Αγορά pc laptop

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25192
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 25 Ιουν 2021, 12:42

Jack Shephard έγραψε:
25 Ιουν 2021, 12:32
talaipwros έγραψε:
25 Ιουν 2021, 11:31
Για την κορη, δεν ψηνεται για airmac, για πειτε καμια ιδεα τωρα με τα windows11
Μπορείς να περιμένεις λίγο να πάρεις τα certified για windows 11 συστήματα που θα αρχίσουν να διαθέτουν οι κατασκευαστές σιγά σιγά;

Ultrabook θέλει;

Επίσης, προσοχή άμα πας να της πάρεις κανένα μεταχειρισμένο εκεί 3-4 χρόνια και πιο πίσω λόγω της απαίτησης που έχουν τα Windows 11 για TPM 2.0 (googlαρε το). Έχει γίνει λίγο θεματάκι από χθες, λένε τελικά ότι θα μπορούν να δουλέψουν και με TPM 1.2 αλλά είναι λίγο στον αέρα ακόμα. Ειδικά laptops και ειδικά παλαιότερα από 3 χρόνια (πιστεύω ακόμα και νεότερα μοντέλα) δύσκολα θα υποστηρίζουν το 2.0 iteration.
Το θελει για ενα course που θα παει 8 Αυγούστου. Όποτε μπορω να περιμενω μεχρι ξερω γω 5 Αυγούστου.
Λογικά θα εχουν βγει Windows 11 συστήματα μεχρι τοτε

Το πρόβλημα είναι οτι αν εξαιρέσεις το course, δεν χρειάζεται laptop.

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12529
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 25 Ιουν 2021, 12:49

Έχουν οι επεξεργαστές TPM , οι πρόσφατοι, πχ Ryzen 3xxx , 5xxxx , είναι στο Bios συνήθως σαν AMD fTPM
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 25 Ιουν 2021, 12:54

enterprise-psi έγραψε:
25 Ιουν 2021, 12:49
Έχουν οι επεξεργαστές TPM , οι πρόσφατοι, πχ Ryzen 3xxx , 5xxxx , είναι στο Bios συνήθως σαν AMD fTPM
Το ξέρω, το ενεργοποίησα χθες στην Asus μου για να τρέξω το PC Health. Και γι' αυτό του είπα προσοχή για παλιό σύστημα.
talaipwros έγραψε:
25 Ιουν 2021, 12:42
Το θελει για ενα course που θα παει 8 Αυγούστου. Όποτε μπορω να περιμενω μεχρι ξερω γω 5 Αυγούστου.
Λογικά θα εχουν βγει Windows 11 συστήματα μεχρι τοτε

Το πρόβλημα είναι οτι αν εξαιρέσεις το course, δεν χρειάζεται laptop.
Μέχρι τότε κι εγώ φαντάζομαι ότι ναι.

Καλά και ενάμισι μήνα το αποκλείεις να βρεις κάποια εναλλακτική, ώστε να μη χρειαστεί τελικά να αγοράσεις; Δανεικό από κάποιον; Ή να νοικιάσεις, έχω δει σίγουρα ενοικιάσεις στην Αγγλία. Αλλά μάλλον θα τα έχεις σκεφτεί αυτά.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25192
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 25 Ιουν 2021, 15:30

Jack Shephard έγραψε:
25 Ιουν 2021, 12:54
enterprise-psi έγραψε:
25 Ιουν 2021, 12:49
Έχουν οι επεξεργαστές TPM , οι πρόσφατοι, πχ Ryzen 3xxx , 5xxxx , είναι στο Bios συνήθως σαν AMD fTPM
Το ξέρω, το ενεργοποίησα χθες στην Asus μου για να τρέξω το PC Health. Και γι' αυτό του είπα προσοχή για παλιό σύστημα.
talaipwros έγραψε:
25 Ιουν 2021, 12:42
Το θελει για ενα course που θα παει 8 Αυγούστου. Όποτε μπορω να περιμενω μεχρι ξερω γω 5 Αυγούστου.
Λογικά θα εχουν βγει Windows 11 συστήματα μεχρι τοτε

Το πρόβλημα είναι οτι αν εξαιρέσεις το course, δεν χρειάζεται laptop.
Μέχρι τότε κι εγώ φαντάζομαι ότι ναι.

Καλά και ενάμισι μήνα το αποκλείεις να βρεις κάποια εναλλακτική, ώστε να μη χρειαστεί τελικά να αγοράσεις; Δανεικό από κάποιον; Ή να νοικιάσεις, έχω δει σίγουρα ενοικιάσεις στην Αγγλία. Αλλά μάλλον θα τα έχεις σκεφτεί αυτά.
Εχω ενα παλιο surface 3 i5 4gb ram πενταετιας, αλλα ψιλοσερνεται και θελει καινούριο πληκτρολόγιο γιατι κανα δυο πληκτρα υποφέρουν.

Με βαση αυτο: https://www.google.com/amp/s/www.cnet.c ... indows-11/
λογικά θα ειναι οριακό για windows 11.

Απο την αλλη να δωσω πολλα λεφτά για λαπτοπ που δεν θα χρησιμοποιησει περαν των 2 εβδομάδων ποσο νοημα έχει;

sharp
Δημοσιεύσεις: 21042
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 25 Ιουν 2021, 16:15

Jack Shephard έγραψε:
25 Ιουν 2021, 12:32
talaipwros έγραψε:
25 Ιουν 2021, 11:31
Για την κορη, δεν ψηνεται για airmac, για πειτε καμια ιδεα τωρα με τα windows11
Μπορείς να περιμένεις λίγο να πάρεις τα certified για windows 11 συστήματα που θα αρχίσουν να διαθέτουν οι κατασκευαστές σιγά σιγά;

Ultrabook θέλει;

Επίσης, προσοχή άμα πας να της πάρεις κανένα μεταχειρισμένο εκεί 3-4 χρόνια και πιο πίσω λόγω της απαίτησης που έχουν τα Windows 11 για TPM 2.0 (googlαρε το). Έχει γίνει λίγο θεματάκι από χθες, λένε τελικά ότι θα μπορούν να δουλέψουν και με TPM 1.2 αλλά είναι λίγο στον αέρα ακόμα. Ειδικά laptops και ειδικά παλαιότερα από 3 χρόνια (πιστεύω ακόμα και νεότερα μοντέλα) δύσκολα θα υποστηρίζουν το 2.0 iteration.
:fp: Αυτά που έγραφα αλλού.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 25 Ιουν 2021, 16:58

talaipwros έγραψε:
25 Ιουν 2021, 15:30

Εχω ενα παλιο surface 3 i5 4gb ram πενταετιας, αλλα ψιλοσερνεται και θελει καινούριο πληκτρολόγιο γιατι κανα δυο πληκτρα υποφέρουν.

Με βαση αυτο: https://www.google.com/amp/s/www.cnet.c ... indows-11/
λογικά θα ειναι οριακό για windows 11.

Απο την αλλη να δωσω πολλα λεφτά για λαπτοπ που δεν θα χρησιμοποιησει περαν των 2 εβδομάδων ποσο νοημα έχει;
Αν είναι για δύο εβδομάδες, όχι δεν έχει νόημα να αγοράσεις τίποτε. Πάμε με τη σειρά:

1. Θα έκανα μια ερώτηση στο εκπαιδευτικό ίδρυμα αν μπορούν να χορηγήσουν αυτοί φορητό Η/Υ για τη διάρκεια του course, έστω και με χρέωση. Δε ξέρω αν τίθεται θέμα "ντροπής" ή prestige, προσωπικά μια ερώτηση θα έκανα.

Έστω τώρα ότι δε δίνουν και εσύ δε μπορείς να βρεις από αλλού. Πρέπει να ρωτήσετε το εκπαιδευτικό ίδρυμα τι specs απαιτούνται για τον φορητό; Π.χ. θέλει όπωσδήποτε windows; Και τι μνήμη και χωρητικότητα storage; Τι θα χρειαστεί να τρέξουν στη διάρκεια του course; Έτσι θα ξέρουμε καταρχήν αν κάνει το surface που έχεις.

Και επιπλέον, θα ξέρουμε αν μπορείς να της αγοράσεις και ένα Chromebook και να τη βγάλεις πολύ φτηνά αν δεν έχεις άλλη λύση.

Έστω τώρα ότι το surface κάνει. Θα το κάνεις ένα refresh για να μη σέρνεται και θα ρωτήσεις την MS το κόστος επισκευής είτε για τα πλήκτρα αν τα φτιάχνουν μεμονωμένα είτε για αλλαγή πληκτρολογίου. Ή σε κανένα μάστορα που ξέρεις κι εμπιστεύσαι. Γιατί βλέπω κανονικά tutorials για αλλαγή πλήκτρων. Εξάλλου μπορεί να μην είναι καν θέμα πληκτρολογίου και να φτιάξει με ένα καθάρισμα.

Ε, αν τίποτε από τα παραπάνω δε δώσει λύση, θα κάνεις μια θυσία σαν πατέρας και θα βάλεις το χέρι στην τσέπη. Αλλά είναι κρίμα να μη βρεθεί μια λύση με παράθυρο ενάμισι μήνα Π.χ. αν ήσουν Ελλάδα θα σου έδινα εγώ ένα φορητό για τις δύο εβδομάδες.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 25 Ιουν 2021, 17:05

Για ένα καλούτσικο λάπτοπ τι τιμές παίζουν;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21042
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 25 Ιουν 2021, 23:25

talaipwros έγραψε:
25 Ιουν 2021, 15:30

Εχω ενα παλιο surface 3 i5 4gb ram πενταετιας, αλλα ψιλοσερνεται και θελει καινούριο πληκτρολόγιο γιατι κανα δυο πληκτρα υποφέρουν.

Με βαση αυτο: https://www.google.com/amp/s/www.cnet.c ... indows-11/
λογικά θα ειναι οριακό για windows 11.

Απο την αλλη να δωσω πολλα λεφτά για λαπτοπ που δεν θα χρησιμοποιησει περαν των 2 εβδομάδων ποσο νοημα έχει;
Τι χρησιμοποιεί συνήθως; Δεν χρειάζεται ΗΥ;

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25192
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 25 Ιουν 2021, 23:26

sharp έγραψε:
25 Ιουν 2021, 23:25
talaipwros έγραψε:
25 Ιουν 2021, 15:30

Εχω ενα παλιο surface 3 i5 4gb ram πενταετιας, αλλα ψιλοσερνεται και θελει καινούριο πληκτρολόγιο γιατι κανα δυο πληκτρα υποφέρουν.

Με βαση αυτο: https://www.google.com/amp/s/www.cnet.c ... indows-11/
λογικά θα ειναι οριακό για windows 11.

Απο την αλλη να δωσω πολλα λεφτά για λαπτοπ που δεν θα χρησιμοποιησει περαν των 2 εβδομάδων ποσο νοημα έχει;
Τι χρησιμοποιεί συνήθως; Δεν χρειάζεται ΗΥ;
desktop και το τηλεφωνο της

sharp
Δημοσιεύσεις: 21042
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 25 Ιουν 2021, 23:39

talaipwros έγραψε:
25 Ιουν 2021, 23:26
sharp έγραψε:
25 Ιουν 2021, 23:25
talaipwros έγραψε:
25 Ιουν 2021, 15:30

Εχω ενα παλιο surface 3 i5 4gb ram πενταετιας, αλλα ψιλοσερνεται και θελει καινούριο πληκτρολόγιο γιατι κανα δυο πληκτρα υποφέρουν.

Με βαση αυτο: https://www.google.com/amp/s/www.cnet.c ... indows-11/
λογικά θα ειναι οριακό για windows 11.

Απο την αλλη να δωσω πολλα λεφτά για λαπτοπ που δεν θα χρησιμοποιησει περαν των 2 εβδομάδων ποσο νοημα έχει;
Τι χρησιμοποιεί συνήθως; Δεν χρειάζεται ΗΥ;
desktop και το τηλεφωνο της
Τι coourse είναι αυτό που ζητάνε Windows 11;

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25192
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 25 Ιουν 2021, 23:40

sharp έγραψε:
25 Ιουν 2021, 23:39
talaipwros έγραψε:
25 Ιουν 2021, 23:26
sharp έγραψε:
25 Ιουν 2021, 23:25


Τι χρησιμοποιεί συνήθως; Δεν χρειάζεται ΗΥ;
desktop και το τηλεφωνο της
Τι coourse είναι αυτό που ζητάνε Windows 11;
δεν ειπα οτι ζητησανε windows 11, ενα λαπτοπ ειπα ζητησανε να εχει μαζι το παιδι για οταν παει.
Ε αμα αγορασω τωρα λαπτοπ, καλο θα ειναι να υποστηριζει windows11

απο οτι βλεπω, τα sessions ειναι 3ωρα αλλα θα τους βαζουν και εργασια, οποτε καλο ειναι να εχει αυτονομια κανα 5ωρο μεχρι να παει στο δωματιο της ξερω γω

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12529
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 26 Ιουν 2021, 08:18

Ότι πιο φτηνό σε λάπτοπ ή κρομπουκ υπάρχει τότε αρκεί να παίρνει sim εκτός και αν έχουν καλό wifi , και μετά να κάνει remote in στο desktop της
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25192
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 27 Ιουν 2021, 18:00

το σπαμαρω και εδω

https://www.currys.co.uk/gbuk/computing ... lsrc=aw.ds


Windows 10 S
Intel® Core™ i3-1005G1 Processor
RAM: 8 GB / Storage: 128 GB SSD
Full HD screen
Battery life: Up to 9 hours


λογικα θα τα τρεχει,ετσι;

ή θα υπαρχει προβλημα στην αναβαθμιση απο 10S σε 11 ;

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 27 Ιουν 2021, 18:14

Ο 1005G1 υποστηρίζεται, οπότε ναι, σα hardware θα τα τρέχει. Μπορείς να αλλάξεις και τα S σε κανονικά για να είσαι σίγουρος ότι δε θα πάρεις τα 11S. Αλλά κι έτσι να γίνει λογικά θα μπορείς να τα αλλάξεις (αλλά μπορεί να έχει κόστος).

Σαβουροοθόνη by the way. 250 nits και 45% NTSC. Και έχω τη χειρότερη εμπειρία όσον αφορά αξιοπιστία φτηνών σειρών της Lenovo.

edit: είναι και TN η οθόνη. Για να ολοκληρωθεί το πακέτο.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25192
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Αγορά pc laptop

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 27 Ιουν 2021, 18:19

Jack Shephard έγραψε:
27 Ιουν 2021, 18:14
Ο 1005G1 υποστηρίζεται, οπότε ναι, σα hardware θα τα τρέχει. Μπορείς να αλλάξεις και τα S σε κανονικά για να είσαι σίγουρος ότι δε θα πάρεις τα 11S. Αλλά κι έτσι να γίνει λογικά θα μπορείς να τα αλλάξεις (αλλά μπορεί να έχει κόστος).

Σαβουροοθόνη by the way. 250 nits και 45% NTSC. Και έχω τη χειρότερη εμπειρία όσον αφορά αξιοπιστία φτηνών σειρών της Lenovo.

edit: είναι και TN η οθόνη. Για να ολοκληρωθεί το πακέτο.
μερσι. Φανταζομαι σε αυτη την τιμη δεν μπορω να εχω απαιτησεις και για καλη οθονη

ενα Lenovo all in one Οκταετιας ακομα δουλευει, και ηταν οτι πιο φτηνα βρηκα πριν 8 χρονια, οποτε λογικα θα ειμαστε ενταξει.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών