LightDM ΓΑΜΙΕΣΑΙ!

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4396
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: LightDM ΓΑΜΙΕΣΑΙ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 29 Ιούλ 2021, 22:26

sys3x έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 22:16
Gordian Knot έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 01:20
Δηλαδή άμα βάλω την Debbie does Dallas (τρελό respect στον developer που έδωσε στη διανομή το όνομα της γκόμενάς του και το εννοώ) αποκλείεται να γίνει τέτοια μαλακία*;
*Μαλακία ΧΩΡΙΣ να βάλει το χέρι του ο χρήστης, να πάει να κάνει ματσακονιές.

ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ;
ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ; ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ;
ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ;
Στο λέω και να το ξέρεις:
Θα ’ρθώ να εισπράξω τα χρωστούμενα. Εγώ είμαι έμπορας.

ότι σου είπε ο klg με την διαφορά ότι εγώ σου προτείνω
https://elementary.io/
και όχι σε vm, πάρε έναν καινούριο σσδ ή ακόμη καλλίτερα νβμε σσδ μπήχτον και πέρασε μπερ μέταλ Λίνουξ. Αν δεν μαλακιστείς άγρια με τα αρχεία στο / θα τρέχει άψογα μέχρι να πεθάνεις ή να καεί το χάρντγουερ σου, ότι έρθει πρώτο.
γιατί έχεις φαγωθεί με το ελεμενταρι;
το είχα βάλει και δεν δούλευε το δεξί κλικ. :-?

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: LightDM ΓΑΜΙΕΣΑΙ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Ιούλ 2021, 22:40

kongrosian έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 22:26
sys3x έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 22:16
Gordian Knot έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 01:20
Δηλαδή άμα βάλω την Debbie does Dallas (τρελό respect στον developer που έδωσε στη διανομή το όνομα της γκόμενάς του και το εννοώ) αποκλείεται να γίνει τέτοια μαλακία*;
*Μαλακία ΧΩΡΙΣ να βάλει το χέρι του ο χρήστης, να πάει να κάνει ματσακονιές.

ΤΟ ΥΠΟΓΡΑΦΕΙΣ;
ΒΑΖΕΙΣ ΤΟ ΧΕΡΙ ΣΤΟ ΕΥΑΓΓΕΛΙΟ; ΣΤΗ ΦΩΤΙΑ;
ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΖΕΙΣ ΤΗΝ ΨΥΧΗ ΣΟΥ;
Στο λέω και να το ξέρεις:
Θα ’ρθώ να εισπράξω τα χρωστούμενα. Εγώ είμαι έμπορας.

ότι σου είπε ο klg με την διαφορά ότι εγώ σου προτείνω
https://elementary.io/
και όχι σε vm, πάρε έναν καινούριο σσδ ή ακόμη καλλίτερα νβμε σσδ μπήχτον και πέρασε μπερ μέταλ Λίνουξ. Αν δεν μαλακιστείς άγρια με τα αρχεία στο / θα τρέχει άψογα μέχρι να πεθάνεις ή να καεί το χάρντγουερ σου, ότι έρθει πρώτο.
γιατί έχεις φαγωθεί με το ελεμενταρι;
το είχα βάλει και δεν δούλευε το δεξί κλικ. :-?
Δεν έχω φαγωθεί, είναι ότι πρέπει για αρχάριους και για όσους θέλουν απλά να δουλεύουν με ένα αξιόπιστο χωρίς ιδιαίτερους συμβιβασμούς ντέσκτοπ.
Επίσης μου αρέσει το εμπορικό μοντέλο που ακολουθούν οι ντηβέλοπερς με όχημα μια πλατφόρμα ανοιχτού κώδικα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: LightDM ΓΑΜΙΕΣΑΙ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Ιούλ 2021, 22:42

Επίσης δεν θέλω ούτε καν να φανταστώ τι και σε τι κατάσταση μάους έχεις.
:D
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: LightDM ΓΑΜΙΕΣΑΙ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 29 Ιούλ 2021, 23:37

Πιο μάους ρε χαϊβάνια;

Κώδικας: Επιλογή όλων

open firefox
Εικόνα
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4396
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: LightDM ΓΑΜΙΕΣΑΙ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 30 Ιούλ 2021, 00:25

sys3x έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 22:42
Επίσης δεν θέλω ούτε καν να φανταστώ τι και σε τι κατάσταση μάους έχεις.
:D
:e045:

https://www.google.com/search?q=element ... ight+click

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: LightDM ΓΑΜΙΕΣΑΙ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Ιούλ 2021, 00:33

Οκ, χρειάζεται μια εφαρμογή από το απ σέντερ για να έχεις δεξί κλικ. Και;
Εγώ πλέον μπουτάρω όλο και πιο σπάνια σε ένα κουμπούντου στούντιο.
:102:

Α, Gordian Knot, ρίξε μια ματιά και εδώ αν θέλεις αρτς σώνει και καλά
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4396
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: LightDM ΓΑΜΙΕΣΑΙ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 30 Ιούλ 2021, 00:38

sys3x έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 00:33
Και;

:102:
στόκος :102:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: LightDM ΓΑΜΙΕΣΑΙ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Ιούλ 2021, 00:51

Καλέ μου φίλε, στομπούτσομου αν σε χάλασε η φασούλα με το δεξί κλικ, το elementary είναι μια τίμια πρόταση για έναν αρχάριο σε λινουξάκι και όχι μόνον. Δεν θυμάμαι καν αν στην έκδοση που έτρεχα παλαιότερα χρειάστηκε να σετάρω dconfig για να έχω δεξί κλικ μενού.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
kongrosian
Δημοσιεύσεις: 4396
Εγγραφή: 30 Μάιος 2020, 13:26
Τοποθεσία: πάω για τσιγάρα

Re: LightDM ΓΑΜΙΕΣΑΙ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kongrosian » 30 Ιούλ 2021, 01:01

sys3x έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 00:51
Καλέ μου φίλε, στομπούτσομου αν σε χάλασε η φασούλα με το δεξί κλικ, το elementary είναι μια τίμια πρόταση για έναν αρχάριο σε λινουξάκι και όχι μόνον. Δεν θυμάμαι καν αν στην έκδοση που έτρεχα παλαιότερα χρειάστηκε να σετάρω dconfig για να έχω δεξί κλικ μενού.
δεν πιάνεις στοιχειώδεις προσπάθειες των άλλων να κάνουν χιουμορ που ενδεχεται να πιάσεις (στη συγκεκριμένη, το κλασσικό θέμα με δεξί κλικ που θα απασχολήσει τον αρχάριο στο ελεμενταρυ) και παρόλα αυτά θες κάθε φορά να καταλαβαίνουμε τα ακατάληπτα που σκαρφίζεσαι. ΑΥΤΟΣ ΕΙΣΑΙ.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37780
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: LightDM ΓΑΜΙΕΣΑΙ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 30 Ιούλ 2021, 01:39

:lol:
Αυτό, αυτό ακριβώς το πράμα είναι η δεξιά®

*το δεξί κλικ τώρα που το σκέφτομαι είναι υπερεκτιμημένο, είναι για κάνσελ. Τρία κλικ αριστερά.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3973
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: LightDM ΓΑΜΙΕΣΑΙ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 30 Ιούλ 2021, 04:44

sys3x έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 22:16
Ό,τι σου είπε ο klg με την διαφορά ότι εγώ σου προτείνω Elementary.
Και όχι σε VM, πάρε έναν καινούριο SSD ή ακόμη καλλίτερα NVMe SSD, μπήχτον και πέρασε bare metal Linux.
Αν δεν μαλακιστείς άγρια με τα αρχεία στο / θα τρέχει άψογα μέχρι να πεθάνεις ή να καεί το hardware σου, ό,τι έρθει πρώτο.
Κοίτα, αν είχα ένα αξιόπιστο λειτουργικό σύστημα θα μπορούσα να το κάνω. Αλλά εδώ μιλάμε για Windows που έχουν δημιουργήσει Recovery Partition, EFI System Partition και Microsoft Reserved Partition σε SSD που προσέθεσα στο PC αφού είχα κάνει την εγκατάσταση των «10» στο primary drive. Έτσι, διά μαγείας.
Δηλ. ενώ ακολούθησα τις οδηγίες κατά γράμμα («όταν κάνετε εγκατάσταση των Windows να έχετε ΜΟΝΟ ένα SSD/HDD/NVMe συνδεδεμένο, αυτόν που προορίζεται για το OS, γιατί ενδέχεται να γίνουν εγγραφές και *αλλού* και μετά να ΤΡΕΧΕΤΕ) η Microsoft έκανε τα δικά της.
(Εγώ μια φορά δεν είχα πειράξει τον 2ο SSD, έχει συμπληρωματικό ρόλο: Περιέχει 2-3 παιχνίδια της Epic, κάτι φακέλους με μουσική/videos και τα VDI του VirtualBox)
ΔΕΝ τους εμπιστεύομαι λοιπόν.
Τρέμω στην ιδέα πως μια ωραία πρωία θα πατήσω το "On", θα αντικρίσω κάνα grub και θα ψάχνω πως να bootάρω στα Windows.
To VirtualBox είναι ΑΣΦΑΛΕΣ. Ούτως ή άλλως δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις σε επεξεργαστική ισχύ. RAM ναι, αν διέθετα 32 GB θα παραχωρούσα 8 ή και παραπάνω αντί για 4 όπως τώρα.
Και 2ο PC δεν έχω.
SpoilerShow
Υπάρχει ένα παλιό laptop που κάθεται, με decent specs για την εποχή του (μοντέλο του ’12 με Core i3-2328M & 4GB RAM DDR3) αλλά έχει πολύ χαμηλή ανάλυση (1366x768) και επιπλέον έχει χαλάσει η οθόνη του (αν συνδεθεί σε εξωτερικό monitor δουλεύει κανονικά)
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: LightDM ΓΑΜΙΕΣΑΙ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 09 Αύγ 2021, 11:14

Ο Κούλης είναι ο LightDM; :p2:
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: LightDM ΓΑΜΙΕΣΑΙ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 09 Αύγ 2021, 18:48

Gordian Knot έγραψε:
30 Ιούλ 2021, 04:44
sys3x έγραψε:
29 Ιούλ 2021, 22:16
Ό,τι σου είπε ο klg με την διαφορά ότι εγώ σου προτείνω Elementary.
Και όχι σε VM, πάρε έναν καινούριο SSD ή ακόμη καλλίτερα NVMe SSD, μπήχτον και πέρασε bare metal Linux.
Αν δεν μαλακιστείς άγρια με τα αρχεία στο / θα τρέχει άψογα μέχρι να πεθάνεις ή να καεί το hardware σου, ό,τι έρθει πρώτο.
Κοίτα, αν είχα ένα αξιόπιστο λειτουργικό σύστημα θα μπορούσα να το κάνω. Αλλά εδώ μιλάμε για Windows που έχουν δημιουργήσει Recovery Partition, EFI System Partition και Microsoft Reserved Partition σε SSD που προσέθεσα στο PC αφού είχα κάνει την εγκατάσταση των «10» στο primary drive. Έτσι, διά μαγείας.
Δηλ. ενώ ακολούθησα τις οδηγίες κατά γράμμα («όταν κάνετε εγκατάσταση των Windows να έχετε ΜΟΝΟ ένα SSD/HDD/NVMe συνδεδεμένο, αυτόν που προορίζεται για το OS, γιατί ενδέχεται να γίνουν εγγραφές και *αλλού* και μετά να ΤΡΕΧΕΤΕ) η Microsoft έκανε τα δικά της.
(Εγώ μια φορά δεν είχα πειράξει τον 2ο SSD, έχει συμπληρωματικό ρόλο: Περιέχει 2-3 παιχνίδια της Epic, κάτι φακέλους με μουσική/videos και τα VDI του VirtualBox)
ΔΕΝ τους εμπιστεύομαι λοιπόν.
Τρέμω στην ιδέα πως μια ωραία πρωία θα πατήσω το "On", θα αντικρίσω κάνα grub και θα ψάχνω πως να bootάρω στα Windows.
To VirtualBox είναι ΑΣΦΑΛΕΣ. Ούτως ή άλλως δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις σε επεξεργαστική ισχύ. RAM ναι, αν διέθετα 32 GB θα παραχωρούσα 8 ή και παραπάνω αντί για 4 όπως τώρα.
Και 2ο PC δεν έχω.
SpoilerShow
Υπάρχει ένα παλιό laptop που κάθεται, με decent specs για την εποχή του (μοντέλο του ’12 με Core i3-2328M & 4GB RAM DDR3) αλλά έχει πολύ χαμηλή ανάλυση (1366x768) και επιπλέον έχει χαλάσει η οθόνη του (αν συνδεθεί σε εξωτερικό monitor δουλεύει κανονικά)
Τώρα το είδα αυτό (λόγω Βλήματος). Partitions μαγικά σε άλλο filesystem δεν κάνουν τα windows. Και το grub θα το βάλεις στον δεύτερο δίσκο οπότε τα windοws θα είναι κομπλέ και απλα θα επιλέγεις από το quick boot του bios το δίσκο που θες για boot.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3973
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: LightDM ΓΑΜΙΕΣΑΙ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 09 Αύγ 2021, 20:41

Πολύ ευχαρίστως να σου στείλω screenshot.
Το κοιτούσα και ΔΕΝ το πίστευα! Ο SSD αυτός όπως προανέφερα χρησιμοποιείται (from day 1) ως βοηθητικός και περιέχει audio, video τέτοια πράγματα.
Το μόνο πράγμα που πλησιάζει OS εκεί μέσα είναι ένας φάκελος με τα VirtualBox VMs (το πρώτο για τα Windows 7 και το δεύτερο για το EndeavourOS).
Υπάρχει περίπτωση false report;
Σου στέλνω link με p.m. Μπορεί να κάνω λάθος βρε αδελφέ. Αλλά το βλέπω και στο BIOS, UEFI.
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: LightDM ΓΑΜΙΕΣΑΙ!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 10 Αύγ 2021, 19:17

Gordian Knot έγραψε:
09 Αύγ 2021, 20:41
Πολύ ευχαρίστως να σου στείλω screenshot.
Το κοιτούσα και ΔΕΝ το πίστευα! Ο SSD αυτός όπως προανέφερα χρησιμοποιείται (from day 1) ως βοηθητικός και περιέχει audio, video τέτοια πράγματα.
Το μόνο πράγμα που πλησιάζει OS εκεί μέσα είναι ένας φάκελος με τα VirtualBox VMs (το πρώτο για τα Windows 7 και το δεύτερο για το EndeavourOS).
Υπάρχει περίπτωση false report;
Σου στέλνω link με p.m. Μπορεί να κάνω λάθος βρε αδελφέ. Αλλά το βλέπω και στο BIOS, UEFI.
Ρε συ δεν σου είπα ότι ο δίσκος σου δεν έχει τα partitions που λες ότι έχει. Σου είπα ότι τα windows δεν δημιουργούν μαγικά partitions.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών