Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 09 Δεκ 2020, 20:14

Έκανα ανάκτηση μερικών αρχείων doc, διεγραμμένων σε usb. Όχι με το recuva, με άλλο πρόγραμμα που έδινε έως 1024 ΜΒ δωρεάν. Τα αρχεία φαίνονται με το όνομά τους, αλλά το word και όλα τα άλλα προγράμματα εγγράφων τα εμφανίζουν με διάφορους χαρακτήρες. Δοκίμασα όσα προτείνουν διαδικτυακά, αλλά δεν δούλεψε τίποτα. Υποθέτω ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι, είναι κατεστραμμένα.
Μήπως έχετε καμία ιδέα;

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 10 Δεκ 2020, 10:46

Antares έγραψε:
09 Δεκ 2020, 20:14
Έκανα ανάκτηση μερικών αρχείων doc, διεγραμμένων σε usb. Όχι με το recuva, με άλλο πρόγραμμα που έδινε έως 1024 ΜΒ δωρεάν. Τα αρχεία φαίνονται με το όνομά τους, αλλά το word και όλα τα άλλα προγράμματα εγγράφων τα εμφανίζουν με διάφορους χαρακτήρες. Δοκίμασα όσα προτείνουν διαδικτυακά, αλλά δεν δούλεψε τίποτα. Υποθέτω ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι, είναι κατεστραμμένα.
Μήπως έχετε καμία ιδέα;
Άμα σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τα αρχεία πρέπει να πας σε λίγο try-hard mode και να κάψεις σε ένα cd/usb ένα live linux. Από εκεί και πέρα έχεις πολύ καλύτερες επιλογές σε εργαλεία αλλά θα πρέπει να τα τρέξεις από κονσόλα.

Μπορώ να σου εξηγήσω τι να κάνεις άμα θες, let me know.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 10 Δεκ 2020, 10:55

klg έγραψε:
10 Δεκ 2020, 10:46
Antares έγραψε:
09 Δεκ 2020, 20:14
Έκανα ανάκτηση μερικών αρχείων doc, διεγραμμένων σε usb. Όχι με το recuva, με άλλο πρόγραμμα που έδινε έως 1024 ΜΒ δωρεάν. Τα αρχεία φαίνονται με το όνομά τους, αλλά το word και όλα τα άλλα προγράμματα εγγράφων τα εμφανίζουν με διάφορους χαρακτήρες. Δοκίμασα όσα προτείνουν διαδικτυακά, αλλά δεν δούλεψε τίποτα. Υποθέτω ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι, είναι κατεστραμμένα.
Μήπως έχετε καμία ιδέα;
Άμα σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τα αρχεία πρέπει να πας σε λίγο try-hard mode και να κάψεις σε ένα cd/usb ένα live linux. Από εκεί και πέρα έχεις πολύ καλύτερες επιλογές σε εργαλεία αλλά θα πρέπει να τα τρέξεις από κονσόλα.

Μπορώ να σου εξηγήσω τι να κάνεις άμα θες, let me know.
Κονσόλα δεν έχω. Ίσως μπορέσω να τα βρω με άλλον τρόπο. Ήταν αρχεία της δουλειάς μου που τα άφησα στον υπολογιστή εκεί, με την μετάθεση που πήρα. Απομακρυσμένη πρόσβαση έχω μόνο στον τωρινό υπολογιστή. Ίσως ζητήσω μια προσωρινή απομακρυσμένη πρόσβαση στον παλιό, αλλά φοβάμαι ότι θα υποθέσουν ότι θέλω να κάνω κάτι παράνομο. Έτσι και αλλιώς θα έπρεπε να είναι διαθέσιμα σε όλους τους υπαλλήλους για να βρίσκουν λύση, ασχέτως αν τα σύνταξαν κάποιοι αρχικά, δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα στην δουλειά αυτή.
Θα με ενδιέφερε η περίπτωση με το live linux. Δεν γνωρίζω βέβαια πολλά από υπολογιστές.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 10 Δεκ 2020, 11:35

Antares έγραψε:
10 Δεκ 2020, 10:55
klg έγραψε:
10 Δεκ 2020, 10:46
Antares έγραψε:
09 Δεκ 2020, 20:14
Έκανα ανάκτηση μερικών αρχείων doc, διεγραμμένων σε usb. Όχι με το recuva, με άλλο πρόγραμμα που έδινε έως 1024 ΜΒ δωρεάν. Τα αρχεία φαίνονται με το όνομά τους, αλλά το word και όλα τα άλλα προγράμματα εγγράφων τα εμφανίζουν με διάφορους χαρακτήρες. Δοκίμασα όσα προτείνουν διαδικτυακά, αλλά δεν δούλεψε τίποτα. Υποθέτω ότι δεν μπορεί να γίνει κάτι, είναι κατεστραμμένα.
Μήπως έχετε καμία ιδέα;
Άμα σε ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τα αρχεία πρέπει να πας σε λίγο try-hard mode και να κάψεις σε ένα cd/usb ένα live linux. Από εκεί και πέρα έχεις πολύ καλύτερες επιλογές σε εργαλεία αλλά θα πρέπει να τα τρέξεις από κονσόλα.

Μπορώ να σου εξηγήσω τι να κάνεις άμα θες, let me know.
Κονσόλα δεν έχω. Ίσως μπορέσω να τα βρω με άλλον τρόπο. Ήταν αρχεία της δουλειάς μου που τα άφησα στον υπολογιστή εκεί, με την μετάθεση που πήρα. Απομακρυσμένη πρόσβαση έχω μόνο στον τωρινό υπολογιστή. Ίσως ζητήσω μια προσωρινή απομακρυσμένη πρόσβαση στον παλιό, αλλά φοβάμαι ότι θα υποθέσουν ότι θέλω να κάνω κάτι παράνομο. Έτσι και αλλιώς θα έπρεπε να είναι διαθέσιμα σε όλους τους υπαλλήλους για να βρίσκουν λύση, ασχέτως αν τα σύνταξαν κάποιοι αρχικά, δεν υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα στην δουλειά αυτή.
Θα με ενδιέφερε η περίπτωση με το live linux. Δεν γνωρίζω βέβαια πολλά από υπολογιστές.
Κονσόλα σου παρέχει το λειτουργικό, δεν είναι κάποιο hardware που πρέπει να έχεις. Θα σου περιγράψω τι πρέπει να κάνεις και βλέπεις αν είσαι up to it.

sys3x για πες κάνα πρόγραμμα σε windows για να φτιάξει το usb.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Δεκ 2020, 13:45

Σε Windows είχα κάνει πετυχημένη ανάκτηση δεδομένων από φορμαρισμένο δίσκο ή/και διεγραμμένα αρχεία (δεν θυμάμαι) με το easy recovery, πάλι αν θυμάμαι καλά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 10 Δεκ 2020, 14:00

sys3x έγραψε:
10 Δεκ 2020, 13:45
Σε Windows είχα κάνει πετυχημένη ανάκτηση δεδομένων από φορμαρισμένο δίσκο ή/και διεγραμμένα αρχεία (δεν θυμάμαι) με το easy recovery, πάλι αν θυμάμαι καλά.
To δοκίμασα αλλά δεν βλέπω το κείμενο. Έκανα μια πρώτη ανάκτηση με το recuva και μετά δοκίμασα και άλλα. Ίσως φταίει αυτό. Ανακτά τα ήδη ανακτημένα με το recuva που δεν έκανε καλή διόρθωση.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 10 Δεκ 2020, 16:08

sys3x έγραψε:
10 Δεκ 2020, 13:45
Σε Windows είχα κάνει πετυχημένη ανάκτηση δεδομένων από φορμαρισμένο δίσκο ή/και διεγραμμένα αρχεία (δεν θυμάμαι) με το easy recovery, πάλι αν θυμάμαι καλά.
Εγώ πάλι αυτό που πάντα κάνω είναι να τρέξω ένα CAIN/Kali (αναλόγως τι έχω πρόχειρο), να κάνω image το δίσκο και μετά τρέχω sleuth kit και foremost.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Δεκ 2020, 16:13

Τι εννοείς ότι έχεις πρόχειρο;
Δεν έχεις πάντα περασμένο στο πιο γλήγορο στικάκι σου (που έχεις πάντα στο τσαντάκι σου) μια persistent kali;
:o
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16181
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 10 Δεκ 2020, 16:15

Προσωπικά απλώς πάω online και τα ξανακατεβαζω απο το xhamster
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Δεκ 2020, 16:16

Μη με πεις ότι δεν έχεις man purse.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Δεκ 2020, 16:18

Yochanan έγραψε:
10 Δεκ 2020, 16:15
Προσωπικά απλώς πάω online και τα ξανακατεβαζω απο το xhamster
Τι δεινόσαυροι είστε σεις ρε, ακόμη στα τσοντάδικα μπαίνετε;
Τόσα χρόνια ούτε μυρωδιά δεν πήρατε το τσάτουρμπέητ;
:o
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 10 Δεκ 2020, 16:20

Πονεμενη ιστορια.
Δεν καταφερα ποτε να ανακτησω χαμενα αρχεια.
Ειναι σαν τις ξαναζεσταμενες σχεσεις μεταξυ ζευγαριων. Οσο καλα και να το πρασπαθησεις, παντα κατι θα λειπει.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16181
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 10 Δεκ 2020, 16:22

sys3x έγραψε:
10 Δεκ 2020, 16:16
Μη με πεις ότι δεν έχεις man purse.
φοβάμαι και να ρωτήσω :-?
ειναι σαν το γουανκμπανκ αλλα ξερω γω για γρηγορες καταθεσεις στο δρομο?
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Δεκ 2020, 16:24

Daje έγραψε:
10 Δεκ 2020, 16:20
Πονεμενη ιστορια.
Δεν καταφερα ποτε να ανακτησω χαμενα αρχεια.
Ειναι σαν τις ξαναζεσταμενες σχεσεις μεταξυ ζευγαριων. Οσο καλα και να το πρασπαθησεις, παντα κατι θα λειπει.
Αν δεν έχουν γραφτεί νέα δεδομένα πάνω στα σβησμένα μπορείς να κάνεις δυνητικά 100% ανάκτηση.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37595
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Aνάκτηση διεγραμμένων αρχείων από usb.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Δεκ 2020, 16:25

Yochanan έγραψε:
10 Δεκ 2020, 16:22
sys3x έγραψε:
10 Δεκ 2020, 16:16
Μη με πεις ότι δεν έχεις man purse.
φοβάμαι και να ρωτήσω :-?
ειναι σαν το γουανκμπανκ αλλα ξερω γω για γρηγορες καταθεσεις στο δρομο?
Τσαντάκι, αντρίκιο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών