Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 11 Δεκ 2020, 10:27

Βάλε linux.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Δεκ 2020, 13:58

stavmanr έγραψε:
11 Δεκ 2020, 10:27
Βάλε linux.
:D
Μα νίγκα.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Δεκ 2020, 14:05

klg έγραψε:
11 Δεκ 2020, 08:05
sys3x έγραψε:
10 Δεκ 2020, 19:13
klg έγραψε:
10 Δεκ 2020, 18:03


Το Kali είναι σχεδιασμό για να σου παρέχει ένα έτοιμο toolset για συγκεκριμένα πράγματα. Ακόμα και η Offensive Security δεν το προτείνει για daily driver. Μια τέτοια επιλογή είναι το Parrot. Δεδομένου όμως ότι μιλάμε για ένα στικάκι, που δεν νομίζω να είναι για σένα daily driver, δεν μπορώ να φανταστώ ποια χρησιμότητα θα σου δώσει πέρα από το infosec κομμάτι και τα forensics.

Βέβαια καλά κάνεις και το έχεις, να τα λέμε αυτά, εγώ είμαι ο τελευταίος που θα σου πω να μην το έχεις. xD

Άντε δώστο, ειδικά για σένα, μετά από τόσα χρόνια κάτι θα κάνουμε. Υποθέτω nextcloud.
Εάν κάνεις έναν απλό λογαριασμό, ούτε στους sudoers δεν χρειάζεται να σε βάλεις, μια χαρά daily driver είναι σε πληροφορώ, το έκανα για χρόνια, στο λάπτοπ μου συγκεκριμένα τρέχει εξαιρετικά καλά μείον τα cstates που κι αυτά φτιάχνονται.
Βασικά είναι καλή επιλογή όταν έχεις να κάνεις με δίκτυα γενικά, μόνο για το wireshark πχ που το έχεις έτοιμο αξίζει. Τέσπα, εγώ εσχάτως μπουτάρω σπάνια στο main pc σε Linux και τι Linux, ομπούντου στούντιο, να μη σου πω ότι αγαπημένη μου διανομή πλέον είναι το elementary, δεν έχω την ίδια όρεξη να πειράζω.
Σε στέλνω με πμ το url, σκίστον (αν μπορείς).
Για δίκτυα απλά θες wireshark, nmap, hping3 που είναι trivial να τα κάνεις install σε οποιαδήποτε διανομή πλέον. Μια χαρά daily driver δεν είναι, αλλά άμα σε βόλεψε τι να σου πω.
Για καμιά πενταετία+ μια χαρά με βόλεψε, ναι σιγά το πράμα να περάσεις 5 εφαρμογές που χρειάζεσαι αλλά αν τις έχεις όλες προεγκατεστημένες και εγγυημένα να λειτουργούν σωστά γιατί όχι, έστω και άλλες πέντε να χρησιμοποιήσεις ή έστω να πειραματιστείς και να παίξεις αξίζει κατά την μη ταπεινή μου γνώμη.
Με την ίδια λογική πέρασα στον σταθερό εσχάτως Ubuntu studio, μπορείς να περάσεις και μόνος σου όλες τις εφαρμογές αλλά why bother;

Είδες πως πετσόκοψε ο Ράητ το centos ρε;
:D
Τέσπα, αυτό αξίζει δικό του νήμα.

Ακόμη παιδεύεσαι;
:lol:
Όταν τελειώσεις θέλω φουλ ρηπόρτ ε.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 11 Δεκ 2020, 15:34

sys3x έγραψε:
11 Δεκ 2020, 14:05

Για καμιά πενταετία+ μια χαρά με βόλεψε, ναι σιγά το πράμα να περάσεις 5 εφαρμογές που χρειάζεσαι αλλά αν τις έχεις όλες προεγκατεστημένες και εγγυημένα να λειτουργούν σωστά γιατί όχι, έστω και άλλες πέντε να χρησιμοποιήσεις ή έστω να πειραματιστείς και να παίξεις αξίζει κατά την μη ταπεινή μου γνώμη.
Για αυτό πλέον βάζεις το Parrot.

sys3x έγραψε:
11 Δεκ 2020, 14:05
Με την ίδια λογική πέρασα στον σταθερό εσχάτως Ubuntu studio, μπορείς να περάσεις και μόνος σου όλες τις εφαρμογές αλλά why bother;
Μα το use case είναι το ίδιο, specialized distro το οποίο βαζεις για τα εργάλεια, εσύ κάνεις το ανάποδο.
sys3x έγραψε:
11 Δεκ 2020, 14:05
Είδες πως πετσόκοψε ο Ράητ το centos ρε;
:D
Τέσπα, αυτό αξίζει δικό του νήμα.
Άμα σου πω στα αρχίδια μου; Δεν μου άρεσε ποτέ τίποτα της Red Hat και πλέον ότι έχει να κάνει με production servers στους πελάτες, βάζω μόνο Debian, που για μένα αν εξαιρέσεις το support και το γεγονός ότι βρίσκεις ποιο εύκολα sysadmins για CentOS/RHEL, είναι καλύτερη επιλογή. Ένα Redis σε CentOS μου έχει μείνει να κάνω migrate και μετά τέλος.

Σαν κίνηση κάνε νήμα να το κράξουμε.
sys3x έγραψε:
11 Δεκ 2020, 14:05
Ακόμη παιδεύεσαι;
:lol:
Όταν τελειώσεις θέλω φουλ ρηπόρτ ε.
Αυτά τα πράγματα θέλουν το χρόνο τους. Ακόμα τρέχει το UDP port scan.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 11 Δεκ 2020, 15:38

Όχι ρε, δεν κάνω το ανάποδο, το λαπ μου έχει διαφορετικά usecases από τους σταθερούς μου, ολόισια το πάω, απλά πλέον προτιμώ τα "έτοιμα" σε οποιαδήποτε περίπτωση τα βρίσκω διαθέσιμα.
Debian all the way bro.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 20 Δεκ 2020, 10:51

sys3x έγραψε:
10 Δεκ 2020, 13:45
Σε Windows είχα κάνει πετυχημένη ανάκτηση δεδομένων από φορμαρισμένο δίσκο ή/και διεγραμμένα αρχεία (δεν θυμάμαι) με το easy recovery, πάλι αν θυμάμαι καλά.
Με το Eassos Recovery μου τα επανέφερε, χωρίς το όνομα, με αριθμό, αλλά με το κείμενο εντάξει.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 20 Δεκ 2020, 13:09

Antares έγραψε:
20 Δεκ 2020, 10:51
sys3x έγραψε:
10 Δεκ 2020, 13:45
Σε Windows είχα κάνει πετυχημένη ανάκτηση δεδομένων από φορμαρισμένο δίσκο ή/και διεγραμμένα αρχεία (δεν θυμάμαι) με το easy recovery, πάλι αν θυμάμαι καλά.
Με το Eassos Recovery μου τα επανέφερε, χωρίς το όνομα, με αριθμό, αλλά με το κείμενο εντάξει.
Easus μήπως; όπως κ να χει :smt023

klg, έχει περάσει πόσος καιρός, μπορείς να με εξηγήσεις γιατί ο σέρβερ μου συνεχίζει να λειτουργεί ΑΨΟΓΑ;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7896
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 20 Δεκ 2020, 13:20

sys3x έγραψε:
20 Δεκ 2020, 13:09
Antares έγραψε:
20 Δεκ 2020, 10:51
sys3x έγραψε:
10 Δεκ 2020, 13:45
Σε Windows είχα κάνει πετυχημένη ανάκτηση δεδομένων από φορμαρισμένο δίσκο ή/και διεγραμμένα αρχεία (δεν θυμάμαι) με το easy recovery, πάλι αν θυμάμαι καλά.
Με το Eassos Recovery μου τα επανέφερε, χωρίς το όνομα, με αριθμό, αλλά με το κείμενο εντάξει.
Easus μήπως; όπως κ να χει :smt023
Με αυτό, https://www.eassos.com/eassos-recovery-free.php.
Μόνο το όνομα του αρχείου δεν επανέφερε, τα επανέφερε αριθμητικά, αλλά ανοίγουν με word, libre writer.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 20 Δεκ 2020, 13:26

:vp7:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 23 Δεκ 2020, 23:48

sys3x έγραψε:
20 Δεκ 2020, 13:09
Antares έγραψε:
20 Δεκ 2020, 10:51
sys3x έγραψε:
10 Δεκ 2020, 13:45
Σε Windows είχα κάνει πετυχημένη ανάκτηση δεδομένων από φορμαρισμένο δίσκο ή/και διεγραμμένα αρχεία (δεν θυμάμαι) με το easy recovery, πάλι αν θυμάμαι καλά.
Με το Eassos Recovery μου τα επανέφερε, χωρίς το όνομα, με αριθμό, αλλά με το κείμενο εντάξει.
Easus μήπως; όπως κ να χει :smt023

klg, έχει περάσει πόσος καιρός, μπορείς να με εξηγήσεις γιατί ο σέρβερ μου συνεχίζει να λειτουργεί ΑΨΟΓΑ;
You are right, αλλά έχω το μικρό και θυμηθήκαν και όλοι Δεκέμβρη ότι θέλουν να τελειώσουν τα πάντα πριν αλλάξει ο χρόνος. Αν σε παρηγορεί, ούτε τα port scans, ούτε το web scan βρήκαν κάτι το ιδιαίτερο πέρα από slowloris.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Δεκ 2020, 14:12

klg έγραψε:
23 Δεκ 2020, 23:48
sys3x έγραψε:
20 Δεκ 2020, 13:09
Antares έγραψε:
20 Δεκ 2020, 10:51


Με το Eassos Recovery μου τα επανέφερε, χωρίς το όνομα, με αριθμό, αλλά με το κείμενο εντάξει.
Easus μήπως; όπως κ να χει :smt023

klg, έχει περάσει πόσος καιρός, μπορείς να με εξηγήσεις γιατί ο σέρβερ μου συνεχίζει να λειτουργεί ΑΨΟΓΑ;
You are right, αλλά έχω το μικρό και θυμηθήκαν και όλοι Δεκέμβρη ότι θέλουν να τελειώσουν τα πάντα πριν αλλάξει ο χρόνος. Αν σε παρηγορεί, ούτε τα port scans, ούτε το web scan βρήκαν κάτι το ιδιαίτερο πέρα από slowloris.
Καλά ξηγιέσαι, να χαίρεσαι και το πιτσιρίκι σου, χπ με υγεία.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών