Viber σε Android τηλέφωνο και tablet

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Viber σε Android τηλέφωνο και tablet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 23 Σεπ 2020, 21:28

Τύπισσες και τύποι, αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Έχω εγκατεστημένο το viber στο κινητό μου, Xiaomi Redmi Note 9. Επίσης, το έχω εγκατεστημένο στον σταθερό υπολογιστή μου, που έχει windows. Πριν δύο μέρες αγόρασα ένα tablet, Lenono M8. Εγκατέστησα και κει το viber και από τότε έχω προβλήματα. Όποτε συνδέομαι στην μια συσκευή, πρέπει να την κάνω register και μετά όταν αποσυνδέομαι, δεν λειτουργεί η άλλη και τ' ανάποδο. Επίσης, αντιμετωπίζω πρόβλημα και στο viber του σταθερού, καθώς αν είναι ενεργό και ανοίγω το viber σε κάποια φορητή συσκευή, ζητάει έγκριση και πιστοποίηση και επαναφορά ιστορικού κτλ.

Έψαξα λίγο στο διαδίκτυο για κάποια λύση και αυτό που βρήκα είναι ίσως ότι δεν αναγνωρίζει το tablet ως tablet, αλλά ως κινητό και ως εκ τούτου δεν το καταλαβαίνει ως secondary device και ως primary το τηλέφωνο. Ο τύπος στον παρακάτω σύνδεσμο άλλαξε την ποιότητα της οθόνης στο tablet του, Samsung. Δυστυχώς, δεν βρήκα κάτι παρόμοιο στις ρυθμίσεις του δικού μου.
https://android.stackexchange.com/quest ... ber-device

Επίσης να αναφέρω, ότι για χρόνια είχα το viber σε Xiaomi Redmi Note 6, πιο πριν σε ένα άλλο Huawei κινητό και ταυτόχρονα σε ένα άλλο Lenovo tablet 8 ιντσών, το οποίο χάλασε και στον σταθερό υπολογιστή ταυτόχρονα, χωρίς κανένα πρόβλημα, να χάνω μηνύματα, να ζητάει register και όλα τα χαζά που μου κάνει τώρα, εναλλάσσοντας τις συσκευές συνέχεια.

Υπάρχει κάποια λύση;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Γιάννης

Re: Viber σε Android τηλέφωνο και tablet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 24 Σεπ 2020, 17:13

Ναι. Σταμάτα να χρησιμοποιείς Viber.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Viber σε Android τηλέφωνο και tablet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 24 Σεπ 2020, 23:18

Γιάννης έγραψε:
24 Σεπ 2020, 17:13
Ναι. Σταμάτα να χρησιμοποιείς Viber.
Ρε τύπε, δεν είμαστε όλοι χάκερμαν σαν και σένα. Πες το σε απλά ελληνικά, βήμα βήμα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

a8s
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:04
Τοποθεσία: /dev/null

Re: Viber σε Android τηλέφωνο και tablet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από a8s » 25 Σεπ 2020, 15:55

Δεν ξέρω πως μπορείς να το λύσεις αυτό (και δεν μας έχεις γράψει το μοντέλο του samsung tablet σου), αλλά στα developer options υπάρχει μια επιλογή που μπορείς να πειράξεις το dpi (στο Drawing->Minimum width) και να βάλεις κάτι μικρό, π.χ. 411 (αν και μ' αυτό πρέπει να πειραματιστείς), ώστε να εξομοιώσεις την ανάλυση ενός κινητού.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Viber σε Android τηλέφωνο και tablet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Σεπ 2020, 16:23

Δικέμου, λίγο που έψαξα στο χέλπντεσκ του βάημπερ δεν βρήκα καμμία πληροφορία για το θεματάκι σου.
Αυτό δεν είναι και τόσο καλό.
Θέλω να πω, ίσως παίζει κάποια μαλακία από πλευράς σου.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Viber σε Android τηλέφωνο και tablet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 25 Σεπ 2020, 17:10

sys3x έγραψε:
25 Σεπ 2020, 16:23
Δικέμου, λίγο που έψαξα στο χέλπντεσκ του βάημπερ δεν βρήκα καμμία πληροφορία για το θεματάκι σου.
Αυτό δεν είναι και τόσο καλό.
Θέλω να πω, ίσως παίζει κάποια μαλακία από πλευράς σου.
Τύπε, ακολούθησα κάθε πρωτόκολο. Τα ξαναέκανα όλα 100 φορές, σύμφωνα με τις οδηγίες εδώ.

Το θέμα είναι ότι όταν δηλώνω τον αριθμό του κινητού μου στο τάμπλετ, με συνδέει κατευθείαν και δεν μου ζητάει να σαρώσω QR code, όπως λέει στις οδηγίες. Το παραπάνω το ζητάω όταν ανοίγω το viber στο pc, δηλαδή καταλαβαίνει τον υπολογιστή ως secondary device, αλλά όχι το τάμπλετ.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Viber σε Android τηλέφωνο και tablet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 25 Σεπ 2020, 17:53

a8s έγραψε:
25 Σεπ 2020, 15:55
Δεν ξέρω πως μπορείς να το λύσεις αυτό (και δεν μας έχεις γράψει το μοντέλο του samsung tablet σου), αλλά στα developer options υπάρχει μια επιλογή που μπορείς να πειράξεις το dpi (στο Drawing->Minimum width) και να βάλεις κάτι μικρό, π.χ. 411 (αν και μ' αυτό πρέπει να πειραματιστείς), ώστε να εξομοιώσεις την ανάλυση ενός κινητού.
Τύπε, το Samsung tablet είναι το παράδειγμα από τον τύπο του συνδέσμου. Εγώ έχω Lenovo tablet M8.

Μόλις δοκίμασα να ρίξω το dpi. Το έφτασα μέχρι 220, νομίζω δεν πήγαινε άλλο. Εγκατέστησα πάλι το viber στο τάμπλετ, αλλά αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Δεν μου ζητάει να σαρώσω κωδικό QR, αλλά μου ανοίγει κατευθείαν, ζητώντας μόνο αν θέλω να κάνω επαναφορά αρχείου καταγραφής και στέλνει ένα μέιλ για να επιβεβαιώσω ότι είμαι εγώ, δηλαδή δεν το καταλαβαίνει ως secondary device.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

a8s
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:04
Τοποθεσία: /dev/null

Re: Viber σε Android τηλέφωνο και tablet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από a8s » 25 Σεπ 2020, 17:59

Feindflug έγραψε:
25 Σεπ 2020, 17:53
a8s έγραψε:
25 Σεπ 2020, 15:55
Δεν ξέρω πως μπορείς να το λύσεις αυτό (και δεν μας έχεις γράψει το μοντέλο του samsung tablet σου), αλλά στα developer options υπάρχει μια επιλογή που μπορείς να πειράξεις το dpi (στο Drawing->Minimum width) και να βάλεις κάτι μικρό, π.χ. 411 (αν και μ' αυτό πρέπει να πειραματιστείς), ώστε να εξομοιώσεις την ανάλυση ενός κινητού.
Τύπε, το Samsung tablet είναι το παράδειγμα από τον τύπο του συνδέσμου. Εγώ έχω Lenovo tablet M8.

Μόλις δοκίμασα να ρίξω το dpi. Το έφτασα μέχρι 220, νομίζω δεν πήγαινε άλλο. Εγκατέστησα πάλι το viber στο τάμπλετ, αλλά αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα. Δεν μου ζητάει να σαρώσω κωδικό QR, αλλά μου ανοίγει κατευθείαν, ζητώντας μόνο αν θέλω να κάνω επαναφορά αρχείου καταγραφής και στέλνει ένα μέιλ για να επιβεβαιώσω ότι είμαι εγώ, δηλαδή δεν το καταλαβαίνει ως secondary device.
Ah sorry δεν το είδα, θα προσπαθήσω να δω αν υπάρχει κάτι στα διάφορα forums και discord channels.

btw, είδα μια ολόιδια ερώτηση στο lenovo forum και υποθέτω είναι δικιά σου (nice name, αλλά δεν περίμενα οτι θα σε έλεγαν έτσι :D )

a8s
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:04
Τοποθεσία: /dev/null

Re: Viber σε Android τηλέφωνο και tablet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από a8s » 25 Σεπ 2020, 18:01

Αυτό εδώ το προσπάθησες έτσι;

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Viber σε Android τηλέφωνο και tablet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 25 Σεπ 2020, 18:11

a8s έγραψε:
25 Σεπ 2020, 18:01
Αυτό εδώ το προσπάθησες έτσι;
Εννοείται ρε δικέ μου, καμμία 100 φορές. Στο τέλος μπλοκάρει τελείως το viber και δεν σου ξαναστέλνει κωδικό για κανένα 12ωρο.


Με 'χεις για τύπο που δίνω το κανονικό μου όνομα σε κάθε φόρουμ ρε τύπε;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Γιάννης

Re: Viber σε Android τηλέφωνο και tablet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 25 Σεπ 2020, 20:05

Feindflug έγραψε:
24 Σεπ 2020, 23:18
Γιάννης έγραψε:
24 Σεπ 2020, 17:13
Ναι. Σταμάτα να χρησιμοποιείς Viber.
Ρε τύπε, δεν είμαστε όλοι χάκερμαν σαν και σένα. Πες το σε απλά ελληνικά, βήμα βήμα.
E, άρχισε να χρησιμοποιείς κάτι άλλο, κλείσε το λογαριασμό του viber και απεγκατάστησε το από παντού. Πόσο πχιο απλά δηλαδή;

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Viber σε Android τηλέφωνο και tablet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 25 Σεπ 2020, 23:37

Γιάννης έγραψε:
25 Σεπ 2020, 20:05
Feindflug έγραψε:
24 Σεπ 2020, 23:18
Γιάννης έγραψε:
24 Σεπ 2020, 17:13
Ναι. Σταμάτα να χρησιμοποιείς Viber.
Ρε τύπε, δεν είμαστε όλοι χάκερμαν σαν και σένα. Πες το σε απλά ελληνικά, βήμα βήμα.
E, άρχισε να χρησιμοποιείς κάτι άλλο, κλείσε το λογαριασμό του viber και απεγκατάστησε το από παντού. Πόσο πχιο απλά δηλαδή;
Θα μπορούσα να πετάξω και το κινητό ρε δικέ μου με την λογική σου.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Γιάννης

Re: Viber σε Android τηλέφωνο και tablet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 26 Σεπ 2020, 12:34

Feindflug έγραψε:
25 Σεπ 2020, 23:37
Γιάννης έγραψε:
25 Σεπ 2020, 20:05
Feindflug έγραψε:
24 Σεπ 2020, 23:18

Ρε τύπε, δεν είμαστε όλοι χάκερμαν σαν και σένα. Πες το σε απλά ελληνικά, βήμα βήμα.
E, άρχισε να χρησιμοποιείς κάτι άλλο, κλείσε το λογαριασμό του viber και απεγκατάστησε το από παντού. Πόσο πχιο απλά δηλαδή;
Θα μπορούσα να πετάξω και το κινητό ρε δικέ μου με την λογική σου.
Ακόμα καλύτερα, τύπε.

Σοβαρά τώρα, το Viber είναι εξ'αρχής σχεδιασμένο με την λογική "ένας χρήστης, ένα κινητό", με ταυτοποίηση λογαριασμού χρήστης από τον αριθμό του κινητού. Αυτό είναι που το καθιστά ακατάλληλο για χρήση από πολλαπλές κινητές συσκευές. Η σχετική λειτουργικότητα προστέθηκε εκ των υστέρων και βιαστικά, και γιαυτό προϋποθέτει ταρζανιές που δεν λειτουργούν πάντα.

Αν η προτεραιότητα σου είναι η επικοινωνία με φωνή+ΙΜ από πολλαπλές συσκευές με τον ίδιο λογαριασμό, υπάρχουν πιο κατάλληλα εργαλεία που ταυτοποιείσαι με user id που δεν εξαρτάται από αριθμό τηλεφώνου, και μπορείς να κάνεις login από όσες συσκευές θέλεις. Π.χ. για το σκοπό που θέλεις, έτσι όπως τα περιγράφεις, κάνεις καλύτερη δουλειά με Skype, η και Facebook messenger.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Viber σε Android τηλέφωνο και tablet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 26 Σεπ 2020, 13:48

Γιάννης έγραψε:
26 Σεπ 2020, 12:34
Feindflug έγραψε:
25 Σεπ 2020, 23:37
Γιάννης έγραψε:
25 Σεπ 2020, 20:05


E, άρχισε να χρησιμοποιείς κάτι άλλο, κλείσε το λογαριασμό του viber και απεγκατάστησε το από παντού. Πόσο πχιο απλά δηλαδή;
Θα μπορούσα να πετάξω και το κινητό ρε δικέ μου με την λογική σου.
Ακόμα καλύτερα, τύπε.

Σοβαρά τώρα, το Viber είναι εξ'αρχής σχεδιασμένο με την λογική "ένας χρήστης, ένα κινητό", με ταυτοποίηση λογαριασμού χρήστης από τον αριθμό του κινητού. Αυτό είναι που το καθιστά ακατάλληλο για χρήση από πολλαπλές κινητές συσκευές. Η σχετική λειτουργικότητα προστέθηκε εκ των υστέρων και βιαστικά, και γιαυτό προϋποθέτει ταρζανιές που δεν λειτουργούν πάντα.

Αν η προτεραιότητα σου είναι η επικοινωνία με φωνή+ΙΜ από πολλαπλές συσκευές με τον ίδιο λογαριασμό, υπάρχουν πιο κατάλληλα εργαλεία που ταυτοποιείσαι με user id που δεν εξαρτάται από αριθμό τηλεφώνου, και μπορείς να κάνεις login από όσες συσκευές θέλεις. Π.χ. για το σκοπό που θέλεις, έτσι όπως τα περιγράφεις, κάνεις καλύτερη δουλειά με Skype, η και Facebook messenger.
Μάλλον έχεις δίκιο, τύπε, ως προς την ποιότητα του Viber, αλλά έχει καθιερωθεί ως μέσο επικοινωνίας και το έχουν όλοι όσοι επικοινωνώ σε συχνή βάση μαζί τους.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12531
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Viber σε Android τηλέφωνο και tablet

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 26 Σεπ 2020, 14:02

Δεν ξέρω τι άλλο φταίει εμένα δουλεύει κανονικά , σε κινητό,τάμπλετ και πισι , και όλα ανοιχτά ταυτόχρονα.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών