Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 05 Ιουν 2021, 00:43

Νon4me έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:41
Πάνας έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:38
Νon4me έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:35


Τι σχεση εχει η πετρελαϊκη με τον αβερατζ χρηστη βρε πανα . προσγειωσου . νορμαλ χρηση και ολα τα πολυτιμα προσωπικα δεδομενα σε αφαιρουμενο μεσο . απλα πραγματα .
Αν χρησιμοποιήσεις αναιρούμενο μέσο τότε να έχει κλείδωμα κρυπτογράφησης... ποτέ δεν ξέρεις σε τι χέρια μπορεί να βρεθεί. Εγώ την έπαθα φίλε και τώρα φυσάω και το γιαούρτι.
Σιγα μην κυνηγαω και την ουρα μου * . η ζωη ειναι μικρη για ναναι θλιβερη . Οτι ειναι σημαντικο σε αφαιρουμενο μεσο εκτος pc - internet

Αν παρουμε τα χειροτερα των χειροτερων σεναριων τιποτα δεν ειναι ασφαλες και πουθενα οποτε βλεπε αστερισκο .
Καλάαααα εγώ μια φορά σε προειδοποίησα, κάνε ό,τι θες. Εμένα έτσι μου έκλεψαν τους κωδικούς μου... από ξεκλείδωτη συσκευή.
the end

sharp
Δημοσιεύσεις: 21056
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 05 Ιουν 2021, 00:44

ST48410 έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:31
sharp έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:28
ST48410 έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:25

Ισχύει και για την Cortana αυτό; Βασικά δεν έχω καταλάβει αν μιλάς σοβαρά
Σοβαρότατα, άλλο όμως η Αλέξα. Η Cortana δεν νομίζω να καταγράφει συνομιλίες. Η Αλέξα το κάνει και το έχει παραδεχθεί και το Άμαζον, φυσικά σε ρωτάει πρώτα νομίζω, αλλά δεν ξέρω πού και πώς γιατί δεν έχω και ούτε πρόκειται να βάλω συγκάτοικο κάτι τέτοιο ποτέ. Δεν καταλαβαίνω καν τον λόγο.
Καταγράφει keywords ή συνομιλίες; Γιατί για συνομιλίες ο όγκος δεδομένων λογικά θα είναι αρκετά μεγάλος και θα χρειάζεται ανάλογη υποδομή. Επίσης καθώς θα στέλνει ογκώδη δεδομένα δεν θα πρέπει να φαίνεται εύκολα αυτή η δραστηριότητα;
Βασικά έχω διαβάσει ότι ακούνε εργαζόμενοι σε real time, ακόμη και πολύ πριβέ καταστάσεις, για λόγους βελτίωσης ποιότητας φυσικά κλπ.
Βρήκα γκουγκλίζοντας αυτό, είναι άλλο αλλά λέει τα ίδια
https://www.thesun.co.uk/tech/10981326/ ... -panorama/

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23417
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 05 Ιουν 2021, 00:47

η Κινεζα συζηγος του Ζουκενμπεργκ εχει προσλαβει κατι εκ. μελη του ΚΚΚ να ψαχνουνε το νετ :8) ... το νου σας
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

sharp
Δημοσιεύσεις: 21056
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 05 Ιουν 2021, 00:47

Πάνας έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:43
Νon4me έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:41
Πάνας έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:38


Αν χρησιμοποιήσεις αναιρούμενο μέσο τότε να έχει κλείδωμα κρυπτογράφησης... ποτέ δεν ξέρεις σε τι χέρια μπορεί να βρεθεί. Εγώ την έπαθα φίλε και τώρα φυσάω και το γιαούρτι.
Σιγα μην κυνηγαω και την ουρα μου * . η ζωη ειναι μικρη για ναναι θλιβερη . Οτι ειναι σημαντικο σε αφαιρουμενο μεσο εκτος pc - internet

Αν παρουμε τα χειροτερα των χειροτερων σεναριων τιποτα δεν ειναι ασφαλες και πουθενα οποτε βλεπε αστερισκο .
Καλάαααα εγώ μια φορά σε προειδοποίησα, κάνε ό,τι θες. Εμένα έτσι μου έκλεψαν τους κωδικούς μου... από ξεκλείδωτη συσκευή.
Κωδικούς ποτέ σε Plain text file, μόνο σε ειδικό πρόγραμμα με κρυπτογράφηση.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 05 Ιουν 2021, 00:48

sharp έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:36
Κάτσε ρε φίλε, πώς την ενεργοποιεί; Δεν θα έπρεπε να φαίνεται αυτό στην κάμερα; Εγώ στο πισι έχω σοφτγουεαρ δικό της και δεν δείχνει να συμβαίνει τίποτε όταν βάζω chrome. Και όταν πάω σε σάιτ που θέλει να την ενεργοποιήσει πετάγεται το παραθυράκι που με ρωτάει. Γενικώς ff έχω, αλλά και σε κρόμε το κάνει.
Δεν σε ειδοποιεί... εμένα μου έπεσε το σαγόνι στο πάτωμα όταν το αντιβάιρους μου είπε πως η γούγλε αυτή την στιγμή κάνει χρήση της κάμερας και του μικροφώνου... παρόλο που είχα ρυθμίσει το γουίνδος να με ειδοποιεί όταν κάποια εφαρμογή ζητάει να κάνει χρήση της κάμερας.
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 05 Ιουν 2021, 00:50

sharp έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:47
Πάνας έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:43
Νon4me έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:41


Σιγα μην κυνηγαω και την ουρα μου * . η ζωη ειναι μικρη για ναναι θλιβερη . Οτι ειναι σημαντικο σε αφαιρουμενο μεσο εκτος pc - internet

Αν παρουμε τα χειροτερα των χειροτερων σεναριων τιποτα δεν ειναι ασφαλες και πουθενα οποτε βλεπε αστερισκο .
Καλάαααα εγώ μια φορά σε προειδοποίησα, κάνε ό,τι θες. Εμένα έτσι μου έκλεψαν τους κωδικούς μου... από ξεκλείδωτη συσκευή.
Κωδικούς ποτέ σε Plain text file, μόνο σε ειδικό πρόγραμμα με κρυπτογράφηση.
Αυτό λέω και στον Νon4me τόση ώρα... κρυπτογράφηση.
the end

sharp
Δημοσιεύσεις: 21056
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 05 Ιουν 2021, 00:51

Πάνας έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:48
sharp έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:36
Κάτσε ρε φίλε, πώς την ενεργοποιεί; Δεν θα έπρεπε να φαίνεται αυτό στην κάμερα; Εγώ στο πισι έχω σοφτγουεαρ δικό της και δεν δείχνει να συμβαίνει τίποτε όταν βάζω chrome. Και όταν πάω σε σάιτ που θέλει να την ενεργοποιήσει πετάγεται το παραθυράκι που με ρωτάει. Γενικώς ff έχω, αλλά και σε κρόμε το κάνει.
Δεν σε ειδοποιεί... εμένα μου έπεσε το σαγόνι στο πάτωμα όταν το αντιβάιρους μου είπε πως η γούγλε αυτή την στιγμή κάνει χρήση της κάμερας και του μικροφώνου... παρόλο που είχα ρυθμίσει το γουίνδος να με ειδοποιεί όταν κάποια εφαρμογή ζητάει να κάνει χρήση της κάμερας.
Μήπως δεν την χρησιμοποιεί ενεργά, αλλά το Κασπέρσκυ βλέπει ότι ο browser έχει access; Αν έχεις Edge βάλε και αυτόν να δούμε, γιατί δουλεύει στην ίδια τεχνολογία.

Τα λένε και δω
https://community.kaspersky.com/kaspers ... losed-5344

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 05 Ιουν 2021, 00:56

sharp έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:51
Πάνας έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:48
sharp έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:36
Κάτσε ρε φίλε, πώς την ενεργοποιεί; Δεν θα έπρεπε να φαίνεται αυτό στην κάμερα; Εγώ στο πισι έχω σοφτγουεαρ δικό της και δεν δείχνει να συμβαίνει τίποτε όταν βάζω chrome. Και όταν πάω σε σάιτ που θέλει να την ενεργοποιήσει πετάγεται το παραθυράκι που με ρωτάει. Γενικώς ff έχω, αλλά και σε κρόμε το κάνει.
Δεν σε ειδοποιεί... εμένα μου έπεσε το σαγόνι στο πάτωμα όταν το αντιβάιρους μου είπε πως η γούγλε αυτή την στιγμή κάνει χρήση της κάμερας και του μικροφώνου... παρόλο που είχα ρυθμίσει το γουίνδος να με ειδοποιεί όταν κάποια εφαρμογή ζητάει να κάνει χρήση της κάμερας.
Μήπως δεν την χρησιμοποιεί ενεργά, αλλά το Κασπέρσκυ βλέπει ότι ο browser έχει access; Αν έχεις Edge βάλε και αυτόν να δούμε, γιατί δουλεύει στην ίδια τεχνολογία.

Τα λένε και δω
https://community.kaspersky.com/kaspers ... losed-5344
Δεν μου είπε πως ο chrome έχει απλά πρόσβαση αλλά ότι έκανε χρήση... τι να σου πω. :102:
Δεν έχω τον edge... τον ξήλωσα από το λειτουργικό γιατί είναι χειρότερος από τον chrome. Την κάμερα πλέον και το μικρόφωνο μόνο το skype...
the end

sharp
Δημοσιεύσεις: 21056
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 05 Ιουν 2021, 01:08

ST48410 έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:31
sharp έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:28
ST48410 έγραψε:
05 Ιουν 2021, 00:25

Ισχύει και για την Cortana αυτό; Βασικά δεν έχω καταλάβει αν μιλάς σοβαρά
Σοβαρότατα, άλλο όμως η Αλέξα. Η Cortana δεν νομίζω να καταγράφει συνομιλίες. Η Αλέξα το κάνει και το έχει παραδεχθεί και το Άμαζον, φυσικά σε ρωτάει πρώτα νομίζω, αλλά δεν ξέρω πού και πώς γιατί δεν έχω και ούτε πρόκειται να βάλω συγκάτοικο κάτι τέτοιο ποτέ. Δεν καταλαβαίνω καν τον λόγο.
Καταγράφει keywords ή συνομιλίες; Γιατί για συνομιλίες ο όγκος δεδομένων λογικά θα είναι αρκετά μεγάλος και θα χρειάζεται ανάλογη υποδομή. Επίσης καθώς θα στέλνει ογκώδη δεδομένα δεν θα πρέπει να φαίνεται εύκολα αυτή η δραστηριότητα;
https://www.washingtonpost.com/technolo ... hole-time/

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23417
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 05 Ιουν 2021, 01:13

Η Qualcomm, που κατασκευάζει ασύρματους επεξεργαστές, προβλέπει σε πρώτη φάση :8) ταχύτητα 1,4 GB το δευτερόλεπτο, δηλαδή 20πλάσια της σημερινής. Επίσης, με τη νέα τεχνολογία θα μειωθεί δραστικά ο χρόνος ανάμεσα στην εντολή που δίνεται στη συσκευή και στην έναρξη της εργασίας, π.χ μιας αναζήτησης στο Διαδίκτυο.
https://www.kathimerini.gr/economy/inte ... dedomenon/


τα παντα ολα ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25143
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 05 Ιουν 2021, 01:50

Thor έγραψε:
04 Ιουν 2021, 17:27
Papa John έγραψε:
03 Ιουν 2021, 00:11
Πάνας έγραψε:
01 Ιουν 2021, 21:34
Αυτή είναι η Google: Έκανε αδύνατη την εύρεση των ρυθμίσεων ασφαλείας στους χρήστες του Android

Ορισμένα έγγραφα που δημοσιεύθηκαν στα πλαίσια της μήνυσης που υπέβαλλε η πολιτεία της Αριζόνας απέναντι στην Google, δείχνουν με τον πιο χαρακτηριστικό τρόπο ότι τα στελέχη της εταιρείας γνώριζαν ότι έκαναν τη ζωή των smartphone χρηστών δύσκολη, όσον αφορά την διατήρηση των δεδομένων τοποθεσίας.

Τα έγγραφα υποστηρίζουν, ότι η Google συνέλλεξε δεδομένα τοποθεσίας, ακόμη και όταν οι χρήστες απενεργοποίησαν το location sharing και έκαναν δύσκολη την εύρεση των ρυθμίσεων για τους χρήστες. Η ιστοσελίδα Insider αναφέρει ότι τα έγγραφα δείχνουν πως η Google πίεσε τους κατασκευαστές συσκευών ώστε να διατηρήσουν κρυφές τις ρυθμίσεις ιδιωτικότητας.

Ο Γενικός Εισαγγελέας της Αριζόνας υπέβαλλε μήνυση εναντίον της Google τον προηγούμενο μήνα, τονίζοντας ότι η εταιρεία παράνομα παρακολουθούσε την τοποθεσία των χρηστών χωρίς τη συγκατάθεσή τους, ακόμη και αν οι χρήστες είχαν απενεργοποιήσει τα location tracking features. Η μήνυση τόνιζε ότι η Google διατήρησε το location tracking να τρέχει στο background, και μόνο απενεργοποίησε την πρακτική όταν οι χρήστες απενεργοποίησαν το tracking σε επίπεδο συστήματος

https://techmaniacs.gr/ayti-einai-i-goo ... y-android/
Αυτό το "της Αριζόνας"... :smt013

Μέχρι που θα βγάλω και την τελευταία μου πνοή,θα επιμένω ότι τα ξένα ονόματα,όπως τοποθεσίες στην περίπτωσή μας,δεν πρέπει να κλείνονται όπως τα ελληνικά.
Και ας λέει ο κάθε γλωσσολογικός δικτατορίσκος ό,τι θέλει.
Οποτε τη Κινα πως λες να τη λεμε;
Την Αμερικη;
Τη Σερβια;
Την Αγγλια;
Την Ιαπωνια;
...
Ήδη βλέπω γραμμένο τα παλτό ή η Πόλη του Μεξικό και έπεται συνέχεια
Έχουμε γεμίσει αναρχοάκλιτους
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37784
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 05 Ιουν 2021, 01:54

Δημοκρατικός έγραψε:
04 Ιουν 2021, 23:34
Εδώ μπορεί και δημοσιεύει παράνομα προσωπικά δεδομένα ο κάθε πεταμένος, το facebook σας πείραξε :smt047
Δεν το πιστεύω, έχεις φ~ης ακάου;
Απο-και-κλείεται.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 05 Ιουν 2021, 02:34

sys3x έγραψε:
05 Ιουν 2021, 01:54
Δημοκρατικός έγραψε:
04 Ιουν 2021, 23:34
Εδώ μπορεί και δημοσιεύει παράνομα προσωπικά δεδομένα ο κάθε πεταμένος, το facebook σας πείραξε :smt047
Δεν το πιστεύω, έχεις φ~ης ακάου;
Απο-και-κλείεται.
Δεν είμαι γερουσία. Μόνο Tik-Tok.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40690
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Ιουν 2021, 02:36

Είπε ένα άτομο που τρώει όλην του την ημέρα σε ένα ιντερνετικό μέσο των early 00's.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Mας παρακολουθεί όντως το facebook;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 05 Ιουν 2021, 02:39

Το βιντάζ είναι μη-μαζικό και παρουσιάζει μια κάποια γοητεία.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών