Αγορά pc laptop

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 30 Μάιος 2021, 19:41

Μια βοήθεια
Θέλω να αγοράσω ένα laptop, τα κύρια χαρακτηριστικά τους, ο επεξεργαστής και κάρτα οθόνης, πως μπορεί κάποιος να κατανοήσει ποιος επεξεργαστής είναι καλύτερος και πόσο καλύτερος ?

Το λαπτοπ μου έχει επεξεργαστή αυτό
Intel(R) Core(TM) i7-4510U CPU@ 2.00ghZ 2.60 GHz


Αν αγοράσω ένα νέο λαπτοπ με ένα απ τους παρακάτω επεξεργαστες,
πόσο καλύτερο value for money παίρνω ; Πως μπορώ να τα συγκρίνω;

AMD Ryzen 7 4700U Processor (8M Cache, up to 4.10 GHz)
Intel Core i7-1165G7 Processor (12M Cache, up to 4.70 GHz)
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 30 Μάιος 2021, 19:56

Επειδή και το λαπτοπ που έχω, το χρησιμοπειώ ως pc, μόνιμα σε μία θέση και συνεδεση με μεγάλη οθόνη μόνιτορ , σπάνια χρειάζεται να το ταξιδέψω, δεν θέλω να πληρώσω 2000 για να πάρω ένα πανάλαφρο σλιμ λαπτοπ και με πανίσχυρη μπαταρία που κρατάει 10 ώρες και κάτι τέτοια.

Που μπορώ να βρω ένα βαρύ και χωρίς ιδιαίτερα καλή μπαταρία ?
Εναλλακτικά σκέπτομαι να αγοράσω ένα κανονικό pc και ένα φτηνό λαπτοπ των 300 ευρώ για οταν έχω να ταξιδέψω. Πιο φτηνά θα μου βγει και πιο
ισχυρό μηχάνημα θα διαθέτω αλλά δεν μπορώ να συγκρίνω τα διάφορα τεχνικά χαρακτηριστικά που λένε.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 30 Μάιος 2021, 20:06

Δε βοηθάς και πολύ.

ΟΚ, το laptop δε το μετακινείς. Αλλά τι κάνεις με αυτό; Παίζεις πασιέτζα ή τα τελευταία, πλέον απαιτητικά παιχνίδια; Εργάζεσαι σε αυτό, αν ναι τι δουλειές κάνεις; Μήπως μόνο σερφάρεις;

Έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις σε μνήμη και αποθηκευτικό χώρο;

Τι είναι αυτό που δε ικανοποιεί πλέον στο υφιστάμενο laptop και θες να το αλλάξεις;

Γιατί θες να είναι βαρύ; Είναι φετίχ; Βαρύ θα είναι αν θες gaming laptop με 17άρα οθόνη. Αλλά θα είναι βαριά και η τιμή. Αλλιώς δεν έχει σημασία να είναι βαρύ.

Τέλος, δε λέμε πόσα λεφτά δε θέλουμε να δώσουμε, λέμε πόσα θέλουμε να δώσουμε. Για να ξέρουμε και τι να προτείνουμε.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 30 Μάιος 2021, 20:31

Jack Shephard έγραψε:
30 Μάιος 2021, 20:06
Δε βοηθάς και πολύ.

ΟΚ, το laptop δε το μετακινείς. Αλλά τι κάνεις με αυτό; Παίζεις πασιέτζα ή τα τελευταία, πλέον απαιτητικά παιχνίδια; Εργάζεσαι σε αυτό, αν ναι τι δουλειές κάνεις; Μήπως μόνο σερφάρεις;

Έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις σε μνήμη και αποθηκευτικό χώρο;

Τι είναι αυτό που δε ικανοποιεί πλέον στο υφιστάμενο laptop και θες να το αλλάξεις;

Γιατί θες να είναι βαρύ; Είναι φετίχ; Βαρύ θα είναι αν θες gaming laptop με 17άρα οθόνη. Αλλά θα είναι βαριά και η τιμή. Αλλιώς δεν έχει σημασία να είναι βαρύ.

Τέλος, δε λέμε πόσα λεφτά δε θέλουμε να δώσουμε, λέμε πόσα θέλουμε να δώσουμε. Για να ξέρουμε και τι να προτείνουμε.
Δουλεύω το office, excel access outlook , ονλαιν εφαρμογές της εταιρίας που εργάζομαι οι οποίες χρειάζονται ένα αξιοπρεπές σύστημα.
Εντιτ εικόνα βίντεο, παίζω με το cubase εγγραφές επεξεργασία ήχου, έχω εξωτερική κάρτα ήχου.
Δεν παίζω παιχνίδια και δεν με ενδιαφέρει η καρτα οθόνης να είναι η τελευταία λέξη.

Βαρύ εννοώ σε κιλά, αν το λαπτοπ που ζυγίζει 1 κιλό το πληρώνεις μια περιουσία, ας είναι λαπτοπ που να ζυγίζει 5 κιλά αν είναι φτηνότερο, το λέω επειδή βλέπω που το διαφημίζουν ως ελαφρύτερο και μπαταρία που κρατάει 15 ώρες (άρα ακριβότερο)
Αποθηκευτικό χώρο, έχω εξωτερικούς σκληρούς, δεν με νοιάζει να είναι πάνω από ένα τέρα.
Λεφτά. δίνω από 1000 ως 1300.

Αυτό που έχω, κάνει την δουλειά του αλλά αρχίζει να τα παίζει και θέλω να πάρω άλλο πριν τα φτήσει.
Όταν κάνω εντιτ βίντεο, το λαπτοπ ζωρίζεται, αργεί και υπερθερμαίνεται
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Esperos την 30 Μάιος 2021, 20:35, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11346
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 30 Μάιος 2021, 20:32

Αφού ταξιδεύεις σπάνια, πάρε ντέσκτοπ. Φτηνότερα θα σου έρθει και καλύτερα θα κάνεις τη δουλειά σου.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 30 Μάιος 2021, 20:39

Λεγεών έγραψε:
30 Μάιος 2021, 20:32
Αφού ταξιδεύεις σπάνια, πάρε ντέσκτοπ. Φτηνότερα θα σου έρθει και καλύτερα θα κάνεις τη δουλειά σου.
Ναι, αλλά και πάλι δεν μπορώ να συγκρίνω τι μου δίνει το τάδε ντεσκτοπ σε σύγκριση με εκείνο το λαπτοπ.\
Επίσης, ντεσκτοπ που το μετακινώ μια στο τόσο με αυτοκίνητο μέσα σε θήκη, δεν το κοπανάω δεν το ταλαιπωρώ, μια φορά στους δυο μήνες ας πούμε
μπαίνει σε μια θήκη στο πίσω κάθισμα και πάει ένα ταξιδάκι, υπάρχει κίνδυνος να "σπάσει "; να πάθει ζημιά;

Βασικά πηγαίνω στο νησί μου και από κει μπορώ να δουλέψω για μεγάλο διαστημα, αν κουβαλάω ένα ντεσκτοπ, σε τι κινδυνεύω;
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Μάιος 2021, 20:43

Esperos έγραψε:
30 Μάιος 2021, 20:31
Jack Shephard έγραψε:
30 Μάιος 2021, 20:06
Δε βοηθάς και πολύ.

ΟΚ, το laptop δε το μετακινείς. Αλλά τι κάνεις με αυτό; Παίζεις πασιέτζα ή τα τελευταία, πλέον απαιτητικά παιχνίδια; Εργάζεσαι σε αυτό, αν ναι τι δουλειές κάνεις; Μήπως μόνο σερφάρεις;

Έχεις συγκεκριμένες απαιτήσεις σε μνήμη και αποθηκευτικό χώρο;

Τι είναι αυτό που δε ικανοποιεί πλέον στο υφιστάμενο laptop και θες να το αλλάξεις;

Γιατί θες να είναι βαρύ; Είναι φετίχ; Βαρύ θα είναι αν θες gaming laptop με 17άρα οθόνη. Αλλά θα είναι βαριά και η τιμή. Αλλιώς δεν έχει σημασία να είναι βαρύ.

Τέλος, δε λέμε πόσα λεφτά δε θέλουμε να δώσουμε, λέμε πόσα θέλουμε να δώσουμε. Για να ξέρουμε και τι να προτείνουμε.
Δουλεύω το office, excel access outlook , ονλαιν εφαρμογές της εταιρίας που εργάζομαι οι οποίες χρειάζονται ένα αξιοπρεπές σύστημα.
Εντιτ εικόνα βίντεο, παίζω με το cubase εγγραφές επεξεργασία ήχου, έχω εξωτερική κάρτα ήχου.
Δεν παίζω παιχνίδια και δεν με ενδιαφέρει η καρτα οθόνης να είναι η τελευταία λέξη.

Βαρύ εννοώ σε κιλά, αν το λαπτοπ που ζυγίζει 1 κιλό το πληρώνεις μια περιουσία, ας είναι λαπτοπ που να ζυγίζει 5 κιλά αν είναι φτηνότερο, το λέω επειδή βλέπω που το διαφημίζουν ως ελαφρύτερο και μπαταρία που κρατάει 15 ώρες (άρα ακριβότερο)
Αποθηκευτικό χώρο, έχω εξωτερικούς σκληρούς, δεν με νοιάζει να είναι πάνω από ένα τέρα.
Λεφτά. δίνω από 1000 ως 1300.

Αυτό που έχω, κάνει την δουλειά του αλλά αρχίζει να τα παίζει και θέλω να πάρω άλλο πριν τα φτήσει.
Όταν κάνω εντιτ βίντεο, το λαπτοπ ζωρίζεται, αργεί και υπερθερμαίνεται
Πρέπει να γίνεις λίγο πιο συγκεκριμένος ακόμα. Άλλο πράγμα επεξεργασία μια φωτογραφίας για το κέφι σου και άλλο ότι τράβηξες 1000 σε ένα γάμο και πρέπει να βγει δουλειά. Επίσης το Cubase μπορεί να απαιτεί λιγότερη ή περισσότερη μνήμη και επεξεργαστή ανάλογα με το πόσα plug-ins και κανάλια έχεις ταυτόχρονα ανοικτά.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 30 Μάιος 2021, 21:03

Στο cubase βάζω άντε μαξ 6 κανάλια αλλά μπορεί να βάλω και ένα midi και να γινουν 26 κανάλια.
Φωτογραφίες και βίντεο για το χόμπι μου.
Αν το λαπτοπ που έχω δεν μου παρουσίαζε κάποια προβληματάκια. το είχα πάρει το 2015, δεν θα με απασχολούσε αλλά επειδή το βλέπω
πως υπερθερμαίνεται και ζορίζεται στα βίντεο, ε, σκέπτομαι ένα καινούργιο όπου θα βρω άλλες επιδόσεις αλλά όταν αρχίζω με τα τεχνικά χαρακτηριστικά του κάθε επεξεργαστή, δεν μπορώ να εκτιμήσω, αν δώσω 1000 ευρά αύριο, πόσο καλύτερο μηχάνημα θα διαθέτω από αυτό που ήδη έχω
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16953
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 30 Μάιος 2021, 21:09

Δες εδω.Πιστευω οτι θα σε βοηθησει.
Δινεις τους επεξεργαστες που σε ενδιαφερουν και βλεπεις βαθμολογια.

https://www.cpubenchmark.net/singleCompare.php?redirect

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16953
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 30 Μάιος 2021, 21:11


Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 30 Μάιος 2021, 21:45

Αν δουλεύεις και Premiere για video editing, θα έλεγα να κοιτάξεις σε Ryzen. Πέρισυ που κυκλοφόρησαν διαφήμιζε η AMD το πόσο καλή ήταν η απόδοση του Premiere στο video encoding ακόμα και με 4800U χάρη στην υποστήριξη GPU acceleration.

Κάνε λίγο υπομονή και πάρε μηχάνημα με σειρά 5000 που κυκλοφορούν τώρα. Ακόμα μηχανήματα με τον 5800Η (που εγώ θα είχα πρώτη προτίμηση) είναι πάνω από το budget σου. Με τον 5800U είναι καλύτερα αλλά υπάρχει γενικό θέμα stock.

Θες τουλάχιστον 16GB μνήμη και ο δίσκος σου θα είναι σχεδόν δεδομένα 512GB για να είσαι και άνετος με τα εγκατεστημένα προγράμματα.

Αν δω σύντομα κάτι σε Ryzen 5 που να αξίζει σε χρήματα θα το αναφέρω εδώ. Ψάξε κι εσύ αυτά που σου αρέσουν. Αν πάρεις σειρά 4000 πάρε τον 4800U όχι τον 4700u γιατί το cubase έχει κάνει βελτιστοποίηση απόδοσης για πολλούς πυρήνες και threads (ίδιοι πυρήνες αλλά διπλάσια threads ο 4800u).

Τέλος, υπό προϋποθέσεις, ίσως η καλύτερη λύση για εσένα να ήταν ένα macbook.

ΥΓ. Ξέχνα το να πηγαίνεις πύργο πέρα δώθε. Ούτε λειτουργικό είναι ούτε θα ξέρεις να τον πακετάρεις σωστά και θα κάνεις ζημιά με τους κραδασμούς.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 30 Μάιος 2021, 21:54

Ψυχρά και λογικά: όπως είναι η κατάσταση στη αγορά των τσιπ τώρα δεν αξίζει οικονομικά αναβάθμιση αν δεν καίγεσαι. Πήγαινε κάπου να σου το καθαρίσουν για να μην ζεσταίνεται, πάρε μια βάση με μεγάλους ανεμιστήρες και όταν το δουλεύεις στην πρίζα βγάλε τη μπαταρία για να μην ζεσταίνεται όταν φορτίζει.

Το μηχάνημα είναι καλό, βάλε οπωσδήποτε ssd αν δεν έχεις και ίσως και μνήμη.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25185
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 25 Ιουν 2021, 11:31

Για την κορη, δεν ψηνεται για airmac, για πειτε καμια ιδεα τωρα με τα windows11

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 25 Ιουν 2021, 12:32

talaipwros έγραψε:
25 Ιουν 2021, 11:31
Για την κορη, δεν ψηνεται για airmac, για πειτε καμια ιδεα τωρα με τα windows11
Μπορείς να περιμένεις λίγο να πάρεις τα certified για windows 11 συστήματα που θα αρχίσουν να διαθέτουν οι κατασκευαστές σιγά σιγά;

Ultrabook θέλει;

Επίσης, προσοχή άμα πας να της πάρεις κανένα μεταχειρισμένο εκεί 3-4 χρόνια και πιο πίσω λόγω της απαίτησης που έχουν τα Windows 11 για TPM 2.0 (googlαρε το). Έχει γίνει λίγο θεματάκι από χθες, λένε τελικά ότι θα μπορούν να δουλέψουν και με TPM 1.2 αλλά είναι λίγο στον αέρα ακόμα. Ειδικά laptops και ειδικά παλαιότερα από 3 χρόνια (πιστεύω ακόμα και νεότερα μοντέλα) δύσκολα θα υποστηρίζουν το 2.0 iteration.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37774
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 25 Ιουν 2021, 12:37

Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι καινούργιο πισί, είτε ντεσκ είτε ντουλάπτοπ, αυτό που σίγουρα όμως χρειάζεσαι είναι να φύγεις από το κιουμπέης το πέντε κόμμα ένα και να πας στο στούντιο ουάν.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών