BIOS - Πρόβλημα!

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

BIOS - Πρόβλημα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 18 Οκτ 2021, 16:19

Καλησπέρα! Δεν μπορώ να μπω στο BIOS. Με το που πατάω το start button με πάει απευθείας στα Windows. Δεν μου βγάζει εκείνη την οθόνη που σου δείχνει τη μάρκα της μητρικής και όταν πατήσεις πχ DEL, F12 κλπ μπαίνει στο BIOS. Δοκίμασα και μέσω των ρυθμίσεων να μπω στο BIOS χωρίς επανεκκίνηση (δηλαδή να μπει απευθείας μόλις πατήσω το start button) αλλά δεν αλλάζει κάτι. Αν δοκιμάσω να πατήσω τα γνωστά πλήκτρα (DEL, F12, F1 κλπ) ΠΡΙΝ προλάβει να μπει στα Windows, το pc μένει στη μαυρισμένη οθόνη και δεν κάνει τίποτα. Επίσης δοκίμασα 2 φορές να μπω στο στικάκι και να κάνω εγκατάσταση από εκεί, πατάω να κάνει εγκατάσταση και γύρω στο 55% μου πετάει σφάλμα ότι η εγκατάσταση απέτυχε. Έχω βγάλει την "γρήγρη εκκίνηση" αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Παίζει όλο αυτό να είναι πρόβλημα της μητρικής;

Προσπαθώ να ξαναπεράσω τα Windows αλλά δεν ..
Facta, non verba

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: BIOS - Πρόβλημα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 18 Οκτ 2021, 16:22

Jafar έγραψε:
18 Οκτ 2021, 16:19
Καλησπέρα! Δεν μπορώ να μπω στο BIOS. Με το που πατάω το start button με πάει απευθείας στα Windows. Δεν μου βγάζει εκείνη την οθόνη που σου δείχνει τη μάρκα της μητρικής και όταν πατήσεις πχ DEL, F12 κλπ μπαίνει στο BIOS. Δοκίμασα και μέσω των ρυθμίσεων να μπω στο BIOS χωρίς επανεκκίνηση (δηλαδή να μπει απευθείας μόλις πατήσω το start button) αλλά δεν αλλάζει κάτι. Αν δοκιμάσω να πατήσω τα γνωστά πλήκτρα (DEL, F12, F1 κλπ) ΠΡΙΝ προλάβει να μπει στα Windows, το pc μένει στη μαυρισμένη οθόνη και δεν κάνει τίποτα. Επίσης δοκίμασα 2 φορές να μπω στο στικάκι και να κάνω εγκατάσταση από εκεί, πατάω να κάνει εγκατάσταση και γύρω στο 55% μου πετάει σφάλμα ότι η εγκατάσταση απέτυχε. Έχω βγάλει την "γρήγρη εκκίνηση" αλλά δεν άλλαξε τίποτα. Παίζει όλο αυτό να είναι πρόβλημα της μητρικής;

Προσπαθώ να ξαναπεράσω τα Windows αλλά δεν ..
Ποιό είναι το μοντέλο της motherboard σου;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

Re: BIOS - Πρόβλημα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 18 Οκτ 2021, 16:25

Gigabyte H87M - DH3 ... PC του 2013 αλλά έως σήμερα δουλεύει απροβλημάτιστα.
Facta, non verba

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: BIOS - Πρόβλημα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Οκτ 2021, 16:30

Jafar έγραψε:
18 Οκτ 2021, 16:25
Gigabyte H87M - DH3 ... PC του 2013 αλλά έως σήμερα δουλεύει απροβλημάτιστα.
Με πατημένο το shift κλίκαρε να κάνεις restart (μην αφήσεις αμέσως το shift όταν κάνεις κλικ στο restart).
Θα σου βγάλει μερικές επιλογές, από τις advanced επέλεξε να σε βγάλει στο bios.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: BIOS - Πρόβλημα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 18 Οκτ 2021, 16:31

Παρακαλώ.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: BIOS - Πρόβλημα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 18 Οκτ 2021, 16:37

Αν δεν πιασει η αποπανω συμβουλη, μπορεις να δοκιμασεις ενα hard reset στο bios με τα πιν που βρισκονται κοντα στην μπαταρια (αν δεν ξερεις πες να βαλω σχεδιαγραμμα)

Απ οτι ειδα κανονικα θα επρεπε να μπαινει με το del :102:

Στην θεση σου θα δοκιμαζα επισης να μπω χωρις να υπαρχει σκληρος πανω και με μονο ενα dimm μνημης (καντο αυτο πριν τα πιν)


Υγ το hard reset γυρναει το bios σε εργοστασιακες ρυθμισεις

Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

Re: BIOS - Πρόβλημα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 19 Οκτ 2021, 10:17

Blackdog έγραψε:
18 Οκτ 2021, 16:37
Αν δεν πιασει η αποπανω συμβουλη, μπορεις να δοκιμασεις ενα hard reset στο bios με τα πιν που βρισκονται κοντα στην μπαταρια (αν δεν ξερεις πες να βαλω σχεδιαγραμμα)

Απ οτι ειδα κανονικα θα επρεπε να μπαινει με το del :102:

Στην θεση σου θα δοκιμαζα επισης να μπω χωρις να υπαρχει σκληρος πανω και με μονο ενα dimm μνημης (καντο αυτο πριν τα πιν)


Υγ το hard reset γυρναει το bios σε εργοστασιακες ρυθμισεις
Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να επέμβω. Αφ' ενός δεν το έχω ξανακάνει και αφ' ετέρου, αν κάνω όπως μου λες και μια στο εκατομμύριο τα φτύσει η μητρική μετά, με τέτοιες τιμές που παίζουν σε μητρικές, κάρτες κλπ το 2021 ώστε να πάρω καινούργια, θα κλάψω.. :p2: Βάλε σχεδιάγραμμα που είπες στην αρχή παρόλα αυτά και ίσως βρω άτομο που ξέρει καλύτερα από εμένα να το κάνει.
Facta, non verba

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: BIOS - Πρόβλημα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 19 Οκτ 2021, 10:20

Υπάρχουν και οι refurbished πάντως.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: BIOS - Πρόβλημα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 19 Οκτ 2021, 12:01

Jafar έγραψε:
19 Οκτ 2021, 10:17
Blackdog έγραψε:
18 Οκτ 2021, 16:37
Αν δεν πιασει η αποπανω συμβουλη, μπορεις να δοκιμασεις ενα hard reset στο bios με τα πιν που βρισκονται κοντα στην μπαταρια (αν δεν ξερεις πες να βαλω σχεδιαγραμμα)

Απ οτι ειδα κανονικα θα επρεπε να μπαινει με το del :102:

Στην θεση σου θα δοκιμαζα επισης να μπω χωρις να υπαρχει σκληρος πανω και με μονο ενα dimm μνημης (καντο αυτο πριν τα πιν)


Υγ το hard reset γυρναει το bios σε εργοστασιακες ρυθμισεις
Η αλήθεια είναι ότι φοβάμαι να επέμβω. Αφ' ενός δεν το έχω ξανακάνει και αφ' ετέρου, αν κάνω όπως μου λες και μια στο εκατομμύριο τα φτύσει η μητρική μετά, με τέτοιες τιμές που παίζουν σε μητρικές, κάρτες κλπ το 2021 ώστε να πάρω καινούργια, θα κλάψω.. :p2: Βάλε σχεδιάγραμμα που είπες στην αρχή παρόλα αυτά και ίσως βρω άτομο που ξέρει καλύτερα από εμένα να το κάνει.
Oκ, δεν ειναι πυρηνικη φυσικη παντως...Αν φοβασαι παρολα αυτα, βρες καποιον αλλο. Αν θες να το κανεις εσυ και θες να κρατησεις μετρα ασφαλειας, βαλε πλαστικο γαντι για μην περασει στατικος ηλεκτρισμος και φυσικα βγαλτο απ την πριζα. Θα εισαι ενταξει.

Μην ξεχασεις να δοκιμασεις να μπεις χωρις σκληρο και μνημη πριν ξεκινησεις με το αποπανω.

Το mb ειναι αυτο μαλλον
Εικόνα
κατω δεξια εχει μια σειρα με ακιδες σε ασπρο φοντο, στο τελος αυτων προς τα αριστερα εχει 2 μαυρες. Η μια απο αυτες φοραει ενα κερατο (επιστημονικη ονομασια) θα το βγαλεις απο κει και θα το φορεσεις και στις δυο (ακιδες). Ειναι ευκολο μην φοβασαι. Θα το αφησεις 10 δευτερολεπτα και θα το ξαναβαλεις οπως πριν. Αυτο ηταν...

Σχεδιαγραμμα
https://www.manualslib.com/manual/66650 ... e=4#manual

Ειναι κατω δεξια εκει που δειχνει CLR_CMOS

Άβαταρ μέλους
Jafar
Δημοσιεύσεις: 114
Εγγραφή: 23 Ιουν 2018, 14:20
Phorum.gr user: Jafar
Τοποθεσία: Βέροια

Re: BIOS - Πρόβλημα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jafar » 19 Οκτ 2021, 15:19

Φίλε μου το σχεδιάγραμμα δεν ανοίγει!
Facta, non verba

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10814
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: BIOS - Πρόβλημα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 19 Οκτ 2021, 15:34

Εμενα ανοιγει κανονικα

Blackdog
Δημοσιεύσεις: 2439
Εγγραφή: 03 Ιούλ 2021, 14:47

Re: BIOS - Πρόβλημα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Blackdog » 19 Οκτ 2021, 16:58

Jafar έγραψε:
19 Οκτ 2021, 15:19
Φίλε μου το σχεδιάγραμμα δεν ανοίγει!
Κατω δεξια, CLR_CMOS


Εικόνα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών