Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 24 Φεβ 2021, 09:21

Για τα Western Digital My Cloud, για απλές ανάγκες μπορεί να είναι παραπάνω από ΟΚ. Αλλά απέναντι σε Synology και QNAP υστερούν. Μεταξύ άλλων και σε ασφάλεια και σε επίπεδο υποστήριξης.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 24 Φεβ 2021, 09:33

Υπάρχει κατι σε δωρεαν με 10 γιγα? Το δροπ φρη ειναι μονο 2
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 24 Φεβ 2021, 09:38

Από τους μεγάλους η Google με 15GB. Αλλά ο χώρος αυτός είναι για τα πάντα όλα. Emails, φωτογραφίες και αρχεία στο Google Drive.

Το Dropbox έχει κάποιες ενέργειες που μπορείς να κάνεις για να αυξήσεις το δωρεάν χώρο σου. Εγώ το είχα φτάσει έως 11.75GB. Παλιά που ήταν δημοφιλές το dropbox, πολύ έβαζαν Google Ads με το referal link τους. Για κάθε έναν που γράφεται, έπαιρνες 250ΜΒ αν θυμάμαι καλά. Τώρα δε ξέρω αν συνεχίζει αυτό το πρόγραμμα.

zerr
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 24 Φεβ 2021, 10:00

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zerr » 24 Φεβ 2021, 10:06

Υπάρχει και η λύση του gsuite, με 10 ευρω το μήνα δίνει απεριόριστο χώρο στο google drive. Επίσημα δίνει 1TB αν θυμάμαι καλά, αλλά είναι απεριόριστο στην πραγματικότητα εδώ και χρόνια, αλλά βέβαια δεν ξέρεις αν και πότε θα το σταματήσει αυτό η google στο μέλλον.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 24 Φεβ 2021, 13:42

Jack Shephard έγραψε:
24 Φεβ 2021, 09:38
Από τους μεγάλους η Google με 15GB. Αλλά ο χώρος αυτός είναι για τα πάντα όλα. Emails, φωτογραφίες και αρχεία στο Google Drive.

Το Dropbox έχει κάποιες ενέργειες που μπορείς να κάνεις για να αυξήσεις το δωρεάν χώρο σου. Εγώ το είχα φτάσει έως 11.75GB. Παλιά που ήταν δημοφιλές το dropbox, πολύ έβαζαν Google Ads με το referal link τους. Για κάθε έναν που γράφεται, έπαιρνες 250ΜΒ αν θυμάμαι καλά. Τώρα δε ξέρω αν συνεχίζει αυτό το πρόγραμμα.
thank you! :-)
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 24 Φεβ 2021, 13:43

zerr έγραψε:
24 Φεβ 2021, 10:06
Υπάρχει και η λύση του gsuite, με 10 ευρω το μήνα δίνει απεριόριστο χώρο στο google drive. Επίσημα δίνει 1TB αν θυμάμαι καλά, αλλά είναι απεριόριστο στην πραγματικότητα εδώ και χρόνια, αλλά βέβαια δεν ξέρεις αν και πότε θα το σταματήσει αυτό η google στο μέλλον.
ευχαριστώ και καλώς ήρθες! νομιζω μια δεκαρου ειναι και το δροπμποξ το πρημιου
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 24 Φεβ 2021, 13:44

Yochanan έγραψε:
24 Φεβ 2021, 09:33
Υπάρχει κατι σε δωρεαν με 10 γιγα? Το δροπ φρη ειναι μονο 2
το mediafire εχει 10gb free και το mega.nz σου δινει 50gb αν κανεις τα αρχεια download μια φορα τον μηνα
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 24 Φεβ 2021, 13:45

alekhine έγραψε:
24 Φεβ 2021, 13:44
Yochanan έγραψε:
24 Φεβ 2021, 09:33
Υπάρχει κατι σε δωρεαν με 10 γιγα? Το δροπ φρη ειναι μονο 2
το mediafire εχει 10gb free και το mega.nz σου δινει 50gb αν κανεις τα αρχεια download μια φορα τον μηνα

to mediafire looks like just what the doctor ordered!
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

zerr
Δημοσιεύσεις: 3
Εγγραφή: 24 Φεβ 2021, 10:00

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zerr » 24 Φεβ 2021, 16:06

Yochanan έγραψε:
24 Φεβ 2021, 13:43
zerr έγραψε:
24 Φεβ 2021, 10:06
Υπάρχει και η λύση του gsuite, με 10 ευρω το μήνα δίνει απεριόριστο χώρο στο google drive. Επίσημα δίνει 1TB αν θυμάμαι καλά, αλλά είναι απεριόριστο στην πραγματικότητα εδώ και χρόνια, αλλά βέβαια δεν ξέρεις αν και πότε θα το σταματήσει αυτό η google στο μέλλον.
ευχαριστώ και καλώς ήρθες! νομιζω μια δεκαρου ειναι και το δροπμποξ το πρημιου
Τόσο είναι, απλά έχει όριο 2TB ενώ το gdrive είναι απεριόριστο

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12803
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 24 Φεβ 2021, 16:22

Έχω αυτό
https://a.scdn.gr/images/sku_main_im ... 0.jpeg

Εύκολο και μέχρι στιγμής όλα οκ

sharp
Δημοσιεύσεις: 21202
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 13 Μαρ 2021, 22:17

nyxtovios έγραψε:
24 Φεβ 2021, 16:22
Έχω αυτό
https://a.scdn.gr/images/sku_main_im ... 0.jpeg

Εύκολο και μέχρι στιγμής όλα οκ
Από θόρυβο;

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12803
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 14 Μαρ 2021, 15:19

sharp έγραψε:
13 Μαρ 2021, 22:17
nyxtovios έγραψε:
24 Φεβ 2021, 16:22
Έχω αυτό
https://a.scdn.gr/images/sku_main_im ... 0.jpeg

Εύκολο και μέχρι στιγμής όλα οκ
Από θόρυβο;
Δεν με έχει ενοχλήσει, όχι.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 14 Μαρ 2021, 15:33

Nextcloud.
Στήνεις ένα οτιδήποτε μποξ (rpi, παλιό πισί, νέο μίνι πισί κοκ), βάζεις πάνω όσο αποθηκευτικό χώρο χρειάζεσαι, συγχρονίζεις db, gdrive, γουατέβα και τα έχεις πάντα μαζί σου.
Φυσικά αυτό είναι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις με ένα nc box, εχει και πιο απλές λύσεις που κάνουν μόνο file sharing, αλλά δε νομίζω ότι ξέρετε ακριβώς τι θέλετε οι περισσότεροι καθώς δεν γνωρίζετε, ακόμη, τι δυναμικές προσφέρει ένα cloud αποκομμένο από aws, google, m$ και ταλιμπάν.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 15 Μαρ 2021, 12:32

sys3x έγραψε:
14 Μαρ 2021, 15:33
Nextcloud.
Στήνεις ένα οτιδήποτε μποξ (rpi, παλιό πισί, νέο μίνι πισί κοκ), βάζεις πάνω όσο αποθηκευτικό χώρο χρειάζεσαι, συγχρονίζεις db, gdrive, γουατέβα και τα έχεις πάντα μαζί σου.
Φυσικά αυτό είναι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις με ένα nc box, εχει και πιο απλές λύσεις που κάνουν μόνο file sharing, αλλά δε νομίζω ότι ξέρετε ακριβώς τι θέλετε οι περισσότεροι καθώς δεν γνωρίζετε, ακόμη, τι δυναμικές προσφέρει ένα cloud αποκομμένο από aws, google, m$ και ταλιμπάν.
Πιστεύω ότι για τη δουλειά που το θέλει ο Λεγεών το OSMC είναι ίσως καλύτερη επιλογή.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 15 Μαρ 2021, 12:42

klg έγραψε:
15 Μαρ 2021, 12:32
sys3x έγραψε:
14 Μαρ 2021, 15:33
Nextcloud.
Στήνεις ένα οτιδήποτε μποξ (rpi, παλιό πισί, νέο μίνι πισί κοκ), βάζεις πάνω όσο αποθηκευτικό χώρο χρειάζεσαι, συγχρονίζεις db, gdrive, γουατέβα και τα έχεις πάντα μαζί σου.
Φυσικά αυτό είναι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις με ένα nc box, εχει και πιο απλές λύσεις που κάνουν μόνο file sharing, αλλά δε νομίζω ότι ξέρετε ακριβώς τι θέλετε οι περισσότεροι καθώς δεν γνωρίζετε, ακόμη, τι δυναμικές προσφέρει ένα cloud αποκομμένο από aws, google, m$ και ταλιμπάν.
Πιστεύω ότι για τη δουλειά που το θέλει ο Λεγεών το OSMC είναι ίσως καλύτερη επιλογή.
Πιθανότατα, άλλως τε το έγραψα και παραπάνω ότι υπάρχουν πολλές άλλες λύσεις (ευκολότερες - δυσκολότερες, φτηνότερες - ακριβότερες αδιάφορο για εμένα προσωπικά), αυτό που προσέθεσα απλά στην συζήτηση είναι ότι λόγω του πλήθους των φήτσουρς που προσφέρονται πλέον από πλατφόρμες σαν το nc και επειδή πιθανότατα οι περισσότεροι να μην είναι απ-του-ντέητ με αυτά τα νέα φήτσουρς (τα οποία είναι κάτι πολύ πολύ παραπάνω από μια πλατφόρμα νας-φάηλ σέρινγκ, βασικά με το nc είναι σαν να έχεις ένα δικό σου wetranfer, viber, m$ teams, discord κα χωρίς όμως τους περιορισμούς και κυρίως τα θέματα ασφάλειας που προκύπτουν καθώς τα δεδομένα που διακινείς μέσα από αυτές τις πλατφόρμες δεν είναι ακριβώς δικά σου πλέον) να μην ξέρουν και ακριβώς τι θέλουν ακριβώς για αυτόν τον λόγο, διότι πιθανότατα δεν γνωρίζουν καν τι είναι διαθέσιμο πλέον και το κυριότερο με πολύ υψηλό επίπεδο ασφαλείας αν ξέρεις τι κάνεις.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών