Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 29 Οκτ 2020, 13:07

sys3x έγραψε:
29 Οκτ 2020, 12:18
Ναι, μαλακίες, ας πάρει ένα rpi να κάνει τη δουλειά του ο άθρωπος.
:003:
έμμ, αμα θέλει το πισι για νάνει σκριπτάκια στην bash, και πολύ του είναι, άχρηστο θα πάει. Απο την άλλη για παιχνιδομηχανή κλπ, εε σορυ για τις εργασίες στο πάουερπόιντ για την σχολή εννοούσα, ένα τέρας είναι απαραίτητο. :003:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Οκτ 2020, 13:40

enaon έγραψε:
29 Οκτ 2020, 13:07
sys3x έγραψε:
29 Οκτ 2020, 12:18
Ναι, μαλακίες, ας πάρει ένα rpi να κάνει τη δουλειά του ο άθρωπος.
:003:
έμμ, αμα θέλει το πισι για νάνει σκριπτάκια στην bash, και πολύ του είναι, άχρηστο θα πάει. Απο την άλλη για παιχνιδομηχανή κλπ, εε σορυ για τις εργασίες στο πάουερπόιντ για την σχολή εννοούσα, ένα τέρας είναι απαραίτητο. :003:
Γιατί, και για av editing καλό είναι το rpi, περνάει ένα audacity ναούμ και καθάρισε.
:003:

Τέσπα, έχεις ένα πόηντ αλλά δεν ξέρω και τι ακριβώς θέλει να κάνει με το μηχανάκι του ο χάο, εκτός από τις τσόντες δατ ιζ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Οκτ 2020, 13:46

Σπύρος έγραψε:
28 Οκτ 2020, 22:50
Χαοτικός έγραψε:
28 Οκτ 2020, 21:52
Ναι. Γιατί είναι ισάξια εταιρεία.

Ρε sys3x τι λέει αυτός;
Δεν έχω αγοράσει ποτέ Asrock οπότε δεν έχω κάποια αρνητική εμπειρία. Από κριτικές που έχω δει βλέπω ότι έχει μειωμένη ποιότητα κατασκευής ή και αξιοπιστίας(αν και το δεύτερο ίσως να παίζεται) σε σχέση με εταιρίες όπως η ASUS, η MSI, ή η Gigabyte. Βέβαια αν κάποιος θέλει να φτιάξει ένα φτηνό σύστημα με καλά εξοπλισμένη μητρική τότε μπορεί να είναι άριστη αγορά. Πάντως στο επόμενο σύστημα που θα συνθέσω μάλλον θα προτιμήσω Asus. Από την άλλη εξαρτάται και την χρήση του μηχανήματος. Εμένα δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια οπότε κοιτάζω περισσότερο την ποιότητα κατασκευής και τον εξοπλισμό.
Οι άσροκ πλέον ΓΑΜΑΝΕ, ειδικά για την χ570 πλατφόρμα είναι όχι μόνον ότι πιο vfm αλλά και πλούσια φήτσουρζ, επίσης η άσροκ υποστηρίζει μέχρι και θάντερμπολτ 3 προσθέτοντας απλά μια αντ ιν καρτούλα, ναι μλκ μου, σε AMD πλατφόρμα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 29 Οκτ 2020, 16:12

Ναι και το lada , έχει αποκτήσει όλα τα κομφορ και ασφάλεια και τα πάντα όλα αλλά παραμένει lada 😁

Το athlon xp με gigabyte μητρική δουλεύει ακόμα
Το πρεσκοτ ακόμα
Το τρέχον ακόμα

Για μένα είναι εγγύηση 😁
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4359
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 29 Οκτ 2020, 16:34

sys3x έγραψε:
29 Οκτ 2020, 13:46
Οι άσροκ πλέον ΓΑΜΑΝΕ, ειδικά για την χ570 πλατφόρμα είναι όχι μόνον ότι πιο vfm αλλά και πλούσια φήτσουρζ, επίσης η άσροκ υποστηρίζει μέχρι και θάντερμπολτ 3 προσθέτοντας απλά μια αντ ιν καρτούλα, ναι μλκ μου, σε AMD πλατφόρμα.
Mac Ιντερφέις σε PC; :011:
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Οκτ 2020, 16:43

Σπύρος έγραψε:
29 Οκτ 2020, 16:34
sys3x έγραψε:
29 Οκτ 2020, 13:46
Οι άσροκ πλέον ΓΑΜΑΝΕ, ειδικά για την χ570 πλατφόρμα είναι όχι μόνον ότι πιο vfm αλλά και πλούσια φήτσουρζ, επίσης η άσροκ υποστηρίζει μέχρι και θάντερμπολτ 3 προσθέτοντας απλά μια αντ ιν καρτούλα, ναι μλκ μου, σε AMD πλατφόρμα.
Mac Ιντερφέις σε PC; :011:
Βλασφημία ε.
:lol:
Που να σου έλεγα ότι έχω κάνει και vanilla install το Catalina, triple boot με win ΚΑΙ λίνουξ όλα νοικοκυρεμένα να μπουτάρουν από το δικό τους ssd/nvme.
:lol:

Α και επίσης η τάϊτσι, η μητρική μου, άσροκ ντε, παίρνει μανίσια μέχρι και τρεις (3) nvme, όλα αυτά με 350€ αν θυμάμαι καλά.
Πάρε Asus, σιγά, θα δώσεις 200€ παραπάνω, δεν θα έχεις τόσο πολλά φήτσουρζ αλλά θα είναι Asus δικέμου, εγγύηση. :003:
δισκλέημερShow
όλες μου οι μητρικές μέχρι στιγμής εκτός από μια gigabyte και την τελευταία την asrock ήτανε Asus, φυσικά δεν το μετάνιωσα, ίσα ίσα, αλλά έχουν αλλάξει ΛΙΓΟ τα πράματα από τότες δικέμου :D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Οκτ 2020, 16:45

enterprise-psi έγραψε:
29 Οκτ 2020, 16:12
Ναι και το lada , έχει αποκτήσει όλα τα κομφορ και ασφάλεια και τα πάντα όλα αλλά παραμένει lada 😁

Το athlon xp με gigabyte μητρική δουλεύει ακόμα
Το πρεσκοτ ακόμα
Το τρέχον ακόμα

Για μένα είναι εγγύηση 😁
Και μένα όλα τα μηχανάκια μου δουλεύουν ακόμη, αυτά με τις Asus, αυτό με την gigabyte τα έπαιξε, η μητρική.
😇
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 29 Οκτ 2020, 16:47

Εξαρτάται τι χρειάζεται ο καθένας , συμφωνώ ότι πλέον από ποιότητα είναι ισάξιες , λίγο τις msi δεν εμπιστεύομαι , τεσπά πάλι gigabyte θα πάρω , τι να λέμε τώρα γαμω το Πειραιά 😁🤣

Εντομεταξυ μπερδεύτηκα είπαμε αυτό με πρεσκοτ ήταν dfi :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22341
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 29 Οκτ 2020, 17:01

μόνο για μία μητρική που θα λεγόταν terabyte θα άλλαζε ο psι την gigabyte :003:

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12514
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 29 Οκτ 2020, 19:22

Gigabyte rgb fusion και τον πούλο όλοι 😁
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 31 Οκτ 2020, 15:49

Χαοτικός έγραψε:
28 Οκτ 2020, 00:18
sys3x
klg

Ρε κοπρίτες, έχω ερωτήματα.

Για τροφοδοτικό είχα καταλήξει στην μάρκα super flower λόγω αυτού του βίντεο (όποτε δεν βαριέστε δείτε το και πείτε αν διαφωνείτε)


ή δείτε τουλάχιστον το σημείο.



Λέει ότι αυτοί φτιάχνουν δικούς τους πυκνωτές ενώ η corsair κάνει συναρμολόγηση. Την κάνει καλά μεν και είναι σοβαρή εταιρεία, αλλά... ότι είναι καλύτεροι οι άλλοι.
Το θέμα είναι ότι με γκούγκλισμα του τύπου "καλύτερο τροφοδοτικό", "Οι καλύτερες μάρκες για τροφοδοτικό" κλπ, δεν την είδα πουθενά. Αντιθέτως λένε για την corsair και τη seasonic.
Το βίντεο του τύπου λέει επίσης τη seasonic. Λέει και την EVGA. Ατές οι τρεις μου έχουν μείνει λοιπόν.
Στο Σκρουτζ τώρα δεν είδα Seasonic πάνω από 800 βατ. Αμ και είδα τιτάνιουμ (που μάλλον θα πάρω ή τέλος πάντων όχι πιο κάτω από πλάτινουμ)
Μόνο Σούπερ φλάουερ είδα με 1600 βατ (και 2000 αλλά ΟΚ ας βάλω όριο στο ξεφευγιό μου)
Με λίγα λόγια θέλω το λιγότερο 1200 βατ και το λιγότερο πλάτινουμ και το περισσότερο 1600 και τιτάνιουμ.
Πείτε τίποτα ρε.


Για τις μνήμες τώρα. (Είπα να μην ανοίξω χωριστά νήματα).
Το κριτήριο που έχω μέχρι στιγμής είναι τα πολλά κομμάτια. Οτι άμα έχεις 2 κομμάτια για μνήμη 32 γίγα ας πούμε, είναι καλύτερο από το ένα. κι άμα έχεις 4 ακόμα καλύτερα. Επειδή και καλά τα ρεύματα μπορεί να περιμένουν τη σειρά τους άμα είναι να μπουν σε ένα μόνο.

Το δεύτερο η συχνότητα. Κατέληξα στην 3200 επειδή από κει και πάνω στέκονται μόνο με οβερφλόκινκ. Η μητρική που έχω σηκώνει 3200 καθαρό.

Το τρίτο είναι το CAS. Βρήκα ότι για 3200 το χαμηλότερο είναι 14 και τις έχει η Τζι σκιλ.

Αν φτάνουν αυτά τα κριτήρια γιατί υπάρχει διαφορά τιμής και τρελή μάλιστα σε αυτές;
https://www.skroutz.gr/s/8791264/G-Skil ... 32GVR.html

Παίζει κάτι στην κατασκευή, όπως παίζει με τον επεξεργαστή σχετικά με τον κάθε πυρήνα ξεχωριστά και την πρόσβασή το στην cache.
Κάτι τέτοιο άκουσα για Ryzen τρίτης γενιάς. Ο 9 5900Χ ας πούμε, ενώ θα έχει 3,8 γίγα κι αυτός όπως ο 3900Χ και 3900ΧΤ, ενω θα έχει τους ίδιους πυρήνες σε αριθμό και την ίδια cache (64 ΜΒ), θα είναι πιο γρήγορος γιατί ο κάθε πυρήνας θα έχει πρόσβαση στην cache. (Έτσι νομίζω το άκουσα. Κάπως λέγεται αυτό. single core κάτι;).
Ωστόσο για τις μνήμες ρωτάω. παίζει κάτι στην κατασκευή που τις κάνει πιο καλές ενώ έχουν τα ίδια νούμερα με τις φθηνότερες;
και καλύτερα 4 κομμάτια παρά δύο; Ισχύει;

Θα έπαιρνα τώρα τον 3900ΧΤ, αλλά λένε ότι τον Νοέμβριο θα σκάσει ο 5900. Θα είναι τρελή η διαφορά;

Ο 3900 αξιοποιεί το pcie 4.0; Αν τον γράψουμε στα παπάρια μας τον 5900, να επιλέξουμε τον 3900ΧΤ έναντι του 3900Χ; Ο τελευταίος έχει ψύκτρα δικιά του, o XT όχι.

Διαφωτίστε ρε. Θα σας γράψω συνδρομητές στην ΑΥΓΗ τσάμπα για ένα χρόνο. Μέχρι και ΡΙΖΟΣΠΑΣΤΗ άμα γουστάρετε. :102:
Βάλε λίνουξ ρε.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 31 Οκτ 2020, 16:30

Τουσέ.
Λίνουξ θα βάλει.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 31 Οκτ 2020, 22:03

klg έγραψε:
31 Οκτ 2020, 15:49
Βάλε λίνουξ ρε.
Ρε ουστ! :003:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 31 Οκτ 2020, 22:12

sys3x έγραψε:
31 Οκτ 2020, 16:30
Τουσέ.
Λίνουξ θα βάλει.
Μλκ με ξεκόλλησες. Το σκέφτηκα κι εγώ, ποιος ο λόγος να μαλακιστώ έτσι και να μην πάρω ένα μικροσκόποιο για τα παιδιά που γουστάρουν.Θα βάλω 16 μνήμη που έρχεται στα 95 ευρώ κάπου ενώ η 32άρα χτυπάει 200άρι. Ένα κατοστάρι από δω. Το corsair RM850 κάνει μια 150άρα ενώ η άλλη μαλακία που είχα κολλήσει 250φεύγα. Πλάτινουμ κι αρχίδια. είχα και στο χωριό μου; Γκολντ μια χαρά δεν είναι;
Ο δίσκος όμως, είμαι αμετακίνητος. Corsair MP600 ένας τέρα(ς). Διακοσάρα κι αυτός.
Αυτά τα τρία τα χτυπάω αυτήν την βδομάδα, και αργότερα κοιτάω για κουτί. Κι αυτό θέλω να είναι καλό γιατί τελικά αυτά που δεν δίνουμε σημασία είναι ίσως τα σημαντικότερα.
Τώρα αν ο Ρυζεν 3900 πέσει καμιά 80άρα ευρώ λόγω του καινούργιου, εννοείται ότι θα το σκεφτώ. Ο άλλος θα κάνει γύρω στα 590 λένε.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Τροφοδοτικά, μνήμες, επεξεργαστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 01 Νοέμ 2020, 00:53

Χαοτικός έγραψε:
31 Οκτ 2020, 22:12
sys3x έγραψε:
31 Οκτ 2020, 16:30
Τουσέ.
Λίνουξ θα βάλει.
Μλκ με ξεκόλλησες. Το σκέφτηκα κι εγώ, ποιος ο λόγος να μαλακιστώ έτσι και να μην πάρω ένα μικροσκόποιο για τα παιδιά που γουστάρουν.Θα βάλω 16 μνήμη που έρχεται στα 95 ευρώ κάπου ενώ η 32άρα χτυπάει 200άρι. Ένα κατοστάρι από δω. Το corsair RM850 κάνει μια 150άρα ενώ η άλλη μαλακία που είχα κολλήσει 250φεύγα. Πλάτινουμ κι αρχίδια. είχα και στο χωριό μου; Γκολντ μια χαρά δεν είναι;
Ο δίσκος όμως, είμαι αμετακίνητος. Corsair MP600 ένας τέρα(ς). Διακοσάρα κι αυτός.
Αυτά τα τρία τα χτυπάω αυτήν την βδομάδα, και αργότερα κοιτάω για κουτί. Κι αυτό θέλω να είναι καλό γιατί τελικά αυτά που δεν δίνουμε σημασία είναι ίσως τα σημαντικότερα.
Τώρα αν ο Ρυζεν 3900 πέσει καμιά 80άρα ευρώ λόγω του καινούργιου, εννοείται ότι θα το σκεφτώ. Ο άλλος θα κάνει γύρω στα 590 λένε.
Στην πραγματικότητα μπορείς να πάρεις και φτηνότερο nvme, οι φτηνότεροι είναι της ιντελ, p600 κάπως έτσι, στην καθημερινότητα σου δεν θα καταλάβεις τα 2gb/s από τα 3 κάτι.
Η ψύξη του συστήματος άρα και το κουτάκι παίζουν αρκετά σημαντικό ρόλο, τα είπαμε αυτά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών