Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το αγοράσω αυτό;

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Γιάννης

Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το αγοράσω αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 28 Σεπ 2021, 18:03

https://www.dell.com/en-uk/shop/desktop ... cdx89433co

Στα χαρτιά φαίνεται μια χαρά, έχει ό,τι ακριβώς χρειάζομαι, και μου βγαίνει πιο φτηνά από το να φτιάσω δικό μου παίρνοντας τα συστατικά ξεχωριστά.

Χρωματιστά φουρφούρια γύφτικα δεν έχει, αυτό για μένα είναι προτέρημα, όχι μειονέκτημα.

Υπάρχει κάποια παγίδα; Για δώστε τα φώτα σας εσείς οι πισί μάστερ ρέης που τα κσέρετε πιο καλυτερότερα.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το αγοράσω αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 28 Σεπ 2021, 18:10

Η κάρτα γραφικών μόνο είναι πάνω από το μισό κόστος. Ωραίο κομμάτι. Αν θέλεις desktop τώρα αξίζει.

Για upgrade δεν φαίνεται να παίρνει στανταρισμένο τροφοδοτικό όμως. Αν το πάρεις με δεδομένο "αυτό είναι και δεν αλλάζω τίποτα εκτός από κανένα δίσκο βαριά-βαριά" το έχεις πάρει χθες.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24594
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το αγοράσω αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 28 Σεπ 2021, 18:19

΄με τις τιμές που έχουν οι κάρτες σήμερα μια χαρά είναι αυτό

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το αγοράσω αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 28 Σεπ 2021, 22:10

Γιάννης έγραψε:
28 Σεπ 2021, 18:03
https://www.dell.com/en-uk/shop/desktop ... cdx89433co

Στα χαρτιά φαίνεται μια χαρά, έχει ό,τι ακριβώς χρειάζομαι, και μου βγαίνει πιο φτηνά από το να φτιάσω δικό μου παίρνοντας τα συστατικά ξεχωριστά.

Χρωματιστά φουρφούρια γύφτικα δεν έχει, αυτό για μένα είναι προτέρημα, όχι μειονέκτημα.

Υπάρχει κάποια παγίδα; Για δώστε τα φώτα σας εσείς οι πισί μάστερ ρέης που τα κσέρετε πιο καλυτερότερα.
Μια χαρά φαίνεται, προσωπικά θα ήθελα λίγο παραπάνω ram αλλά άμα σε καλύπτει go for it.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12522
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το αγοράσω αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 28 Σεπ 2021, 22:13

Βρίσκεσαι Ελλάδα; Με 1500 ευρώ έκανα πρόσφατα καλύτερο.

LETO
Δημοσιεύσεις: 1955
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 00:49
Phorum.gr user: LETO

Re: Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το αγοράσω αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LETO » 28 Σεπ 2021, 22:27

2100 ευρω? ακριβο.

η 3070 εχει 1200 ευρω και ο 11700 350 ευρω.

βεβαια παιζει να εχεις θεμα διαθεσιμοτητας

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13986
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το αγοράσω αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 28 Σεπ 2021, 22:30

Σου προτεινω να αγορασεις τα κομματια ξεχωριστα και να το στησεις μονος σου (ή να δώσεις σε καποιον 20-30 ευρω για να σου το συναρμολογησει)

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13986
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το αγοράσω αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 28 Σεπ 2021, 22:36

Ειχα στησει εξαιρετικο πισι με κουτι-μνημες-τροφοδοτικο corsair, hdd WD, ssd Samsung, cpu i7 και Gigabyte καρτα γραφικων.
Του χρόνου που θα το παρω αλλο, θα παρω ακριβώς τις ίδιες μαρκες. Εχω μείνει απίστευτα ευχαριστημένος.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το αγοράσω αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 28 Σεπ 2021, 23:55

panos291 έγραψε:
28 Σεπ 2021, 22:30
Σου προτεινω να αγορασεις τα κομματια ξεχωριστα και να το στησεις μονος σου (ή να δώσεις σε καποιον 20-30 ευρω για να σου το συναρμολογησει)
nyxtovios έγραψε:
28 Σεπ 2021, 22:13
Βρίσκεσαι Ελλάδα; Με 1500 ευρώ έκανα πρόσφατα καλύτερο.
Μια χαρά είναι η τιμή, δεδομένου σε γλυτώνει από το research για να βρεις components που είναι fully compatible μεταξύ τους και τις ώρες που θα σου πάρει να κάνεις assemble τον πύργο. Συν φυσικά και το support της Dell.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12522
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το αγοράσω αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 28 Σεπ 2021, 23:58

klg έγραψε:
28 Σεπ 2021, 23:55
panos291 έγραψε:
28 Σεπ 2021, 22:30
Σου προτεινω να αγορασεις τα κομματια ξεχωριστα και να το στησεις μονος σου (ή να δώσεις σε καποιον 20-30 ευρω για να σου το συναρμολογησει)
nyxtovios έγραψε:
28 Σεπ 2021, 22:13
Βρίσκεσαι Ελλάδα; Με 1500 ευρώ έκανα πρόσφατα καλύτερο.
Μια χαρά είναι η τιμή, δεδομένου σε γλυτώνει από το research για να βρεις components που είναι fully compatible μεταξύ τους και τις ώρες που θα σου πάρει να κάνεις assemble τον πύργο.
Δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα συμβατότητας. Δεν τον κόβω να παίρνει μητρική amd και πάει να βάλει Intel. Βασικά πράματα θέλει που τα ξέρει ο καθένας. Ώρες δε θα το έλεγα. Σε μισή ώρα το έχω έτοιμο να μπαίνει λειτουργικό. Χώρια που τα δελλ είναι από μόνα τους πρώτα δελλ και μετά πισι. Πρόσφατα μου έβγαλε ένα την μπαναγία μέχρι να καταφέρω να του κάνω φορματ γιατί δεν έβρισκε τους δίσκους και να καταλήξω να το καταφέρω κατά τύχη γιατί δοκίμασα με το recovery της δελλ που κατέβασα από το βρομοσαιτ τους. Ποτέ ξανα δελλ.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το αγοράσω αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 29 Σεπ 2021, 00:11

nyxtovios έγραψε:
28 Σεπ 2021, 23:58
klg έγραψε:
28 Σεπ 2021, 23:55
panos291 έγραψε:
28 Σεπ 2021, 22:30
Σου προτεινω να αγορασεις τα κομματια ξεχωριστα και να το στησεις μονος σου (ή να δώσεις σε καποιον 20-30 ευρω για να σου το συναρμολογησει)
nyxtovios έγραψε:
28 Σεπ 2021, 22:13
Βρίσκεσαι Ελλάδα; Με 1500 ευρώ έκανα πρόσφατα καλύτερο.
Μια χαρά είναι η τιμή, δεδομένου σε γλυτώνει από το research για να βρεις components που είναι fully compatible μεταξύ τους και τις ώρες που θα σου πάρει να κάνεις assemble τον πύργο.
Δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα συμβατότητας. Δεν τον κόβω να παίρνει μητρική amd και πάει να βάλει Intel. Βασικά πράματα θέλει που τα ξέρει ο καθένας. Ώρες δε θα το έλεγα. Σε μισή ώρα το έχω έτοιμο να μπαίνει λειτουργικό. Χώρια που τα δελλ είναι από μόνα τους πρώτα δελλ και μετά πισι. Πρόσφατα μου έβγαλε ένα την μπαναγία μέχρι να καταφέρω να του κάνω φορματ γιατί δεν έβρισκε τους δίσκους και να καταλήξω να το καταφέρω κατά τύχη γιατί δοκίμασα με το recovery της δελλ που κατέβασα από το βρομοσαιτ τους. Ποτέ ξανα δελλ.
Φυσικά και υπάρχει θέμα συμβατότητας και προφανώς δεν μιλάμε για mundane πράγματα όπως το "παίρνω μητρική για λάθος cpu". Αμά στήσεις όλο το acquisition top down, που είναι πολύ συνηθσμένο άμα έχεις εφαρμογές με συγκεκριμένες προδιαγραφές σαφώς και μπορεί να πάρει ώρες να βρεις τα components που θέλεις. Εγώ έφαγα μια βδομάδα να βρω την motherboard που ήθελα για το κούτι που ήθελα και πάλι μου έβγαλε την παναγία γιατί για κάποιον λόγω τα ζώα της gigabyte θεώρησαν λογικό το να βάλουν 2.5g ethernet nic και μου έσπασε τα αρχίδια όταν έκανα migrate το λειτουργικό στον νέο δίσκο.

Σίγουρα δεν παίρνει μόνο μισή ώρα να το στήσεις. Με unboxing + προεργασία + actual στήσιμο θεωρώ τουλάχιστον καμιά ώρα. Συν το ότι προφανώς έχεις και άλλα πράγματα να στήσεις αφού κάνεις assemble τον πύργο (εμένα ένα συνήθες setup με windows μου έπαιρνε τουλάχιστον μια μέρα μόνο για τo software).

Δεν ξέρω τι anecdotes έχεις για την Dell, εγώ προσωπικά έχω στήσει Dell σε μεγάλες εταιρείες (εκατοντάδες workstation) χωρίς ποτέ να έχω κανένα πρόβλημα και δεν είχα ποτέ κανένα θέμα με το customer support τους επίσης.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12522
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το αγοράσω αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 29 Σεπ 2021, 10:13

klg έγραψε:
29 Σεπ 2021, 00:11
nyxtovios έγραψε:
28 Σεπ 2021, 23:58
klg έγραψε:
28 Σεπ 2021, 23:55


Μια χαρά είναι η τιμή, δεδομένου σε γλυτώνει από το research για να βρεις components που είναι fully compatible μεταξύ τους και τις ώρες που θα σου πάρει να κάνεις assemble τον πύργο.
Δε νομίζω ότι υπάρχει θέμα συμβατότητας. Δεν τον κόβω να παίρνει μητρική amd και πάει να βάλει Intel. Βασικά πράματα θέλει που τα ξέρει ο καθένας. Ώρες δε θα το έλεγα. Σε μισή ώρα το έχω έτοιμο να μπαίνει λειτουργικό. Χώρια που τα δελλ είναι από μόνα τους πρώτα δελλ και μετά πισι. Πρόσφατα μου έβγαλε ένα την μπαναγία μέχρι να καταφέρω να του κάνω φορματ γιατί δεν έβρισκε τους δίσκους και να καταλήξω να το καταφέρω κατά τύχη γιατί δοκίμασα με το recovery της δελλ που κατέβασα από το βρομοσαιτ τους. Ποτέ ξανα δελλ.
Φυσικά και υπάρχει θέμα συμβατότητας και προφανώς δεν μιλάμε για mundane πράγματα όπως το "παίρνω μητρική για λάθος cpu". Αμά στήσεις όλο το acquisition top down, που είναι πολύ συνηθσμένο άμα έχεις εφαρμογές με συγκεκριμένες προδιαγραφές σαφώς και μπορεί να πάρει ώρες να βρεις τα components που θέλεις. Εγώ έφαγα μια βδομάδα να βρω την motherboard που ήθελα για το κούτι που ήθελα και πάλι μου έβγαλε την παναγία γιατί για κάποιον λόγω τα ζώα της gigabyte θεώρησαν λογικό το να βάλουν 2.5g ethernet nic και μου έσπασε τα αρχίδια όταν έκανα migrate το λειτουργικό στον νέο δίσκο.

Σίγουρα δεν παίρνει μόνο μισή ώρα να το στήσεις. Με unboxing + προεργασία + actual στήσιμο θεωρώ τουλάχιστον καμιά ώρα. Συν το ότι προφανώς έχεις και άλλα πράγματα να στήσεις αφού κάνεις assemble τον πύργο (εμένα ένα συνήθες setup με windows μου έπαιρνε τουλάχιστον μια μέρα μόνο για τo software).

Δεν ξέρω τι anecdotes έχεις για την Dell, εγώ προσωπικά έχω στήσει Dell σε μεγάλες εταιρείες (εκατοντάδες workstation) χωρίς ποτέ να έχω κανένα πρόβλημα και δεν είχα ποτέ κανένα θέμα με το customer support τους επίσης.
Δεν είπε κάτι για συγκεκριμένες εφαρμογές για αυτό.

Για εμένα πάντως δελλ=μακριά=666 :lol:
Με τη μια φορά που δεν μου έκτασε. Πιθανότατα έχεις δίκιο και είναι οκ

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14597
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το αγοράσω αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 29 Σεπ 2021, 10:28

Τι φόρους πληρώνεις γιά να το φέρεις ;
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24364
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το αγοράσω αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Σεπ 2021, 11:11

Μπίστης έγραψε:
29 Σεπ 2021, 10:28
Τι φόρους πληρώνεις γιά να το φέρεις ;
Λογικά 40 ευρώ εκτός αν δε θεωρηθεί αγγλικό προϊόν οπότε ξεκινάμε με 24% ΦΠΑ και δεν ξέρω τι άλλο χώνουν.

Γιάννης

Re: Υπάρχει κάποιος λόγος να μην το αγοράσω αυτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 29 Σεπ 2021, 20:20

klg έγραψε:
28 Σεπ 2021, 22:10
Γιάννης έγραψε:
28 Σεπ 2021, 18:03
https://www.dell.com/en-uk/shop/desktop ... cdx89433co

Στα χαρτιά φαίνεται μια χαρά, έχει ό,τι ακριβώς χρειάζομαι, και μου βγαίνει πιο φτηνά από το να φτιάσω δικό μου παίρνοντας τα συστατικά ξεχωριστά.

Χρωματιστά φουρφούρια γύφτικα δεν έχει, αυτό για μένα είναι προτέρημα, όχι μειονέκτημα.

Υπάρχει κάποια παγίδα; Για δώστε τα φώτα σας εσείς οι πισί μάστερ ρέης που τα κσέρετε πιο καλυτερότερα.
Μια χαρά φαίνεται, προσωπικά θα ήθελα λίγο παραπάνω ram αλλά άμα σε καλύπτει go for it.
Αν το πάρω, την RAM θα την αναβαθμίσω σε 64GB εν καιρώ, αλλά προς το παρόν με τα 16 κάνω δουλειά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών