Κουτιά.

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Μπαντάς
Δημοσιεύσεις: 1163
Εγγραφή: 11 Δεκ 2020, 10:34

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπαντάς » 10 Φεβ 2021, 14:56

sys3x έγραψε:
10 Φεβ 2021, 14:55
Μπαντάς έγραψε:
10 Φεβ 2021, 14:49
25 σελίδες για κουτιά τιναιαυτό, εγώ κατάλαβα αυτό το κουτί με τη γάτα μέσα που άλλοτε τη βλέπεις άλλοτε δεν την βλέπεις :smt017
Δεν είναι σίγουρο.

:102:
μακρυά απο κουκυά

Γιάννης

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 10 Φεβ 2021, 16:45

sys3x έγραψε:
10 Φεβ 2021, 14:47
Γιάννης έγραψε:
10 Φεβ 2021, 14:17
Corsair Carbide 200R.

Απλά πράματα, no-nonsense.
Το τσίμπησες πατριώτ το κτι;
Όπου να'ναι, περιμένω να ωριμάσει πλήρως το τρέχον λεφτόδεντρο, και τότε θα τσιμπήσω το κουτί και τα διάφορα που θα βάνω μέσα. Έχω πολύ καιρό να χτίσω AMD (από το 1995, ήμανε νιος και γέρασα), και ψήνομαι άγρια. Μπορεί και threadripper αν καταφέρω να ξεπεράσω τις αναστολές μου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29752
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 10 Φεβ 2021, 16:59

Χαοτικός έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 14:46
Κάνα καλό κουτί υπολογιστή; Αθόρυβο, καλό υλικό, να μη μαζεύει σκόνη;

Στα εμπορικά σάιτ εκεί που γράφει τα χαρακτηριστικά τους, κάποια έχουν usb 3.0, usb 3.1 και μόνο ένα έχω δει που έχει 3.2 .Τι σημαίνει αυτό;

Εικόνα

Εικόνα


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2603
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 10 Φεβ 2021, 17:50

Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

the comet the course the tail

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 12 Φεβ 2021, 02:12

ο μινάριδας ο Χαοτικός πήρε καινούριο κουτί και μας ξέχασε; πού είναι; :hammer:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37778
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Φεβ 2021, 13:41

the comet the course the tail έγραψε:
12 Φεβ 2021, 02:12
ο μινάριδας ο Χαοτικός πήρε καινούριο κουτί και μας ξέχασε; πού είναι; :hammer:
Τι που είναι; είδες τιμές για gpu τελευταία;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Ιούλ 2021, 00:20

sys3x έγραψε:
19 Δεκ 2020, 00:47
Χαοτικός έγραψε:
18 Δεκ 2020, 23:37
Τι λε ρε; Μια χαρά θα μπαίνε ο γκραμπ. Θα φλασαρουμε και το βίος να παρακάμπτει σπλας και μαλακίες και θα σκάει το μενού το γκραμπ.
Συγκεντρώσου, για το fast boot μιλάμε, πενηνταράκια, αντί να περιμένεις στο ποστ (ασχέτως που δεν φαίνεται κάτι άμεσα στην οθόνη) το uefi να κάνει τα δικά του για μερικά δευτερόλεπτα ΚΑΙ ΜΕΤΑ να αρχίζει να φορτώνει το ος, εκεί δηλαδή που πραγματικά θα κάνει 5δευτ μάξιμουμ ο νβμε σου να μπουτάρει το ος, το βάζεις σε fast boot και πάει κατευθείαν στο παρασύνθημα, ε αυτό παίζει μόνο για τα γουήντοζ, στην δικιά μου μητρική τουλάχιστο, από cold boot μιλάμε πάντα, πατάω κουμπί > α > άνοιξε.
Εμένα σε γουήντοζ κάνει 7sec σε fast boot, ΔΕΝ το έχω σε fast boot όμως, τρία λειτουργικά έχω, κάπως πρέπει να τα μπουτάρω χώρις να ανοιγοκλείνω το fb.
Να μάθουμε επιτέλους στη ζωή μας, ότι αυτό που αξιώνουμε να λέμε "Πραγματικότητα - αλήθεια OR/AND OR+AND" είναι ένα καλοσχηματισμένο ζυμαράκι που φαίνεται ωραίο και λιμπίζει τς πρώτες μέρες της δημιουργίας του. Είναι δε προορισμένο να το φάνε οι μύκητες και εν τέλει να εξαφανιστεί.
Αυτή σου η σιγουριά να ξέρεις και οι ισχυρισμοί γενικά είναι απελπιστικά κακομοιρογόνοι παράγοντες για τον φορέα τους.

Μπαίνε σε mate σε δύο δεύτερα μαλάκα και στο Arch με plasma σε τρία :gb: . Άσε που η τζιπιγιού μου είναι για τον πούτσο και την έβαλα για προσωρινή χρήση μέχρι να κόψει ο καπιταλισμός τις μαλακίες που κάνει τον τελευταίο καιρό .
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4386
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 03 Ιούλ 2021, 00:27

Τρόμπας

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Ιούλ 2021, 00:28

και Ρόμπας :D
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4386
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 03 Ιούλ 2021, 00:29

Ελεος απλα. Εδω ο κοσμος χανεται και ο χαοτικος ασχολείται με κουτια....

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 03 Ιούλ 2021, 01:11

Χαοτικός έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:20
sys3x έγραψε:
19 Δεκ 2020, 00:47
Χαοτικός έγραψε:
18 Δεκ 2020, 23:37
Τι λε ρε; Μια χαρά θα μπαίνε ο γκραμπ. Θα φλασαρουμε και το βίος να παρακάμπτει σπλας και μαλακίες και θα σκάει το μενού το γκραμπ.
Συγκεντρώσου, για το fast boot μιλάμε, πενηνταράκια, αντί να περιμένεις στο ποστ (ασχέτως που δεν φαίνεται κάτι άμεσα στην οθόνη) το uefi να κάνει τα δικά του για μερικά δευτερόλεπτα ΚΑΙ ΜΕΤΑ να αρχίζει να φορτώνει το ος, εκεί δηλαδή που πραγματικά θα κάνει 5δευτ μάξιμουμ ο νβμε σου να μπουτάρει το ος, το βάζεις σε fast boot και πάει κατευθείαν στο παρασύνθημα, ε αυτό παίζει μόνο για τα γουήντοζ, στην δικιά μου μητρική τουλάχιστο, από cold boot μιλάμε πάντα, πατάω κουμπί > α > άνοιξε.
Εμένα σε γουήντοζ κάνει 7sec σε fast boot, ΔΕΝ το έχω σε fast boot όμως, τρία λειτουργικά έχω, κάπως πρέπει να τα μπουτάρω χώρις να ανοιγοκλείνω το fb.
Να μάθουμε επιτέλους στη ζωή μας, ότι αυτό που αξιώνουμε να λέμε "Πραγματικότητα - αλήθεια OR/AND OR+AND" είναι ένα καλοσχηματισμένο ζυμαράκι που φαίνεται ωραίο και λιμπίζει τς πρώτες μέρες της δημιουργίας του. Είναι δε προορισμένο να το φάνε οι μύκητες και εν τέλει να εξαφανιστεί.
Αυτή σου η σιγουριά να ξέρεις και οι ισχυρισμοί γενικά είναι απελπιστικά κακομοιρογόνοι παράγοντες για τον φορέα τους.

Μπαίνε σε mate σε δύο δεύτερα μαλάκα και στο Arch με plasma σε τρία :gb: . Άσε που η τζιπιγιού μου είναι για τον πούτσο και την έβαλα για προσωρινή χρήση μέχρι να κόψει ο καπιταλισμός τις μαλακίες που κάνει τον τελευταίο καιρό .
Children μην μαλώνετε, εδώ είμαστε να σας φτιάξουμε το boot σας. Πολύ επιγραμματικά:
  • Coreboot για firmware, εάν είναι εφικτό
  • Αλλάξτε το compression του initrd και βάλτε να χρησιμοποιεί lz4
  • Καθαρίστε το initrd από drivers που δεν χρειάζεστε (πχ για ntfs και fuse filesystems) και από hooks που τρέχουν και δεν χρειάζονται (πχ το intel_microcode αν το firmware που τρέχετε μπορεί να κάνει handle τα microcode updates)
  • Μην κάνετε initialize το ipv6 κομμάτι του network stack αν χρειάζεστε ipv6 (στο GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT στο /etc/default/grub ipv6.disable=1)
  • Γενικά αν δεν έχετε encrypted root partition μπορείτε να μην χρησιμοποιήσετε καθόλου initrd εάν ο kernel που τρέχετε έχει built-in drivers (το Debian ας πούμε δεν έχει με τον kernel που το κάνουν distribute) για τα απαραίτητα (πχ, filesystem) και κάνετε adjust το configuration του grub που κάνει generate το update-grub .
  • Τέλος, μπορείτε σε κάθε περίπτωση να χρησιμοποιήσετε το systemd-bootchart για profiling.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Ιούλ 2021, 01:26

klg έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 01:11
Χαοτικός έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:20
sys3x έγραψε:
19 Δεκ 2020, 00:47


Συγκεντρώσου, για το fast boot μιλάμε, πενηνταράκια, αντί να περιμένεις στο ποστ (ασχέτως που δεν φαίνεται κάτι άμεσα στην οθόνη) το uefi να κάνει τα δικά του για μερικά δευτερόλεπτα ΚΑΙ ΜΕΤΑ να αρχίζει να φορτώνει το ος, εκεί δηλαδή που πραγματικά θα κάνει 5δευτ μάξιμουμ ο νβμε σου να μπουτάρει το ος, το βάζεις σε fast boot και πάει κατευθείαν στο παρασύνθημα, ε αυτό παίζει μόνο για τα γουήντοζ, στην δικιά μου μητρική τουλάχιστο, από cold boot μιλάμε πάντα, πατάω κουμπί > α > άνοιξε.
Εμένα σε γουήντοζ κάνει 7sec σε fast boot, ΔΕΝ το έχω σε fast boot όμως, τρία λειτουργικά έχω, κάπως πρέπει να τα μπουτάρω χώρις να ανοιγοκλείνω το fb.
Να μάθουμε επιτέλους στη ζωή μας, ότι αυτό που αξιώνουμε να λέμε "Πραγματικότητα - αλήθεια OR/AND OR+AND" είναι ένα καλοσχηματισμένο ζυμαράκι που φαίνεται ωραίο και λιμπίζει τς πρώτες μέρες της δημιουργίας του. Είναι δε προορισμένο να το φάνε οι μύκητες και εν τέλει να εξαφανιστεί.
Αυτή σου η σιγουριά να ξέρεις και οι ισχυρισμοί γενικά είναι απελπιστικά κακομοιρογόνοι παράγοντες για τον φορέα τους.

Μπαίνε σε mate σε δύο δεύτερα μαλάκα και στο Arch με plasma σε τρία :gb: . Άσε που η τζιπιγιού μου είναι για τον πούτσο και την έβαλα για προσωρινή χρήση μέχρι να κόψει ο καπιταλισμός τις μαλακίες που κάνει τον τελευταίο καιρό .
Children μην μαλώνετε, εδώ είμαστε να σας φτιάξουμε το boot σας. Πολύ επιγραμματικά:
  • Coreboot για firmware, εάν είναι εφικτό
Δεν το έχω ακούσει :011:
  • Αλλάξτε το compression του initrd και βάλτε να χρησιμοποιεί lz4
Δεν το έχω ακούσει :011:
  • Καθαρίστε το initrd από drivers που δεν χρειάζεστε (πχ για ntfs και fuse filesystems) και από hooks που τρέχουν και δεν χρειάζονται (πχ το intel_microcode αν το firmware που τρέχετε μπορεί να κάνει handle τα microcode updates)
Εδώ σκαμπάζω λίγο αλλά ... λίγο
  • Μην κάνετε initialize το ipv6 κομμάτι του network stack αν χρειάζεστε ipv6 (στο GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT στο /etc/default/grub ipv6.disable=1)
και με αυτό δεν έχω ασχοληθεί ποτέ αλλά βιωματικά ξέρω ότι σκαμπάζω κι εδώ. Άμα το ψάξω θα το βρω γρήγορα.
  • Γενικά αν δεν έχετε encrypted root partition μπορείτε να μην χρησιμοποιήσετε καθόλου initrd εάν ο kernel που τρέχετε έχει built-in drivers (το Debian ας πούμε δεν έχει με τον kernel που το κάνουν distribute) για τα απαραίτητα (πχ, filesystem) και κάνετε adjust το configuration του grub που κάνει generate το update-grub .
Δεν νιώθω.
  • Τέλος, μπορείτε σε κάθε περίπτωση να χρησιμοποιήσετε το systemd-bootchart για profiling.
Μας γάμησες
Παπάρα :sal9: Κάτσε ρε μονή να κάνεις ένα τουτόριο! Τι τα πετάς έτσι και την κάνεις σαν την κακιασμένη της γειτονιάς που γουστάρει να ανάβει φωτιές :102:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 03 Ιούλ 2021, 01:29

Χαοτικός έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 01:26
klg έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 01:11
Χαοτικός έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 00:20


Να μάθουμε επιτέλους στη ζωή μας, ότι αυτό που αξιώνουμε να λέμε "Πραγματικότητα - αλήθεια OR/AND OR+AND" είναι ένα καλοσχηματισμένο ζυμαράκι που φαίνεται ωραίο και λιμπίζει τς πρώτες μέρες της δημιουργίας του. Είναι δε προορισμένο να το φάνε οι μύκητες και εν τέλει να εξαφανιστεί.
Αυτή σου η σιγουριά να ξέρεις και οι ισχυρισμοί γενικά είναι απελπιστικά κακομοιρογόνοι παράγοντες για τον φορέα τους.

Μπαίνε σε mate σε δύο δεύτερα μαλάκα και στο Arch με plasma σε τρία :gb: . Άσε που η τζιπιγιού μου είναι για τον πούτσο και την έβαλα για προσωρινή χρήση μέχρι να κόψει ο καπιταλισμός τις μαλακίες που κάνει τον τελευταίο καιρό .
Children μην μαλώνετε, εδώ είμαστε να σας φτιάξουμε το boot σας. Πολύ επιγραμματικά:
  • Coreboot για firmware, εάν είναι εφικτό
Δεν το έχω ακούσει :011:
  • Αλλάξτε το compression του initrd και βάλτε να χρησιμοποιεί lz4
Δεν το έχω ακούσει :011:
  • Καθαρίστε το initrd από drivers που δεν χρειάζεστε (πχ για ntfs και fuse filesystems) και από hooks που τρέχουν και δεν χρειάζονται (πχ το intel_microcode αν το firmware που τρέχετε μπορεί να κάνει handle τα microcode updates)
Εδώ σκαμπάζω λίγο αλλά ... λίγο
  • Μην κάνετε initialize το ipv6 κομμάτι του network stack αν χρειάζεστε ipv6 (στο GRUB_CMDLINE_LINUX_DEFAULT στο /etc/default/grub ipv6.disable=1)
και με αυτό δεν έχω ασχοληθεί ποτέ αλλά βιωματικά ξέρω ότι σκαμπάζω κι εδώ. Άμα το ψάξω θα το βρω γρήγορα.
  • Γενικά αν δεν έχετε encrypted root partition μπορείτε να μην χρησιμοποιήσετε καθόλου initrd εάν ο kernel που τρέχετε έχει built-in drivers (το Debian ας πούμε δεν έχει με τον kernel που το κάνουν distribute) για τα απαραίτητα (πχ, filesystem) και κάνετε adjust το configuration του grub που κάνει generate το update-grub .
Δεν νιώθω.
  • Τέλος, μπορείτε σε κάθε περίπτωση να χρησιμοποιήσετε το systemd-bootchart για profiling.
Μας γάμησες
Παπάρα :sal9: Κάτσε ρε μονή να κάνεις ένα τουτόριο! Τι τα πετάς έτσι και την κάνεις σαν την κακιασμένη της γειτονιάς που γουστάρει να ανάβει φωτιές :102:
Άμα όντως σε ενδιαφέρει να το tryhardάρεις τόσο, στείλε μου pm να κανονίσουμε session bro. Έχω meeting με τα γαμώμανα της Xerox αυτή τη στιγμή, οπότε δεν μπορώ να μπω σε λεπτομέρειες. Τσέκαρε το corebοοt πάντως, θα γουστάρεις.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klg την 03 Ιούλ 2021, 01:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 03 Ιούλ 2021, 01:29

Και δεν τσακωνόμαστε ρε. Αυτό μου έλειπε να τσακώνομαι με αυτόν τον άχρηστο.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Κουτιά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 03 Ιούλ 2021, 01:31

Χαοτικός έγραψε:
03 Ιούλ 2021, 01:29
Και δεν τσακωνόμαστε ρε. Αυτό μου έλειπε να τσακώνομαι με αυτόν τον άχρηστο.
E ok, κάνετε foreplay. Same thing.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών