3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40740
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Νοέμ 2020, 19:54

Η κουβέντα πήγε από εμάς στους τζίρους όταν η κατάταξη του τίτλου σου είναι με βάση τους τζίρους. :rofl::rofl::rofl:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5111
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 18 Νοέμ 2020, 20:17

hellegennes έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 19:54
Η κουβέντα πήγε από εμάς στους τζίρους όταν η κατάταξη του τίτλου σου είναι με βάση τους τζίρους. :rofl::rofl::rofl:

στο δια ταυτα σαυτα που εγραψα προηγουμενως εχεις να πεις κατι ρε καραγκιοζη;

στο μπαγιατικο αρθρο που αρχικα απεκρυψες και κατοπιν εορτης, και αφου σε ξεσκεπασα εβαλες, εγραφε στον τιτλο του για 50 δις τζιρο, -αυτος ο τζιρος σημερα εγινε 100 δις- τελικα αμφισβητεις κι αυτα που παραθετεις;

το αρθρο σου μεταξυ αλλων εγραφε κι αυτα εδω: που ειναι το καλυτερο επιχειρημα γιατι εχει παρει τη κατρακυλα το pc gaming

Devices, Developers, and the Democratization of Gaming

Over 30% of all mobile apps are games– you have access to roughly 800,000 games in your pocket right now if you have an Apple or Android phone. The smartphone has truly led to the democratization of gameplay for consumers and distribution for creators, and everybody in this ecosystem wins.

As mobile devices improve, people upgrade their hardware and enjoy better mobile experiences– bigger screens, faster rendering, higher resolution. Developers build more compelling apps on top of these device features, leading to better mobile gaming and entertainment. Better consumer experiences fuel continued hardware improvements to attract an even bigger audience– creating new opportunities for developers.

Άβαταρ μέλους
SuperRogue
Δημοσιεύσεις: 1854
Εγγραφή: 13 Απρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: SuperRogue

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SuperRogue » 18 Νοέμ 2020, 21:20

Stalker έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 09:19
omg kai 3 lol έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 09:13
:fp:
αποτι φαινεται υπαρχουν δισεκατομμυρια μπατιρηδες παγκοσμιως που ξοδευουν δισεκατομμυρια.. :lol:
Το αντίθετο, υπάρχουν οι λεγόμενες whales που σκάνε τεράστια ποσά, αν βγάζεις μισό εκατομμύριο το μήνα από τους τοπ 15 spenders χέστηκες για τους υπόλοιπους ένα εκατομμύριο που παίζουν τζάμπα ή σχεδόν τζάμπα.

Αλλά εγώ σχολιάζω ότι οι πρακτικές των κινητοπαίχνιδων είναι καρκίνος, όχι ότι δεν είναι επικερδής.
Συμφωνώ και διαφωνώ γιατί όπως ανέφερα το gaming με virtual economies αγγίζει τον τζόγο. Έχεις δίκιο πως σίγουρα υπάρχουν whales που τους περισσεύουν αλλά υπάρχουν και μπατίρηδες που εθίζονται και τα σκάνε παρόλο που δεν βγαίνουν. Φυσικά το ακούμε πιο πολύ στα κινητά γιατί θα γραφτεί κάποιο άρθρο με έναν κανακάρη που χρέωσε το tablet του μπαμπά χωρίς να το καταλάβει, αλλά ισχύει και εκτός android etc, τα freemiums γενικά δεν περιμένουν μόνο οικονομικά εύρωστες whales αλλά πατάν στην ψυχολογία που τα ίδια δημιουργούν για να γδύσουν τους πάντες. Δηλαδή είναι η ψυχολογία του "χάνω λεφτά όσο δεν πληρώνω" γιατί φτάνεις σε σημείο που έχοντας ήδη επενδύσει πχ 15 ώρες, θα προτιμήσεις ένα αντικείμενο 0.49 cents γιατί θα σου κοστίσει 5 ώρες, λόγο του ότι το grinding curve αλλάζει απότομα. Πιστεύω όλο αυτό χτίστηκε πάνω στο προφίλ του μέσου PC gamer: δεν θέλει να πληρώσει/θεωρεί ψηλές τις τιμές ενός νέου game/για όποιον άλλο λόγο δεν αγοράζει νέο παιχνίδι από το ράφι σε full price. Αλλά συνήθως περιμένει το bargain bin όπου αγοράζει bulk. Δηλαδή η καταναλωτική συνήθεια είναι διστάζει να δώσει πολλά λεφτά μαζεμένα αλλά δεν έχει πρόβλημα να πληρώνει μικρά ποσά ξανά και ξανά που εμφανίζονται σαν good value αλλά σε βάθος χρόνου τον χρεώνουν πολύ περισσότερο.
Guybrush Threepwood έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 10:27
Ουδέποτε ζήλεψα τις κονσόλες.
no one:
οι vegans του gaming: Ουδέποτε ζήλεψα τις κονσόλες.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5111
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 18 Νοέμ 2020, 21:34

στο τελος της ημερας με τον ενα η τον αλλο τροπο περισσοτεροι χρηστες κινητων παιζουν mobile παιχνιδια κοβοντας χρονο απο τους pc χρηστες (τον εαυτο τους δηλαδη) και budget απο τους developers που θα επενδυαν σε αυτα

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 18 Νοέμ 2020, 21:48

αυτοί που τρώνε καρπούζια στερούν λεφτά και παραγωγικότητα από αυτούς που καλλιεργούν ντομάτες.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40740
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Νοέμ 2020, 22:06

omg kai 3 lol έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 20:17
στο μπαγιατικο αρθρο που αρχικα απεκρυψες και κατοπιν εορτης, και αφου σε ξεσκεπασα εβαλες, εγραφε στον τιτλο του για 50 δις τζιρο, -αυτος ο τζιρος σημερα εγινε 100 δις- τελικα αμφισβητεις κι αυτα που παραθετεις;
Μάλλον εσύ αμφισβητείς τον εαυτό σου ή δεν ξέρεις τι λες, πράγμα όχι σπάνιο:
omg kai 3 lol έγραψε:
16 Νοέμ 2020, 13:38
The mobile gaming industry’s revenue is expected to hit $ 76.7 Billion worldwide by the end of 2020
Στο επόμενο ποστ σου μπορεί να γίνει και 250 δις. Τζάμπα είναι τα δισεκατομμύρια, βάλε μερικά ακόμη. :smt005::smt005::smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5111
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 18 Νοέμ 2020, 22:28

hellegennes έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 22:06
omg kai 3 lol έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 20:17
στο μπαγιατικο αρθρο που αρχικα απεκρυψες και κατοπιν εορτης, και αφου σε ξεσκεπασα εβαλες, εγραφε στον τιτλο του για 50 δις τζιρο, -αυτος ο τζιρος σημερα εγινε 100 δις- τελικα αμφισβητεις κι αυτα που παραθετεις;
Μάλλον εσύ αμφισβητείς τον εαυτό σου ή δεν ξέρεις τι λες, πράγμα όχι σπάνιο:
omg kai 3 lol έγραψε:
16 Νοέμ 2020, 13:38
The mobile gaming industry’s revenue is expected to hit $ 76.7 Billion worldwide by the end of 2020
Στο επόμενο ποστ σου μπορεί να γίνει και 250 δις. Τζάμπα είναι τα δισεκατομμύρια, βάλε μερικά ακόμη. :smt005::smt005::smt005:

δυστυχως για σενα η ιεραρχηση γινεται βασει ημερομηνιων και αυτη ειναι η πιο προσφατη εκτιμηση για το 2020 σε σχεση με τα αρθρα του 2017 που ξεθαβεις:

Mobile gaming revenues, which already dwarf spending on PC and console titles, are now set to top $100 billion this year, according to data groups App Annie and IDC, more than triple the combined sum for Nintendo Switch, Xbox One, and PlayStation 4 titles.

Εικόνα


https://arstechnica.com/gaming/2020/07/ ... Uyf_bdvvqI

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40740
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Νοέμ 2020, 23:20

Το ότι έπεσε τόσο έξω αυτή η πρόβλεψη δείχνει πόσο για τον πούτσο είναι η τάχα μου δυναμική του mobile gaming. Το σημαντικό είναι τα ποσοστά, που δεν υπάρχει λόγος να πιστεύεις ότι άλλαξαν. Μόνο το 5% των χρηστών είναι άτομα που πληρώνουν για το software και μόνο το 4% είναι αγορές παιχνιδιών.

Για τα μπάζα το mobile gaming. Εκτός από μη παιχνίδια έχει και μη προοπτικές.

Συνεχίζεις βέβαια να συγκρίνεις τηλεοπτικά σποτ με κινηματογραφικές ταινίες, με συμπέρασμα ότι τα διαφημιστικά σποτ είναι ανώτερα του κινηματογράφου γιατί τον ξεπέρασαν σε λεφτά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5111
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 19 Νοέμ 2020, 01:35

hellegennes έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 23:20
Το ότι έπεσε τόσο έξω αυτή η πρόβλεψη δείχνει πόσο για τον πούτσο είναι η τάχα μου δυναμική του mobile gaming. Το σημαντικό είναι τα ποσοστά, που δεν υπάρχει λόγος να πιστεύεις ότι άλλαξαν. Μόνο το 5% των χρηστών είναι άτομα που πληρώνουν για το software και μόνο το 4% είναι αγορές παιχνιδιών.

Για τα μπάζα το mobile gaming. Εκτός από μη παιχνίδια έχει και μη προοπτικές.

Συνεχίζεις βέβαια να συγκρίνεις τηλεοπτικά σποτ με κινηματογραφικές ταινίες, με συμπέρασμα ότι τα διαφημιστικά σποτ είναι ανώτερα του κινηματογράφου γιατί τον ξεπέρασαν σε λεφτά.


δεν επεσε εξω, τα στοιχεια του OP δεν ειναι του 2020, το παραπανω ομως ειναι απο το Αrstechnica και τους Financial Times πριν λιγους μηνες

αυτος που ειναι για το μπουτσο εισαι εσυ που συνεχιζεις το βιολι με το 4% παραθετοντας στοιχεια απο το 2017 που τοτε ο τζιρος ηταν 50% μικροτερος

απο τη γκαφα σου διαπιστωσαμε οτι μεσα σε 3 χρονια διπλασιαστηκε ο τζιρος!

δε μπορω να καταλαβω ομως γιατι κολλας στο αν οι χρηστες πληρωνουν ενα ποσοστο οποιο κι αν ειναι αυτο, τί διαφορα εχει αν η πλατφορμα τα παιρνει απο μια-δυο ή τρεις μπαντες; η κερδοφορια της πλατφορμας ειναι δεδομενη, το ιδιο και η μαζικοτητα των χρηστων που ειναι 2,15 δις και σε 3 χρονια θα ειναι 5 δις, 1 στους 2 στο πλανητη!

που κολλανε τα τηλεοπτικα σποτ και οι κινηματογραφικες ταινιες με το θεμα μονο εσυ το ξερεις..

το ζουμι ειναι αυτο:
στο τελος της ημερας με τον ενα η τον αλλο τροπο περισσοτεροι χρηστες κινητων παιζουν mobile παιχνιδια κοβοντας χρονο απο τους pc χρηστες (τον εαυτο τους δηλαδη) και budget απο τους developers που θα επενδυαν σε αυτα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40740
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Νοέμ 2020, 02:06

omg kai 3 lol έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 01:35
που κολλανε τα τηλεοπτικα σποτ και οι κινηματογραφικες ταινιες με το θεμα μονο εσυ το ξερεις..
Εντάξει, δεν περιμένω από αρνητή της πτώσης του WTC να αντιληφθεί την αναλογία, παρότι την εξήγησα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5111
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 19 Νοέμ 2020, 02:15

hellegennes έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 02:06
omg kai 3 lol έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 01:35
που κολλανε τα τηλεοπτικα σποτ και οι κινηματογραφικες ταινιες με το θεμα μονο εσυ το ξερεις..
Εντάξει, δεν περιμένω από αρνητή της πτώσης του WTC να αντιληφθεί την αναλογία, παρότι την εξήγησα.


μιλας με γριφους μπακαλογατε

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 19 Νοέμ 2020, 08:03

omg kai 3 lol έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 13:25

εξηγησε μου πως ειναι δυνατον να ειναι υποδεεστερη μια gaming εμπειρια οταν μαλιστα ο αλλος διατιθεται και πληρωνει και μαλιστα πολλαπλασια ποσα απο το pc gaming?
δεν ειναι υποδεεστερο το να γαμας πουτανες που πληρωνεις, αντι για την πληρη εμπειρία να βγαλεις γκομενα και να κανεις τα ωραια γαμησια σου;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3307
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 19 Νοέμ 2020, 08:57

Ασέβαστος έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 08:03
omg kai 3 lol έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 13:25

εξηγησε μου πως ειναι δυνατον να ειναι υποδεεστερη μια gaming εμπειρια οταν μαλιστα ο αλλος διατιθεται και πληρωνει και μαλιστα πολλαπλασια ποσα απο το pc gaming?
δεν ειναι υποδεεστερο το να γαμας πουτανες που πληρωνεις, αντι για την πληρη εμπειρία να βγαλεις γκομενα και να κανεις τα ωραια γαμησια σου;
Arguably η γκόμενα είναι μεγαλύτερο έξοδο από την πουτάνα.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 19 Νοέμ 2020, 09:07

klg έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 08:57
Ασέβαστος έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 08:03
omg kai 3 lol έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 13:25

εξηγησε μου πως ειναι δυνατον να ειναι υποδεεστερη μια gaming εμπειρια οταν μαλιστα ο αλλος διατιθεται και πληρωνει και μαλιστα πολλαπλασια ποσα απο το pc gaming?
δεν ειναι υποδεεστερο το να γαμας πουτανες που πληρωνεις, αντι για την πληρη εμπειρία να βγαλεις γκομενα και να κανεις τα ωραια γαμησια σου;
Arguably η γκόμενα είναι μεγαλύτερο έξοδο από την πουτάνα.
Για να ισχύσει η αναλογία η πουτάνα πρέπει να σε χρεώνει με το εκατοστό και προς τις δύο κατευθύνσεις, ενώ το 95% των τακτικών πελατών δεν πληρώνουν και κοιτάνε από τρύπα στον τοίχο.

Οι γκόμενες συγκριτικά είναι dlc.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40740
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Νοέμ 2020, 17:55

Stalker έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 09:07
klg έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 08:57
Ασέβαστος έγραψε:
19 Νοέμ 2020, 08:03

δεν ειναι υποδεεστερο το να γαμας πουτανες που πληρωνεις, αντι για την πληρη εμπειρία να βγαλεις γκομενα και να κανεις τα ωραια γαμησια σου;
Arguably η γκόμενα είναι μεγαλύτερο έξοδο από την πουτάνα.
Για να ισχύσει η αναλογία η πουτάνα πρέπει να σε χρεώνει με το εκατοστό και προς τις δύο κατευθύνσεις, ενώ το 95% των τακτικών πελατών δεν πληρώνουν και κοιτάνε από τρύπα στον τοίχο.

Οι γκόμενες συγκριτικά είναι dlc.
Μ' αρέσει η αναλογία. :lol:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών