excel, access, vba, sql server, δημιουργία ιστοσελίδας

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

excel, access, vba, sql server, δημιουργία ιστοσελίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 06 Ιούλ 2018, 12:34

Τι πρέπει να κάνει ένας χριστιανός για να τα μάθει αυτά?
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: excel, access, vba, sql server, δημιουργία ιστοσελίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 06 Ιούλ 2018, 12:41

Ανάλογα από τι βάση ξεκινάει και που θέλει να καταλήξει. Ιστοσελίδα είναι το τελευταίο μπλογκ με στατικό περιεχόμενο, ιστοσελίδα είναι και το φμπ.

Τα τρία πρώτα που αναφέρεις είναι ms office πάντως, δεν έχουν άμεση σχέση με ιστοσελίδες.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: excel, access, vba, sql server, δημιουργία ιστοσελίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 06 Ιούλ 2018, 12:45

ξερω ms offfice αλλά θέλω να μαθω τέλειο εξελ.
Έχω κάνει κάποιες εφαρμογες σε αξες και λίγο vba αλλά θέλω να γίνω πολύ καλός στις βάσεις.
Δε ξέρω καθόλου sql server, θέλω να φτιάχνω ιστοσελίδες που θα υπάρχει μια καλή βάση με δεδομένα πίσω τους να δείνει, αλλά επιστημονικά όλα αυτά, ζητάω πολλά ?
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: excel, access, vba, sql server, δημιουργία ιστοσελίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 06 Ιούλ 2018, 13:03

Ναι :D

Από την άποψη δηλαδή ότι σαν σύνολο δεξιοτήτων το office δεν προσφέρεται ιδιαίτερα για κατασκευή ιστοσελιδών, που είναι μείγμα προγραμματισμού και design.

Αλλά όπου υπάρχει θέληση υπάρχει τρόπος, αυτά που πρέπει να μάθεις να αρχίσεις καν να καταλαβαίνεις τι γίνεται σε αυτό που βλέπεις στον browser είναι javascript/jquery/css3/html5, και από κει και πέρα ανοίγει πολύ ο ορίζοντας ανάλογα με το τι θέλεις να κάνεις, τόσο από την πλευρά του σερβερ, δηλαδή ΒΔ και κάποιο σύστημα για να την διαβάζει και να φτιάχνει τις ιστοσελίδες που θα στέλνει στον browser όσο και από την πλευρά του client όπου αν θέλεις να κάνεις κάτι πιο σύνθετο από στατικές σελίδες, π.χ. που να παραπέμπει σε λειτουργικότητα desktop θα πρέπει πρόσθετα να μάθεις κάποιο σύστημα που να εξομαλύνει αυτή την κατάσταση.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: excel, access, vba, sql server, δημιουργία ιστοσελίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 06 Ιούλ 2018, 13:08

Ωραία, και για java, πάω στο youtube και παρακολουθώ ότι κάτσει? Αλλη μέθοδος δεν υπάρχει? να πάω να ψωνισω κανένα χοντρο βιβλίο με cd ?
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: excel, access, vba, sql server, δημιουργία ιστοσελίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Ιούλ 2018, 13:12

επ'ουδενι
δοκιμασε

edX, coursera, datacamp, udemy κλπ

Θες κατι (ιδανικα) που να εχει online μαθημα ΚΑΙ console διπλα για να προγραμματιζεις ταυτοχρονα αυτο που μαθαινεις
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: excel, access, vba, sql server, δημιουργία ιστοσελίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Ιούλ 2018, 13:13

Για exHell θα προτεινα να κανεις ενα προτζεκτ και κανοντας να μαθαινεις - γενικα αυτος ειναι ο καλυτερος τροπος για ολα. Για το συγκεκριμενο υπάρχουνε πολλα resources (MrExcel, Ozgrid etc.) που μπορεις να βρεις υλικο.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: excel, access, vba, sql server, δημιουργία ιστοσελίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 06 Ιούλ 2018, 13:23

Esperos έγραψε:
06 Ιούλ 2018, 13:08
Ωραία, και για java, πάω στο youtube και παρακολουθώ ότι κάτσει? Αλλη μέθοδος δεν υπάρχει? να πάω να ψωνισω κανένα χοντρο βιβλίο με cd ?
Άλλο java άλλο javascript, η java είναι γλώσσα προγραμματισμού εφαρμογών ενώ το javascript είναι φάση vba για browsers.

Ιντερνετικά courses στο στυλ αυτών που σου προτείνει ο yochanan είναι πολύ καλύτερη λύση από βιβλίο+cd που μέχρι να το διαβάσεις θα θεωρείται ήδη ξεπερασμένο :D αλλά δυστυχώς δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να προτείνω. Γράφεις web development for beginners είτε στο google είτε στην αναζήτηση coursera, edx κ.λπ και πορεύεσαι.
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: excel, access, vba, sql server, δημιουργία ιστοσελίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Ιούλ 2018, 16:34

Ωραίος Stalker. Είναι οι σπουδες σου πανω σε ΙΤ? Αητός; Τι γλώσσες χρησιμοποιείς;
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Stalker
Δημοσιεύσεις: 5657
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 08:36
Phorum.gr user: CTAΛKEP

Re: excel, access, vba, sql server, δημιουργία ιστοσελίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Stalker » 06 Ιούλ 2018, 17:48

Yochanan έγραψε:
06 Ιούλ 2018, 16:34
Ωραίος Stalker. Είναι οι σπουδες σου πανω σε ΙΤ? Αητός; Τι γλώσσες χρησιμοποιείς;
Κλασσική για Ελλάδα περίπτωση όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω enterprise developer. Το 90% των ποστ μου εδώ μέσα συμβαίνει όταν κάτι κάνει compile ή αργεί να σηκωθεί.
SpoilerShow
Εικόνα
If reality is the sum of our perceptions, to acquire more varying points of view is to acquire, literally, more reality

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: excel, access, vba, sql server, δημιουργία ιστοσελίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 06 Ιούλ 2018, 18:03

Stalker έγραψε:
06 Ιούλ 2018, 17:48
Yochanan έγραψε:
06 Ιούλ 2018, 16:34
Ωραίος Stalker. Είναι οι σπουδες σου πανω σε ΙΤ? Αητός; Τι γλώσσες χρησιμοποιείς;
Κλασσική για Ελλάδα περίπτωση όλα τα σφάζω όλα τα μαχαιρώνω enterprise developer. Το 90% των ποστ μου εδώ μέσα συμβαίνει όταν κάτι κάνει compile ή αργεί να σηκωθεί.
SpoilerShow
Εικόνα
Κι εγώ ετσι ειμαι φιλε. Kανω stress testing σε καποιους απο τους busiest servers στο ιντερνετ ζητωντας συνεχως συνεχεια νεα δεδομενα για streaming και ποσταρω εδώ όταν κάτι αργεί να σηκωθεί.
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: excel, access, vba, sql server, δημιουργία ιστοσελίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 07 Ιούλ 2018, 10:31

Συνήθως φταίει το ερέθισμα όταν κάτι αργεί να σηκωθεί. :lol:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: excel, access, vba, sql server, δημιουργία ιστοσελίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 07 Ιούλ 2018, 12:29

Esperos έγραψε:
06 Ιούλ 2018, 12:34
Τι πρέπει να κάνει ένας χριστιανός για να τα μάθει αυτά?

βάλε βρε τσίπη το χέρι στην τσέπη και μίσθωσε έναν άνθρωπο που ξέρει να στήσει τη σελίδα σου. :bored:

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: excel, access, vba, sql server, δημιουργία ιστοσελίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 07 Ιούλ 2018, 12:39

:P
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2367
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: excel, access, vba, sql server, δημιουργία ιστοσελίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 07 Ιούλ 2018, 16:40

Χουργιατς έγραψε:
07 Ιούλ 2018, 12:29
Esperos έγραψε:
06 Ιούλ 2018, 12:34
Τι πρέπει να κάνει ένας χριστιανός για να τα μάθει αυτά?

βάλε βρε τσίπη το χέρι στην τσέπη και μίσθωσε έναν άνθρωπο που ξέρει να στήσει τη σελίδα σου. :bored:
Μα δεν θέλω να κάνω στήσω δική μου σελίδα, θέλω να μάθω να κάνω γενικά.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών