Κλειδώνεται ένα pdf ;

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Κλειδώνεται ένα pdf ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 05 Σεπ 2021, 12:09

Έχουμε ένα pdf το οποίο το κάνουμε ανάρτηση στο internet.
Θέλουμε ο χρήστης να μπαίνει στο url και να το διαβάζει, αφού κάνει login στο site (ή έστω και χωρίς login - δεν έχει σημασία).
Δεν θέλουμε όμως να μπορεί να το σώσει στην local machine και να το μοιραστεί με άλλους στη συνέχεια.
Να διαβάζεται μόνο στο site μας.
Γίνεται αυτό είτε με free tools είτε με κάποιο professional software ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26904
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Κλειδώνεται ένα pdf ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 05 Σεπ 2021, 12:13

Γιατι εχω την εντυπωση οτι το εχεις ξαναρωτησει αυτο?


P.S. Καλα θυμομουν

wooded glade @ Κλείδωμα pdf
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Κλειδώνεται ένα pdf ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 05 Σεπ 2021, 12:15

George_V έγραψε:
05 Σεπ 2021, 12:13
Γιατι εχω την εντυπωση οτι το εχεις ξαναρωτησει αυτο?
Έχω ;
Κάποιος με ρώταγε αλλά δεν είμαι σίγουρος μήπως ρώταγε πως να μην γίνεται edit.
Τώρα με ρωτάει άλλος για το internet, να μην γίνεται save.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Κλειδώνεται ένα pdf ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 05 Σεπ 2021, 12:17

George_V έγραψε:
05 Σεπ 2021, 12:13
Γιατι εχω την εντυπωση οτι το εχεις ξαναρωτησει αυτο?


P.S. Καλα θυμομουν

wooded glade @ Κλείδωμα pdf
Ναι, και ο παλιός το ίδιο περίπου ήθελε.
Δεν ξέρω τι έκανε στο τέλος.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6605
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Κλειδώνεται ένα pdf ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 05 Σεπ 2021, 12:20

Κλειδωνεται αλλα ξεκλειδωνεται ποικιλοτροπως
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Κλειδώνεται ένα pdf ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 05 Σεπ 2021, 12:24

nik_killthemall έγραψε:
05 Σεπ 2021, 12:20
Κλειδωνεται αλλα ξεκλειδωνεται ποικιλοτροπως
Πόσο εύκολα ;
Εγώ ξέρω να κλειδώνω exe και δεν αντιγράφεται (μόνο οι πολύ δυνατοί χάκερς ίσως μπορούν να το αντιγράψουν).
Μιλάμε στα πλαίσια της λογικιάς.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6605
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Κλειδώνεται ένα pdf ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 05 Σεπ 2021, 12:33

Googlare smallpdf τα ξεκλειδωνει ολα ή τα κανει εκτυπωσιμα οποτε τα εκτυπωνεις σε pdf.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κλειδώνεται ένα pdf ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 05 Σεπ 2021, 12:33

Χάσιμο χρόνου είναι. Η ειλικρινής, πρακτική απάντηση είναι ΟΧΙ, δεν μπορείς να εξασφαλίσεις ότι κάποιος που θέλει να το κατεβάσει δε θα το κάνει, ποικιλοτροπως όπως έγραψε κ ο νικ. Αν θες ένα απλό παράδειγμα χωρίς καθόλου τεχνικές γνώσεις παιρνεις screenshots κ στην πορεία κανεις reconstruct το pdf

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Κλειδώνεται ένα pdf ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 05 Σεπ 2021, 12:46

nik_killthemall έγραψε:
05 Σεπ 2021, 12:33
Googlare smallpdf τα ξεκλειδωνει ολα ή τα κανει εκτυπωσιμα οποτε τα εκτυπωνεις σε pdf.
Το εκτύπωμα δεν μας νοιάζει.
Τον πρώτο φίλο (ένας γιατρός που έχει γράψει μιά επιστημονική έρευνα μου λέει) μπορεί να τον νοιάζει, αλλά τον άλλον δεν τον νοιάζει το εκτύπωμα.
EKPLIKTIKOS έγραψε:
05 Σεπ 2021, 12:33
Χάσιμο χρόνου είναι. Η ειλικρινής, πρακτική απάντηση είναι ΟΧΙ, δεν μπορείς να εξασφαλίσεις ότι κάποιος που θέλει να το κατεβάσει δε θα το κάνει, ποικιλοτροπως όπως έγραψε κ ο νικ. Αν θες ένα απλό παράδειγμα χωρίς καθόλου τεχνικές γνώσεις παιρνεις screenshots κ στην πορεία κανεις reconstruct το pdf
Elaborate methods όπως screenshot και reconstruct δεν μας νοιάζουν. Αν ο άλλος θέλει δυό-τρεις ώρες, δεν θα το κάνει και δεν μας νοιάζει.
Να μην γίνεται save και attachment στο email / messenger μας νοιάζει.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6605
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Κλειδώνεται ένα pdf ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 05 Σεπ 2021, 13:08

Οχι ρε αν επιτρεπει εκτυπωση τοτε τα εκτυπωνεις σε pdf και ουσιαστικα παραγεται ενα pdf αντιγραφο που ειναι ξεκλειδωτο. Αλλα ετσι κι αλλιως το smallpdf να ξεκλειδωνει ολα. Για πανω απο ενα χρονο που εφτιαχνα ihm ριπορτα για βαπορακια δεν υπηρξε 1 pdf κλειδωμενο πιστοποιητικο που το smallpdf να μην το ξεκλειδωνε.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Κλειδώνεται ένα pdf ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 05 Σεπ 2021, 13:10

nik_killthemall έγραψε:
05 Σεπ 2021, 13:08
Οχι ρε αν επιτρεπει εκτυπωση τοτε τα εκτυπωνεις σε pdf και ουσιαστικα παραγεται ενα pdf αντιγραφο που ειναι ξεκλειδωτο. Αλλα ετσι κι αλλιως το smallpdf να ξεκλειδωνει ολα. Για πανω απο ενα χρονο που εφτιαχνα ihm ριπορτα για βαπορακια δεν υπηρξε 1 pdf κλειδωμενο πιστοποιητικο που το smallpdf να μην το ξεκλειδωνε.
Print to pdf σημαίνει save pdf δηλαδή.
Αυτό εδώ δε λέει τίποτα:

https://www.axcrypt.net/
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6605
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Κλειδώνεται ένα pdf ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 05 Σεπ 2021, 13:34

wooded glade έγραψε:
05 Σεπ 2021, 13:10
nik_killthemall έγραψε:
05 Σεπ 2021, 13:08
Οχι ρε αν επιτρεπει εκτυπωση τοτε τα εκτυπωνεις σε pdf και ουσιαστικα παραγεται ενα pdf αντιγραφο που ειναι ξεκλειδωτο. Αλλα ετσι κι αλλιως το smallpdf να ξεκλειδωνει ολα. Για πανω απο ενα χρονο που εφτιαχνα ihm ριπορτα για βαπορακια δεν υπηρξε 1 pdf κλειδωμενο πιστοποιητικο που το smallpdf να μην το ξεκλειδωνε.
Print to pdf σημαίνει save pdf δηλαδή.
Ακριβως
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Κλειδώνεται ένα pdf ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 06 Σεπ 2021, 23:42

Δεν μπορεί να γίνει το εξής:
Να φτιαχτεί το pdf σε μιά άλλη μορφή που να μην είναι pdf και να μην το διαβάζουν οι browsers.
Να φτιαχτεί και ένα custom container που να το διαβάζει αλλά αυτό το container μόλις το εγκαταστήσει ο χρήστης να παίρνει ένα κωδικό από την local machine - όπως τα προγράμματα που κατεβάζουμε με 30 day trial.
Μετά να γίνεται register το container σ' αυτόν που στέλνει τα (ειδικού τύπου) pdf.
Μετά το κάθε (ειδικού τύπου) pdf που αποστέλλεται να ζητάει compatibility με το πρόγραμμα-container του χρήστη για να παίξει και να είναι encrypted βέβαια - να μην μπορεί ο χρήστης να εξαγάγει τους κωδικούς.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
omg kai 3 lol
Δημοσιεύσεις: 4927
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 14:03

Re: Κλειδώνεται ένα pdf ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από omg kai 3 lol » 07 Σεπ 2021, 02:58

ακομα και σε βιντεο να το βαλεις παντα θα μπορει να το κανει printscreen ή να το φωτογραφισει με ενα κινητο

γιατι δε βαζεις password στη σελιδα που ειναι το γαμημενο το pdf και να το βλεπουν μονο οι χρηστες που επιλεγεις;

ή βαλε το pdf σε ενα container κι απο πανω βαλε ενα αλλο container στις ιδιες διαστασεις με ενα transparent png απο πανω, μονο αν ξερει να διαβαζει κωδικα θα μπορει να το σωσει, ο πελατης ειναι χακερ; ξερει να διαβαζει κωδικα; αν οχι problem solved

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Κλειδώνεται ένα pdf ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 07 Σεπ 2021, 13:35

omg kai 3 lol έγραψε:
07 Σεπ 2021, 02:58
ακομα και σε βιντεο να το βαλεις παντα θα μπορει να το κανει printscreen ή να το φωτογραφισει με ενα κινητο

γιατι δε βαζεις password στη σελιδα που ειναι το γαμημενο το pdf και να το βλεπουν μονο οι χρηστες που επιλεγεις;

ή βαλε το pdf σε ενα container κι απο πανω βαλε ενα αλλο container στις ιδιες διαστασεις με ενα transparent png απο πανω, μονο αν ξερει να διαβαζει κωδικα θα μπορει να το σωσει, ο πελατης ειναι χακερ; ξερει να διαβαζει κωδικα; αν οχι problem solved
Καλά αυτά δεν είναι σοβαρά.
Επίσης δεν με νοιάζει να φωτογραφίσει με κινητό !
Αν κάτσει ο άλλος έξη ώρες να κάνει αυτή τη δουλειά ας το κάνει και μετά να το κάνει distribute !
Μιλάμε για ένα pdf που έχει αξία για μία μέρα μόνο.

Εγώ βρήκα pdf2exe convert που δουλεύει.
Το θέμα είναι να κλειδώνει κιόλας σε ένα μόνο computer.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών