Monitor(s)

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14553
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Monitor(s)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 10 Φεβ 2021, 12:41

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
10 Φεβ 2021, 12:33
Daje έγραψε:
09 Φεβ 2021, 22:49
Tι εφιαλτης ειναι αυτος ρε φιλε.
Μια οθονη θελω να παρω και νοιωθω οτι γραφω την πτυχιακη μου.
Γμσ τα. 2 χρονια ειμαι ετσι λογω καινουργιου σπιτιου και καινουργιου χωρου εργασια. Εχω τρελλαθει. Τωρα εχω φαει μια εβδομαδα για να δω τι πολυμπριζα θα οπαρω και ακομα δεν εχω καταληξει.

Καπιταλισμος ρε φιλε. Παλια ειχες μια οθονη, ενα πολυμπριζο και ξεμπερδευε η ιστορια :smt005:
To χειροτερο ειναι να διαλεγεις πλακακια για μπανιο.
Στις βιτρινες πρεπει να εχουν και περιστροφα να μπορεις ν'αυτοκτονησεις επι τοπου.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10808
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Monitor(s)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 10 Φεβ 2021, 13:11

Daje έγραψε:
10 Φεβ 2021, 12:41
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
10 Φεβ 2021, 12:33
Daje έγραψε:
09 Φεβ 2021, 22:49
Tι εφιαλτης ειναι αυτος ρε φιλε.
Μια οθονη θελω να παρω και νοιωθω οτι γραφω την πτυχιακη μου.
Γμσ τα. 2 χρονια ειμαι ετσι λογω καινουργιου σπιτιου και καινουργιου χωρου εργασια. Εχω τρελλαθει. Τωρα εχω φαει μια εβδομαδα για να δω τι πολυμπριζα θα οπαρω και ακομα δεν εχω καταληξει.

Καπιταλισμος ρε φιλε. Παλια ειχες μια οθονη, ενα πολυμπριζο και ξεμπερδευε η ιστορια :smt005:
To χειροτερο ειναι να διαλεγεις πλακακια για μπανιο.
Στις βιτρινες πρεπει να εχουν και περιστροφα να μπορεις ν'αυτοκτονησεις επι τοπου.
Τα'χω διαλεξει ολα αυτα πους λες. Καινουργιο σπιτι... Απο πλακακια μεχρι πομολα. Και να κυνηγαμε και ενα 3χρονο παιδι γυρω γυρω μεσα στα μαγαζια.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21152
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Monitor(s)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 17 Φεβ 2021, 00:39

dna replication έγραψε:
18 Ιαν 2021, 13:18
sys3x έγραψε:
13 Ιαν 2021, 16:49
Αν είσαι στη γύρα για οθόνη αν ψαχτείς λίγο σίγουρα κάτι θα βρεις.
αν έχει κανείς υπόψιν καμιά δοκιμασμένη οθόνη πάνω από 27" με τουλάχιστον 2560 x 1440 ανάλυση
και χαρακτηριστικά για τα μάτια όπως μειωμένο μπλε φως και περιορισμό του flickering και αυτόματη προσαρμογή φωτεινότητας
ας πει
Μόνο Asus και BenQ βλέπω να έχουν τέτοια χαρακτηριστικά εκτός από Εizo
Έχω HP Pavilion 32 έχει και τα δύο που θέλεις 2560 x 1440 και μπλε φίλτρο. Και σχετικά φθηνή.
Μειονέκτημα ότι δεν ρυθμίζεται το ύψος και είναι VA όχι IPS, αλλά αυτό δεν το καταλαβαίνω.
https://www.backmarket.de/bildschirm-32 ... 25350.html

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Monitor(s)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 17 Φεβ 2021, 13:04

Μην υποτιμάτε τα εργονομικά χαρακτηριστικά. ΠΟΤΕ!
Στην καλύτερη περίπτωση -και με την προϋπόθεση πως είναι VESA compatible- θα χρειαστεί βάση (=επιπλέον έξοδο)
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30632
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Monitor(s)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 18 Φεβ 2021, 00:39

Gordian Knot έγραψε:
17 Φεβ 2021, 13:04
Μην υποτιμάτε τα εργονομικά χαρακτηριστικά. ΠΟΤΕ!
Στην καλύτερη περίπτωση -και με την προϋπόθεση πως είναι VESA compatible- θα χρειαστεί βάση (=επιπλέον έξοδο)
την έχουμε αγοράσει ήδη την περιστρεφόμενη/ανεβοκατεβαινόμενη βάση, τα σκάσαμε μια φορά και μας έμεινε
sharp έγραψε:
17 Φεβ 2021, 00:39
dna replication έγραψε:
18 Ιαν 2021, 13:18
αν έχει κανείς υπόψιν καμιά δοκιμασμένη οθόνη πάνω από 27" με τουλάχιστον 2560 x 1440 ανάλυση
και χαρακτηριστικά για τα μάτια όπως μειωμένο μπλε φως και περιορισμό του flickering και αυτόματη προσαρμογή φωτεινότητας
ας πει
Μόνο Asus και BenQ βλέπω να έχουν τέτοια χαρακτηριστικά εκτός από Εizo
Έχω HP Pavilion 32 έχει και τα δύο που θέλεις 2560 x 1440 και μπλε φίλτρο. Και σχετικά φθηνή.
Μειονέκτημα ότι δεν ρυθμίζεται το ύψος και είναι VA όχι IPS, αλλά αυτό δεν το καταλαβαίνω.
https://www.backmarket.de/bildschirm-32 ... 25350.html
το VA δε με χαλάει καθόλου, έχει και καλύτερο μαύρο, κινηματογραφικό, η τιμή είναι σωστή σε σχέση με ειζο αλλά δε λέει ξεκάθαρα για το flicker-free
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Monitor(s)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 18 Φεβ 2021, 01:50

Μωρέ προκύπτουν κάποια θέματα που ούτε τα φαντάζεσαι και συνήθως απουσιάζουν απ’ τις περιγραφές.
Στην δικιά μου VA 27άρα π.χ. το power brick έχει κοντό καλώδιο κάνοντάς μου τη ζωή δύσκολη.
Η δε βάση της είναι μέτρια σε στιβαρότητα και ΑΘΛΙΑ σε εργονομία. Κάνει μόνο tilt ελάχιστων μοιρών και μάλιστα χρειάζεται να ασκήσεις ιδιαίτερη δύναμη για να τη φέρεις στα μέτρα σου (τόσο που νομίζεις πως θα σου μείνει στα χέρια από την πίεση).
Το χειρότερο είναι πως ενώ έχω ένα super duper stand απ’ το παλιό Dell monitor (που μαζεύει σκόνη στο πατάρι), δεν μπορώ να το χρησιμοποιήσω γιατί αυτό είναι VESA 100 ενώ της νέας οθόνης VESA 75!
Υπάρχει καμιά πατέντα για μετατροπή; Το γραφείο δεν προσφέρεται για βάσεις που ασφαλίζουν με μέγγενη...
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30632
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Monitor(s)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 18 Φεβ 2021, 01:54

αυτό λύνεται εύκολα

https://www.google.com/search?sxsrf=ALe ... 80&bih=557
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Monitor(s)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 18 Φεβ 2021, 02:10

Δεν είμαι και τόσο σίγουρος...
The description of this product is incredibly misleading.
It says "Converts VESA 75x75mm to VESA 100x100mm" but what it really should say is that it converts 75x75mm STAND/MOUNT to 100x100mm MONITOR.
The 100mm holes are unthreaded clearance holes and can only be used on the back of the monitor. The 75mm-spaced holes are threaded and can only be used on the stand/mount side. The adaptor is well made and sturdy, but for me it is a very expensive paperweight.
DO NOT ORDER THIS IF YOU ARE TRYING TO ADAPT A MONITOR WITH 75mm SPACED HOLES TO A 100mm SPACED STAND/MOUNT.
Έχω βάση 100άρα (leftover από 22 ιντσών οθόνη της Dell που φημίζεται για την εργονομία της) και 27″ monitor με VESA 75.
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30632
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Monitor(s)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 24 Φεβ 2021, 02:06

Gordian Knot έγραψε:
18 Φεβ 2021, 02:10
Δεν είμαι και τόσο σίγουρος...
Έχω βάση 100άρα (leftover από 22 ιντσών οθόνη της Dell που φημίζεται για την εργονομία της) και 27″ monitor με VESA 75.
εντάξει, δεν είναι σπειρωμένες οι τρύπες του vesa 100 αλλά μπορείς να στερεώσεις με βιδες και παξιμάδια
εγώ θα άνοιγα πάσα με το κολαούζο :D

απο amazon

It is not designed for that purpose. Any use other than what is intended could void the warranty for this product and for your monitor, should it fail. However, you could mount the plate in reverse to your 75x75 monitor, so that plate has room for the screw heads. You would then need a nut & bolt combination to secure the adapter plate to your mount, as the outer holes are not threaded. But I do not recommend anyone do this. see less
By Chachi79 on January 19, 2021
It could be made to work, but because the 75mm holes are threaded and the 100mm holes are not, it isn't really the best product for that purpose.
By Amazon Customer on December 18, 2019
It can, but needs to be able to see/get through the mount to insert screws into monitor. Or you can mount to monitor first and use a nut and bolt combination to mount to your mount/stand.
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3977
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Monitor(s)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 24 Φεβ 2021, 12:27

Μάλιστα.
Ποιο απ’ τα δύο backplates θα διάλεγες;
https://www.cosmodata.gr/compare?com_pro=345785.171600
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών