπ 2020, 00:42

parafrwn έγραψε:
03 Σεπ 2020, 00:30
wooded glade έγραψε:
02 Σεπ 2020, 22:14
enaon έγραψε:
02 Σεπ 2020, 21:57
δεν τους αρέσει που ειναι .exe κάντο ζιπάκι.
Ναι αλλά δεν τόκανε πάντα αυτό.
Και εξ άλλου πως θα κάνω ένα exe ζιπάκι ;
Πρέπει να έχει ο άλλος design environment, deployment software και σούξου μούξου τριαλαλά.
Κάποια exe που αποφεύγονται, τα αποφεύγω πάντα φυσικά.
Και δεν πάει βέβαια να κάνεις ζιπάκι το exe. Φαίνεται & στα email attachments δεν μπαίνουν ποτέ φυσικά - τα απορρίπτει το email.
απλά εγκαθιστάς το winrar, δεν είναι κβαντική φυσική ρε φίλε να πούμε

το ερώτημα είναι γιατί να θέλεις να μοιράσεις ένα .exe
Τι τρέλες λες ;
Ορίστε ένα δώρο:

http://www.mediafire.com/file/673ufyod6 ... g.exe/file

Πως αλλοιώς να το μοιράσω ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Πρόβλημα download από cloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 03 Σεπ 2020, 01:51

Ανέβασέ το στο Zippyshare ρε συ, που δεν έχει τόσες διαφημίσεις ή τέλος πάντων δεν «χτυπάνε» οι ad-blockers.
Ιδού τι μου έβγαλε το Mediafire:

Εικόνα
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πρόβλημα download από cloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 03 Σεπ 2020, 02:24

Gordian Knot έγραψε:
03 Σεπ 2020, 01:51
Ανέβασέ το στο Zippyshare ρε συ, που δεν έχει τόσες διαφημίσεις ή τέλος πάντων δεν «χτυπάνε» οι ad-blockers.
Ιδού τι μου έβγαλε το Mediafire:

Εικόνα
Τι είναι αυτό το filter ;
Πάντως προφανώς κάτι παίζει με τα αντιϊκά των computers και με τις ρυθμίσεις τους.
Γιατί σε τρεις κατεβαίνει άνετα ;
Εμένα το ένα μου pc που έχω UAC στο μάξιμουμ μου άρχισε κάποια βαβούρα, αλλά στο ευγενικό (είσαστε σίγουρος, είσαστε σίγουρος ότι είσαστε σίγουρος ...) - μετά κατέβηκε το fileάκι.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Πρόβλημα download από cloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 03 Σεπ 2020, 04:10

Δεν ξέρω πόσο tech savvy είσαι, θα το εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται.

Πέραν των AntiVirus/Internet Security Suites κ.λπ. μπορείς να προσθέσεις add-ons (extensions) σε κάθε browser για επιπλέον φιλτράρισμα.
Όχι απαραίτητα ιών, αλλά διαφημίσεων μερικές απ’ τις οποίες είναι άκρως ενοχλητικές (π.χ. όλα τα καζινοστοιχηματζίδικα, τσοντοsites κ.λπ.)
Ένα απ’ τα πιο αξιόπιστα add-ons για αυτή τη δουλειά, είναι το Nano Adblocker ("fork" του εξίσου πετυχημένου uBlock Origin)
Αυτά λοιπόν ενσωματώνουν black lists οι οποίες ενημερώνονται τακτικά blockάροντας ό,τι θεωρείται κακόβουλο ή ενοχλητικό.
Χρειάζεται να ασχοληθείς λίγη ώρα για να τα setάρεις, αλλά και στα default settings λειτουργούν παραπάνω από ικανοποιητικά.
Για extra ασφάλεια & ομαλότερη πλοήγηση, μπορείς να εγκαταστήσεις και ένα αυτόνομο userscript manager όπως τα Tampermonkey, Greasemonkey, Violentmonkey προσθέτοντας στη συνέχεια τα scripts της αρεσκείας σου (το AdsBypasser είναι μάλλον το πιο δημοφιλές και συνήθως το πρώτο που κάνω add)

Αν πάντως το παρακάνεις, ενδέχεται να κόβει και υλικό από σελίδες που επισκέπτεσαι. Αυτό θα το κρίνεις ο ίδιος στην πορεία.
Όλα αυτά έχουν επιλογή για αποθήκευση των παραμετροποιήσεων που έχεις κάνει - υπάρχει δυνατότητα για import/export αν χρειαστεί να τα εγκαταστήσεις σε διαφορετικούς browsers ή στον ίδιο browser αλλά σε διαφορετική συσκευή.
Ελπίζω να σε κατατόπισα - Δώσε κανά σίγουρο να κονομήσουμε τώρα :8)
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πρόβλημα download από cloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 03 Σεπ 2020, 05:29

Gordian Knot έγραψε:
03 Σεπ 2020, 04:10
Δεν ξέρω πόσο tech savvy είσαι, θα το εξηγήσω όσο πιο απλά γίνεται.

Πέραν των AntiVirus/Internet Security Suites κ.λπ. μπορείς να προσθέσεις add-ons (extensions) σε κάθε browser για επιπλέον φιλτράρισμα.
Όχι απαραίτητα ιών, αλλά διαφημίσεων μερικές απ’ τις οποίες είναι άκρως ενοχλητικές (π.χ. όλα τα καζινοστοιχηματζίδικα, τσοντοsites κ.λπ.)
Ένα απ’ τα πιο αξιόπιστα add-ons για αυτή τη δουλειά, είναι το Nano Adblocker ("fork" του εξίσου πετυχημένου uBlock Origin)
Αυτά λοιπόν ενσωματώνουν black lists οι οποίες ενημερώνονται τακτικά blockάροντας ό,τι θεωρείται κακόβουλο ή ενοχλητικό.
Χρειάζεται να ασχοληθείς λίγη ώρα για να τα setάρεις, αλλά και στα default settings λειτουργούν παραπάνω από ικανοποιητικά.
Για extra ασφάλεια & ομαλότερη πλοήγηση, μπορείς να εγκαταστήσεις και ένα αυτόνομο userscript manager όπως τα Tampermonkey, Greasemonkey, Violentmonkey προσθέτοντας στη συνέχεια τα scripts της αρεσκείας σου (το AdsBypasser είναι μάλλον το πιο δημοφιλές και συνήθως το πρώτο που κάνω add)

Αν πάντως το παρακάνεις, ενδέχεται να κόβει και υλικό από σελίδες που επισκέπτεσαι. Αυτό θα το κρίνεις ο ίδιος στην πορεία.
Όλα αυτά έχουν επιλογή για αποθήκευση των παραμετροποιήσεων που έχεις κάνει - υπάρχει δυνατότητα για import/export αν χρειαστεί να τα εγκαταστήσεις σε διαφορετικούς browsers ή στον ίδιο browser αλλά σε διαφορετική συσκευή.
Ελπίζω να σε κατατόπισα - Δώσε κανά σίγουρο να κονομήσουμε τώρα :8)
Ναι ο ένας από τους δύο αποτυχόντες να κάνουν download μου ανέφερε ότι του ερχόταν μήνυμα από το windows defender.
Παλιά, προ τριετίας, ήταν το panda και το avast που είχαν ορισμένοι και μπλοκάριζαν αβερτέν ντε κουβερτέν τα πάντα.
Επειδή λέει δεν ήταν "γνωστό πρόγραμμα της αγοράς" ...
Αλλά και καλά αν ήταν "γνωστό πρόγραμμα της αγοράς", το ενημερωτικό δελτίο που βγάζω για ας πούμε αύριο 4/3/2020, πως θα ήταν κι αυτό "γνωστό στην αγορά" ; Από κάνα header θα μου πεις ίσως.
Αλλά ο άλλος δεν ξέρει να μου πει τι ακριβώς του γράφει το windows defender.
Ο δε δεύτερος μου είπε απλά "δε μ' αφήνει", χωρίς άλλες λεπτομέρειες (μπορεί να μου πει αργότερα σήμερα).
Πάντως τώρα νέο κόλπο κάποιας μορφής είναι αυτό, γιατί οι ίδιοι έκαναν downloads από μένα προ δεκαημέρου χωρίς όχληση.
Εγώ τώρα χρησιμοποιώ εδώ bitdefender που δεν κάνει τέτοια, αλλά για πες μου τι σετάρισμα να κάνω στο windows defender για να μου κάνει τα παρόμοια που κάνει σ' αυτούς να δω ; Το UAC δεν είναι πάντως γιατί αν το βάλω στο μάξιμουμ μόνο ρωτάει αν "είμαι σίγουρος", δεν μπλοκάρει.
Adblock χρησιμοποιώ μόνιμα πάντως.
Επίσης αυτοί οι δύο φίλοι στους οποίους αναφέρομαι δεν είναι high tech για να προσθέτουν extra φίλτρα. Με κάποια ανανέωση των windows θα προέκυψε.

υ.γ. σίγουρο δεν μπορώ να σου πω - δεν άρχισε η πρέμιερ - τα σίγουρα τα λέει στο cosmicway.net
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3972
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Πρόβλημα download από cloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 03 Σεπ 2020, 18:42

Τα AV που αναφέρεις (Avast, Panda, η Σάρα, η Μάρα και το κακό συναπάντημα) πάσχουν στον τομέα "false positive", κοινώς θεωρούν ιούς, malware κ.λπ. ακόμα και προγράμματα 100% legit.
Το αποκορύφωμα αυτών των εσφαλμένων διαγνώσεων ήταν -αν δεν με απατά η μνήμη μου- το Avira (γενικά αποφεύγω διά ροπάλου τέτοιες σαβούρες) όταν πριν 5-6 χρόνια αναγνώρισε ως ιό ένα ζωτικής σημασίας αρχείο των Windows, το διέγραψε (ίσως όχι οριστικά, μπορεί και να το είχε μεταφέρει στα quarantine files αλλά αυτό δεν απέτρεψε την καταστροφή) με αποτέλεσμα να σταματήσει να bootάρει το λειτουργικό!
Το τι καντήλια έπεσαν, δεν περιγράφεται. Εννοείται πως μετά από αυτό το περιστατικό η ήδη μικρή αξιοπιστία που είχε, εξαφανίστηκε και δικαιολογημένα.

Ακόμα και το Windows Defender που έχει κάνει μεγάλα βήματα προόδου, προσωπικά ΔΕΝ με καλύπτει.
Η συμβουλή μου σε Windows users είναι απλή:
Μαζευτείτε 3 νοματαίοι (για να μοιράσετε το κόστος) και αγοράστε μια διετή legitimate licence του ρωσικού Internet Security (ένας είναι ο «Ρώσος») απ’ αυτές που διατίθενται στο eBay (γκρίζα ζώνη, αλλά μέχρι στιγμής δεν έχουν αναφερθεί περιστατικά ανάκλησης ή blacklisting των activation codes).
Με €6~€7 ξεγνοιάζεις για 2 χρόνια.
Όσο για το Windows Defender, λυπάμαι αλλά δεν μπορώ να βοηθήσω καθώς το ’χω απενεργοποιημένο from day 1 αφού με (υπερ)καλύπτει ο «Ρώσος».
Τώρα βέβαια εσύ θέλεις να κάνεις αναπαραγωγή σφάλματος για να εντοπίσεις το αίτιο. Για να το πετύχεις αυτό θα χρειαστεί να κάνεις pause (ή exit) το BitDefender και στη συνέχεια να παίξεις με τις ρυθμίσεις του Windows Defender. Αν πρόκειται να κάνεις κάτι τέτοιο, φρόντισε να καταγράψεις τα βήματα ώστε να μπορείς να επιστρέψεις στις αρχικές ρυθμίσεις.
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πρόβλημα download από cloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 03 Σεπ 2020, 19:09

wooded glade έγραψε:
02 Σεπ 2020, 22:14
Και εξ άλλου πως θα κάνω ένα exe ζιπάκι ;
Πρέπει να έχει ο άλλος design environment, deployment software και σούξου μούξου τριαλαλά
βρε αλήθεια τώρα; Είναι στο ίδιο σημείο 25 χρόνια, κανε δεξί κλίκ στο εχε, "αποστολή σε" και μετά στην επιλογή "Συμπιεσμένος φάκελος (μορφή zip)". Ο άλλος απλά θα ανοίξει το ζιπακι και θα δει το έχε σου μέσα, σαν να ήταν απλός φάκελος, δεν θέλει αυτά τα σουξουμουξου που λες. :)
https://support.microsoft.com/el-gr/hel ... -zip-files

ή βάλε το 7zip, είναι καλύτερο.
https://www.7-zip.org/download.html

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πρόβλημα download από cloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 03 Σεπ 2020, 22:28

enaon έγραψε:
03 Σεπ 2020, 19:09
wooded glade έγραψε:
02 Σεπ 2020, 22:14
Και εξ άλλου πως θα κάνω ένα exe ζιπάκι ;
Πρέπει να έχει ο άλλος design environment, deployment software και σούξου μούξου τριαλαλά
βρε αλήθεια τώρα; Είναι στο ίδιο σημείο 25 χρόνια, κανε δεξί κλίκ στο εχε, "αποστολή σε" και μετά στην επιλογή "Συμπιεσμένος φάκελος (μορφή zip)". Ο άλλος απλά θα ανοίξει το ζιπακι και θα δει το έχε σου μέσα, σαν να ήταν απλός φάκελος, δεν θέλει αυτά τα σουξουμουξου που λες. :)
https://support.microsoft.com/el-gr/hel ... -zip-files

ή βάλε το 7zip, είναι καλύτερο.
https://www.7-zip.org/download.html
Η βλακεία στο ηλιακό σύστημα θα πάει, που αλλού να πάει ;
Άμα πω εγώ zip το exe το βλέπουν όλοι οι downloaders και τα mail server ότι είναι exe από τον καιρό του Νώε.
Αλλά δεν το κάνει μόνο στα exe. Το panda το κάνει σε όλα και πρέπει να του κάνεις διακοπή.
Εδώ τώρα εγώ με το windows defender δεν ξέρω πως να το αναπαράγω το φαινόμενο, γιατί δεν έχω windows defender, έχω bitdefender.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πρόβλημα download από cloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 03 Σεπ 2020, 22:31

wooded glade έγραψε:
03 Σεπ 2020, 22:28
Η βλακεία στο ηλιακό σύστημα θα πάει, που αλλού να πάει ;
Άμα πω εγώ zip το exe το βλέπουν όλοι οι downloaders και τα mail server ότι είναι exe από τον καιρό του Νώε.
Αλλά δεν το κάνει μόνο στα exe. Το panda το κάνει σε όλα και πρέπει να του κάνεις διακοπή.
Εδώ τώρα εγώ με το windows defender δεν ξέρω πως να το αναπαράγω το φαινόμενο, γιατί δεν έχω windows defender, έχω bitdefender.
ρε παιδί μου, δεν είπα να κάνεις μετονομασία, να το ζιπάρεις αλήθεια είπα. Κάντο, πες οτι είμαστε στο 1998 και θες να δοκιμάσεις πώς γίνεται. :003:

τεσπα, εχε αρχεία χύμα στο κύμα είναι προβληματικό να κατεβάσει κάποιος, έδωσαν ένα μικρό εύλογο χρόνο να καταλάβουμε πώς γίνονται ζιπ, δύο δεκαετίες περίπου, και τώρα άλλαξαν λίγο τα πράγματα, αυτό έχεις πάθει, βιάζονται. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος enaon την 03 Σεπ 2020, 22:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πρόβλημα download από cloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 03 Σεπ 2020, 22:32

enaon έγραψε:
03 Σεπ 2020, 22:31
wooded glade έγραψε:
03 Σεπ 2020, 22:28
Η βλακεία στο ηλιακό σύστημα θα πάει, που αλλού να πάει ;
Άμα πω εγώ zip το exe το βλέπουν όλοι οι downloaders και τα mail server ότι είναι exe από τον καιρό του Νώε.
Αλλά δεν το κάνει μόνο στα exe. Το panda το κάνει σε όλα και πρέπει να του κάνεις διακοπή.
Εδώ τώρα εγώ με το windows defender δεν ξέρω πως να το αναπαράγω το φαινόμενο, γιατί δεν έχω windows defender, έχω bitdefender.
ρε παιδί μου, δεν είπα να κάνεις μετονομασία, να το ζιπάρεις αλήθεια είπα. Κάντο, πες οτι είμαστε στο 1998 και θες να δοκιμάσεις πώς γίνεται. :003:
δεν είπα μετονομασία
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Πρόβλημα download από cloud

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 03 Σεπ 2020, 22:35

wooded glade έγραψε:
03 Σεπ 2020, 22:32
δεν είπα μετονομασία
δεν έχεις θέμα με εχε που είναι μέσα σε ζιπ αν δεν έχεις βάλει και ιο παρέα, δοκίμασέ το και θα καταλάβεις.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών