Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 15 Μαρ 2021, 12:49

sys3x έγραψε:
15 Μαρ 2021, 12:42
klg έγραψε:
15 Μαρ 2021, 12:32
sys3x έγραψε:
14 Μαρ 2021, 15:33
Nextcloud.
Στήνεις ένα οτιδήποτε μποξ (rpi, παλιό πισί, νέο μίνι πισί κοκ), βάζεις πάνω όσο αποθηκευτικό χώρο χρειάζεσαι, συγχρονίζεις db, gdrive, γουατέβα και τα έχεις πάντα μαζί σου.
Φυσικά αυτό είναι το λιγότερο που μπορείς να κάνεις με ένα nc box, εχει και πιο απλές λύσεις που κάνουν μόνο file sharing, αλλά δε νομίζω ότι ξέρετε ακριβώς τι θέλετε οι περισσότεροι καθώς δεν γνωρίζετε, ακόμη, τι δυναμικές προσφέρει ένα cloud αποκομμένο από aws, google, m$ και ταλιμπάν.
Πιστεύω ότι για τη δουλειά που το θέλει ο Λεγεών το OSMC είναι ίσως καλύτερη επιλογή.
Πιθανότατα, άλλως τε το έγραψα και παραπάνω ότι υπάρχουν πολλές άλλες λύσεις (ευκολότερες - δυσκολότερες, φτηνότερες - ακριβότερες αδιάφορο για εμένα προσωπικά), αυτό που προσέθεσα απλά στην συζήτηση είναι ότι λόγω του πλήθους των φήτσουρς που προσφέρονται πλέον από πλατφόρμες σαν το nc και επειδή πιθανότατα οι περισσότεροι να μην είναι απ-του-ντέητ με αυτά τα νέα φήτσουρς (τα οποία είναι κάτι πολύ πολύ παραπάνω από μια πλατφόρμα νας-φάηλ σέρινγκ, βασικά με το nc είναι σαν να έχεις ένα δικό σου wetranfer, viber, m$ teams, discord κα χωρίς όμως τους περιορισμούς και κυρίως τα θέματα ασφάλειας που προκύπτουν καθώς τα δεδομένα που διακινείς μέσα από αυτές τις πλατφόρμες δεν είναι ακριβώς δικά σου πλέον) να μην ξέρουν και ακριβώς τι θέλουν ακριβώς για αυτόν τον λόγο, διότι πιθανότατα δεν γνωρίζουν καν τι είναι διαθέσιμο πλέον και το κυριότερο με πολύ υψηλό επίπεδο ασφαλείας αν ξέρεις τι κάνεις.
Οπότε δεν πρέπει να σηκώσουμε το δικό μας mastodon instance;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37805
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Έχει κανείς NAS (network attached storage);

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 15 Μαρ 2021, 12:54

Please do proceed.
(:

*Βασικά δεν γνώριζα καν την ύπαρξη της συγκεκριμένης πλατφόρμας... Αυτόν τον σκοπό, εκτός των άλλων βέβαια :lol:, νομίζω εξυπηρετούν και οι συζητήσεις μας δω χάμου.
Το diaspora* ήταν (είναι ακόμη;) ένα πολύ φιλόδοξο πρότζεκτ προς αυτήν την κατεύθυνση με πολύ ισχυρά σόφτγουερ θεμέλια επίσης, ανοιχτού κώδικα γαρ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών