Πέθανε ο θείος ( ενας είναι ο θείος)

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24952
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Πέθανε ο θείος ( ενας είναι ο θείος)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 17 Σεπ 2021, 02:58

Clive Sinclair

Home computing pioneer Sir Clive Sinclair dies aged 81

Creator of the landmark ZX Spectrum and the less commercially successful C5 died after a long illness

https://amp.theguardian.com/technology/ ... m=referral

Θρυλική μορφή

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πέθανε ο θείος ( ενας είναι ο θείος)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 17 Σεπ 2021, 03:13

Θρυλική αλλά την πάτησε και τον έφαγε ο Μπιλ και επίσης ο άλλος που έβγαλε τα Εγγλέζικα windows την πάτησε.
Το 85 μου δώσανε από το Computer για όλους μία κόπια των πρώτων windows και μία κόπια του Εγγλέζικου.
Τον συμβατό Amstrad 1512 είχα τότε. Ήταν λέει για να μπορείς να κάνεις ταυτόχρονες εργασίες. Βάζω λοιπόν τα windows να τρέξουν κάτω από το ms dos και βάζω και ένα πρόγραμμα να κάνει κάτι υπολογισμούς και πάω ν' ανοίξω και έναν επεξεργαστή κειμένου να γράψω ενώ εκτελούντο οι υπολογισμοί στο μπακγκράουν. Τζίφος. Βάζω και το Εγγλέζικο και δούλευε.
Αλλά τους έφαγε ο Μπιλ μετά για πλάκα, windows, τσιπάκια, εμβόλια τα πάντα. Δεν είνα βέβαια καθόλου φιλικός ο Μπιλ. Στα τσιπάκια και στο εμβόλιο δεν ξέρω τι κάνει αλλά στα windows μας προκαλεί συνέχεια incompatibilities για πλάκα για να το διασκεδάζει.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32133
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Πέθανε ο θείος ( ενας είναι ο θείος)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 17 Σεπ 2021, 08:48

ελαφτυ το χωμα.
καπου εχω θαμμενο εναν σπεκτρουμ+2. θα τον πουλησουν τα εγγονια μου σε καμμια δημοπρασια και θα γινουν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Πέθανε ο θείος ( ενας είναι ο θείος)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 17 Σεπ 2021, 11:05


Imperium
Δημοσιεύσεις: 3406
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Πέθανε ο θείος ( ενας είναι ο θείος)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 17 Σεπ 2021, 11:17

Το C5 αν έβγαινε τώρα, που είναι της μόδας τα πατίνια και τα οικολογικά , θα έκανε θραύση.
40 χρόνια μπροστά.
Black Watch, θυμάται κανείς; ΛΟΛ
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2042
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Πέθανε ο θείος ( ενας είναι ο θείος)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 17 Σεπ 2021, 13:40

Το c5 ήταν πολύ φιλόδοξο, άλλος δεν θα τολμούσε καν να το λανσάρει. Πολύ χαμηλό σε έπαιρνε από κάτω ένα αυτοκίνητο χωρίς να προλάβει να σε δει, αλλόκοτη θέση οδήγησης με τα πόδια πάνω από το τιμόνι που δημιουργούσε ανασφάλεια, είχε πολύ σοβαρά θέματα για όχημα που κυκλοφορεί στο δρόμο.

Ο θείος μας ήταν πρώτιστα εφευρέτης και έπειτα επιχειρηματίας με φιλόδοξα ανοίγματα που στάθηκε τυχερός. Είχε την τύχη να λανσάρει τον σπεκτρουμ σε μια εποχή που ο κόσμος διψουσε για τεχνολογία και παρα το ότι το βρετανικό κράτος υποστήριξε επίσημα την ακορν με τον bbc και τον ελεκτρον, το σπεκτρουμακι μπήκε σε χιλιάδες σπίτια, και με αφορμή τη διασκέδαση έμαθε στα παιδιά προγραμματισμό. Η γενιά μου του είμαστε ευγνώμονες..

Ο ίδιος δεν ήταν προγραμματιστης ούτε είχε ιδιαίτερο πάθος για τους υπολογιστές. Απολάμβανε το hype που δημιούργησε. Λέγεται ότι όταν βγήκε το ιντερνετ δεν χρησιμοποιουσε καν εμαιλ.
Τα τελευταία χρόνια, ντόρος είχε γίνει όταν παντρεύτηκε στα 70 του, ένα μοντέλο, πρώην Μις Αγγλία, δέκα χρόνια μικρότερη από την κόρη του. Χωρισανε πριν λίγα χρόνια..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών