3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Νοέμ 2020, 16:56

omg kai 3 lol έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 13:25
εξηγησε μου πως ειναι δυνατον να ειναι υποδεεστερη μια gaming εμπειρια οταν μαλιστα ο αλλος διατιθεται και πληρωνει και μαλιστα πολλαπλασια ποσα απο το pc gaming?
Μα δεν ισχύει αυτό που λες. Οι περισσότεροι δεν πληρώνουν απολύτως τίποτα και ένας σχετικά μικρός αριθμός ξοδεύει στην διάρκεια του χρόνου σε μικροαγορές εντός δωρεάν παιχνιδιών:

Εικόνα

Επίσης οι παραδοσιακές gaming αγορές, δηλαδή Βόρεια Αμερική και Ευρώπη, είναι μικρό ποσοστό των εσόδων του mobile gaming.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5020
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 18 Νοέμ 2020, 16:59

enterprise-psi έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 16:51
Αλληλένδετα συγκοινωνούντα , τζίροι , Γιάννης Γιαννάκης 😁

απο τη στιγμη που ο πισιμαστερας εχει και κινητο και αρα και καποιο game εκει κοβει και χρονο, και τζιρο απτο pc

10 χρονια πριν δεν υπηρχε αυτη η συνθηκη

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5020
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 18 Νοέμ 2020, 17:05

hellegennes έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 16:56
omg kai 3 lol έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 13:25
εξηγησε μου πως ειναι δυνατον να ειναι υποδεεστερη μια gaming εμπειρια οταν μαλιστα ο αλλος διατιθεται και πληρωνει και μαλιστα πολλαπλασια ποσα απο το pc gaming?
Μα δεν ισχύει αυτό που λες. Οι περισσότεροι δεν πληρώνουν απολύτως τίποτα και ένας σχετικά μικρός αριθμός ξοδεύει στην διάρκεια του χρόνου σε μικροαγορές εντός δωρεάν παιχνιδιών:

Εικόνα

Επίσης οι παραδοσιακές gaming αγορές, δηλαδή Βόρεια Αμερική και Ευρώπη, είναι μικρό ποσοστό των εσόδων του mobile gaming.


προσπαθησε να βαλεις ενα λινκ αντι για φωτο-ξεπετες,

εχω ηδη παραθεσει αναλυτικα στοιχεια σε προηγουμενες σελιδες,

αμα ειναι παραδοσιακη αγορα η βορεια αμερικη και η ευρωπη η ασια τοτε τι ειναι; :lol:

η Βlizzard οταν φτιαχνει ενα παιχνιδι απευθυνεται σε καποια συγκεκριμενη ηπειρο ή στη παγκοσμια αγορα;

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 18 Νοέμ 2020, 17:30

omg kai 3 lol έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 13:25
απο τη προηγουμενη σελιδα απο το link που παρεθεσα με επισημα στοιχεια και οχι οτι βγαζει ο καθενας απτη κοιλια του για "ενα γνωστο φιλο βετερανο" που ξερει... :lol:

1. There are 2.51 billion mobile gamers worldwide.

2. By 2022, it is predicted that 45.9% of the population will be mobile gamers


ολοι αυτοι οι χρηστες το εψαξαν απο μονοι τους, κατεβασαν και αγορασαν τα αναλογα app, δεν ηταν προεγκατεστημενα οπως η πασιεντζα και ο ναρκαλιευτης..
Γιατί, η πασιέντζα και ο ναρκαλιευτής δεν είναι παιχνίδια ή μήπως δεν έχουν premium εκδόσεις; Ότι ο καθένας δεν έχει πρόβλημα να σκάσει ένα ευρώ για να έχει κάτι να ασχολείται ενώ κάθεται στην τουαλέτα δεν είναι αναγκαστικά εγγύηση ποιότητας.

omg kai 3 lol έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 13:25
εξηγησε μου πως ειναι δυνατον να ειναι υποδεεστερη μια gaming εμπειρια οταν μαλιστα ο αλλος διατιθεται και πληρωνει και μαλιστα πολλαπλασια ποσα απο το pc gaming?

δε καταλαβα, με το ζορι πληρωνουν οσοι πληρωνουν;

με ποια κριτηρια ειναι υποδεεστερη; επειδη το λες εσυ;
Επειδή το pay2win δεν είναι απλά σάλτσα αλλά καίριο στοιχείο του game design, πρέπει δηλαδή εξ ορισμού το προϊόν να έχει ατελείωτο filler gameplay ή να είναι άδικα στημένο, επειδή ο σκοπός είναι να σπάσουν τα νεύρα σου και να τα ακουμπήσεις. Αν εσύ τη βρίσκεις έτσι δικαίωμά σου, δε θα μαλώσουμε.

Υπενθυμίζω ότι δεν έχω σκοπό να απαξιώσω γενικά το mobile gaming, απλά είσαι καμένος και δεν μπορείς να μην υποστηρίξεις κάτι 100%, άρα το pay2win πρέπει να είναι καλό...
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5020
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 18 Νοέμ 2020, 17:40

Stalker έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 17:30

Γιατί, η πασιέντζα και ο ναρκαλιευτής δεν είναι παιχνίδια ή μήπως δεν έχουν premium εκδόσεις; Ότι ο καθένας δεν έχει πρόβλημα να σκάσει ένα ευρώ για να έχει κάτι να ασχολείται ενώ κάθεται στην τουαλέτα δεν είναι αναγκαστικά εγγύηση ποιότητας.
αυτο μη το λες σε μενα αλλα στον εαυτο σου και σε μερικους αλλους μερικες σελιδες πιο πισω

Stalker έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 17:30
Υπενθυμίζω ότι δεν έχω σκοπό να απαξιώσω γενικά το mobile gaming, απλά είσαι καμένος και δεν μπορείς να μην υποστηρίξεις κάτι 100%, άρα το pay2win πρέπει να είναι καλό...

καταρχην δεν ειναι ολα τα τα mobile pay to win, ουτε το να τα σκας σου εξασφαλιζει απαραιτητα νικη, δεν απαξιωνω κανενα και καμια κατηγορια απλα περιγραφω ως εχει την κατασταση

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 18 Νοέμ 2020, 17:57

Αν τελικά συμφωνείς ότι είναι μαλακία το pay2win δεν έχουμε κάτι άλλο να πούμε, εσύ αρπάχτηκες να το δικαιολογήσεις με ανοησίες τύπου όσο πιο πολύ πληρώνεις τόσο πιο καλό είναι το παιχνίδι.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5020
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 18 Νοέμ 2020, 18:09

το μονο που εκανα ηταν να παραθεσω τα δεδομενα με τους χρηστες και τα κερδη απο τις 3 πλατφορμες και τη προβολη αυτων στα επομενα χρονια

εσυ και μερικοι αλλοι προσπαθησες να απαξιωσεις τα mobile βαφτιζοντας τα pay to win (αυτο οπως και ολα τα υπολοιπα επιχειρηματα επεσαν στο κενο)

πεη-ξεπεη αυτη ειναι η πραγματικοτητα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Νοέμ 2020, 18:41

Είπαμε, μόνο το 4% είναι έσοδα από πωλήσεις παιχνιδιών.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5020
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 18 Νοέμ 2020, 18:44

που ακριβως το ειπαμε αυτο;

link υπαρχει με στοιχεια;


μετα απο ερευνα στο google photos βλεπω οτι πεταξες μια φωτο απο ενα αρθρο του 2017 :smt005:

μονο τη φωτο ομως γιατι αυτα που γραφει δε συμφερει να τα αναφερεις :lol:

Devices, Developers, and the Democratization of Gaming

Over 30% of all mobile apps are games– you have access to roughly 800,000 games in your pocket right now if you have an Apple or Android phone. The smartphone has truly led to the democratization of gameplay for consumers and distribution for creators, and everybody in this ecosystem wins.

As mobile devices improve, people upgrade their hardware and enjoy better mobile experiences– bigger screens, faster rendering, higher resolution. Developers build more compelling apps on top of these device features, leading to better mobile gaming and entertainment. Better consumer experiences fuel continued hardware improvements to attract an even bigger audience– creating new opportunities for developers.

https://medium.com/shopify-gaming/mobil ... f3375dd959

:wave:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Νοέμ 2020, 18:53

Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5020
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 18 Νοέμ 2020, 19:03

να σου παραθεσω κι εγω ενα φρεσκο αρθρο απο το περασμενο Ιουνιο στους Financial Times:


Mobile gaming revenues, which already dwarf spending on PC and console titles, are now set to top $100bn this year, according to data groups App Annie and IDC, more than triple the combined sum for Nintendo Switch, Xbox One and PlayStation 4 titles.

https://www.ft.com/content/04e874ab-987 ... 796f47eb06

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Νοέμ 2020, 19:07

Η σύγκριση που κάνεις με αληθινά παιχνίδια και mobile apps, όπου από τα έσοδα και μόνο βγάζεις το αλλόκοτο συμπέρασμα ότι το mobile gaming έχει ξεπεράσει το PC gaming, είναι σαν να συγκρίνεις τα έσοδα των διαφημιστικών σποτ με τα έσοδα του κινηματογράφου και να καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι είναι ανώτερες οι τηλεοπτικές διαφημίσεις από τον κινηματογράφο γιατί τον έχουν ξεπεράσει σε έσοδα.

Επόμενο νήμα του OMG:

Πίσω από τις τηλεοπτικές διαφημίσεις ο παγκόσμιος κινηματογράφος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5020
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 18 Νοέμ 2020, 19:23

hellegennes έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 19:07
Η σύγκριση που κάνεις με αληθινά παιχνίδια και mobile apps, όπου από τα έσοδα και μόνο βγάζεις το αλλόκοτο συμπέρασμα ότι το mobile gaming έχει ξεπεράσει το PC gaming, είναι σαν να συγκρίνεις τα έσοδα των διαφημιστικών σποτ με τα έσοδα του κινηματογράφου και να καταλήγεις στο συμπέρασμα ότι είναι ανώτερες οι τηλεοπτικές διαφημίσεις από τον κινηματογράφο γιατί τον έχουν ξεπεράσει σε έσοδα.

Επόμενο νήμα του OMG:

Πίσω από τις τηλεοπτικές διαφημίσεις ο παγκόσμιος κινηματογράφος.

πες πρωτα οτι εγραψες μαλακια πιο πανω με το κλουβιο αρθρο του 2017 και παμε παρακατω,

το νεο επιχειρημα τωρα πιο ακριβως ειναι;

αμφισβητει κανεις οτι υπαρχουν 2,15 δις mobile χρηστες;

αν μια εταιρεια τα τσεπωνει απευθειας απο το χρηστη ή και απο εμμεση διαφημιση τι ακριβως επιχειρημα ειναι και τι ακριβως σημαινει;
μηπως οτι ευνοειται ετσι ο τελικος χρηστης αφου εκποιει τα χρηματα που θα πληρωνε βλεποντας μερικα δευτερολεπτα διαφημισης;

στις κονσολες τοσα χρονια δεν συμπεριλαμβανονται στα κερδη και το hardware + τα games ?

τελος εγω δεν ανεφερα πουθενα οτι καποια gaming εμπειρια ειναι ανωτερη απο καποια αλλη...

εσεις πηγατε τη κουβεντα στο clicktopeh οταν σωθηκατε απο επιχειρηματα και απο κει πηγε η κουβεντα στους τζιρους
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος omg kai 3 lol την 18 Νοέμ 2020, 19:26, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12536
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 18 Νοέμ 2020, 19:26

Φίλε omg κανένα επιχείρημα δεν στέκει . Εσύ είσαι οπ , έγραψες παπάρια και σε δουλεύουμε 😁
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 5020
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: 3η η pc master race πισω απο τα κινητα και τις κονσολες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 18 Νοέμ 2020, 19:27

enterprise-psi έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 19:26
Φίλε omg κανένα επιχείρημα δεν στέκει . Εσύ είσαι οπ , έγραψες παπάρια και σε δουλεύουμε 😁


και για πες τη παπαρια να γελασουμε μαζι :D

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών