Προστασία υπολογιστή από διακοπές ΔΕΗ

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Προστασία υπολογιστή από διακοπές ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Ιουν 2018, 17:58

Το αστείο έχει παραγίνει με την ΔΕΗ. Κάθε λίγο διακοπές ρεύματος και μάλιστα απανωτές σε μέρες που δεν δικαιολογούνται από κάποια κακοκαιρία. Έτσι ας πούμε ξαφνικά ένα απόγευμα 2-3 διακοπές σε μία ώρα. Δεν μιλάω για την δική μου γραμμή. Όλη η περιοχή.

Πριν από λίγο καιρό καταστράφηκε ο SSD. Ζημιές σε HD είχα και στο παρελθόν αλλά πάντα μπορούσα να επανακτήσω μέρος των αρχείων. Εδώ τίποτα. Χάθηκαν κωδικοί πρόσβασης, υλικό και δεν συμμαζεύεται. Χώρια ο χρόνος να στηθεί ξανά το PC με όλα τα προγράμματα και τις επιμέρους ρυθμίσεις βελτιώσεις, plug ins κλπ.

Επειδή δεν θέλω να ξαναδώ το έργο θέλω γνώμες για το καλύτερο σενάριο. Τα χρήματα είναι περιοριστικός παράγοντας και άρα δεν πάμε για την top λύση αλλά για κάτι που θα προσφέρει λογική ασφάλεια σε λογικό κόστος

* UPS. Υπάρχουν διαφόρων τεχνολογιών. Δεν προχώρησα σε αγορά γιατί η οθόνη μου παίρνει ρεύμα σε άλλο χώρο από τον πύργο και είναι κάπως δύσκολο να συνδεθούν και τα 2 σε μία πρίζα. Ίσως πρέπει να αναθεωρήσω. Τι προτείνετε;
* backup. Υπάρχει κάποιο απλό καλό πρόγραμμα να κάνει την δουλειά με τέτοιο τρόπο που αν χάσω τον δίσκο του λειτουργικού βάζω άλλον αντιγράφω και τελείωσα; Μέχρι τώρα κρατούσα χρήσιμα αρχεία σε σκληρό αλλά το στήσιμο λειτουργικού και προγραμμάτων από την αρχή δεν θέλω να το ξανακάνω για πολύ καιρό.
* Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποδείξω την ζημιά στη ΔΕΗ και να διεκδικήσω κάτι;

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27012
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Προστασία υπολογιστή από διακοπές ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 24 Ιουν 2018, 19:02

ST48410 έγραψε:
24 Ιουν 2018, 17:58
Το αστείο έχει παραγίνει με την ΔΕΗ. Κάθε λίγο διακοπές ρεύματος και μάλιστα απανωτές σε μέρες που δεν δικαιολογούνται από κάποια κακοκαιρία. Έτσι ας πούμε ξαφνικά ένα απόγευμα 2-3 διακοπές σε μία ώρα. Δεν μιλάω για την δική μου γραμμή. Όλη η περιοχή.

Πριν από λίγο καιρό καταστράφηκε ο SSD. Ζημιές σε HD είχα και στο παρελθόν αλλά πάντα μπορούσα να επανακτήσω μέρος των αρχείων. Εδώ τίποτα. Χάθηκαν κωδικοί πρόσβασης, υλικό και δεν συμμαζεύεται. Χώρια ο χρόνος να στηθεί ξανά το PC με όλα τα προγράμματα και τις επιμέρους ρυθμίσεις βελτιώσεις, plug ins κλπ.

Επειδή δεν θέλω να ξαναδώ το έργο θέλω γνώμες για το καλύτερο σενάριο. Τα χρήματα είναι περιοριστικός παράγοντας και άρα δεν πάμε για την top λύση αλλά για κάτι που θα προσφέρει λογική ασφάλεια σε λογικό κόστος

* UPS. Υπάρχουν διαφόρων τεχνολογιών. Δεν προχώρησα σε αγορά γιατί η οθόνη μου παίρνει ρεύμα σε άλλο χώρο από τον πύργο και είναι κάπως δύσκολο να συνδεθούν και τα 2 σε μία πρίζα. Ίσως πρέπει να αναθεωρήσω. Τι προτείνετε;
* backup. Υπάρχει κάποιο απλό καλό πρόγραμμα να κάνει την δουλειά με τέτοιο τρόπο που αν χάσω τον δίσκο του λειτουργικού βάζω άλλον αντιγράφω και τελείωσα; Μέχρι τώρα κρατούσα χρήσιμα αρχεία σε σκληρό αλλά το στήσιμο λειτουργικού και προγραμμάτων από την αρχή δεν θέλω να το ξανακάνω για πολύ καιρό.
* Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποδείξω την ζημιά στη ΔΕΗ και να διεκδικήσω κάτι;
Ένα καλούτσικο UPS που το συνδέεις με την πρίζα του τοίχου. Πριν πολλά χρόνια (πάνω από 10-15) αγόρασα σε προσφορά ένα Turbo X 650va. Προ ημερών έβαλα την 3η μπαταρία από τότε που το πήρα.
Ένα καλό πολύμπριζο ασφαλείας με πολλές θέσεις, το οποίο τροφοδοτείται από το UPS. 20-30 Ευρώ.
Το pc και τα περιφερικά τα συνδέεις όλα με το πολύμπριζο. Όταν τελειώνεις κλείνεις το UPS και κλείνουν όλα. Υποτίθεται ότι κλείνεις πρώτα το pc.
Εγώ έχω εκτός συστήματος και κατευθείαν σε 2η πρίζα του τοίχου το ρούτερ, επειδή το χρησιμοποιώ για την ταμπλέτα μου όταν διαβάζω και θέλω να σερφάρω για κάτι.

backup. Ο SSD μου είναι καθαρός, με τα προγράμματα μόνο. Έγγραφα, μουσική, κλπ τα σώζω σε 2ο σκληρό, που τρέχει μόνο όταν του το ζητήσω.
Καλή 3η λύση και ένας εξωτερικός, αλλά ούτε αυτοί είναι 100% damage proof.

Ζημιά. Ξέχνα το με την ΔΕΗ. :wave:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Προστασία υπολογιστή από διακοπές ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Ιουν 2018, 20:14

ST48410 έγραψε:
24 Ιουν 2018, 17:58
Το αστείο έχει παραγίνει με την ΔΕΗ. Κάθε λίγο διακοπές ρεύματος και μάλιστα απανωτές σε μέρες που δεν δικαιολογούνται από κάποια κακοκαιρία. Έτσι ας πούμε ξαφνικά ένα απόγευμα 2-3 διακοπές σε μία ώρα. Δεν μιλάω για την δική μου γραμμή. Όλη η περιοχή.

Πριν από λίγο καιρό καταστράφηκε ο SSD. Ζημιές σε HD είχα και στο παρελθόν αλλά πάντα μπορούσα να επανακτήσω μέρος των αρχείων. Εδώ τίποτα. Χάθηκαν κωδικοί πρόσβασης, υλικό και δεν συμμαζεύεται. Χώρια ο χρόνος να στηθεί ξανά το PC με όλα τα προγράμματα και τις επιμέρους ρυθμίσεις βελτιώσεις, plug ins κλπ.

Επειδή δεν θέλω να ξαναδώ το έργο θέλω γνώμες για το καλύτερο σενάριο. Τα χρήματα είναι περιοριστικός παράγοντας και άρα δεν πάμε για την top λύση αλλά για κάτι που θα προσφέρει λογική ασφάλεια σε λογικό κόστος

* UPS. Υπάρχουν διαφόρων τεχνολογιών. Δεν προχώρησα σε αγορά γιατί η οθόνη μου παίρνει ρεύμα σε άλλο χώρο από τον πύργο και είναι κάπως δύσκολο να συνδεθούν και τα 2 σε μία πρίζα. Ίσως πρέπει να αναθεωρήσω. Τι προτείνετε;
* backup. Υπάρχει κάποιο απλό καλό πρόγραμμα να κάνει την δουλειά με τέτοιο τρόπο που αν χάσω τον δίσκο του λειτουργικού βάζω άλλον αντιγράφω και τελείωσα; Μέχρι τώρα κρατούσα χρήσιμα αρχεία σε σκληρό αλλά το στήσιμο λειτουργικού και προγραμμάτων από την αρχή δεν θέλω να το ξανακάνω για πολύ καιρό.
* Υπάρχει κάποιος τρόπος να αποδείξω την ζημιά στη ΔΕΗ και να διεκδικήσω κάτι;
Είναι τεράστια μαλακία να έχεις σκάσει 1-2-3 χιλιάρικα για υπολογιστή και να μην τον έχεις πάνω σε ένα ups είτε είσαι επαγγελματίας είτε όχι. Πλέον έχουν πέσει πολύ οι τιμές τους, δεν είναι απαραίτητο να πάρεις ένα ον λάην κι ένα λάην ιντεράκτιβ θα σου κάνει την δουλειά σου. Η οθόνη δεν παθαίνει και τίποτα αν δεν την βάλεις αλλά δεν θα μπορείς να βλέπεις ακριβώς τι κάνεις για να σώσεις ίσα ίσα την δουλειά σου και να κλείσεις, στο 99% των περιπτώσεων βέβαια η διακοπή κρατάει από μερικά δευτερόλεπτα (πτώση τάσης) έως μερικά λεπτά που έτσι κι αλλιώς ένα ups με τα κατάλληλα VA θα μπορεί να σε καλύψει χρονικά.
Για μπακαπ εξαιρετική εμπορική λύση το ακρόνις (τρου ίματζ).
Για την ΔΕΗ δεν θέλω να σχολιάσω κάτι γιατί δεν θέλω να αρχίσω τις χριστοπαναγίες.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sys3x την 24 Ιουν 2018, 20:45, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Προστασία υπολογιστή από διακοπές ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 24 Ιουν 2018, 20:23

Αν έχεις λάπτοπ συνδεδεμένο στο ρεύμα, δεν χρειάζεσαι UPS. :D

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Προστασία υπολογιστή από διακοπές ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 24 Ιουν 2018, 20:29

Μηχανικός έγραψε:
24 Ιουν 2018, 20:23
Αν έχεις λάπτοπ συνδεδεμένο στο ρεύμα, δεν χρειάζεσαι UPS. :D
Αν το έχεις συνέχεια παίζει να χαλάσεις την μπαταρία, αν δουλεύει όμως η μπαταρία σε σώζει στη διακοπή.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Προστασία υπολογιστή από διακοπές ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 24 Ιουν 2018, 20:31

Μηχανικός έγραψε:
24 Ιουν 2018, 20:23
Αν έχεις λάπτοπ συνδεδεμένο στο ρεύμα, δεν χρειάζεσαι UPS. :D
:smt017

Οντως η ΔΕΗ γ@μται

Απο το μεσημερι εως το απογευμα τις προαλλες χωρις προειδοποιηση :011:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
billy huge
Δημοσιεύσεις: 313
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:42
Phorum.gr user: Billy Huge

Re: Προστασία υπολογιστή από διακοπές ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από billy huge » 24 Ιουν 2018, 20:36

Εικόνα
Vae Victis

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Προστασία υπολογιστή από διακοπές ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Ιουν 2018, 21:19

sys3x έγραψε:
24 Ιουν 2018, 20:14
Είναι τεράστια μαλακία να έχεις σκάσει 1-2-3 χιλιάρικα για υπολογιστή και να μην τον έχεις πάνω σε ένα ups είτε είσαι επαγγελματίας είτε όχι. Πλέον έχουν πέσει πολύ οι τιμές τους, δεν είναι απαραίτητο να πάρεις ένα ον λάην κι ένα λάην ιντεράκτιβ θα σου κάνει την δουλειά σου. Η οθόνη δεν παθαίνει και τίποτα αν δεν την βάλεις αλλά δεν θα μπορείς να βλέπεις ακριβώς τι κάνεις για να σώσεις ίσα ίσα την δουλειά σου και να κλείσεις, στο 99% των περιπτώσεων βέβαια η διακοπή κρατάει από μερικά δευτερόλεπτα (πτώση τάσης) έως μερικά λεπτά που έτσι κι αλλιώς ένα ups με τα κατάλληλα VA θα μπορεί να σε καλύψει χρονικά.
Για μπακαπ εξαιρετική εμπορική λύση το ακρόνις (τρου ίματζ).
Για την ΔΕΗ δεν θέλω να σχολιάσω κάτι γιατί δεν θέλω να αρχίσω τις χριστοπαναγίες.
Ευχαριστώ όλους. Δεν μιλάμε για laptop.

Για την οθόνη το πρόβλημα είναι όπως το λες. Δεν θα βλέπω για να κλείσω προγράμματα και PC. Είναι αρκετά ζόρικο να την βάλω στο ίδιο πολύμπριζο με τον πύργο. Μάλλον θα έχω μια μεγάλη μπαλαντέζα και όταν γίνεται αυτό θα την συνδέω επί τόπου για να κλείσω. Θα δούμε...

Το line interactive θα κάνει δουλειά; Είχα μείνει με την εντύπωση ότι μπορεί να κάνει, μπορεί και όχι άρα άμα πας για UPS πας για καλό. Αν πάμε για οικονομικό μπορώ να το αντέξω.

Το PC φοράει αυτό το τροφοδοτικό. https://www.corsair.com/eu/en/Power/Plu ... 020048-EU#
Πρακτικά τι UPS χρειάζομαι για να τροφοδοτήσει PC και οθόνη για 10' μέχρι να σώσω και να κλείσω;

Αυτό με το ακρόνις ή κάτι αντίστοιχο θέλω να καταλάβω πως λειτουργεί. Πες έχω τον SSD ως C με λειτουργικό και προγράμματα και έναν HD ως D. Παίρνω backup τον C στο D με το ακρόνις. Σκάει ο C και βάζω καινούργιο. Πως θα αντιγράψω από τον D; Θα πρέπει να βάλω πρώτα λειτουργικό στον νέο C, ξανά το ακρόνις και μετά; Κάτι άλλο με εξωτερικό σκληρό; Μπουτάρει το PC μόνο με το Ακρόνις από D;

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Προστασία υπολογιστή από διακοπές ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 24 Ιουν 2018, 21:21

don't speak έγραψε:
24 Ιουν 2018, 20:29
Μηχανικός έγραψε:
24 Ιουν 2018, 20:23
Αν έχεις λάπτοπ συνδεδεμένο στο ρεύμα, δεν χρειάζεσαι UPS. :D
Αν το έχεις συνέχεια παίζει να χαλάσεις την μπαταρία, αν δουλεύει όμως η μπαταρία σε σώζει στη διακοπή.
Εγώ το έχω συνέχεια στο ρεύμα και μπαταρία άλλαξα στα 4 χρόνια.
Και όταν είχα διακοπή, μπορούσα να δουλεύω για πολύ περισσότερη ώρα από ότι άμα είχα UPS.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Προστασία υπολογιστή από διακοπές ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 24 Ιουν 2018, 21:25

Σουβλίτσα έγραψε:
24 Ιουν 2018, 20:31
Οντως η ΔΕΗ γ@μται

Απο το μεσημερι εως το απογευμα τις προαλλες χωρις προειδοποιηση :011:
Δεν λέω για τέτοιες περιπτώσεις που μάλλον το κάνουν για εξοικονόμηση ενέργειας σε ώρες αιχμής. Εσύ είχες μία διακοπή και τέρμα για 2-3 ώρες. Σε μένα έγιναν πολλές μικροδιακοπές σε μικρό σχετικά διάστημα και στην τελευταία μου 'μεινε ο SSD για ενθύμιο. Προφανώς και στην δική σου περίπτωση ρισκάρεις ζημιά απλά στην δική μου οι πιθανότητες γίνονται βεβαιότητα.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Προστασία υπολογιστή από διακοπές ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 24 Ιουν 2018, 21:29

Τέτοια εξοικονομηση ενεργειας χωρίς προειδοποίηση -και χωρις να εχουμε κανα καυσωνα ξερω γω- δεν εχω ξαναπετυχει ((οι ωρες ηταν παραπανω).
Δηλαδη σκεψου, εγω πχ ειχα εκεινον τον καιρο και τους δυο γονεις να πρεπει ανα τακτα χρονικα διαστηματα να κανουν μασκες οξυγονου, αλλος μπορει να ειχε σοβαροτερα θεματα....δεν γινονται αυτα, ουτε για αστειο..

Τωρα για το αλλο που λες , ναι, ειναι μαλλον διαφορετικη περιπτωση.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Προστασία υπολογιστή από διακοπές ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 24 Ιουν 2018, 23:52

ST48410 έγραψε:
24 Ιουν 2018, 21:19
sys3x έγραψε:
24 Ιουν 2018, 20:14
Είναι τεράστια μαλακία να έχεις σκάσει 1-2-3 χιλιάρικα για υπολογιστή και να μην τον έχεις πάνω σε ένα ups είτε είσαι επαγγελματίας είτε όχι. Πλέον έχουν πέσει πολύ οι τιμές τους, δεν είναι απαραίτητο να πάρεις ένα ον λάην κι ένα λάην ιντεράκτιβ θα σου κάνει την δουλειά σου. Η οθόνη δεν παθαίνει και τίποτα αν δεν την βάλεις αλλά δεν θα μπορείς να βλέπεις ακριβώς τι κάνεις για να σώσεις ίσα ίσα την δουλειά σου και να κλείσεις, στο 99% των περιπτώσεων βέβαια η διακοπή κρατάει από μερικά δευτερόλεπτα (πτώση τάσης) έως μερικά λεπτά που έτσι κι αλλιώς ένα ups με τα κατάλληλα VA θα μπορεί να σε καλύψει χρονικά.
Για μπακαπ εξαιρετική εμπορική λύση το ακρόνις (τρου ίματζ).
Για την ΔΕΗ δεν θέλω να σχολιάσω κάτι γιατί δεν θέλω να αρχίσω τις χριστοπαναγίες.
Ευχαριστώ όλους. Δεν μιλάμε για laptop.

Για την οθόνη το πρόβλημα είναι όπως το λες. Δεν θα βλέπω για να κλείσω προγράμματα και PC. Είναι αρκετά ζόρικο να την βάλω στο ίδιο πολύμπριζο με τον πύργο. Μάλλον θα έχω μια μεγάλη μπαλαντέζα και όταν γίνεται αυτό θα την συνδέω επί τόπου για να κλείσω. Θα δούμε...

Το line interactive θα κάνει δουλειά; Είχα μείνει με την εντύπωση ότι μπορεί να κάνει, μπορεί και όχι άρα άμα πας για UPS πας για καλό. Αν πάμε για οικονομικό μπορώ να το αντέξω.

Το PC φοράει αυτό το τροφοδοτικό. https://www.corsair.com/eu/en/Power/Plu ... 020048-EU#
Πρακτικά τι UPS χρειάζομαι για να τροφοδοτήσει PC και οθόνη για 10' μέχρι να σώσω και να κλείσω;

Αυτό με το ακρόνις ή κάτι αντίστοιχο θέλω να καταλάβω πως λειτουργεί. Πες έχω τον SSD ως C με λειτουργικό και προγράμματα και έναν HD ως D. Παίρνω backup τον C στο D με το ακρόνις. Σκάει ο C και βάζω καινούργιο. Πως θα αντιγράψω από τον D; Θα πρέπει να βάλω πρώτα λειτουργικό στον νέο C, ξανά το ακρόνις και μετά; Κάτι άλλο με εξωτερικό σκληρό; Μπουτάρει το PC μόνο με το Ακρόνις από D;
Λοιπόν ας τα πάρουμε ένα ένα τα πράματα.
Αρχικά να σου πω ότι μπορείς και χωρίς να βλέπεις την οθόνη σου να σώσεις την δουλειά σου και να κλείσεις τον υπολογιστή σου με ασφάλεια. Όλα σχεδόν ή μάλλον όλα τα προγράμματα σώζουν με τον συνδιασμό των πλήκτρων ctrl+s, επίσης κλείνουν με τον συνδιασμό alt+f4 απλά μετά ίσως να χρειαστεί να πατήσεις και enter αν δεν έχεις σώσει από πριν την δουλειά σου, μέχρι και το λειτουργικό σύστημα μπορείς να κλείσεις αν δεν υπάρχει κάποια άλλη ενεργή εφαρμογή στο προσκήνιο με alt+f4 και στην συνέχεια enter (πρώτη επιλογή εξ ορισμού είναι η απενεργοποίηση γαρ). Δοκίμασε τα αν θέλεις για να εξοικειωθείς, επίσης με το alt+tab ή windoze key+tab εναλλάσσεις τις ενεργές εφαρμογές στο προσκήνιο. Με αυτόν τον τρόπο απλά θα έχεις μια εναλλακτική νομίζω για να σώσεις την δουλειά σου αλλά λογικά μπορεί να μην σου χρειαστεί και ποτέ διότι όπως είπαμε σπάνια οι διακοπές κρατάνε πάνω από λίγα λεπτά της ώρας που τα έχεις άνετα με ένα 1000va πχ (ανάλογα τις απαιτήσεις που έχει το σύστημα σου αυτό, δώσε μερικές λεπτομέρειες ακόμη και ίσως σου πω πόσα VA ups χρειάζεσαι αν και έχει πλέον ον λάην υπολογιστήρι για αυτή την δουλειά) ups.
Πάμε παρακάτω.
Με ένα λάην ιντεράκτιβ μια χαρά μπορείς να κάνεις την δουλειά που θέλεις όπως σου έχω πει ήδη, βέβαια ένα ον λάην θα σου βγάζει θεωρητικά πολύ καλύτερη κυματομορφή με ελάχιστο θόρυβο αλλά το κόστος απόκτησης (ενός κορυφαίου σαν τα apc πχ) είναι υψηλό και δεν ξέρω στο τέλος της ημέρας σε τι θα σε βοηθήσει, οκ θα ταΐζεις με καλύτερο ρεύμα το τροφοδοτικό σου την μητρική κτλ, μπορεί να σου κρατήσουν παραπάνω πριν χαλάσουν κτλ αλλά έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή θα πάρεις καινούργιο πισί.
Αν θέλεις μπορώ να δώσω και μερικές πληροφορίες για τα μπακ απ αλλά γράφω από το κινητό τώρα και μου την έχει δώσει λιγάκι. (:
Ασχολείσαι με daws (μουσική παραγωγή) ή κάνω λάθος;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Προστασία υπολογιστή από διακοπές ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 25 Ιουν 2018, 00:04

sys3x έγραψε:
24 Ιουν 2018, 23:52
Λοιπόν ας τα πάρουμε ένα ένα τα πράματα.
Αρχικά να σου πω ότι μπορείς και χωρίς να βλέπεις την οθόνη σου να σώσεις την δουλειά σου και να κλείσεις τον υπολογιστή σου με ασφάλεια. Όλα σχεδόν ή μάλλον όλα τα προγράμματα σώζουν με τον συνδιασμό των πλήκτρων ctrl+s, επίσης κλείνουν με τον συνδιασμό alt+f4 απλά μετά ίσως να χρειαστεί να πατήσεις και enter αν δεν έχεις σώσει από πριν την δουλειά σου, μέχρι και το λειτουργικό σύστημα μπορείς να κλείσεις αν δεν υπάρχει κάποια άλλη ενεργή εφαρμογή στο προσκήνιο με alt+f4 και στην συνέχεια enter (πρώτη επιλογή εξ ορισμού είναι η απενεργοποίηση γαρ). Δοκίμασε τα αν θέλεις για να εξοικειωθείς, επίσης με το alt+tab ή windoze key+tab εναλλάσσεις τις ενεργές εφαρμογές στο προσκήνιο. Με αυτόν τον τρόπο απλά θα έχεις μια εναλλακτική νομίζω για να σώσεις την δουλειά σου αλλά λογικά μπορεί να μην σου χρειαστεί και ποτέ διότι όπως είπαμε σπάνια οι διακοπές κρατάνε πάνω από λίγα λεπτά της ώρας που τα έχεις άνετα με ένα 1000va πχ (ανάλογα τις απαιτήσεις που έχει το σύστημα σου αυτό, δώσε μερικές λεπτομέρειες ακόμη και ίσως σου πω πόσα VA ups χρειάζεσαι αν και έχει πλέον ον λάην υπολογιστήρι για αυτή την δουλειά) ups.
Πάμε παρακάτω.
Με ένα λάην ιντεράκτιβ μια χαρά μπορείς να κάνεις την δουλειά που θέλεις όπως σου έχω πει ήδη, βέβαια ένα ον λάην θα σου βγάζει θεωρητικά πολύ καλύτερη κυματομορφή με ελάχιστο θόρυβο αλλά το κόστος απόκτησης (ενός κορυφαίου σαν τα apc πχ) είναι υψηλό και δεν ξέρω στο τέλος της ημέρας σε τι θα σε βοηθήσει, οκ θα ταΐζεις με καλύτερο ρεύμα το τροφοδοτικό σου την μητρική κτλ, μπορεί να σου κρατήσουν παραπάνω πριν χαλάσουν κτλ αλλά έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή θα πάρεις καινούργιο πισί.
Αν θέλεις μπορώ να δώσω και μερικές πληροφορίες για τα μπακ απ αλλά γράφω από το κινητό τώρα και μου την έχει δώσει λιγάκι. (:
Ασχολείσαι με daws (μουσική παραγωγή) ή κάνω λάθος;
Ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες. Γνωρίζω τις εντολές αλλά στο τυφλό δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Ας πούμε αν έχεις 2-3 .doc που δουλεύεις παράλληλα και το ένα είναι νέο με το ctrl+s θα σου ζητήσει όνομα αρχείου για να το σώσει άρα το τυφλό δεν είναι λύση. Αν το live interactiv πιάνει και τις μικροδιακοπές ρεύματος από τις οποίες υποφέρω κυρίως θεωρώ ως καλύτερη στρατηγική να πάρω ένα UPS που θα μου δίνει λίγο χρόνο παραπάνω ώστε να βλέπω αν πρόκειται για διακοπή δευτερολέπτων ή μερικών λεπτών και αν όχι να συνδέω οθόνη και να προχωρώ σε σώσιμο εγγράφων / εργασιών και κλείσιμο μηχανήματος. Απλά είχα την κακή εντύπωση ότι τα φτηνά UPS δεν βοηθούν πολύ στις βυθίσεις τους ρεύματος αλλά στις οριστικές διακοπές.

Ψιλοδουλεύω ερασιτεχνικά και daws όμως οι κύριες χρήσεις δεν είναι τόσο εξειδικευμένες.
Όποτε βρεις το χρόνο πες τίποτα για τις απορίες με το acronis. Όχι τώρα. Καλό σου βράδυ και ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Προστασία υπολογιστή από διακοπές ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Ιουν 2018, 00:34

ST48410 έγραψε:
25 Ιουν 2018, 00:04
sys3x έγραψε:
24 Ιουν 2018, 23:52
Λοιπόν ας τα πάρουμε ένα ένα τα πράματα.
Αρχικά να σου πω ότι μπορείς και χωρίς να βλέπεις την οθόνη σου να σώσεις την δουλειά σου και να κλείσεις τον υπολογιστή σου με ασφάλεια. Όλα σχεδόν ή μάλλον όλα τα προγράμματα σώζουν με τον συνδιασμό των πλήκτρων ctrl+s, επίσης κλείνουν με τον συνδιασμό alt+f4 απλά μετά ίσως να χρειαστεί να πατήσεις και enter αν δεν έχεις σώσει από πριν την δουλειά σου, μέχρι και το λειτουργικό σύστημα μπορείς να κλείσεις αν δεν υπάρχει κάποια άλλη ενεργή εφαρμογή στο προσκήνιο με alt+f4 και στην συνέχεια enter (πρώτη επιλογή εξ ορισμού είναι η απενεργοποίηση γαρ). Δοκίμασε τα αν θέλεις για να εξοικειωθείς, επίσης με το alt+tab ή windoze key+tab εναλλάσσεις τις ενεργές εφαρμογές στο προσκήνιο. Με αυτόν τον τρόπο απλά θα έχεις μια εναλλακτική νομίζω για να σώσεις την δουλειά σου αλλά λογικά μπορεί να μην σου χρειαστεί και ποτέ διότι όπως είπαμε σπάνια οι διακοπές κρατάνε πάνω από λίγα λεπτά της ώρας που τα έχεις άνετα με ένα 1000va πχ (ανάλογα τις απαιτήσεις που έχει το σύστημα σου αυτό, δώσε μερικές λεπτομέρειες ακόμη και ίσως σου πω πόσα VA ups χρειάζεσαι αν και έχει πλέον ον λάην υπολογιστήρι για αυτή την δουλειά) ups.
Πάμε παρακάτω.
Με ένα λάην ιντεράκτιβ μια χαρά μπορείς να κάνεις την δουλειά που θέλεις όπως σου έχω πει ήδη, βέβαια ένα ον λάην θα σου βγάζει θεωρητικά πολύ καλύτερη κυματομορφή με ελάχιστο θόρυβο αλλά το κόστος απόκτησης (ενός κορυφαίου σαν τα apc πχ) είναι υψηλό και δεν ξέρω στο τέλος της ημέρας σε τι θα σε βοηθήσει, οκ θα ταΐζεις με καλύτερο ρεύμα το τροφοδοτικό σου την μητρική κτλ, μπορεί να σου κρατήσουν παραπάνω πριν χαλάσουν κτλ αλλά έτσι κι αλλιώς κάποια στιγμή θα πάρεις καινούργιο πισί.
Αν θέλεις μπορώ να δώσω και μερικές πληροφορίες για τα μπακ απ αλλά γράφω από το κινητό τώρα και μου την έχει δώσει λιγάκι. (:
Ασχολείσαι με daws (μουσική παραγωγή) ή κάνω λάθος;
Ευχαριστώ για τις αναλυτικές πληροφορίες. Γνωρίζω τις εντολές αλλά στο τυφλό δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Ας πούμε αν έχεις 2-3 .doc που δουλεύεις παράλληλα και το ένα είναι νέο με το ctrl+s θα σου ζητήσει όνομα αρχείου για να το σώσει άρα το τυφλό δεν είναι λύση. Αν το live interactiv πιάνει και τις μικροδιακοπές ρεύματος από τις οποίες υποφέρω κυρίως θεωρώ ως καλύτερη στρατηγική να πάρω ένα UPS που θα μου δίνει λίγο χρόνο παραπάνω ώστε να βλέπω αν πρόκειται για διακοπή δευτερολέπτων ή μερικών λεπτών και αν όχι να συνδέω οθόνη και να προχωρώ σε σώσιμο εγγράφων / εργασιών και κλείσιμο μηχανήματος. Απλά είχα την κακή εντύπωση ότι τα φτηνά UPS δεν βοηθούν πολύ στις βυθίσεις τους ρεύματος αλλά στις οριστικές διακοπές.

Ψιλοδουλεύω ερασιτεχνικά και daws όμως οι κύριες χρήσεις δεν είναι τόσο εξειδικευμένες.
Όποτε βρεις το χρόνο πες τίποτα για τις απορίες με το acronis. Όχι τώρα. Καλό σου βράδυ και ευχαριστώ.
Οκ λοιπόν το πρόβλημα σου λύνεται είτε με ένα καλώδιο ρεύματος ικανού μήκους είτε εικονοσήματος ανάλογα με το που θα επιλέξεις να τοποθετήσεις το ups σου. Τα λάην ιντεράκτιβ έχουν συνήθως και σταθεροποίηση, εγώ έχω εδώ και χρόνια ένα τέτοιο της Eaton και δεν είχα ποτέ το απολύτως παραμικρό πρόβλημα σε κάθε περίπτωση, το έχω αλλάξει και μπαταρίες και όλα κομπλέ γενικά.
Υπάρχουν πολλές εφαρμογές για μπακ απ, μέχρι και με μια οποιαδήποτε διανομή Λίνουξ μπορείς να παίρνεις ασφαλή μπακ απ απλά η πιο απλή και αποδοτική διαδικασία για τον μέσο χρήστη είναι νομίζω το τρουήματζ. Η διαδικασία είναι σχετικά απλή. Δημιουργείς ένα μπούταμπλ λάηβ σιντί ή υσβ και μέσα από αυτό αφού μπουτάρεις από αυτό μπορείς είτε να πάρεις κάποιο μπακ απ είτε να σηκώσεις κάποιο μπακ απ. Υπάρχει επίσης η δυνατότητα να παίρνεις είτε χειροκίνητα είτε αυτόματα (ανά κάποιες χρονικές περιόδους που μπορείς να ορίσεις εσύ) και μέσα από τα windoze, αυτά τα μπακ απ τα λέμε ινκρημένταλ, δηλαδή αντί για να πάρεις φουλ μπακ απ από το μηδέν παίρνεις μόνο τις αλλαγές που έχουν γίνει από το προηγούμενο που έχεις πάρει, αυτό είναι και πολύ πιο γλήγορο και πιάνει και πολύ λιγότερο χώρο συνήθως. Έτσι όταν και άμα χρειαστεί να σηκώσεις κάποιο μπακ απ έχεις και την επιλογή ποιο ανά χρονική στιγμή που το πήρες να σηκώσεις. Επίσης μπορείς να πάρεις μπακ απ ολόκληρο σκληρό με πολλά διαφορετικά παρτίσιονς είτε κάποιο συγκεκριμένο παρτίσιον που σε ενδιαφέρει, καλό είναι να έχεις διαμορφωμένο με τέτοιο τρόπο το μπουτ ντράηβ σου έτσι ώστε να μην έχεις κάποιο άλλο λειτουργικό σύστημα στον ίδιο δίσκο να πάρεις ένα αρχικό φουλ μπακ από αυτόν τον δίσκου (ολόκληρο, όλα τα παρτίσιονς που έχει) και στην συνέχεια να παίρνεις ινκρημένταλ μπακ απς. Επίσης καλό είναι τα μπακ απς σου να τα έχεις σε έναν ή και περισσότερους εξωτερικούς δίσκους έτσι ώστε να μην καταπονήται από τα πολλά ανοιγοκλεισίματα ενός εσωτερικού δίσκου ο οποίος είναι μονίμως συνδεδεμένος στο σύστημα σου.
Δεν είναι τόσο μπερδεμένα όσο τα γράφω πάντως. Αν θέλεις και οτιδήποτε έχει σχέση με daws dsp κτλ εδώ είμαι.
(:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12535
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Προστασία υπολογιστή από διακοπές ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 25 Ιουν 2018, 17:26

Ρε τι λέτε, το UPS αν το προγραμματίσεις, δεν ρίχνει τον υπολογιστή σε Hybernation? Με το που κόβεται το ρεύματα, ρίχνει όλη την ραμ στο hybernation και κλείνει, και δεν χάνεις τίποτα. Σε συνδυασμό με SSD , κλείσιμο και επαναφορά γίνεται στα καπάκια.

edit γίνεται σαν λαπτοπ με μπαταρία.

http://dontcodetired.com/blog/post/Inst ... Windows-10
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών