ebay

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 22 Ιούλ 2021, 20:34

Ασχολείται κανείς σαν πωλητής με το ebay.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Ιούλ 2021, 20:36

Τι χρειάζεσαι Γουντ;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Крaсная армия
Δημοσιεύσεις: 4150
Εγγραφή: 17 Ιουν 2021, 21:37
Phorum.gr user: Μαρίνος Αντύπας
Τοποθεσία: Πελασγιώτιδα

Re: ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Крaсная армия » 22 Ιούλ 2021, 20:44

Άμα έχεις πολλά να πουλήσεις αξίζει.

Έχει τεράστιες χρεώσεις. Αξίζει μόνο εάν πουλάς ποσότητες.
Для пользы дела мне необходимы военные полномочия. В таком случае я буду сам, без формальностей свергать тех командармов и комиссаров, которые губят дело. Так мне подсказывают интересы дела, и, конечно, отсутствие бумажки от Троцкого меня не остановит.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 22 Ιούλ 2021, 20:46

Δύσκολα για πούλημα από Ελλάδα. Τα μεταφορικά για έξω είναι αστρονομικά.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 22 Ιούλ 2021, 21:01

Με ρωτάει κάποιος που είναι μπερδεμένος - εδώ δεν έχει κεντρικές τράπεζες να ρωτήσει.
Το ebay λοιπόν εκεί που στα έβαζε τα λεφτά στο paypal και σου κράταγε 5% το paypal κι άλλα 5% το ebay, τώρα θέλει υποχρεωτικά μόνο Ελληνική τράπεζα αλλοιώς δεν πουλάς τίποτα.
Λέει λοιπόν ότι η Ελληνική τράπεζα ζητάει 5 ευρώ ακατέβατα - έτσι νομίζει.
Αλλά πουλάει -συνήθως- γραμματοσημάκια και άλλα μικροπράγματα προς 2 ευρώ, 2.5 ευρώ και όχι πολλά.
Επομένως τι γίνεται ; Πρακτικά απαγορεύεται πλέον ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 22 Ιούλ 2021, 23:00

Η εξήγηση είναι ότι το ebay και το paypal έχουν τσακωθεί μεταξύ τους εδώ και χρόνια και ζαμάνια και τώρα τh διαλάνε εντελώς τη συνομοσπονδία:

https://www.bbc.com/news/technology-57318294

Δεν το ήξερα.
Η νέα μέθοδος -κατ' ευθείαν στην τράπεζα- έχει ελάχιστα μικρότερες κρατήσεις (υποτίθεται) ωστόσο υπάρχουν και διαμαρτυρίες για διάφορους λόγους.
Όμως αυτά ισχύουν στην αλλοδαπή. Εδώ μου λένε ότι είναι 5 ευρώ το ελάχιστο fee στις Ελληνικές τράπεζες και άρα κάποιος που πουλάει μικραντικείμενα είναι off. Αληθεύει ;
Με το πεϊπάλι σου κρατάγανε ένα 15% περίπου συνολικά και όταν μαζευόντουσαν τα λεφτά 2 + 2 + 2 + 2 + .... +2 + 2 = 7000 ευρώ τα εκταμίευες. Τώρα τέλος ;
Εγώ δεν είμαι πωλητής (ή αγοραστής) του ebay αλλά είναι κάτι φίλοι που ρωτάνε.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 22 Ιούλ 2021, 23:30

wooded glade έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 23:00
Η εξήγηση είναι ότι το ebay και το paypal έχουν τσακωθεί μεταξύ τους εδώ και χρόνια και ζαμάνια και τώρα τh διαλάνε εντελώς τη συνομοσπονδία:

https://www.bbc.com/news/technology-57318294

Δεν το ήξερα.
Η νέα μέθοδος -κατ' ευθείαν στην τράπεζα- έχει ελάχιστα μικρότερες κρατήσεις (υποτίθεται) ωστόσο υπάρχουν και διαμαρτυρίες για διάφορους λόγους.
Όμως αυτά ισχύουν στην αλλοδαπή. Εδώ μου λένε ότι είναι 5 ευρώ το ελάχιστο fee στις Ελληνικές τράπεζες και άρα κάποιος που πουλάει μικραντικείμενα είναι off. Αληθεύει ;
Με το πεϊπάλι σου κρατάγανε ένα 15% περίπου συνολικά και όταν μαζευόντουσαν τα λεφτά 2 + 2 + 2 + 2 + .... +2 + 2 = 7000 ευρώ τα εκταμίευες. Τώρα τέλος ;
Εγώ δεν είμαι πωλητής (ή αγοραστής) του ebay αλλά είναι κάτι φίλοι που ρωτάνε.
Ισχυει.
Η νεα μεθοδος ειναι υποχρεωτικη για ολους παντου.
Το fee των 5ευρω ειναι το ελαχιστο,(5 ευρω το μηνα δε το λες και πολλα πχ, και παλιοτερα για να τα φερεις στην τραπεζα το ιδιο ηταν),
Δε θελουν μικροπωλητες πια, τα fees ειναι 20-25% εδω και καιρο, οι τιμες εχουν ανεβαινει και δεν συμφερει πια ουτε τους αγοραστες.
Καλυτερα σε αλλες πλατφορμες.
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 23 Ιούλ 2021, 00:29

pikey25 έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 23:30
wooded glade έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 23:00
Η εξήγηση είναι ότι το ebay και το paypal έχουν τσακωθεί μεταξύ τους εδώ και χρόνια και ζαμάνια και τώρα τh διαλάνε εντελώς τη συνομοσπονδία:

https://www.bbc.com/news/technology-57318294

Δεν το ήξερα.
Η νέα μέθοδος -κατ' ευθείαν στην τράπεζα- έχει ελάχιστα μικρότερες κρατήσεις (υποτίθεται) ωστόσο υπάρχουν και διαμαρτυρίες για διάφορους λόγους.
Όμως αυτά ισχύουν στην αλλοδαπή. Εδώ μου λένε ότι είναι 5 ευρώ το ελάχιστο fee στις Ελληνικές τράπεζες και άρα κάποιος που πουλάει μικραντικείμενα είναι off. Αληθεύει ;
Με το πεϊπάλι σου κρατάγανε ένα 15% περίπου συνολικά και όταν μαζευόντουσαν τα λεφτά 2 + 2 + 2 + 2 + .... +2 + 2 = 7000 ευρώ τα εκταμίευες. Τώρα τέλος ;
Εγώ δεν είμαι πωλητής (ή αγοραστής) του ebay αλλά είναι κάτι φίλοι που ρωτάνε.
Ισχυει.
Η νεα μεθοδος ειναι υποχρεωτικη για ολους παντου.
Το fee των 5ευρω ειναι το ελαχιστο,(5 ευρω το μηνα δε το λες και πολλα πχ, και παλιοτερα για να τα φερεις στην τραπεζα το ιδιο ηταν),
Δε θελουν μικροπωλητες πια, τα fees ειναι 20-25% εδω και καιρο, οι τιμες εχουν ανεβαινει και δεν συμφερει πια ουτε τους αγοραστες.
Καλυτερα σε αλλες πλατφορμες.
Δεν με κατάλαβες.
Εδώ λέμε ότι πουλάω μιά καρτ ποστάλ, γραμματόσημα από τρία ευρώ έως και τρία εκατομμύρια ξέρω γω και βασικά μιλάμε για τα μικράκια αντικείμενα.
Πήγαιναν λοιπόν στο paypal μου και έλεγε το email "you got money, 3 euros".
Τώρα δεν είδα να λέει πουθενά με το μήνα. 3 ευρώ ίσον 3 ευρώ λέει, τα στέλνει κατ' ευθείαν το ebay στην τράπεζα.
Οπότε τι γίνεται ; Μου λέει η τράπεζα 3 - 5 = -2 = χρωστάς 2 ;

Υπάρχει μήπως μακρόπνοος διακανονισμός ; Δεν ξέρω για μήνα αλλά υπάρχει να ζητήσω από το ebay εκταμίευση από 100 ας πούμε και άνω ;
Μα το ebay δεν κρατάει λεφτά. Ο πελάτης μου -Αχμέτ Αχματουριάν από το Κογκό- πληρώνει στην Ελληνική τράπεζα.

Απ' ότι κατάλαβα στο άρθρο του BBC δεν τους απασχολεί αυτούς τέτοιο θέμα (exorbitant bank fees) - άλλα τους απασχολούν αυτούς που διαφωνούν.
Για την ειδική περίπτωση της Ελλάδας όμως τι παίζει ;

Δεν είναι μικροπωλητές όλοι.
Εγώ είχα αγοράσει t-shirt Λίβερπουλ κάποτε προς 10 ευρώ. Πόσο να έκανε ; 1000 ;
Ο αντίστοιχος από Ελλάδα που πουλάει t-shirt Εδεσσαϊκού προς 10 ευρώ τι γίνεται ; Τα 10 του τα κάνουν 5 ;

Δεν καταλαβαίνω.
Επίσης δεν νομίζω ότι τις συμφέρει τις Ελληνικές τράπεζες να μην έρχονται εμβάσματα από το εξωτερικό (μικροεμβάσματα έστω).
Διότι την τιμή 3 δεν γίνεται να την κάνω 8, ούτε την τιμή 10 να την κάνω 15. Πως ;
Πρακτικά θα φύγει ο κόσμος από το ebay και δεν θα υπάρχουν εμβάσματα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 23 Ιούλ 2021, 00:37

wooded glade έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 00:29
pikey25 έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 23:30
wooded glade έγραψε:
22 Ιούλ 2021, 23:00
Η εξήγηση είναι ότι το ebay και το paypal έχουν τσακωθεί μεταξύ τους εδώ και χρόνια και ζαμάνια και τώρα τh διαλάνε εντελώς τη συνομοσπονδία:

https://www.bbc.com/news/technology-57318294

Δεν το ήξερα.
Η νέα μέθοδος -κατ' ευθείαν στην τράπεζα- έχει ελάχιστα μικρότερες κρατήσεις (υποτίθεται) ωστόσο υπάρχουν και διαμαρτυρίες για διάφορους λόγους.
Όμως αυτά ισχύουν στην αλλοδαπή. Εδώ μου λένε ότι είναι 5 ευρώ το ελάχιστο fee στις Ελληνικές τράπεζες και άρα κάποιος που πουλάει μικραντικείμενα είναι off. Αληθεύει ;
Με το πεϊπάλι σου κρατάγανε ένα 15% περίπου συνολικά και όταν μαζευόντουσαν τα λεφτά 2 + 2 + 2 + 2 + .... +2 + 2 = 7000 ευρώ τα εκταμίευες. Τώρα τέλος ;
Εγώ δεν είμαι πωλητής (ή αγοραστής) του ebay αλλά είναι κάτι φίλοι που ρωτάνε.
Ισχυει.
Η νεα μεθοδος ειναι υποχρεωτικη για ολους παντου.
Το fee των 5ευρω ειναι το ελαχιστο,(5 ευρω το μηνα δε το λες και πολλα πχ, και παλιοτερα για να τα φερεις στην τραπεζα το ιδιο ηταν),
Δε θελουν μικροπωλητες πια, τα fees ειναι 20-25% εδω και καιρο, οι τιμες εχουν ανεβαινει και δεν συμφερει πια ουτε τους αγοραστες.
Καλυτερα σε αλλες πλατφορμες.
Δεν με κατάλαβες.
Εδώ λέμε ότι πουλάω μιά καρτ ποστάλ, γραμματόσημα από τρία ευρώ έως και τρία εκατομμύρια ξέρω γω και βασικά μιλάμε για τα μικράκια αντικείμενα.
Πήγαιναν λοιπόν στο paypal μου και έλεγε το email "you got money, 3 euros".
Τώρα δεν είδα να λέει πουθενά με το μήνα. 3 ευρώ ίσον 3 ευρώ λέει, τα στέλνει κατ' ευθείαν το ebay στην τράπεζα.
Οπότε τι γίνεται ; Μου λέει η τράπεζα 3 - 5 = -2 = χρωστάς 2 ;

Υπάρχει μήπως μακρόπνοος διακανονισμός ; Δεν ξέρω για μήνα αλλά υπάρχει να ζητήσω από το ebay εκταμίευση από 100 ας πούμε και άνω ;
Μα το ebay δεν κρατάει λεφτά. Ο πελάτης μου -Αχμέτ Αχματουριάν από το Κογκό- πληρώνει στην Ελληνική τράπεζα.

Απ' ότι κατάλαβα στο άρθρο του BBC δεν τους απασχολεί αυτούς τέτοιο θέμα (exorbitant bank fees) - άλλα τους απασχολούν αυτούς που διαφωνούν.
Για την ειδική περίπτωση της Ελλάδας όμως τι παίζει ;

Δεν είναι μικροπωλητές όλοι.
Εγώ είχα αγοράσει t-shirt Λίβερπουλ κάποτε προς 10 ευρώ. Πόσο να έκανε ; 1000 ;
Ο αντίστοιχος από Ελλάδα που πουλάει t-shirt Εδεσσαϊκού προς 10 ευρώ τι γίνεται ; Τα 10 του τα κάνουν 5 ;

Δεν καταλαβαίνω.
Επίσης δεν νομίζω ότι τις συμφέρει τις Ελληνικές τράπεζες να μην έρχονται εμβάσματα από το εξωτερικό (μικροεμβάσματα έστω).
Διότι την τιμή 3 δεν γίνεται να την κάνω 8, ούτε την τιμή 10 να την κάνω 15. Πως ;
Πρακτικά θα φύγει ο κόσμος από το ebay και δεν θα υπάρχουν εμβάσματα.
Ζητας να σου στελνει το ebay της πληρωμες, ανα μερα ή ανα βδομαδα ή ανα μηνα σιγουρα. Το αν μπορεις και οταν θα συμπληρωθει καποιο ποσο συγκεκριμενο δε το ξερω.
Δε κραταει τα λεφτα το ebay, αλλα τα κραταει η εταιρια πληρωμων που συνεργαζεται, Γιαννης - Γιανης
Ο πελατης σου παυει να πληρωνει εσενα, πληρωνει το ebay, και η εταιρια πληρωμων αναλαμβανει τα διαδικαστικα.
Το ebay θα πληρωσει εσενα, αφου στα κρατησει για ενα διαστημα, θα παρει μπροστα και τις προμηθειες του κτλ..

Το συν +4 /+5 για τα εξοδα του εμβασματος, δε παει σε καθε συναλλαγη δηλαδη, οπως το φανταζεσαι.
Πιθανον στο μελλον να ανοιξουν και λογαριασμους πληρωμων σε καθε χωρα και να ειναι 0 το κοστος.
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 23 Ιούλ 2021, 00:41

** Εκτος και αν εχεις πωλησεις μονοψηφιες το μηνα και χρειαζεσαι τα χρηματα, και σε αναγκαζει ειτε να σου φανε το 5ευρω, ειτε να εχεις ενα ποσο υπερ σου στο ebay προς αναληψη.
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 23 Ιούλ 2021, 02:03

pikey25 έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 00:41
** Εκτος και αν εχεις πωλησεις μονοψηφιες το μηνα και χρειαζεσαι τα χρηματα, και σε αναγκαζει ειτε να σου φανε το 5ευρω, ειτε να εχεις ενα ποσο υπερ σου στο ebay προς αναληψη.
Να έχω υπέρ μου θέλω.
Π.χ. 200 ευρώ, να πάρω τα 195 αν κρατάνε τάληρο οι Ελληνικές.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών