7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12567
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 13 Οκτ 2020, 08:58

Stalker έγραψε:
13 Οκτ 2020, 01:04
enterprise-psi έγραψε:
12 Οκτ 2020, 20:13
Στου πεθερού το αρχαίο λάπτοπ , μιλάμε για αρχαίο με gpu sis graphics :o , 6 μήνες τώρα είναι κομπλέ.

Εγώ το έχω έτσι κάνα τρίμηνο.

Γιατί να βγάλει μπλε οθόνες, θα του λείψουν τα 3d viewer , xbox και ένα κάρο άλλες μαλακίες ;
Και τι κατάλαβες;

Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου που θα κάτσει να γράψει σκριπτάκι που να ξηλώνει το windows defender, λες και υπάρχει πιο λάιτ λύση πέρα από να κόψεις τη σύνδεση στο ιντερνετ με μπαλτά.
Δεν βγάζει το defender και γιατί άλλωστε , μιας και πλέον είναι σίγουρη λύση. Είπαμε βγάζει μόνο σκουπίδια , που τρώνε κύκλους , και στο δέκα χρόνων μπουρδελακι μου που κάνει 4Κ video edit , κάθε κύκλος είναι χρήσιμος
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5380
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 13 Οκτ 2020, 09:30

Εικόνα

τα παλια τα χρονια το βασικο επιχειρημα των λινουξαδων ήταν οτι εκμεταλλευεται το hardware καλυτερα επι εποχης pentium1 + 512mb ram

τι να πουν τωρα με τα 20πυρηνα και τη μνημη που ειναι σα δισκος; :lol: - εκτος κι αν αναβαθμισαν σε raspberry pi :003:

το αλλο επιχειρημα ηταν οτι ειναι τζαμπα τη στιγμη που εδω και χρονια στο ebay βρισκεις original windows key απο 1,5 ευρω :lol:



για μενα η λυση ειναι απλη: upgrade σε windows 10 χωρις format και για τυχον προσωρινες ασυμβατοτητες τρεχεις windows 7 μεσω virtual machine
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 13 Οκτ 2020, 10:16, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5669
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 13 Οκτ 2020, 09:42

enterprise-psi έγραψε:
13 Οκτ 2020, 08:58
Δεν βγάζει το defender και γιατί άλλωστε , μιας και πλέον είναι σίγουρη λύση. Είπαμε βγάζει μόνο σκουπίδια , που τρώνε κύκλους , και στο δέκα χρόνων μπουρδελακι μου που κάνει 4Κ video edit , κάθε κύκλος είναι χρήσιμος
Συμφωνώ με τον klg ότι είναι αντιπαραγωγικό να λες στον κάθε chilloutbuddy και θεία με υπολογιστή-φεϊσμπουκομηχανή να βάλει λίνουξ αλλά ΑΝ υποθέσουμε ότι υπάρχουν σχετικοί drivers και λογισμικό, το να κάνεις render farm από παλιά πισί όντως φαίνεται για λινουξάδικο use case.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5380
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 13 Οκτ 2020, 09:47

το οτι καποιος με αφορμη ενα request βγηκε να πει το προσωπικο του δραμα που τρεχει προγραμμα 15ετιας που δεν αναβαθμιζεται ειναι προβλημα του προγραμματος και οχι του υπαρχοντος λειτουργικου.. αλλα και παλι η λυση ειναι απλη: το τρεχεις μεσω Virtual Machine

εγω προσωπικα εδω και χρονια εχω κρατημενη μια virtual machine απο windows 7 για μια καμερα της Canon που υποστηριζεται μονο μεχρι τα 7αρια και εχει software για remote shooting μεσω pc την εχω για να βγάζω απιθανα ηλιοβασιλεματα, night photos, timelapse κλπ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 13 Οκτ 2020, 09:52, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3331
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 13 Οκτ 2020, 09:47

opsimasmenos έγραψε:
12 Οκτ 2020, 22:33
klg έγραψε:
12 Οκτ 2020, 21:24
opsimasmenos έγραψε:
12 Οκτ 2020, 21:06

Αν αξίζει τον κόπο γιατί όχι; με τα δέκα θα έχετε πισι, αλλά θα είναι σα να μην έχετε, σα να το έχετε νοικιάσει ένα πράμα. Δεν έχουμε όλοι τις γνώσεις σας για να επιλύουμε τα προβλήματα που αφήνουν τα συχνά και ενοχλητικά απγκρέητ των 10.
Σωστά ενώ το να επιλύσεις ένα upgrade στο ubuntu πχ, που θα διαλύσει το dpkg είναι κάτι που σα γνώση υπάρχει σε surplus εκεί έξω.

Επίσης αμφιβάλλω ότι για το gimp και το audacity αξίζει να αλλάξεις όλο το modus operandi σου.
Οπότε θέλω εγώ όμως κάνω upgrade και αυτό το θεωρώ απαραβίαστο κεκτημένο. Επίσης θεωρώ απαραβίαστο δικαίωμα να ανοίγω όποια σελίδα θέλω και να μη μου το απαγορεύουν τα 10 ως μη ασφαλή τοποθεσία. Αυτό έγινε όταν έψαχνα να κάνω στηκακι iso για Ubuntu. Το dpkg κάτι μου λέει αλλά δεν είχα κανένα πρόβλημα όποτε εκανα upgrade. Έκανα την κλασική εγκατάσταση 16.04 και όχι κάτι τραστ ξέρω γω.
Οπότε τελικά το πρόβλημά σου δεν είναι τα updates per se είναι πότε θα τα κάνεις. Στα 10 μπορείς να ενεργοποιήσεις με group policy (σε non-home editions) την επιλογή να σε κάνει notify for download and auto install χωρίς να κάνει κάτι άλλο, ή μπορείς να κάνεις disable το automatic restart ή μπορείς να κάνεις dns sink τα domain της microsoft.
a8s έγραψε:
13 Οκτ 2020, 08:28
klg έγραψε:
12 Οκτ 2020, 20:33
Μαλάκα τι σκατά, τώρα με τις φθινοπωρινές βροχές βγαίνετε από τις αποχετεύσεις; Δηλαδή ας μην κάνει το άψογο in-place upgrade σε 10, ας βάλει ένα άσχετο λειτουργικό που δεν έχει ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ και ας μάθει να χειρίζεται "εναλλακτικά" προγράμματα που επίσης δεν έχει ξαναχρησιμοποιήσει ποτέ.

Που είναι ο πούστης ο sysex, αυτός φταίει για όλα.
Έχεις πάντα όρεξη για καυγά και γράφεις επιθετικά, ή το παθαίνεις πέντε μέρες το μήνα; Δεν αναφέρθηκα κατά των windows κι εγώ χρησιμοποιώ με μεγάλη ικανοποίηση τα windows 10 professional σε καθημερινή βάση (ούτε το 2004 update δεν μου έχει βγάλει προβλήματα να φανταστείς). Ο φίλος παραπάνω όμως, αναφέρθηκε πως δεν θέλει να βάλει το χέρι στην τσέπη ούτε για το λειτουργικό, ούτε για τα λογισμικά που χρησιμοποιεί. Ε, αν θέλει τσάμπα πράμα, πρότεινα την μόνη εναλλακτική που μπορεί να χρησιμοποιήσει and that's it. Προς τι το butthurt;
Εσένα κάθε πότε σε πιάνει ο οίστρος για τρολλινγκ; Με το full moon;

Δεν πειράζει τώρα ήρθε ο omg με το TEZA να σας κάνει banish πίσω στο υπόγειο βασίλειό σας. :lol:
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Οκτ 2020, 09:52

omg kai 3 lol έγραψε:
13 Οκτ 2020, 09:30
το αλλο επιχειρημα ηταν οτι ειναι τζαμπα τη στιγμη που εδω και χρονια στο ebay βρισκεις original windows key απο 1,5 ευρω :lol:
Επειδή ενδιαφέρεται ένας φίλος και ρωτάω εδώ σχετικά πως μπαίνει στο BIOS; είναι πλήρως νόμιμα αυτά;

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5380
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 13 Οκτ 2020, 09:53

ST48410 έγραψε:
13 Οκτ 2020, 09:52
omg kai 3 lol έγραψε:
13 Οκτ 2020, 09:30
το αλλο επιχειρημα ηταν οτι ειναι τζαμπα τη στιγμη που εδω και χρονια στο ebay βρισκεις original windows key απο 1,5 ευρω :lol:
Επειδή ενδιαφέρεται ένας φίλος και ρωτάω εδώ σχετικά πως μπαίνει στο BIOS; είναι πλήρως νόμιμα αυτά;

σου εξηγησαν ηδη οτι για να μπεις στο bios δε χρειαζεται κανενα λειτουργικο, δεν ειναι θεμα λειτουργικου η προσβαση στο bios

αφου το bios προηγειται οποιουδηποτε λειτουργικου!

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24451
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Οκτ 2020, 09:55

omg kai 3 lol έγραψε:
13 Οκτ 2020, 09:53

σου εξηγησαν ηδη οτι για να μπεις στο bios δε χρειαζεται κανενα λειτουργικο, δεν ειναι θεμα λειτουργικου η προσβαση στο bios

αφου το bios προηγειται οποιουδηποτε λειτουργικου!
Ευχαριστώ αλλά δεν μιλάω για αυτό. Δες την τελευταία ανάρτηση όπου ρωτάω πληροφορίες για αγορά άδειας. Είναι πλήρως νόμιμες αυτές που αναφέρεις;

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5380
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 13 Οκτ 2020, 09:59

ST48410 έγραψε:
13 Οκτ 2020, 09:55
omg kai 3 lol έγραψε:
13 Οκτ 2020, 09:53

σου εξηγησαν ηδη οτι για να μπεις στο bios δε χρειαζεται κανενα λειτουργικο, δεν ειναι θεμα λειτουργικου η προσβαση στο bios

αφου το bios προηγειται οποιουδηποτε λειτουργικου!
Ευχαριστώ αλλά δεν μιλάω για αυτό. Δες την τελευταία ανάρτηση όπου ρωτάω πληροφορίες για αγορά άδειας. Είναι πλήρως νόμιμες αυτές που αναφέρεις;

φυσικα και ειναι 100% νομιμα και υπαρχουν και φθηνοτερα:

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R ... serial+key


a8s
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:04
Τοποθεσία: /dev/null

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από a8s » 13 Οκτ 2020, 10:03

klg έγραψε:
13 Οκτ 2020, 09:47
Εσένα κάθε πότε σε πιάνει ο οίστρος για τρολλινγκ; Με το full moon;

Δεν πειράζει τώρα ήρθε ο omg με το TEZA να σας κάνει banish πίσω στο υπόγειο βασίλειό σας. :lol:
Γιατί trolling, επειδή πρότεινα μια εναλλακτική; Εσύ με έκανες quote φορτσάτος για το οτι βγήκα από υπόνομους και άλλα κουλά, λες και σου έθιξα τη μάνα. Δεν είμαι evangelist και δεν βγάζω λεφτά με το να σπαμάρω το linux στο ιντεργουέμπ. Στα παπάρια μου τι λειτουργικό δουλεύει ο καθένας, as long as it get's the job done, με γεια του με χαρά του. Εσύ τραβάς ζόρια από το πουθενά λες και κάνουμε κουβέντα για μπάλα.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 4017
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 13 Οκτ 2020, 10:04

Ομολογώ πως δεν γνώριζα πως διατίθενται και Enterprise άδειες των Windows 10, μόνο Home και Pro και αυτές σε τιμές λίγο κάτω απ’ το δεκάρικο, όχι €3,50 όπως ισχυρίζεται το μυζηθρότυρο.
MiGiSukhoI έγραψε:
13 Οκτ 2020, 08:37
€3,5 κοστίζει μια άδεια Windows 10 Enterprise και είναι νόμιμη.
Για μένα από τον Αύγουστο που πέρασα στην Ryzen εποχή τα 10 Enterprise ήταν μονόδρομος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Gordian Knot την 13 Οκτ 2020, 10:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5380
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 13 Οκτ 2020, 10:10

a8s έγραψε:
13 Οκτ 2020, 10:03
klg έγραψε:
13 Οκτ 2020, 09:47
Εσένα κάθε πότε σε πιάνει ο οίστρος για τρολλινγκ; Με το full moon;

Δεν πειράζει τώρα ήρθε ο omg με το TEZA να σας κάνει banish πίσω στο υπόγειο βασίλειό σας. :lol:
Γιατί trolling, επειδή πρότεινα μια εναλλακτική; Εσύ με έκανες quote φορτσάτος για το οτι βγήκα από υπόνομους και άλλα κουλά, λες και σου έθιξα τη μάνα. Δεν είμαι evangelist και δεν βγάζω λεφτά με το να σπαμάρω το linux στο ιντεργουέμπ. Στα παπάρια μου τι λειτουργικό δουλεύει ο καθένας, as long as it get's the job done, με γεια του με χαρά του. Εσύ τραβάς ζόρια από το πουθενά λες και κάνουμε κουβέντα για μπάλα.

αν δεν εισαι τρολλ και εβαντζελιστ τοτε εισαι απλα ηλιθιος αφου δε κατανοησες το προβλημα του αρχικου ποστ και εξακολουθεις να υπερασπιζεσαι τη μπουρδα που εγραψες

Gordian Knot έγραψε:
13 Οκτ 2020, 10:04
Ομολογώ πως δεν γνώριζα πως διατίθενται και Enterprise άδειες των Windows 10, μόνο Home και Pro και αυτές σε τιμές λίγο κάτω απ’ το δεκάρικο, όχι €1,50 όπως ισχυρίζεται ο [δεν θυμάμαι ποιος το ’γραψε]
την τελευταια 5ετια εχω αγορασει 6-7 original αδειες windows κατω απο 2 ευρω απο ebay, φαινεται οτι μετα τη καραντινα η αυξημενη ζητηση ανεβασε το ποσο στα 3,5 ευρω :lol:

a8s
Δημοσιεύσεις: 242
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:04
Τοποθεσία: /dev/null

Re: 7άρια windows - τι είναι το χειρότερο που μπορεί να συμβεί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από a8s » 13 Οκτ 2020, 10:12

omg kai 3 lol έγραψε:
13 Οκτ 2020, 10:10
αν δεν εισαι τρολλ και εβαντζελιστ τοτε εισαι απλα ηλιθιος αφου δε κατανοησες τοπ προβλημα του αρχικου ποστ και εξακολουθεις να υπερασπιζεσαι τη μπουρδα που εγραψες
Ρε άι σάλτα γαμήσου πρωί-πρωί.


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών