Κουτιά.

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 31 Δεκ 2020, 12:59

stavmanr έγραψε:
31 Δεκ 2020, 11:06
sys3x έγραψε:
31 Δεκ 2020, 10:56
stavmanr έγραψε:
31 Δεκ 2020, 08:40


Η ψύξη δεν είναι δουλειά εκτός κι αν είσαι χασάπης και χρησιμοποιείς το κυτίο/χριστουγεννιάτικο δέντρο για να αποθηκεύεις συκωτάκια.
Και το ψυγείο είναι ψησταριά.
:lol:

Χρειαζόμαστε έναν ψυγείατρο.
Βρε καλό μου Sys. :lol:

Σε ρωτώ ποια δουλειά θέλει να κάνει κάποιος με τόση ψύξη στο Πισί και μου απαντάς "να ψύξει το Πισί".
Αυτό δεν είναι δουλειά. Αυτό βρίσκεται ήδη στην ερώτηση.

Και προσπαθώ να καταλάβω ποια εργασία χρειάζεται ψύξη στο Πισί. Αποθήκευση προϊόντων;
Ρίχνεις ένα σχόλιο περί "ταχύτητας επεξεργασίας ανάλογα με τη θερμοκρασία". Κι άντε, ανέβασες την ταχύτητα από το 80% στο 95%, δηλαδή από τα 4GHz στα 4,5GHz.

Ποια εργασία απαιτεί 4,5GHz γιατί αλλιώς δεν μπορεί να γίνει με 4 ;
Να παίζει καλύτερα και γρηγορότερα την τσόντα. Θα χύσεις πιο πολύ :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12538
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 03 Ιαν 2021, 17:14

enterprise-psi έγραψε:
23 Δεκ 2020, 20:19


Δεν χωράει σωστά η h115i platinum στο ταβάνι , την έχω βάλει στραβά με πατέντα μάλλον μπαίνει μπροστά καλύτερα, αλλά βαριέμαι τώρα.
Λοιπόν το κουτί έχει ένα ταβάνι με τζάμι και από κάτω άλλο ταβάνι λαμαρίνα με πολλές τρύπες για όλες τις υδροψυξεις

Εκεί από κάτω άμα την βάλεις κλασικά δεν χωράει, λογικά οι 120,240 μμ να χωράνε .
Πρέπει να βάλεις από πάνω τους ανεμιστήρες, και να το κάνεις σαν σάντουιτς, ψυκτρα, λαμαρίνα ανεμιστήρες.
.

Εικόνα

Και για μπόνους φαίνονται από πάνω καλύτερα τα rgb :003:


Εικόνα
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Ιαν 2021, 17:18

Έψαχνες να βρεις τρόπο να τα κάνεις να φαίνονται περισσότερο και βρήκες τρόπο και το χώρεσες.
🤣🤣🤣
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Γιάννης

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 14 Ιαν 2021, 10:51

Πείτε και για μένα κάνα καλό κουτί ρε καγκούρια.

Με ενδιαφέρει να είναι αθόρυβο, ευρύχωρο και να σηκώνει βαρβάτο εξαερισμό.

Όχι, δεν θέλω ούτε τζαμαρία, ούτε φουρφούρια παρδαλά.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12538
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 14 Ιαν 2021, 12:30

Βαρβάτο εξαερισμό και αθόρυβο; Είναι ένα μαγαζί στην Στουρναρη , και Τζωρτζ , αλλά δεν φαίνεται είναι πολύ μικρο. Πρέπει να πας στην πλατεία Εξαρχείων πρώτα να πάρεις κάτι σποράκια , μετά θα σταθείς έξω απο το μαγαζί , μόνο 15:00 κάθε μέρα, και θα φωνάξεις Κομμουνιστική ουτοπία, και τότε θα εμφανιστεί . :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 14 Ιαν 2021, 13:40

Γιάννης έγραψε:
14 Ιαν 2021, 10:51
Πείτε και για μένα κάνα καλό κουτί ρε καγκούρια.

Με ενδιαφέρει να είναι αθόρυβο, ευρύχωρο και να σηκώνει βαρβάτο εξαερισμό.

Όχι, δεν θέλω ούτε τζαμαρία, ούτε φουρφούρια παρδαλά.
Δες εδώ
https://www.fractal-design.com/
Κ εδώ
https://www.phanteks.com/
Αν υπάρχει κάτι που σου γυαλίζει στο μάτι και το συζητάμε.

Και ευάερο και αθόρυβο δεν πάει έτσι ακριβώς.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5020
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 16 Ιαν 2021, 23:15

@συσεξ & πσι

η πραγματικοτητα σας διαψευδει, και παραμενετε σε αλλη εποχη αγνοωντας νομους της φυσικης και το πως λειτουργουν τα συγχρονα μηχανημα, η υδροψυξη σαν αυτη που πηρε ο ψι μεταφερει τη θερμοτητα κατευθειαν εξω απτο κουτι, δε ξερναει αερα διαχεοντας ζεστη πανω στη μητρικη και στις μνημες, επισης οι συγχρονες καρτες γραφικων και τα τροφοδοτικα κανουν εξαιρετικη διαχειριση ενεργειας, τα ανεμιστηρια τους, τα υλικα των heat pipes και ολων των εξαρτηματων ειναι πολυ πιο efficient απο περασμενων δεκαετιων

εδω ο τυπος εχει χτισει μηχανημα για δουλεια video editing/rendering/gaming με Ryzen 9 5900x και EVGA RTX 3080 σε κουτι με μολις 8.7L Volume :003:

α! και τροφοδοτικο μολις 600Watt :lol:



:wave:

οσο για το θεμα σκονη, εγω που εχω στημενο μονιμως εξω στο μπαλκονι το pc και για εξαερισμο εχω 2 ανεμιστηρες push-pull ζητημα να το φυσαω καθε 6-8 μηνες
ουδεν περαιτερω σχολιο..
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 16 Ιαν 2021, 23:42, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Ιαν 2021, 23:36

omg kai 3 lol έγραψε:
16 Ιαν 2021, 23:15
Αυτό το κουτί πάνω σε ξύλινο γραφείο και στη συμβολή των δύο τοίχων δεν μπορεί να είναι αθόρυβο. Για την ακρίβεια έχει κάνει ότι είναι δυνατό για να ενισχύσει τον όποιο θόρυβο παράγει (αντήχηση από το γραφείο και ενίσχυση από 3 γειτονικές επιφάνειες). Επίσης οι τρεις ανεμιστήρες της κάρτας γραφικών δεν "αναπνέουν". Τι ροή αέρα θα δημιουργηθεί όταν είναι κολλημένοι στο καπάκι; Και τα ηχεία είναι τοποθετημένα λάθος αλλά τέλος πάντων δεν κάνει audio editing.

Γλιτώνει χρήματα πηγαίνοντας σε τόσο μικρό κουτί;

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5020
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 16 Ιαν 2021, 23:44

ST48410 έγραψε:
16 Ιαν 2021, 23:36
omg kai 3 lol έγραψε:
16 Ιαν 2021, 23:15
Αυτό το κουτί πάνω σε ξύλινο γραφείο και στη συμβολή των δύο τοίχων δεν μπορεί να είναι αθόρυβο. Για την ακρίβεια έχει κάνει ότι είναι δυνατό για να ενισχύσει τον όποιο θόρυβο παράγει (αντήχηση από το γραφείο και ενίσχυση από 3 γειτονικές επιφάνειες). Επίσης οι τρεις ανεμιστήρες της κάρτας γραφικών δεν "αναπνέουν". Τι ροή αέρα θα δημιουργηθεί όταν είναι κολλημένοι στο καπάκι; Και τα ηχεία είναι τοποθετημένα λάθος αλλά τέλος πάντων δεν κάνει audio editing.

Γλιτώνει χρήματα πηγαίνοντας σε τόσο μικρό κουτί;


το κουτι αν ειδες εχει ανεμιστηρα στο κατω μερος και αλλους 2 επανω, ποια η διαφορα αν βρισκονται σε κενο 10 εκατοστων ή 50 εκατοστων?

αν ο εξαερισμος δεν γινεται εξαρχης σωστα και ο κενος χωρος παραμενει παθητικος χωρις εσωτερικη ροη, οσο μεγαλος κι αν ειναι σε βαθος χρονου θα θερμαινεται..

απο κει και περα ολα ειναι θεμα ποιοτητας υλικων, ανεμιστηρων, κλπ πηγαινε να δεις τον Λινο που εχει φτιαξει παρομοια μηχανηματα σε μινι κουτια με Ryzen και Rtx καρτες,
και τεσταρει και την ακουστικη τους σε full load
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 16 Ιαν 2021, 23:49, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Ιαν 2021, 23:48

omg kai 3 lol έγραψε:
16 Ιαν 2021, 23:44
ολα ειναι θεμα ποιοτητας υλικων, ανεμιστηρων, κλπ πηγαινε να δεις τον Λινο που εχει φτιαξει παρομοια μηχανηματα σε μινι κουτια με Ryzen και Rtx καρτες,
και τεσταρει και την ακουστικη τους σε full load
Αν δεν είναι θέμα χρημάτων όλα γίνονται. Αν κάποιος όμως θέλει να φτιάξει τώρα μηχάνημα με κάπως περιορισμένο budget είναι αυτά λύσεις που τις προτείνουμε σε φορουμίτες;

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5020
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 16 Ιαν 2021, 23:51

ST48410 έγραψε:
16 Ιαν 2021, 23:48
omg kai 3 lol έγραψε:
16 Ιαν 2021, 23:44
ολα ειναι θεμα ποιοτητας υλικων, ανεμιστηρων, κλπ πηγαινε να δεις τον Λινο που εχει φτιαξει παρομοια μηχανηματα σε μινι κουτια με Ryzen και Rtx καρτες,
και τεσταρει και την ακουστικη τους σε full load
Αν δεν είναι θέμα χρημάτων όλα γίνονται. Αν κάποιος όμως θέλει να φτιάξει τώρα μηχάνημα με κάπως περιορισμένο budget είναι αυτά λύσεις που τις προτείνουμε σε φορουμίτες;

μα αυτο ακριβως καυτηριαζω, ο αλλος πηγε κι εδωσε πανω απο 200 ευρω σε κουτι -περα απο την αισθητικη- για να εχει χωρο λεει να αναπνεει! :smt005:

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 16 Ιαν 2021, 23:56

omg kai 3 lol έγραψε:
16 Ιαν 2021, 23:51
μα αυτο ακριβως κριτικαρω, ο αλλος πηγε κι εδωσε πανω απο 200 ευρω σε κουτι -περα απο την αισθητικη- για να εχει χωρο λεει να αναπνεει! :smt005:
200 Ευρώ δεν θα έδινα αλλά μεγάλο κουτί θα έπαιρνα κι εγώ. Αυτός στο video για να πάει σε μικρό κουτί έκανε ένα σωρό πράγματα που σχεδόν κανένας μας δεν θα κάνει. Και αν χρειαστεί να προσθέσει οτιδήποτε μέσα ή του καεί η κάρτα γραφικών σε ένα χρόνο και δεν βρίσκει τότε άλλη χαμηλού προφίλ ή αν χρειαστεί πρόσθετο HHD για μεγάλο αποθηκευτικό χώρο, φτου και απ' την αρχή σε άλλο κουτί. Ρίσκο.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5020
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 17 Ιαν 2021, 00:00

το παραδειγμα στο video ειναι λιγο ακραιο αλλα δειχνει οτι ολα γινονται και για καθε ζητημα υπαρχει λυση, πχ οι RTX 3070 βγαινουν και με 2 ανεμιστηρες και σε πολυ μικροτερο μεγεθος,

επισης μεγαλο ρολο δεν παιζει τοσο το spacing αλλα η εσωτερικη διαρρυθμιση του κουτιου για το που θα μπει το τροφοδοτικο, η ΑΙΟ ψυξη, η θεση και η ροη των push-pull ανεμιστηρων κλπ.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 17 Ιαν 2021, 00:11

Σωστά όλα αυτά αλλά έχει κάνει πολλές παραχωρήσεις. Όπως είπα δεν προτείνεται για λύση σε κάποιον που ψάχνει κουτί εδώ και θα χρησιμοποιήσει πιο "συμβατικά" κομμάτια μέσα.

Που να δεις τι γινόταν για αθόρυβο PC παλιά

Εικόνα

https://www.soundonsound.com/techniques ... -silencing

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 17 Ιαν 2021, 00:29

omg kai 3 lol έγραψε:
16 Ιαν 2021, 23:15
@συσεξ & πσι

η πραγματικοτητα σας διαψευδει, και παραμενετε σε αλλη εποχη αγνοωντας νομους της φυσικης και το πως λειτουργουν τα συγχρονα μηχανημα, η υδροψυξη σαν αυτη που πηρε ο ψι μεταφερει τη θερμοτητα κατευθειαν εξω απτο κουτι, δε ξερναει αερα διαχεοντας ζεστη πανω στη μητρικη και στις μνημες, επισης οι συγχρονες καρτες γραφικων και τα τροφοδοτικα κανουν εξαιρετικη διαχειριση ενεργειας, τα ανεμιστηρια τους, τα υλικα των heat pipes και ολων των εξαρτηματων ειναι πολυ πιο efficient απο περασμενων δεκαετιων

εδω ο τυπος εχει χτισει μηχανημα για δουλεια video editing/rendering/gaming με Ryzen 9 5900x και EVGA RTX 3080 σε κουτι με μολις 8.7L Volume :003:

α! και τροφοδοτικο μολις 600Watt :lol:



:wave:

οσο για το θεμα σκονη, εγω που εχω στημενο μονιμως εξω στο μπαλκονι το pc και για εξαερισμο εχω 2 ανεμιστηρες push-pull ζητημα να το φυσαω καθε 6-8 μηνες
ουδεν περαιτερω σχολιο..
Τι λες πάλι βρε πουλάκι μου.
:D
Καταρχήν εγώ έχω το thetis το οποίο είναι ~20λ, δε το λες και μεγάλο και ξέρεις κάτι; δεν είναι!
Γι αυτό το πήρα κιόλα, μου αρέσουν τα μικρά και πλέον όντως δεν υπάρχουν πολλοί λόγοι να έχουμε τα full tower τέρατα του παρελθόντος (κάτσε να δούμε τι άλλο θα βγάλει και η απλ :003: και άμα γυρίσει και ολόκληρη η βιομηχανία σε ρισκ να δεις τι θα γίνει, με τα κουτάκια, με τα συστήματα ψύξης και τα πάντα όλα ναούμε 😊).
Έχω βαρεθεί να λέμε τα ίδια πράματα ρε.
Itx motherboard δε με καλύπτει ούτε για αστείο, χρειάζομαι πολλά πολλά περισσότερα io και συμβατότητα κυρίως με το hardware που έχω και και και.
Για σένα ναι, χώσου πάρε Itx άμα σε καλύπτει, έχει πολύ όμορφα κουτάκια και απ όλα πλέον.
Εμένα τα thermals μου με επιτρέπουν να κάνω custom curves για κάθε fan ξεχωριστά έτσι ώστε όταν δεν τρέχω ααα τίτλους παιγνιδιών (εκεί παίρνει μπρος η gpu και όσο να ναι ακούγεται) ή κάνω κάποιο βαρύ τασκ όπως ρέντερινγκ - τρανσκόντιγκ το σύστημά μου στο ενάμισο μέτρο είναι πρακτικά αθόρυβο (τροφοδοτικό - gpu - mb fan είναι στις 0 στροφές και όλα τα υπόλοιπα είναι στο ρελαντί και πρακτικά πρέπει να κολλήσεις το αυτί σου πάνω τους ή να προσέξεις καλά με το μάτι για να καταλάβεις αν δουλεύουν, οι δίσκοι είναι όλοι σόλιντ στέητ εκτός από έναν οπότε πίπες ακούγεται, τίποτα, ούτε ψίθυρος).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών