Laser printer

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Laser printer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 25 Αύγ 2021, 18:41

"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10788
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Laser printer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 25 Αύγ 2021, 18:43

Τον εχεις?

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10788
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Laser printer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 25 Αύγ 2021, 18:44

Επισης δεν με ενδιαφερει καθολου η ταχυτητα εκτυπωσης. Συνηθως εκτυπωνω 4-5 σελιδες max.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2046
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Laser printer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 25 Αύγ 2021, 18:52

Ό,τι κι αν διαλέξεις, τσέκαρε αν το καρτριτζ, αν είναι έγχρωμος, να έχει χωριστά μελάνια για κάθε χρώμα και δες και κόστος αναλωσιμων..
Στον δικό μου, έναν Lexmark με κανένα παράπονο και κόστους γύρω στο 150ρι, μου τελείωσε πρόσφατα το μαύρο. Κόστος ορίτζιναλ 100, συμβατού 40...

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10788
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Laser printer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 25 Αύγ 2021, 18:54

Japetus έγραψε:
25 Αύγ 2021, 18:52
Ό,τι κι αν διαλέξεις, τσέκαρε αν το καρτριτζ, αν είναι έγχρωμος, να έχει χωριστά μελάνια για κάθε χρώμα και δες και κόστος αναλωσιμων..
Στον δικό μου, έναν Lexmark με κανένα παράπονο και κόστους γύρω στο 150ρι, μου τελείωσε πρόσφατα το μαύρο. Κόστος ορίτζιναλ 100, συμβατού 40...
150 και ειναι color? Ποις ειναι?

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Laser printer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 25 Αύγ 2021, 18:56

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
25 Αύγ 2021, 18:43
Τον εχεις?
Τον έχει φίλος που τον πρότεινα γιατί ο δικός μου δεν βρίσκεται εύκολα πλέον.

Κοίτα εγώ έχω έναν Samsung Xpress 2625 Md από το 2013-14. Εξαιρετικός, με 15ευρώ έβρισκα τονερ για περίπου τρεις χιλιάδες σελίδες και ντραμ που αλλάζει περίπου στις δεκα χιλιαδες σελίδες.
Ωστόσο δεν ξέρω αν μπορείς να τον βρεις. Αν ναι αξίζει και υπήρχε και έκδοση με λίγα ευρώ παραπάνω που είχε και wifi.
Αμφότεροι οι εκτυπωτές κάνουν και εκτύπωση διπλής όψεως αυτόματα.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10788
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Laser printer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 25 Αύγ 2021, 19:06

Δεν εχω τρελλες απαιτησεις. Συνηθως invoices και labels για shipping εκτυπωνω. Επισης καμια φορα μερικα graphics αλλα ειναι απλα.

Απλα εχω κουραστει με τον injekt και μου εχει βγαλει προβληματακια οποτε θα τον κρατησω μονο για το σκανερ.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14671
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Laser printer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 25 Αύγ 2021, 20:49

Frappezitis έγραψε:
25 Αύγ 2021, 18:39
Και το προβλημα με το WIFI αφορουσε το κινητο..ΧΙΑΟΜΙ.Με το laptop κανενα προβλημα μεχρι στιγμης η ασυρματη εκτυπωση.
Δικέ μου, το πρόβλημα με τον εκτυπωτή και το WiFi μπορεί να είναι και σε ποιο δίκτυο WiFi είναι συνδεδεμένος ο τελευταίος.

Κάποια routers βγάζουν δύο wifi, ένα στα 2,4 GHz και ένα στα 5 GHz. Πολύ πιθανόν να έχεις και τα δύο ενεργοποιημένα αλλά με το ίδιο όνομα. Συνήθως οι έξυπνες συσκευές που δεν είναι τελευταίας τεχνολογίας δεν αναγνωρίζουν τα 5Ghz δίκτυα, οπότε αν το κινητό σου συνδέεται αυτόματα στων 5 και ο εκτυπωτής στων 2,4, θα υπάρχει πρόβλημα.

Μπες στο router και δες ποιες συχνότητες εκπομπής είναι ενεργοποιημένες και με τι όνομα. Αν έχουν το ίδιο όνομα, δώσε τα διαφορετικό για να τα ξεχωρίζεις και συ και οι συσκευές σου.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8078
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Laser printer

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 27 Αύγ 2021, 14:41

Feindflug έγραψε:
25 Αύγ 2021, 20:49
Frappezitis έγραψε:
25 Αύγ 2021, 18:39
Και το προβλημα με το WIFI αφορουσε το κινητο..ΧΙΑΟΜΙ.Με το laptop κανενα προβλημα μεχρι στιγμης η ασυρματη εκτυπωση.
Δικέ μου, το πρόβλημα με τον εκτυπωτή και το WiFi μπορεί να είναι και σε ποιο δίκτυο WiFi είναι συνδεδεμένος ο τελευταίος.

Κάποια routers βγάζουν δύο wifi, ένα στα 2,4 GHz και ένα στα 5 GHz. Πολύ πιθανόν να έχεις και τα δύο ενεργοποιημένα αλλά με το ίδιο όνομα. Συνήθως οι έξυπνες συσκευές που δεν είναι τελευταίας τεχνολογίας δεν αναγνωρίζουν τα 5Ghz δίκτυα, οπότε αν το κινητό σου συνδέεται αυτόματα στων 5 και ο εκτυπωτής στων 2,4, θα υπάρχει πρόβλημα.

Μπες στο router και δες ποιες συχνότητες εκπομπής είναι ενεργοποιημένες και με τι όνομα. Αν έχουν το ίδιο όνομα, δώσε τα διαφορετικό για να τα ξεχωρίζεις και συ και οι συσκευές σου.
Ειδικος δεν ειμαι.σου αναφερω πως εγινε.
Το ρουτερ προυπηρχε....ηρθε ο εκτυπωτης ,εγινε η εγκατασταση του προγραμματος στο κινητο και δουλεψε χωρις κατι αλλο να κανουμε .Μετα απο μερικους και χωρις εμεις να πειραξουμε κατι (εν γνωση μας) δεν εκτυπωνε ασυρματα απο το κινητο.Επανεγκατεστησα τηςν εφαρμογη στο κινητο και ολα καλα.Μετα απο μερικους μηνες παλι ξανα το ιδιο.αυτην την φορα το αναφερω στο συναιτερο Μου λεει πριν κανεις επανεγκατασταση στο κινητο κλειστα απο το ρευμα και ξανανοιξετα.Απλα το εκανα και στο εκτυπωτη και στο κινητο (το ρουτερ δεν το πειραξα) και δεν ξερω εαν επρεπε καποια απο τα δυο η και τα δυο....και δουλεψε παλι.

Ηint: απο λαπτοπ ποτε δεν υπηρξε προβλημα με το WIFI.

Την τριτη φορα :lol: θα δοκιμασω ξεχωριστα.
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών