Εναλλακτική για πίτα από σμέουρα

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Εναλλακτική για πίτα από σμέουρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 30 Μάιος 2021, 22:04

Λοιπόν σύντρολλοι

Χρειάζεται να στήσω εφαρμογή για IOT που στο τέλος θα τρέξει πάνω σε raspberry pi. Υπό κανονικές συνθήκες θα έπαιρνα απευθείας το pi αλλά οι τιμές με την κατάσταση τώρα είναι πιο παράλογες κι από μεθυσμένο άλογο σε σαλούν της άγριας δύσης οπότε ψάχνω εναλλακτική κυρίως από ιδεολογική αντίθεση στο να πληρώσω κερατιάτικα.

Παίζει κάτι άλλο στη λογική του pi κοντά στα 25€; Αρκεί να μπορεί να τρέχει Linux και python.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Εναλλακτική για πίτα από σμέουρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 30 Μάιος 2021, 22:06

To zero να φανταστώ δεν κάνει;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Εναλλακτική για πίτα από σμέουρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Μάιος 2021, 22:10

Στο skroutz πάντως δε βλέπω τρέλα στις τιμές, κάνουν όσο έκαναν το 2019.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Εναλλακτική για πίτα από σμέουρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 30 Μάιος 2021, 22:11

ST48410 έγραψε:
30 Μάιος 2021, 22:06
To zero να φανταστώ δεν κάνει;
Πολύ οριακά λόγω μνήμης

Και το τελικό θα χρειαστεί 7-8 τεμάχια minimum σε διαφορετικά μέρη που θα κουμπώσουν σενσορες

Στο πρωτότυπο και με 1 κάνω δουλειά, αρκεί να έχει WiFi για να στέλνω τα calls που θέλω από το δίκτυο που θα στηθεί
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Εναλλακτική για πίτα από σμέουρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 30 Μάιος 2021, 22:14

Ώπα, η εφαρμογή σου θα τρέχει σε άλλο board;

Το Orange Pi έχω ακούσει αλλά δε το έχω δοκιμάσει. Βασικά πάρε το raspberry για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου. Και ειδικότερα πάρε το Pi 400 για να κάνεις και ένα review.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Εναλλακτική για πίτα από σμέουρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 30 Μάιος 2021, 22:17

Kαι γιατί είπαμε χρειάζεσαι raspberry pi; Άλλο και δη πιο απλό single-board microcontroller δεν σου κάνει, τι αισθητήρες θα έχεις δηλαδή;
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Εναλλακτική για πίτα από σμέουρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 30 Μάιος 2021, 22:18

Awesomatic έγραψε:
30 Μάιος 2021, 22:11
αρκεί να έχει WiFi για να στέλνω τα calls που θέλω από το δίκτυο που θα στηθεί
Σε ποιά δεκαετία ζεις τύπε;

LoRa

Εικόνα
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Εναλλακτική για πίτα από σμέουρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 30 Μάιος 2021, 22:31

Jack Shephard έγραψε:
30 Μάιος 2021, 22:14
Ώπα, η εφαρμογή σου θα τρέχει σε άλλο board;

Το Orange Pi έχω ακούσει αλλά δε το έχω δοκιμάσει. Βασικά πάρε το raspberry για να έχεις ήσυχο το κεφάλι σου. Και ειδικότερα πάρε το Pi 400 για να κάνεις και ένα review.
Ναι η κυρίως επεξεργασία που με νοιάζει γίνεται σε python και οι βιβλιοθήκες που έχω υπάρχουν σε arm. Αν δεν αλλάζει αρχιτεκτονική για να μην βρίσκω βιβλιοθήκες δεν θα έχει θέμα.

Το ψήνω το 400αρι για να πω την αμαρτία μου αλλά θα μου είναι άχρηστο το πληκτρολόγιο :003:
Δημοκρατικός έγραψε:
30 Μάιος 2021, 22:17
Kαι γιατί είπαμε χρειάζεσαι raspberry pi; Άλλο και δη πιο απλό single-board microcontroller δεν σου κάνει, τι αισθητήρες θα έχεις δηλαδή;
Κάνει. Αρκεί να είναι μικρό και να μπορεί να τρέξει Linux και python με μνήμη από 1GB και πάνω. Οι αισθητήρες δεν είναι πρόβλημα.
Δημοκρατικός έγραψε:
30 Μάιος 2021, 22:18
Awesomatic έγραψε:
30 Μάιος 2021, 22:11
αρκεί να έχει WiFi για να στέλνω τα calls που θέλω από το δίκτυο που θα στηθεί
Σε ποιά δεκαετία ζεις τύπε;

LoRa

Εικόνα
Που να μπλέκω με LoRa τώρα, δεν μπλέκω αν δεν χρειάζεται. WiFi ωραία και απλά που μπορεί να στηθεί σε μερικά λεπτά. Έτσι κι αλλιώς ούτε η κατανάλωση ούτε το Bandwidth θα είναι πρόβλημα (μερικά kb ανά ώρα και ρεύμα θα έχει 24/7)
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Εναλλακτική για πίτα από σμέουρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 30 Μάιος 2021, 22:34

Over-sizing, περιττά κόστη, κακό design.
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Εναλλακτική για πίτα από σμέουρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 31 Μάιος 2021, 00:43

Δημοκρατικός έγραψε:
30 Μάιος 2021, 22:34
Over-sizing, περιττά κόστη, κακό design.
Τζάμπα κόπος για να στηθεί το Lora. Όταν και αν ταιριάξει στην περίπτωση και έρχεται ενσωματωμένο το συζητάμε (τουλάχιστον για τέτοια περίπτωση που θέλει μικρό bandwidth, για πιο πολλή κίνηση χλωμό) . Άλλωστε το energy efficiency δεν με ενδιαφέρει, ας δουλεύει κι ας είναι ακόμα και με λίπος από μωρά φώκιας που τρέφονταν με λιγνίτη.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Εναλλακτική για πίτα από σμέουρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 31 Μάιος 2021, 01:41

Awesomatic έγραψε:
31 Μάιος 2021, 00:43
Δημοκρατικός έγραψε:
30 Μάιος 2021, 22:34
Over-sizing, περιττά κόστη, κακό design.
Τζάμπα κόπος για να στηθεί το Lora. Όταν και αν ταιριάξει στην περίπτωση και έρχεται ενσωματωμένο το συζητάμε (τουλάχιστον για τέτοια περίπτωση που θέλει μικρό bandwidth, για πιο πολλή κίνηση χλωμό) . Άλλωστε το energy efficiency δεν με ενδιαφέρει, ας δουλεύει κι ας είναι ακόμα και με λίπος από μωρά φώκιας που τρέφονταν με λιγνίτη.
Ξεκάθαρα, ειδικά στην παρούσα φάση. Σε τελική ανάλυση αν υπήρχαν energy efficiency constraints το mqtt-sn over wifi είναι πολύ scalable για κάτι τέτοιο.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εναλλακτική για πίτα από σμέουρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 31 Μάιος 2021, 02:50

Πάρε ένα παλιό pi 2 ή 3.
Το 2 δεν θυμάμαι καν αν έχει WiFi, ούτε σε ποιο κουτί το έχω πεταμένο θυμάμαι, αν το βρω στο δίνω κιόλας.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Εναλλακτική για πίτα από σμέουρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 07 Ιουν 2021, 18:46

Κάθισα και έκανα ξανά σχεδιασμό από την αρχή και *νομίζω* ότι μπορώ να τη γλιτώσω μόνο με ένα raspberry και αρκετές μικρές πλακέτες τύπου ESP8266 με ενσωματωμένο WiFi module. Βέβαια δεν έχω καθόλου πείρα από τέτοιου τύπου πλατφόρμες αλλά αν μπορούν να τρέξουν micropython για να μην μπλέκω με Lua κάτι γίνεται. Έχω βρει μερικές πολύ φθηνές από Aliexpress για να δοκιμάσω με 2 στην αρχή.
sys3x έγραψε:
31 Μάιος 2021, 02:50
Πάρε ένα παλιό pi 2 ή 3.
Το 2 δεν θυμάμαι καν αν έχει WiFi, ούτε σε ποιο κουτί το έχω πεταμένο θυμάμαι, αν το βρω στο δίνω κιόλας.
Αν είσαι Θεσσαλονίκη θα το εκτιμούσα
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Εναλλακτική για πίτα από σμέουρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 07 Ιουν 2021, 18:54

Awesomatic έγραψε:
07 Ιουν 2021, 18:46
Κάθισα και έκανα ξανά σχεδιασμό από την αρχή και *νομίζω* ότι μπορώ να τη γλιτώσω μόνο με ένα raspberry και αρκετές μικρές πλακέτες τύπου ESP8266 με ενσωματωμένο WiFi module. Βέβαια δεν έχω καθόλου πείρα από τέτοιου τύπου πλατφόρμες αλλά αν μπορούν να τρέξουν micropython για να μην μπλέκω με Lua κάτι γίνεται. Έχω βρει μερικές πολύ φθηνές από Aliexpress για να δοκιμάσω με 2 στην αρχή.
sys3x έγραψε:
31 Μάιος 2021, 02:50
Πάρε ένα παλιό pi 2 ή 3.
Το 2 δεν θυμάμαι καν αν έχει WiFi, ούτε σε ποιο κουτί το έχω πεταμένο θυμάμαι, αν το βρω στο δίνω κιόλας.
Αν είσαι Θεσσαλονίκη θα το εκτιμούσα
Βρε εδώ είμαι, έχω κάνει μετακόμιση πριν μερικές μέρες όμως και γίνεται χαμός ακόμη με τα πράγματα, έχω παντού χύμα κούτες ακόμη, ούτε τα δικά μου μηχανήματα ακόμη δεν έχω κουμπώσει να φανταστείς. Αύριο επειδή έχουν μαζευτεί πολλά που έχω να κάνω θα αρχίσω να βάζω όλα τα κομπιουτερίστικα σε μια σειρά, μάλλον θα το βρω και το παλιό μου το pi, θα σε πω άμα είναι, έτσι κι αλλιώς δεν το χρησιμοποιώ καθόλου, να πιάσει τόπο.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών