Linux - Γενικα

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Linux - Γενικα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 08 Νοέμ 2020, 11:01

Θα μεταφερω εδω ορισμενα μηνυματα για το Linux που εχουμε στο αλλο θρεντ.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Linux - Γενικα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 08 Νοέμ 2020, 11:04

stavmanr έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 23:15
Nostalgia έγραψε:
07 Νοέμ 2020, 17:18
Λοιπον καταφερα να συνδεσω τον πριντερ TR4551 με usb ομως, οχι wifi. To scanner ακομα το παλευω.... Επισης απο οτι ειδα δεν παιζει software μονο drivers.
Για το scanner είχα προειδοποιήσει. :smt047
Είναι μία μάχη που θα δώσεις μέχρις εσχάτων!

Σύμφωνα με τη λίστα συμβατότητας, ο σαρωτής σου μάλλον υποστηρίζεται από το SANE.
http://www.sane-project.org/man/sane-pixma.5.html

Αυτό για το οποίο δεν προειδοποίησα ήταν οι ιδιοταγείς οδηγοί της κάρτας γραφικών που απλά δεν υπάρχουν σε πολλά μοντέλα υπολογιστών.
Όσα έχουν παλαιότερες κάρτες της AMD πιθανότατα θα μείνουν με τον OpenSource driver αντί του 3D οδηγού της εταιρίας.
Ανακάλυψα ότι μπορεί κανείς να βρει πχ. στο linux Mint μέχρι και στη διανομή 17.1, χωρίς update του Kernel, οδηγούς 3D για κάποιες παλαιότερες κάρτες γραφικών της AMD. Από ένα Update του Kernel κι έπειτα, απλά χάνεται η δυνατότητα ενεργοποίησης των οδηγών.

Για να μην παρεξηγηθώ, βρίσκω τα ubunt-οειδή linux υπέροχα, αλλά θέλει πολλή προσοχή στη συμβατότητα υλικού (πάσης φύσεως) και στις απαιτήσεις εργασίας πριν προχωρήσει κανείς στην εγκατάσταση.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Linux - Γενικα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 08 Νοέμ 2020, 11:05

Nostalgia έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 10:49
Εικόνα

Tην καρτα γραφικων μου την εχει δει. Ο ηχος ειναι σιγουρα πιο χαμηλος σε ενταση. Το deepin που προτεινε ο συσεξ ειναι ομορφο μου αρεσει πολυ και αρκετα απλοποιημενο για καθημερινη χρηση. Γα καποιον ομως που δεν εχει ασχοληθει με Linux στην αρχη ειναι λιγο βουνο. Αναγκάστηκα να θυμηθω εντολες απο Unix που ειχα να παιξω απο το 96-97, μερικες ερχονται απο μονες τους στο μυαλο ls -rtl, grep, tab για συμπληρωση ονοματος κλπ, αλλες ουτε καν.

Μου λες για Sane και πρεπει να κανω ολοκληρο search τι ειναι, απο που το κατεβαζω, πως το κανω install κλπ. Το μεγαλυτερο ομως θεμα απο ολα ειναι οτι λειπει software, δηλαδη εχεις την καρτα γραφικων την βλεπει αλλα το software που την συνοδευει στα windows οχι. Printer/Scanner το ιδιο, ακομα κι αν καταφερω να σκαναρω θα λειπει το software του πολυμηχανηματος. Μου τελειωνει το μελανι, απο που θα δω την σταθμη του; Θα παλεψω λιγο ακομα το scanner (υποψιν εχει η canon drivers for linux, αλλα και παλι δεν παιζει, εκτος εαν κανω μαλακια) αν τα καταφερω θα κρατησω το deepin γιατι ειναι ομορφο, εαν οχι θα δοκιμασω το ubuntu που ισως επειδη ειναι πιο διαδεμομενο σου δινει περισσοτερες λυσεις σε τετοια θεματα.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Linux - Γενικα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 08 Νοέμ 2020, 11:13

Λοιπον κατεβασα το Disks

Μου βγαζει:



Εικόνα

Μερικες ερωτησεις, γιατι μου τον εκανε mount - NTFS — Mounted at /media/takis/Storage

Γιατι τον βλεπει σαν Master Boot Record?


Εικόνα

Eνω επελεξα Full Install και δεν ζητησα partition βλεπω μου εκανε αρκετα.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Linux - Γενικα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Νοέμ 2020, 11:23

Nostalgia έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 11:13
Λοιπον κατεβασα το Disks

Μου βγαζει:



[img]https://i.postimg.cc/VLYt2WyW/Scre ... .png[/img]

Μερικες ερωτησεις, γιατι μου τον εκανε mount - NTFS — Mounted at /media/takis/Storage

Γιατι τον βλεπει σαν Master Boot Record?


[img]https://i.postimg.cc/SKmfdbSk/Scre ... .png[/img]

Eνω επελεξα Full Install και δεν ζητησα partition βλεπω μου εκανε αρκετα.
Καλωσήλθες στον κόσμο του linux partitioning.
Μην σε απασχολεί ιδιαίτερα.

Έχω αρκετό καιρό να ασχοληθώ με linux. Οπότε προσπαθώ να βοηθώ εκ μνήμης κυρίως.
Ως μέσος χρήστης να προτιμάς δημοφιλείς διανομές που έχουν και μεγάλη βάση γνώσης (μπορείς να βρεις ερωτήματα κι απαντήσεις για τα προβλήματά σου ευκολότερα με μία απλή αναζήτηση).
Όσο για Software που συνοδεύει το hardware (πχ. Canon), αν δεν υπάρχει επίσημη υποστήριξη από την εταιρεία, μάλλον δεν υπάρχει γενικώς.
Αν θυμάμαι καλά πρόκειται για TR4550.

"Supported Operating Systems

Windows 10、Windows 8.1、Windows 7 SP1 "


https://www.canon-europe.com/printers/p ... fications/
Ο ηχος ειναι σιγουρα πιο χαμηλος σε ενταση.
Τα linux γενικά έχουν τη ρύθμιση του 100% πιο χαμηλά από τα windows για λόγους υγείας (αφτιών) και σου δίνουν τη δυνατότητα overdrive (να πας πάνω από το 100%). Επίσης αν ενδιαφέρεσαι για equalizer software, δοκίμασε το pulse equalizer καθώς δεν υπάρχει ενσωματωμένη δυνατότητα στα linux.
Μου λες για Sane και πρεπει να κανω ολοκληρο search τι ειναι, απο που το κατεβαζω, πως το κανω install κλπ.
Δεν γνωρίζω πράγματα για τη διανομή σου. Διαβάζω ότι είναι debian οπότε υποθέτω ότι είναι ubunt-οειδής.

Το SANE είναι πρόγραμμα αναγνώρισης κι επικοινωνίας σαρωτών στον κόσμο του linux.
http://www.sane-project.org/

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Linux - Γενικα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 08 Νοέμ 2020, 11:45

TR4551 αλλα ναι software δεν παιζει, οπως δεν παιζει και για την καρτα γραφικων μου.

Ηθελα να κανω τον εναν σκληρο μονο για το OS και τον δευτερο για Storage αλλα βλεπω κανει τα δικα του.
Παντως η εγκατασταση γινεται μπαμ. Ενα αλλο θεμα που εχει το deepin ειναι οτι αργει στο κατεβασμα των προγραμματων προφανως επειδη ειναι κινεζικο και οι servers ειναι εκει. Νομιζω θα δοκιμασω να εγκαταστησω το Ubuntu 20.4

Επισης κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι τα hot keys δεν παιζουν στα ελληνικα :D
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Linux - Γενικα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Νοέμ 2020, 11:48

Nostalgia έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 11:45
TR4551 αλλα ναι software δεν πειζει, οπως δεν παιζει και για την καρτα γραφικων μου.

Ηθελα να κανω τον εναν σκληρο μονο για το OS και τον δευτερο για Storage αλλα βλεπω κανει τα δικα του.
Προσπάθησε να αποφύγεις πολύπλοκα πράγματα.
(...) Ενα αλλο θεμα που εχει το deepin ειναι οτι αργει στο κατεβασμα των προγραμματων προφανως επειδη ειναι κινεζικο και οι servers ειναι εκει. Νομιζω θα δοκιμασω να εγκαταστησω το Ubuntu 20.4
Άλλαξε τα repositories (πηγές) στις ρυθμίσεις του software. Γίνεται πολύ εύκολα με αυτόματη μέτρηση της ταχύτητας μεταφοράς, οπότε και διαλέγεις την ταχύτερη πηγή.
Επισης κατι αλλο που μου εκανε εντυπωση ειναι οτι τα hot keys δεν παιζουν στα ελληνικα
Έχουν άλλο συνδυασμό. Αν θυμάμαι καλά L CTRL+SHIFT.
Ο συνδυασμός αλλάζει από τις ρυθμίσεις.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Linux - Γενικα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 08 Νοέμ 2020, 11:55

Nostalgia έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 11:45
TR4551
https://www.canon-europe.com/support/co ... 20(64-bit)

Επίλεξε το λειτουργικό σύστημα, και κατέβασε τους drivers για εγκατάσταση σε debian.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Linux - Γενικα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 08 Νοέμ 2020, 12:21

Τους κατεβασα αλλα οπως ειπα και πριν το σκαννερ δεν παιζει.

Τα Hotkeys παιζουν οταν το πληκτρολογιο ειναι στα Αγγλικα, οταν ομως το γυριζω σε Ελληνικα, ctrl-a, ctrl-c κλπ δεν.... Ουτε απο τις ρυθμισεις εβγαλα ακρη.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Linux - Γενικα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 08 Νοέμ 2020, 12:25

κανα καλο bootmaker ξερουμε; κατεβασα το ubuntu iso και τωρα πρεπει να βρω ενα bootmaker
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Linux - Γενικα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 08 Νοέμ 2020, 15:39

Καλησπερα απο Ubuntu. Scanner/Printer παιζουν και μαλιστα με wifi.... τα βρηκε μονο του, απιστευτο.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Linux - Γενικα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 08 Νοέμ 2020, 15:46

Σαν αναλυση γραφικων ειναι καλυτερα απο το deepin, αλλα σαν περιβαλλον οχι....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Linux - Γενικα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 08 Νοέμ 2020, 16:38

Πήγα να βάλω κι εγώ ντιπιν και είναι ντιπ για ντιπ.. Πέτα το και βάλε mint με περιβάλλον mate. Θα είσαι κομπλέ. Κι όταν λέμε κομπλέ εννοούμε κομπλέ. Θα σου λύσει τα χέρια.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Linux - Γενικα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 08 Νοέμ 2020, 16:39

Α έβαλες ουμοπύντου. Τώρα το είδα. Μια χαρά είσαι :smt023
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Guybrush Threepwood
Δημοσιεύσεις: 400
Εγγραφή: 08 Νοέμ 2020, 14:50
Phorum.gr user: Guybrush Threepwood
Τοποθεσία: Mêlée Island

Re: Linux - Γενικα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Guybrush Threepwood » 08 Νοέμ 2020, 16:42

Και το Open Suse αξίζει.
I could really use a breath mint.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών