Ακουστικά ήχου

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ακουστικά ήχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 07 Οκτ 2020, 23:07

Μα είπα, όχι ωτοασπίδες, δεν τις μπορώ τις ωτοασπίδες
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Ακουστικά ήχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 07 Οκτ 2020, 23:10

Και τα Sony και τα Bose είναι πολύ άνετα. Εγώ τα Bose μπορώ να τα φοράω και ώρες και δεν έχω και τα πιο ανεκτικά αυτιά. Πήγαινε σε ένα Κωτσόβολο που τα δειγματίζουν σε ώρα αιχμής και δοκίμασε τα Sony, τα Bose και ότι άλλο έχουν στημένο. Για να δεις πως λειτουργούν.

Εγώ επειδή κυρίως τα βράδια θα βρω λίγο χρόνο για εμένα για να χαλαρώσω, τα χρησιμοποιώ για να μην ενοχλώ την οικογένεια. Και πήρα τέτοια για να μην ακούω και εξωτερικούς θορύβους (αν και η μόνωση το έχει λύσει αυτό το θέμα) παράλληλα με την πολύ καλή ποιότητα ήχου. + ότι είναι bluetooth, σιχαίνομαι τα καλώδια.

Επειδή το noise cancellation είναι χαρακτηριστικό που το ζητάνε οι πάντες, όλα τα ακουστικά από 30€-40€ και πάνω ισχυρίζονται ότι με κάποιο τρόπο μειώνουν ή εξουδετερώνουν τους εξωτερικούς θορύβους. Για τα πραγματικά καλά ψάξε κάτι σαν "the best noise cancelling headphones" και άρχισε να διαβάζεις. Και μαζί να αξιολογείς και άνεση και ποιότητα ήχου.

Και εννοείται ότι τα κεφαλής είναι καλύτερα. Άλλο να σου αγκαλιάζει όλο το αυτί άλλο να προσπαθεί να μπει σφιχτά στο αυτί σου (μαξιλαράκια λίγο πιο μεγάλα από την διάμετρο της εισόδου του αυτιού) για να μην αφήσει κενό και να περιορίζει έτσι τους εξωτερικούς θορύβους. Φυσικά δεν είναι μόνο πως τα φοράς, έχουν και τεχνολογία για να ακυρώνουν τους θορύβους.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ακουστικά ήχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 07 Οκτ 2020, 23:16

Jack Shephard έγραψε:
07 Οκτ 2020, 23:10
Και τα Sony και τα Bose είναι πολύ άνετα. Εγώ τα Bose μπορώ να τα φοράω και ώρες και δεν έχω και τα πιο ανεκτικά αυτιά. Πήγαινε σε ένα Κωτσόβολο που τα δειγματίζουν σε ώρα αιχμής και δοκίμασε τα Sony, τα Bose και ότι άλλο έχουν στημένο. Για να δεις πως λειτουργούν.
και μετά θα ακούω μουσικούλα από αυτά σε κάποιο κόβιντ σέντερ? :lol:
Εγώ επειδή κυρίως τα βράδια θα βρω λίγο χρόνο για εμένα για να χαλαρώσω, τα χρησιμοποιώ για να μην ενοχλώ την οικογένεια . Και πήρα τέτοια για να μην ακούω και εξωτερικούς θορύβους (αν και η μόνωση το έχει λύσει αυτό το θέμα) παράλληλα με την πολύ καλή ποιότητα ήχου. + ότι είναι bluetooth, σιχαίνομαι τα καλώδια. δεν ξέρω εαν κατάλαβες οτι δεν ψάχνω ακουστικά για να ακούω μουσική, ψάχνω για να μειώνονται ήχοι εξωτερικοί :)

Επειδή το noise cancellation είναι χαρακτηριστικό που το ζητάνε οι πάντες, όλα τα ακουστικά από 30€-40€ και πάνω ισχυρίζονται ότι με κάποιο τρόπο μειώνουν ή εξουδετερώνουν τους εξωτερικούς θορύβους. Για τα πραγματικά καλά ψάξε κάτι σαν "the best noise cancelling headphones" και άρχισε να διαβάζεις. Και μαζί να αξιολογείς και άνεση και ποιότητα ήχου. εαν ήταν να το κάνω εγώ αυτό, ίσως δεν θα άνοιγα νήμα δείξε κατανόηση πλιζ :P

Και εννοείται ότι τα κεφαλής είναι καλύτερα. Άλλο να σου αγκαλιάζει όλο το αυτί άλλο να προσπαθεί να μπει σφιχτά στο αυτί σου πες τα βρε παιδί μου, κινέζικο βασανιστήριο είναι (μαξιλαράκια λίγο πιο μεγάλα από την διάμετρο της εισόδου του αυτιού) για να μην αφήσει κενό και να περιορίζει έτσι τους εξωτερικούς θορύβους. Φυσικά δεν είναι μόνο πως τα φοράς, έχουν και τεχνολογία για να ακυρώνουν τους θορύβους.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11442
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Ακουστικά ήχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 07 Οκτ 2020, 23:17

Μέχρι και τον Μάρτιο φορούσα τα QC35 II καθημερινά στο commuting, περπατούσα με αυτά κλπ. Έχω οδηγήσει μία φορά και με αυτά (μαλακία μου).

Είναι εξαιρετικά ακουστικά, αλλά κοστίζουν. Αξίζουν κάθε ευρώ όμως. Τα έχω πάρει και για τη γυναίκα, και δεν τα αποχωρίζεται με τίποτα.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ακουστικά ήχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 07 Οκτ 2020, 23:18

Πόσο?
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Ακουστικά ήχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 07 Οκτ 2020, 23:31

Σουβλίτσα έγραψε:
07 Οκτ 2020, 23:03
Ζενίθεδρος έγραψε:
07 Οκτ 2020, 22:56
Σουβλίτσα έγραψε:
07 Οκτ 2020, 22:48
Ζένι, τί φοράει ο παππούς?
Εχει βουλώσει με κερί τα αυτια για να περάσει από τις σειρήνες... ή είναι παλαιστής της ελληνορωμαϊκης. Εκείνων κλείνουν με κρεας έτσι τα αυτιά.
Γιατί κλείνουν τα αυτιά των παλαιστών, τους ψιθυρίζει κακά λογάκια ο συμπαίκτης? λολ

Διάβαζα πριν για ένα υλικό ρευστό που το ρίχνεις στο αυτί και καλουπώνει ωτοασπίδα. Μου φάνηκε φρικιαστικό :-?
Εννοεις όταν είναι από πάνω, ότι θα του λέει προστυχολογα;

Υποθέτω πως πρόκειται για κάτι σαν σιλικόνη. Μετά θα είσαι σιλικονατη.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ακουστικά ήχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 07 Οκτ 2020, 23:45

Μετά, το επόμενο βήμα θα είναι να δεθώ και σε κατάρτι



Όχι, εννοώ μήπως σε περίπτωση που βρεθεί από κάτω χωρίς βουλοκέρι, η επικοινωνία γίνει over and out :smt005:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Ακουστικά ήχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 08 Οκτ 2020, 18:01

Σουβλίτσα έγραψε:
07 Οκτ 2020, 23:16
δεν ξέρω εαν κατάλαβες οτι δεν ψάχνω ακουστικά για να ακούω μουσική, ψάχνω για να μειώνονται ήχοι εξωτερικοί
Αν τα φορέσεις απλώς χωρίς να ακούς μουσική, κάποιο podcast κλπ θα ακούς από τα active noise cancelling ακουστικά κάτι σα βόμβο. Αν πάρεις ακουστικά, είναι σχεδιασμένα για να ακούς κάτι και αυτά σε βοηθάνε να το ακούς καλύτερα εξουδετερώνοντας όσο μπορούν τους εξωτερικούς ήχους.

Μιας και δε σε ενδιαφέρει η κορυφαία ποιότητα, καλά και φθηνά είναι τα Anker Soundcore Life Q20. Μπορείς να τα πάρεις από τον παρακάτω σύνδεσμο. Θα διαλέξεις αποστολή από Πολωνία και θα σου έλθουν σε ελάχιστες ημέρες:

https://www.aliexpress.com/item/4000263340113.html

Πωλούνται και στην Ελλάδα απ' ότι είδα από ένα κατάστημα. Αλλά και πιο αργά θα στα φέρει και ~20€ ακριβότερα είναι. Πάρε τα από εκεί που σου λέω και με τη διαφορά πάρε 8 σουβλάκια.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ακουστικά ήχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 08 Οκτ 2020, 18:07

lol, δεν ψωνίζω από ξένα site αλλά για τα πάντα υπάρχει η πρώτη φορά

Όταν λες θα ακούω βόμβο, με όλα τα ακουστικά γίνεται αυτό? Γιατί αν είναι έτσι, να μην μπω στον κόπο.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Ακουστικά ήχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 08 Οκτ 2020, 18:32

Δηλαδή θες να τα φοράς και να μην ακούς τίποτε; Ο βόμβος παράγεται από τα μικρόφωνα που ακυρώνουν τους εξωτερικούς θορύβους, ας πούμε την τεχνολογία για το active noise cancellation. Η ας πούμε μορφή του εξωτερικού θορύβου όταν περπατάς έξω ακυρώνεται με αυτό το βόμβο.

To site που σου έδωσα είναι κάτι σαν το ebay των κινέζων. Αυτό είναι το επίσημο κατάστημα του κατασκευαστή.

Μια εναλλακτική αν δε θες αυτό το βόμβο είναι να ανακαλύψεις και να ακούς white noise με τα οφέλη που θα σου προσφέρει. Google it τι είναι αυτό.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ακουστικά ήχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 08 Οκτ 2020, 18:42

Γνωρίζω το γουάιτ νόιζ και χρησιμοποιώ.

Από ό,τι κατάλαβα δηλαδή, δεν υπάρχουν ακουστικά που να εξουδετερώνουν ήχους χωρίς να παράγουν βόμβο? κλαψ
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Ακουστικά ήχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 08 Οκτ 2020, 18:45

Μπορεί να υπάρχουν. Εξαρτάται ποια τεχνολογία ακύρωσης θορύβου χρησιμοποιούν. Αλλά αν δεν ακούς τίποτε, δε θα εξουδετερώνονται πλήρως οι εξωτερικοί θόρυβοι. Αν αυτό θες, ξαναδές τις ωτοασπίδες.

Άβαταρ μέλους
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης
Δημοσιεύσεις: 919
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 18:20
Phorum.gr user: Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης
Τοποθεσία: σ' αυτή τη χώρα που ζεις / όλοι βρίζουν την τάξη

Re: Ακουστικά ήχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης » 08 Οκτ 2020, 18:54

Μόλις πήρα τα Marshall MID από Κωτσοβολο, ισως τα έχει ακόμα προσφορά 130. Έχουν πολύ ιδιαίτερο ηχόχρωμα με τονισμενα μεσαία, και ελλιπές μπάσο, κρατώντας υποτίθεται τον χαρακτήρα των ενισχυτών κιθάρας της εταιρείας. Άρα, αν σου αρέσει η ροκ, τζαζ και γενικά η μουσική με φυσικά όργανα, σκέψου τα, για ηλεκτρονική μουσική η έλλειψη μπάσου είναι θέμα.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Ακουστικά ήχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 08 Οκτ 2020, 19:11

@ Jack Τουλάχιστον, νομίζεις οτι μπορεί να εξουδετερώνονται ικανοποιητικά? Στις ασκήσεις σκοποβολής, τί ακουστικά φοράνε?
Ωτοασπίδες γμτ δεν τις μπορώ καθόλου

Απολλόδωρε, ναι, εαν θελήσω ακουστικά και για μουσική, ενδιαφέρομαι για μουσική τέτοια που λες, με φυσικά όργανα
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Ακουστικά ήχου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 08 Οκτ 2020, 19:30

Τα Bose που σου ανέφερα προηγουμένως θα έλεγα ότι μειώνουν την ένταση της ομιλίας κατά 60%. Θα ακούς τους άλλους να μιλάνε, τα αυτοκίνητα να περνάνε κλπ αλλά θα τα ακούς πιο μακριά.

Όπως καταλαβαίνεις το 60% είναι αυθαίρετο. Είναι τι ακούνε τα δικά μου αυτιά. Θα πρέπει να πας να τα δοκιμάσεις.

Γιατί πχ τα Bose που πλέον δεν είναι καινούργιο μοντέλο 250€ περίπου θα τα πάρεις. Τα δε Sony XM4 που είναι ολοκαίνουργια έχουν 400€ περίπου και έχουν παίξει στο φορές σε προσφορά στα Public 300€.

Μη δώσεις τόσα χρήματα αν δε ξέρεις τι να περιμένεις.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών