Pc parts

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 22 Μάιος 2022, 11:06

Στύγιος έγραψε:
22 Μάιος 2022, 10:57
Ε ,μιλάμε για λαμογιές ειδικά από κάτι Πλαίσια. Το λάπτοπ που μ' ενδιέφερε είχε 380. Το βγάλανε απ' το πρόγραμμα και το πήγανε..400 :na!:
Ξεφτίλα...
Δεν είναι θέμα λαμογιάς για το συγκεκριμένο. Κανένας από τους εισαγωγείς στην Ελλάδα δεν έχει και δεν ξέρει καν αν και πότε θα ξαναέχει. Δεν υπάρχει διαθεσιμότητα γενικώς. Ακόμα κι από τις μεγάλες πλατφόρμες (amazon, ebay) να προσπαθήσεις να πάρεις οι τιμές έχουν εκτοξευτεί για ό,τι έχει απομείνει σε καταστήματα και ιδιώτες.

Κρίμα γιατί είναι καλή πλατφόρμα για εκπαιδευτικά projects.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 22 Μάιος 2022, 11:09

Ντάξει ,δε βιάζομαι. Έχω περιθώριο μέχρι 30 Σεπτεμβρίου να χρησιμοποιήσω την επιδότηση.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 22 Μάιος 2022, 15:17

Gordian Knot έγραψε:
22 Μάιος 2022, 10:24
Φίλε έχω Raspberry Pi 4 Model B 8GB με εφάμιλλες επιδόσεις (το πήρα για πειραματισμό με... οτιδήποτε, αλλά τελικά δεν το πολυχρησιμοποιώ - ΝΤΡΟΠΗ! 😳)
Και μου κόστισε ένα κατοσταρικάκι τροφοδοτικού & HDMI καλωδίου (αμφότερα official για να μη χαλάμε τη μόστρα!) συμπεριλαμβανομένων.
Το'χω και γω αποκλειστικα ως παιχτικο για μουσικη.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 22 Μάιος 2022, 15:42

Κάποια στιγμή, και ενώ είχα κατασταλάξει σε distro (δοκίμασα ό,τι υπήρχε διαθέσιμο, κάποια ήταν καλύτερα του Raspbian αλλά υπολείπονταν σε επιδόσεις/το μηχανάκι εξαντλούσε τα resources), μου ζητήθηκε password για ενημερώσεις στον package manager κ.λπ.
Είχα αλλάξει το default, είχα διαλέξει κάτι απλό αλλά δεν το είχα σημειώσει κάπου. Αυτό ήταν, κλειδώθηκα έξω.

Δεν πειράζει, κάθε εμπόδιο για καλό. Ευκαιρία να δοκιμάσω εγκατάσταση σε SSD αντί για την SD card.
Έχω δύο Ugreen Enclosures/Adapters που συνήθως χρησιμοποιώ για backup του primary PC, θα δεσμεύσω ένα εξ αυτών:
Ugreen USB C 2.5" SATA III Hard Drive Enclosure
Ugreen USB 3.0 to SATA III Adapter Cable
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 22 Μάιος 2022, 15:44

Gordian Knot έγραψε:
22 Μάιος 2022, 15:42
Κάποια στιγμή, και ενώ είχα κατασταλάξει σε distro (δοκίμασα ό,τι υπήρχε διαθέσιμο, κάποια ήταν καλύτερα του Raspbian αλλά υπολείπονταν σε επιδόσεις/το μηχανάκι εξαντλούσε τα resources), μου ζητήθηκε password για ενημερώσεις στον package manager κ.λπ.
Είχα αλλάξει το default, είχα διαλέξει κάτι απλό αλλά δεν το είχα σημειώσει κάπου. Αυτό ήταν, κλειδώθηκα έξω.

Δεν πειράζει, κάθε εμπόδιο για καλό. Ευκαιρία να δοκιμάσω εγκατάσταση σε SSD αντί για την SD card.
Έχω δύο Ugreen Enclosures/Adapters που συνήθως χρησιμοποιώ για backup του primary PC, θα δεσμεύσω ένα εξ αυτών:
Ugreen USB C 2.5" SATA III Hard Drive Enclosure
Ugreen USB 3.0 to SATA III Adapter Cable
Του'χω βαλει εξειδικευμενη καρτα SD,πριν τη παρω,το ειχα ψαξει πολυ μεχρι να καταληξω.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Μάιος 2022, 15:47

Gordian Knot έγραψε:
22 Μάιος 2022, 15:42
Κάποια στιγμή, και ενώ είχα κατασταλάξει σε distro (δοκίμασα ό,τι υπήρχε διαθέσιμο, κάποια ήταν καλύτερα του Raspbian αλλά υπολείπονταν σε επιδόσεις/το μηχανάκι εξαντλούσε τα resources), μου ζητήθηκε password για ενημερώσεις στον package manager κ.λπ.
Είχα αλλάξει το default, είχα διαλέξει κάτι απλό αλλά δεν το είχα σημειώσει κάπου. Αυτό ήταν, κλειδώθηκα έξω.

Δεν πειράζει, κάθε εμπόδιο για καλό. Ευκαιρία να δοκιμάσω εγκατάσταση σε SSD αντί για την SD card.
Έχω δύο Ugreen Enclosures/Adapters που συνήθως χρησιμοποιώ για backup του primary PC, θα δεσμεύσω ένα εξ αυτών:
Ugreen USB C 2.5" SATA III Hard Drive Enclosure
Ugreen USB 3.0 to SATA III Adapter Cable
Σε SD!!;;;;;;;
Έχει πόσα χρόνια που μπορείς να περάσεις σε εξωτερικό σσδ os ρε.
Επίσης, τι raspbian ree, dietpi και τα φταλέ στη τσέπη.
Παρακαλώ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 22 Μάιος 2022, 15:52

Μωρέ κι εγώ κοίταξα στα specs να έχει καλές επιδόσεις, αλλά τίποτα δεν συγκρίνεται με έναν SSD...

Με πρόλαβε ο συνυποστηρικτής & συνψηφοφόρος του συνασπισμού Εθνική Δημιουργία (In Thanos Tzimeros we trust) sys3x.
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Μάιος 2022, 15:58

Με dietpi (ή μια άλλη stripped down *buntu based version για το rpi4, δεν θυμάμαι ποια, σε κάθε περίπτωση ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ 64μπιτι) σε εξωτερικό σσδ ΦΥΣΙΚΑ μια χαρά αξιοπρεπέστατο πισάκι γίνετε το rpi4 για το 99% των δραστηριοτήτων ενός μπούμερ και όχι μόνον.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 22 Μάιος 2022, 16:06

Χμμμ, δεν ξέρω. Έχω κακές web browser συνήθειες: Πολλά -αλλά πολλά λέμε, όχι ένα adblocker κι άντε γεια- extensions, υπερβολικά μεγάλος αριθμός tabs, ανοιχτών και μη (σε αυτόν απ’ τον οποίο γράφω, έχω 259! Σοβαρολογώ).
Όλο και κάτι ακόμα θα τρέχω.
Εσύ μπορεί να είσαι εντάξει, εγώ μάλλον θα το γονατίσω...
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37588
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 22 Μάιος 2022, 16:11

Gordian Knot έγραψε:
22 Μάιος 2022, 16:06
Χμμμ, δεν ξέρω. Έχω κακές web browser συνήθειες: Πολλά -αλλά πολλά λέμε, όχι ένα adblocker κι άντε γεια- extensions, υπερβολικά μεγάλος αριθμός tabs, ανοιχτών και μη (σε αυτόν απ’ τον οποίο γράφω, έχω 259! Σοβαρολογώ).
Όλο και κάτι ακόμα θα τρέχω.
Εσύ μπορεί να είσαι εντάξει, εγώ μάλλον θα το γονατίσω...
Και εγώ ανά πάσα στιγμή έχω 100-200 σελίδες ανοιχτές, δεν νομίζω ότι αρκεί η μνήμη σε ένα οποιοδήποτε rpi4 για τόσες πολλές σελίδες, εγώ το χρησιμοποίησα για να κάνω τον δικό μου cloud server, μιά χαρά δούλεψε, τη μία δηλαδή, οχτώ χαρές, άψογα για αυτό που ήθελα και με μηδαμινό κόστος.
Για λάητ σερφάρισμα, για πλέηερ κτλ επίσης κάνει μια χαρά τη δουλειά του.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 22 Μάιος 2022, 18:46

259;
Ημαρτον και που ξερεις,τι εχεις ανοιχτο;
Ελεφαντας εισαι;
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 23 Μάιος 2022, 03:19

Thor έγραψε:
22 Μάιος 2022, 18:46
259;
Ημαρτον και που ξερεις,τι εχεις ανοιχτο;
Ελεφαντας εισαι;
(Σε Mozilla-based browsers) Βάζεις Tree Tabs ή κάτι παρεμφερές.
Πατάς F1 και εμφανίζει ένα κάθετο menu με όοοοοοοοοοοοοοοολα τα tabs τα οποία κατηγοριοποιείς σε groups.
Γιατί αυτό τελικά συμβαίνει: Να διαβάζεις (-ζω) παράλληλα αρκετά threads του ίδιου site.

Δυστυχώς έχει πρόβλημα στο hierarchy και αν επιχειρήσεις να κάνεις ταξινόμηση συχνά σου γαμάει τη σειρά των tabs, τα μεταφέρει σε άσχετα σημεία [Δεν μπορώ να αποκλείσω το ενδεχόμενο να αλληλεπιδρά με άλλα tab extensions]
It beats scrolling horizontally until you reach what you’re looking for though...

Αν βρείτε κάποιο εναλλακτικό (συμβατό με Firefox ESR v78) που να μην παρουσιάζει αυτό το φαινόμενο, ενημερώστε.
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 23 Μάιος 2022, 11:43

Μόλις 124 ΜΒ το (συμπιεσμένο 7-zip) DietPi distro (την ύπαρξη του οποίου ομολογώ πως αγνοούσα).
Eίπαμε να το ελαφρύνουν αλλά αυτοί το παράκαναν!
Δεν το εγκατέστησα ακόμα αλλά κοιτάω το image του RaspiOS Debian Bullseye 2022-04-04 και βλέπω πως είναι 756 MB, έχει δηλαδή το 6πλάσιο μέγεθος.
Είμαι πολύ περίεργος για το τι θα συναντήσω...
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12129
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 23 Μάιος 2022, 12:56

Gordian Knot έγραψε:
23 Μάιος 2022, 03:19
Thor έγραψε:
22 Μάιος 2022, 18:46
259;
Ημαρτον και που ξερεις,τι εχεις ανοιχτο;
Ελεφαντας εισαι;
(Σε Mozilla-based browsers) Βάζεις Tree Tabs ή κάτι παρεμφερές.
Πατάς F1 και εμφανίζει ένα κάθετο menu με όοοοοοοοοοοοοοοολα τα tabs τα οποία κατηγοριοποιείς σε groups.
Γιατί αυτό τελικά συμβαίνει: Να διαβάζεις (-ζω) παράλληλα αρκετά threads του ίδιου site.

Δυστυχώς έχει πρόβλημα στο hierarchy και αν επιχειρήσεις να κάνεις ταξινόμηση συχνά σου γαμάει τη σειρά των tabs, τα μεταφέρει σε άσχετα σημεία [Δεν μπορώ να αποκλείσω το ενδεχόμενο να αλληλεπιδρά με άλλα tab extensions]
It beats scrolling horizontally until you reach what you’re looking for though...

Αν βρείτε κάποιο εναλλακτικό (συμβατό με Firefox ESR v78) που να μην παρουσιάζει αυτό το φαινόμενο, ενημερώστε.
:smt023
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Pc parts

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 11 Μαρ 2023, 21:50

Dwarven Blacksmith έγραψε:
31 Μαρ 2022, 17:08
Ανακοινώθηκε Κινεζική κάρτα γραφικών που λένε ότι έχει απόδοση αντίστοιχη της Nvidia RTX 2060!

Από την εταιρία Moore Threads, είναι η MTT S60. Ανυπομονώ να τη δω στα χέρια των testers.

Εικόνα
https://www.tomshardware.com/news/first ... phics-card
MTT S80 στα χέρια του Linus. Πολύ αντισινική προπαγάνδα κοσμεί το βίντεο, αλλά τελικώς δέχομαι τα συμπεράσματα για την ίδια την κάρτα. Δεν είναι σοβαρή εναλλακτική για τους gamers, αλλά εντυπωσιακή παρ' όλα αυτά για 2 χρόνια προσπάθειας. Χρειάζεται πολύ δουλειά στους drivers. Αλλά λογικά αυτό που προέχει δεν είναι το gaming.

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών