mac και άλλα

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

mac και άλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Ιούλ 2021, 10:54

1. Θέλω να έχω σε έναν υπολογιστή δύο λειτουργικά (win7, win10) σε δύο ξεχωριστούς δίσκους και όποτε μπουτάρω από τον ένα να μην βλέπει καθόλου τον δεύτερο. Σαν να μην υπάρχει άλλος δίσκος. Η πρόχειρη λύση θα ήταν να βγάζω από το βύσμα τον άλλο δίσκο αλλά ρωτάω αν υπάρχει κάτι καλύτερο (ίσως κάποια πατέντα με διακόπτη;)

2. Γνωστός ρωτάει για mac για μεταπτυχιακό φοιτητή. Του είπα να πάρει όποιο Μ1 αντέχει αλλά ίσως υπάρχει καλύτερη απάντηση. Σε αυτά που δείχνει εδώ από 1100 έως 1500 τι προτεινουμε;

https://www.skroutz.gr/c/25/laptop/m/35 ... ?o=macbook

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4386
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: mac και άλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 23 Ιούλ 2021, 10:57

στο 1ο ερώτημα γιατί απλά να μην τρέξεις τα 7αρια σε virtualbox μέσα από τα 10αρια;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: mac και άλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Ιούλ 2021, 11:02

kongrosian έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 10:57
στο 1ο ερώτημα γιατί απλά να μην τρέξεις τα 7αρια σε virtualbox μέσα από τα 10αρια;
Στο pc μου τα 7άρια ειναι κύριο λειτουργικό με σεταρισμένα τα χίλια δυο και δεν τα αλλάζω. Για ένα project τρίτων θα μπει ένας δικός τους τεχνικός να εγκαταστήσει δικά του λογισμικά και θα εργαστώ με αυτά. Εκεί δεν θα έχω κανένα έλεγχο του τι γίνεται και δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις να μπλοκάρω σε επίπεδο software πράγματα. Μάλλον αυτοί θα ελέγχουν πόσο εργάζομαι και τι κάνω. Ούτε αντέχω να αγοράσω δεύτερο pc. Μπορώ όμως να πάρω ένα δεύτερο SSD με μία νέα εγκατάσταση και να τελειώνει η ιστορία.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4386
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: mac και άλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 23 Ιούλ 2021, 11:06

ST48410 έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 11:02
kongrosian έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 10:57
στο 1ο ερώτημα γιατί απλά να μην τρέξεις τα 7αρια σε virtualbox μέσα από τα 10αρια;
Στο pc μου τα 7άρια ειναι κύριο λειτουργικό με σεταρισμένα τα χίλια δυο και δεν τα αλλάζω. Για ένα project τρίτων θα μπει ένας δικός τους τεχνικός να εγκαταστήσει δικά του λογισμικά και θα εργαστώ με αυτά. Εκεί δεν θα έχω κανένα έλεγχο του τι γίνεται και δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις να μπλοκάρω σε επίπεδο software πράγματα. Μάλλον αυτοί θα ελέγχουν πόσο εργάζομαι και τι κάνω. Ούτε αντέχω να αγοράσω δεύτερο pc. Μπορώ όμως να πάρω ένα δεύτερο SSD με μία νέα εγκατάσταση και να τελειώνει η ιστορία.
αν όλο αυτό είναι προσωρινό, απλά για αυτό το πρότζεκτ, τότε πάρε ένα 2ο σκληρό, κάντε εγκατάσταση των win10 ως πρωτεύον λειτουργικό, έχε μετά συνδεδεμένους και τους 2 δίσκους και μπορείς να επιλέγεις από το BIOS ή UEFI (ανάλογα τι έχεις) σε ποιο δίσκο θα bootάρει.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: mac και άλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Ιούλ 2021, 11:08

klg
sys3x φαντάζομαι ότι με linux και unmount θα ήταν μια κάποια λύση (ασφαλής ή μεσοβέζικη;) αλλά νομίζω το λογισμικό τους δεν τρέχει σε αυτά. Άσε που δεν θέλω να μπλέξω με linux όταν πρόκειται να βγει δουλειά και δεν ξέρω να λύνω τα προβλήματά τους.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: mac και άλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Ιούλ 2021, 11:09

kongrosian έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 11:06
ST48410 έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 11:02
kongrosian έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 10:57
στο 1ο ερώτημα γιατί απλά να μην τρέξεις τα 7αρια σε virtualbox μέσα από τα 10αρια;
Στο pc μου τα 7άρια ειναι κύριο λειτουργικό με σεταρισμένα τα χίλια δυο και δεν τα αλλάζω. Για ένα project τρίτων θα μπει ένας δικός τους τεχνικός να εγκαταστήσει δικά του λογισμικά και θα εργαστώ με αυτά. Εκεί δεν θα έχω κανένα έλεγχο του τι γίνεται και δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις να μπλοκάρω σε επίπεδο software πράγματα. Μάλλον αυτοί θα ελέγχουν πόσο εργάζομαι και τι κάνω. Ούτε αντέχω να αγοράσω δεύτερο pc. Μπορώ όμως να πάρω ένα δεύτερο SSD με μία νέα εγκατάσταση και να τελειώνει η ιστορία.
αν όλο αυτό είναι προσωρινό, απλά για αυτό το πρότζεκτ, τότε πάρε ένα 2ο σκληρό, κάντε εγκατάσταση των win10 ως πρωτεύον λειτουργικό, έχε μετά συνδεδεμένους και τους 2 δίσκους και μπορείς να επιλέγεις από το BIOS ή UEFI (ανάλογα τι έχεις) σε ποιο δίσκο θα bootάρει.
Ναι αλλά όταν μπουτάρει ο δεύτερος βλέπει μέσα και τα αρχεία του πρώτου. Δεν ξέρω τι θα κάνει ο καθένας εξ αποστάσεως. Δεν γουστάρω τέτοια κατάσταση

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4386
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: mac και άλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 23 Ιούλ 2021, 11:12

ST48410 έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 11:09
kongrosian έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 11:06
ST48410 έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 11:02


Στο pc μου τα 7άρια ειναι κύριο λειτουργικό με σεταρισμένα τα χίλια δυο και δεν τα αλλάζω. Για ένα project τρίτων θα μπει ένας δικός τους τεχνικός να εγκαταστήσει δικά του λογισμικά και θα εργαστώ με αυτά. Εκεί δεν θα έχω κανένα έλεγχο του τι γίνεται και δεν έχω τις τεχνικές γνώσεις να μπλοκάρω σε επίπεδο software πράγματα. Μάλλον αυτοί θα ελέγχουν πόσο εργάζομαι και τι κάνω. Ούτε αντέχω να αγοράσω δεύτερο pc. Μπορώ όμως να πάρω ένα δεύτερο SSD με μία νέα εγκατάσταση και να τελειώνει η ιστορία.
αν όλο αυτό είναι προσωρινό, απλά για αυτό το πρότζεκτ, τότε πάρε ένα 2ο σκληρό, κάντε εγκατάσταση των win10 ως πρωτεύον λειτουργικό, έχε μετά συνδεδεμένους και τους 2 δίσκους και μπορείς να επιλέγεις από το BIOS ή UEFI (ανάλογα τι έχεις) σε ποιο δίσκο θα bootάρει.
Ναι αλλά όταν μπουτάρει ο δεύτερος βλέπει μέσα και τα αρχεία του πρώτου. Δεν ξέρω τι θα κάνει ο καθένας εξ αποστάσεως. Δεν γουστάρω τέτοια κατάσταση
μπορείς να τον κάνεις disable στο bios

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: mac και άλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Ιούλ 2021, 11:13

kongrosian έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 11:12
μπορείς να τον κάνεις disable στο bios
Οκ. Αυτό είναι μία λύση. Χρονοβόρα μεν, αλλά είναι. Δεν το είχα σκεφτεί. Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: mac και άλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 23 Ιούλ 2021, 11:19

:smt077

Εικόνα
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: mac και άλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 23 Ιούλ 2021, 12:23

ST48410 έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 11:08
klg
sys3x φαντάζομαι ότι με linux και unmount θα ήταν μια κάποια λύση (ασφαλής ή μεσοβέζικη;) αλλά νομίζω το λογισμικό τους δεν τρέχει σε αυτά. Άσε που δεν θέλω να μπλέξω με linux όταν πρόκειται να βγει δουλειά και δεν ξέρω να λύνω τα προβλήματά τους.
Θα πρέπεις να κάνεις encrypt και τους δύο δίσκους με bitlocker.

https://docs.microsoft.com/en-us/window ... encryption

Τo full disk encryption είναι για αυτό ακριβώς το use case που περιγράφεις.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: mac και άλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Ιούλ 2021, 12:42

klg έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 12:23
Θα πρέπεις να κάνεις encrypt και τους δύο δίσκους με bitlocker.

https://docs.microsoft.com/en-us/window ... encryption

Τo full disk encryption είναι για αυτό ακριβώς το use case που περιγράφεις.
Άρα λοιπόν ανοίγω το bitlocker στην τρέχουσα εγκατάσταση και κάνω encrypt. Μετά βάζω μέσα τον καινούριο SSD έχοντας βγάλει τους παλιούς, σετάρω τα win10 και κάνω πάλι encrypt. Στο τέλος έχω όλους σκληρούς κουμπωμένους και αναλόγως με το πιο λειτουργικό ανοίγω δεν βλέπει τους υπόλοιπους; Σωστά; Γιατί αν τους βλέπει και μπορεί να μεταφέρει κάποιος αρχείο από τον ένα στον άλλο μετά παύει το encryption και άρα μπορεί να το ανοίξει.

Αν το κατάλαβα σωστά μένει ένα ερώτημα.

Όταν κάνω την εγκατάσταση στον νέο SSD τι θα πρέπει να κάνω ώστε καθώς ξεκινάει ο υπολογιστής να μου δίνει την επιλογή να μπουτάρω από το ένα ή το άλλο λειτουργικό;

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37762
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: mac και άλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Ιούλ 2021, 12:59

Το πιο απλό είναι να μπαίνεις με φ11 ξέρωγω (όπως σε έγραψε ήδη ο κόμετ-42-ξύσταρκίδιασου) στα μπουτ όπτιονς και να επιλέγεις με ποιον δίσκο θα μπαίνεις.
Υπάρχουν και άλλοι τρόποι.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4994
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: mac και άλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 23 Ιούλ 2021, 13:03

τιποτα δε χρειαζεται να κανεις, τα windows θα δημιουργησουν αυτοματα bootloader και θα εχεις επιλογη λειτουργικου κατα την εκκινηση, που μπορεις να παραμετροποιησεις ποιο να ξεκιναει πρωτο και ποσα δευτερολεπτα να κραταει την επιλογη του boot screen,

επισης οι ssd αν ειναι sata ειναι hotplug μπορεις απλα να τραβας το sata καλωδιο και να τον αποσυνδεεις με ανοιχτο το αλλο λειτουργικο

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37762
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: mac και άλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Ιούλ 2021, 13:13

omg kai 3 lol έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 13:03
τιποτα δε χρειαζεται να κανεις, τα windows θα δημιουργησουν αυτοματα bootloader και θα εχεις επιλογη λειτουργικου κατα την εκκινηση, που μπορεις να παραμετροποιησεις ποιο να ξεκιναει πρωτο και ποσα δευτερολεπτα να κραταει την επιλογη του boot screen,

επισης οι ssd αν ειναι sata ειναι hotplug μπορεις απλα να τραβας το sata καλωδιο και να τον αποσυνδεεις με ανοιχτο το αλλο λειτουργικο
Εγώ στην θέση του Στάθη θα έκανα την νέα εγκατάσταση χωρίς να έχω κουμπωμένο τον παλιό δίσκο, σε περίπτωση που γίνει κάτι με τον έναν από τους δύο είναι πολύ πιο εύκολο το τράμπλσούτινγκ, μπορεί να το κάνει και έτσι βέβαια.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: mac και άλλα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 23 Ιούλ 2021, 13:18

omg kai 3 lol έγραψε:
23 Ιούλ 2021, 13:03
τιποτα δε χρειαζεται να κανεις, τα windows θα δημιουργησουν αυτοματα bootloader και θα εχεις επιλογη λειτουργικου κατα την εκκινηση, που μπορεις να παραμετροποιησεις ποιο να ξεκιναει πρωτο και ποσα δευτερολεπτα να κραταει την επιλογη του boot screen,

επισης οι ssd αν ειναι sata ειναι hotplug μπορεις απλα να τραβας το sata καλωδιο και να τον αποσυνδεεις με ανοιχτο το αλλο λειτουργικο
Δεν τον νοιάζει μόνο το boot order, τον νοιάζει και να μην μπορεί κάποιος να κάνει mount το δεύτερο δίσκο και να μπορεί να δει το filesystem.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klg την 23 Ιούλ 2021, 13:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών