Neuralink

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Neuralink

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 04 Ιαν 2021, 23:08

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
04 Ιαν 2021, 22:53
enaon έγραψε:
04 Ιαν 2021, 21:42
Ο μασκ λεει οτι η τεχνητή νοημοσύνη που φτιάχνουμε, θα μας κάνει να μοιάζουμε ανόητοι σε λίγο καιρό. Η μόνη λύση ειναι το νευρολινκ, μια συσκευή που θα συνδεεται στον εγκεφαλο με χιλιάδες μικρά καλωδιάκια και θα μπορεί να ανεβάζει/κατεβάζει μνήμες και σκέψεις, ειναι ο μόνος δρόμος που έχουμε για να μην γίνουμε ιρελεβαντ.

Ετοιμάζει μια ωραία πολυθρόνα που θα καθόμαστε, ένα ρομπότ θα κάνει την τρυπα στο κρανίο, θα βάζει την διεπαφή και την ίδια μέρα θα γυρνάμε σπίτι, συνδεδεμένοι πλέον.

Δεν υπάρχει χρόνος λέει, τελειώνει, πρέπει να βιαστούμε. Ο μα λέει κατι σαχλες περί καρδιάς και νοημοσύνης ανθρώπινης που ειναι πιο βαθυά, αλλα οκ, μια ανάγνωση στα σχόλια δείχνει πόσο ανόητο τον θεωρούν όλοι.

σκέψεις, τώρα που ακόμα δεν το έχουμε βάλει οπότε πρέπει να τα γράφουμε σε φορουμάκια; :)

Λες να καταλήξουμε σαν το Altered Carbon και να μεταφορτώνουμε, τελικά, την συνείδηση μας από σώμα σε σώμα;
Johnny Mnemonic, Neuromancer ;)))
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
lonelyrider
Δημοσιεύσεις: 3735
Εγγραφή: 28 Ιούλ 2018, 00:12
Phorum.gr user: lonelyrider
Τοποθεσία: Τόπος ζώντων

Re: Neuralink

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lonelyrider » 04 Ιαν 2021, 23:08

Τα μυαλά του Μασκ παραπήραν αέρα. Νομίζει ότι θα γίνουμε κοινωνία Matrix και ότι θα αποικήσουμε το σύμπαν όσο ζει.
Την κορύφωση της ΑΙ δε θα ζήσουμε οι 70s 80s και 90s για να τη δούμε.
Το σίγουρο είναι ότι οι μελλοντικές κοινωνίες θα είναι δυστοπικές.
"Οἶδά σου τὰ ἔργα, ὅτι οὔτε ψυχρὸς εἶ οὔτε ζεστός· ὄφελον ψυχρὸς ἦς ἢ ζεστός, οὕτως ὅτι χλιαρὸς εἶ, καὶ οὔτε ζεστὸς οὔτε ψυχρός, μέλλω σε ἐμέσαι ἐκ τοῦ στόματός μου." (Αποκάλυψη 3,15-16)

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Neuralink

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 04 Ιαν 2021, 23:09

enaon έγραψε:
04 Ιαν 2021, 23:07
foscilis έγραψε:
04 Ιαν 2021, 23:00
Hackable κεντρικο νευρικο συστημα, συνδεδεμενο στο Ιντερνετ.

Τι μπορεί να πάει στραβά?
Το βλέπεις εγωκεντρικά, ο ανθρωπος θα ειναι λέει ενα σκουληκάκι, οπότε τί ειχαμε τί χάσαμε. Μόνο όλοι μαζί συνδεδεμένοι θα αξίζουμε τον σεβασμό του ΑΙ.
Συνδεδεμένοι μαζι.

Να είσαι συνδεδεμένος με την κυρά Σούλα από τα Πατήσια κ τον Μπάμπη από το Μπραχάμι.

Ρε δε γαμιεστε;
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Neuralink

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 04 Ιαν 2021, 23:12

parafrwn έγραψε:
04 Ιαν 2021, 23:08
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
04 Ιαν 2021, 22:53
enaon έγραψε:
04 Ιαν 2021, 21:42
Ο μασκ λεει οτι η τεχνητή νοημοσύνη που φτιάχνουμε, θα μας κάνει να μοιάζουμε ανόητοι σε λίγο καιρό. Η μόνη λύση ειναι το νευρολινκ, μια συσκευή που θα συνδεεται στον εγκεφαλο με χιλιάδες μικρά καλωδιάκια και θα μπορεί να ανεβάζει/κατεβάζει μνήμες και σκέψεις, ειναι ο μόνος δρόμος που έχουμε για να μην γίνουμε ιρελεβαντ.

Ετοιμάζει μια ωραία πολυθρόνα που θα καθόμαστε, ένα ρομπότ θα κάνει την τρυπα στο κρανίο, θα βάζει την διεπαφή και την ίδια μέρα θα γυρνάμε σπίτι, συνδεδεμένοι πλέον.

Δεν υπάρχει χρόνος λέει, τελειώνει, πρέπει να βιαστούμε. Ο μα λέει κατι σαχλες περί καρδιάς και νοημοσύνης ανθρώπινης που ειναι πιο βαθυά, αλλα οκ, μια ανάγνωση στα σχόλια δείχνει πόσο ανόητο τον θεωρούν όλοι.

σκέψεις, τώρα που ακόμα δεν το έχουμε βάλει οπότε πρέπει να τα γράφουμε σε φορουμάκια; :)

Λες να καταλήξουμε σαν το Altered Carbon και να μεταφορτώνουμε, τελικά, την συνείδηση μας από σώμα σε σώμα;
Johnny Mnemonic, Neuromancer ;)))
hell yeah!!!
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Neuralink

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Ιαν 2021, 23:13

enaon έγραψε:
04 Ιαν 2021, 23:07
Το βλέπεις εγωκεντρικά, ο ανθρωπος θα ειναι λέει ενα σκουληκάκι, οπότε τί ειχαμε τί χάσαμε. Μόνο όλοι μαζί συνδεδεμένοι θα αξίζουμε τον σεβασμό του ΑΙ.
Δεν έχεις πάρει θέση ή δεν την έχω διαβάσει;

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22633
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Neuralink

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 04 Ιαν 2021, 23:13

parafrwn έγραψε:
04 Ιαν 2021, 23:09
Ρε δε γαμιεστε;
κάτι τέτοιο πήγε να πεί ο μα, αλλά διάβασε τα σχόλια απο κάτω, θυμίζουν γιόχι και νανό, γελάνε με τον ανόητο που δεν καταλαβαίνει οτι πρέπει όλοι να ανέβουμε στο κλάουντ.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Neuralink

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Ιαν 2021, 23:16

enaon έγραψε:
04 Ιαν 2021, 23:13
parafrwn έγραψε:
04 Ιαν 2021, 23:09
Ρε δε γαμιεστε;
κάτι τέτοιο πήγε να πεί ο μα, αλλά διάβασε τα σχόλια απο κάτω, θυμίζουν γιόχι και νανό, γελάνε με τον ανόητο που δεν καταλαβαίνει οτι πρέπει όλοι να ανέβουμε στο κλάουντ.
Εεεε, δε μπορεί να διαβάσει τα σχόλια από κάτω γιατί πόσταρες πετσοκόμματα. Το ξέχασες;
Μάλλον θες νιούραλινκ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Neuralink

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Ιαν 2021, 23:16

enaon έγραψε:
04 Ιαν 2021, 23:01

ναι ναι ασε να το κάνει πρώτα και μετά βλέπουμε, έχουμε χρόνο. Εξάρες. :003::lol:
Τι να φτιάξει; διεπαφή με τον εγκέφαλο που θα αποθηκεύει μνήμες; νομίζεις ότι ο εγκέφαλος είναι σαν υπολογιστής; protip: δεν ειναι. Δεν αποθηκεύουμε μνήμες με τον ίδιο τρόπο που κάνουν οι υπολογιστές. Καταρχάς ο εγκέφαλος δεν αποθηκεύει με την έννοια που το φαντάζεσαι, δεν υπάρχει σκληρός δίσκος. Υπάρχουν σημαντικές περιοχές (σε κάποιο βαθμό παντα, γιατι ο εγκέφαλος χαρακτηρίζεται από πλαστικότητα - πχ οι περιοχές μπροκα κ βερνικε παίζουν ρόλο στη γλώσσα, αλλά αυτό δεν είναι απολυτο). Σε ενα αρχικο επιπεδο μπορω να σου πω αυτο. Τωρα αν ειχες παραπανω γνώσεις θα μπορούσα να σου αναπτύξω περισσότερα για κάποιες περιοχές όπως τα βασικά γάγγλια που κατέχουν κεντρική σημασια σε πολλες λειτουργίες, αλλά σαν κεντρική ιδέα το σημαντικό να θυμάσαι είναι ότι δεν υπάρχουν ακριβώς compartments με την έννοια που το φαντάζεσαι που συμβαίνει στους υπολογιστές. Αντίθετα, πολλές περιοχές ενεργοποιούνται ταυτόχρονα, με τη στατιστική έννοια, για διαφορετικά tasks, συνδεδεμένες μεταξύ τους με ηλεκτροχημικες διαδικασίες.

Να ξεκαθαρίσω ότι δεν πιστεύω οτι αυτά αποκλείεται να γίνουν ποτέ, μόνο ότι αποκλείεται να γίνουν στο άμεσο μέλλον.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Neuralink

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 04 Ιαν 2021, 23:17

enaon έγραψε:
04 Ιαν 2021, 23:13
parafrwn έγραψε:
04 Ιαν 2021, 23:09
Ρε δε γαμιεστε;
κάτι τέτοιο πήγε να πεί ο μα, αλλά διάβασε τα σχόλια απο κάτω, θυμίζουν γιόχι και νανό, γελάνε με τον ανόητο που δεν καταλαβαίνει οτι πρέπει όλοι να ανέβουμε στο κλάουντ.
Να ανεβείτε.

Αν το φβ είναι, κατά τον Πανούση, μια ηλεκτρονική παρτουζα, η ιδέα του μουσκ είναι ο ορισμός της ψηφιακής παρτουζας.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22633
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Neuralink

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 04 Ιαν 2021, 23:20

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Ιαν 2021, 23:16

Εεεε, δε μπορεί να διαβάσει τα σχόλια από κάτω γιατί πόσταρες πετσοκόμματα. Το ξέχασες;
Μάλλον θες νιούραλινκ.
μιλας εσύ ρε για αποκόμματα που ανέβασες το βιντεάκι όπως το ανεβασες; :003:

τέσπα, καλά εκανες, δεν θα ειχα ψάξει να βρώ το κανονικό.


Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Neuralink

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 04 Ιαν 2021, 23:22

EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Ιαν 2021, 22:34
Τα ίδια ακριβώς ελεγαν κ πριν 60 χρόνια
Και μετά..

https://en.m.wikipedia.org/wiki/AI_winter

Δεν ειμαι απαισιόδοξος, σίγουρα έχουν γίνει εντυπωσιακά πράγματα τα τελευταία 15 χρόνια, αλλά νομίζω απέχουμε πολύ ακόμα από το στάδιο αυτό. Μιλάω πάντα για AGI προφανώς, σε τετριμμένα τασκς οι μηχανές είναι καλύτερες εδώ κ 10ετιες
Ισχύει εν μέρει, αλλά είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε να ενσωματώνεται σε τέτοιο βαθμό στην καθημερινότητά μας και να αξιοποιείται τόσο πολύ από τις επιχειρήσεις. Νομίζω ότι αυτή η φορά είναι η οριστική. Το μόνο ερωτηματικό ως που θα φτάσουμε.

Κομι Μποτ Τραπ
SpoilerShow
Για τους φίλους κοθμουνιστές αυτό θα πρέπει να είναι ο παράδεισος. Συλλογικό consciousness, όλοι με hive mind και όλα κεντρικά σχεδιασμένα. Είναι ειρωνικό πως την μεγαλύτερη επιθυμία του κομμουνισμού την φέρνει τελικά ο καπιταλισμός.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22633
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Neuralink

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 04 Ιαν 2021, 23:25

δίκιο είχε ο νερο, χιμπατζήδες θα νοιώθουμε, και αν δηλαδή :(


Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Neuralink

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Ιαν 2021, 23:30

Awesomatic έγραψε:
04 Ιαν 2021, 23:22
EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Ιαν 2021, 22:34
Τα ίδια ακριβώς ελεγαν κ πριν 60 χρόνια
Και μετά..

https://en.m.wikipedia.org/wiki/AI_winter

Δεν ειμαι απαισιόδοξος, σίγουρα έχουν γίνει εντυπωσιακά πράγματα τα τελευταία 15 χρόνια, αλλά νομίζω απέχουμε πολύ ακόμα από το στάδιο αυτό. Μιλάω πάντα για AGI προφανώς, σε τετριμμένα τασκς οι μηχανές είναι καλύτερες εδώ κ 10ετιες
Ισχύει εν μέρει, αλλά είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε να ενσωματώνεται σε τέτοιο βαθμό στην καθημερινότητά μας και να αξιοποιείται τόσο πολύ από τις επιχειρήσεις. Νομίζω ότι αυτή η φορά είναι η οριστική. Το μόνο ερωτηματικό ως που θα φτάσουμε.

Κομι Μποτ Τραπ
SpoilerShow
Για τους φίλους κοθμουνιστές αυτό θα πρέπει να είναι ο παράδεισος. Συλλογικό consciousness, όλοι με hive mind και όλα κεντρικά σχεδιασμένα. Είναι ειρωνικό πως την μεγαλύτερη επιθυμία του κομμουνισμού την φέρνει τελικά ο καπιταλισμός.
Μπορεί.
Η θεώρηση του που οδηγεί τι είναι συχνά παγίδα, στην πραγματικότητα ειναι δύσκολο να ξέρεις.

Όταν ήταν νέο το ίντερνετ λέγανε για αμεσοδημοκρατία, αποκέντρωση, απεριόριστη γνώση, όλη η γη μια γειτονιά κλπ. Έκτοτε το ίντερνετ κατέληξε να ελέγχεται από 2-3 μεγκακορπς και ο ίδιος ψεκασμός να αναπαράγεται σε όλο τον πλανήτη, με σεβασμό στις τοπικές ιδιαιτερότητες.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Neuralink

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 04 Ιαν 2021, 23:31

Awesomatic έγραψε:
04 Ιαν 2021, 23:22
EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Ιαν 2021, 22:34
Τα ίδια ακριβώς ελεγαν κ πριν 60 χρόνια
Και μετά..

https://en.m.wikipedia.org/wiki/AI_winter

Δεν ειμαι απαισιόδοξος, σίγουρα έχουν γίνει εντυπωσιακά πράγματα τα τελευταία 15 χρόνια, αλλά νομίζω απέχουμε πολύ ακόμα από το στάδιο αυτό. Μιλάω πάντα για AGI προφανώς, σε τετριμμένα τασκς οι μηχανές είναι καλύτερες εδώ κ 10ετιες
Ισχύει εν μέρει, αλλά είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε να ενσωματώνεται σε τέτοιο βαθμό στην καθημερινότητά μας και να αξιοποιείται τόσο πολύ από τις επιχειρήσεις. Νομίζω ότι αυτή η φορά είναι η οριστική. Το μόνο ερωτηματικό ως που θα φτάσουμε.

Κομι Μποτ Τραπ
SpoilerShow
Για τους φίλους κοθμουνιστές αυτό θα πρέπει να είναι ο παράδεισος. Συλλογικό consciousness, όλοι με hive mind και όλα κεντρικά σχεδιασμένα. Είναι ειρωνικό πως την μεγαλύτερη επιθυμία του κομμουνισμού την φέρνει τελικά ο καπιταλισμός.
Όπως μέσα από την φεουδαρχία ξεπήδησε ο καπιταλισμός έτσι και μέσα από τον καπιταλισμό θα ξεπηδήσει ο κομμουνισμός. Αυτό δίδασκε ο Μαρξ. Απλώς ήταν δύο τρεις αιώνες μπροστά σε σκέψη. Η πορεία της τεχνολογικής εξέλιξης, αν δεν μεσολαβήσει κάποια φυσική καταστροφή, φαίνεται να τον δικαιώνει.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Neuralink

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Ιαν 2021, 23:32

Awesomatic έγραψε:
04 Ιαν 2021, 23:22

Ισχύει εν μέρει, αλλά είναι η πρώτη φορά που βλέπουμε να ενσωματώνεται σε τέτοιο βαθμό στην καθημερινότητά μας και να αξιοποιείται τόσο πολύ από τις επιχειρήσεις. Νομίζω ότι αυτή η φορά είναι η οριστική. Το μόνο ερωτηματικό ως που θα φτάσουμε.
Εξαρτάται τι ορίζεις ως τεχνητή νοημοσύνη. Δηλαδή το adaptive cruise control στα αμάξια ή τα dtmf/ivr τα θεωρείς τεχνητή νοημοσύνη ή απλά automation; νομίζω οτι πάντοτε ενσωματώνονταν, αλλά κάποιες φορές δεν υπήρχε το hype.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών