Facebook Metaverse

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30780
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Facebook Metaverse

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 28 Οκτ 2021, 23:49

Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30780
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Facebook Metaverse

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 28 Οκτ 2021, 23:50

Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1573
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Facebook Metaverse

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 29 Οκτ 2021, 00:45

To spot είναι cringe πάντως.

Ανυπομονώ να θαυτεί στα τάρταρα της ιντερνετικής ιστορίας κι αυτή η πλατφόρμα.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3458
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Facebook Metaverse

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 29 Οκτ 2021, 00:53

esu έγραψε:
29 Οκτ 2021, 00:45
To spot είναι cringe πάντως.

Ανυπομονώ να θαυτεί στα τάρταρα της ιντερνετικής ιστορίας κι αυτή η πλατφόρμα.
Ποιό σποτ;
Όλη η μαλακία του Ζουκερμπεργκ είναι ανέκαθεν cringe. Γιατί να διαφέρει το σποτ;
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
esu
Δημοσιεύσεις: 1573
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2018, 16:08

Re: Facebook Metaverse

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esu » 29 Οκτ 2021, 00:56

ώρες ώρες απορώ πως πέτυχε αυτός ο άνθρωπος

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24420
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Facebook Metaverse

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 29 Οκτ 2021, 01:04

esu έγραψε:
29 Οκτ 2021, 00:56
ώρες ώρες απορώ πως πέτυχε αυτός ο άνθρωπος
Εκμεταλλεύτηκε τις δυνατότητες που παρείχε το internet, είδε μια τεράστια ευκαιρία και έκανε πράγματα αποτελεσματικότερα από ό,τι άλλες πλατφόρμες. Προφανώς είναι ένας έξυπνος και ικανός άνθρωπος. Πιθανόν και αδίστακτος. Αν συνυπολογίσεις ότι δραστηριοποιείται και σε μια τεράστια αγορά...

Μπορεί να μην είναι ηθικό στοιχείο αλλά τρέχα γύρευε ποιος είναι ηθικό στοιχείο όταν μιλάμε για τόσο μεγάλους τζίρους. Αποδεικνύεται πάντως ότι είναι εξόχως προβληματική η συγκέντρωση τόσο μεγάλης δύναμης σε τόσο λίγους ανθρώπους ακόμα και στα πλαίσια ενός πανίσχυρου κράτους όπως η Αμερική.

Από την άλλη, παρόλο που η δύναμη που έχει συγκεντρώσει τον κάνει γενικά επικίνδυνη για την ομαλή λειτουργία της δημοκρατίας, η πλατφόρμα που προσφέρει καλύπτει υπαρκτές ανάγκες επικοινωνίας για εκατομμύρια ανθρώπους. Υπάρχουν και θετικά.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10870
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Facebook Metaverse

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 29 Οκτ 2021, 01:49

Βλαμμενα παρεακια...


Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7738
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Facebook Metaverse

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 29 Οκτ 2021, 02:01

Ελπιζω να αρκει το oculus quest 2 ως hardware.
Αν και δεν το βλεπω να πιανει ως πλατφορμα

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3318
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Facebook Metaverse

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 30 Οκτ 2021, 00:48

Ζουκεμπεργκικό multiverse, peak dystopia σκηνικό.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Facebook Metaverse

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 30 Οκτ 2021, 01:06

Ναι αλλά έκανε αναφορά στην Ελλάδα και επέλεξε μία Ελληνική λέξη. Το είπε ο ίδιος. Εγώ θα αγοράσω. Πόσο κάνει; :smt017
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9712
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Facebook Metaverse

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 30 Οκτ 2021, 11:29

Αφού έχει προχωρήσει τόσο η τεχνολογία γιατί εγώ περιμένω ακόμα το age of empires?

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30780
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Facebook Metaverse

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 30 Οκτ 2021, 11:36

ST48410 έγραψε:
29 Οκτ 2021, 01:04
esu έγραψε:
29 Οκτ 2021, 00:56
ώρες ώρες απορώ πως πέτυχε αυτός ο άνθρωπος
Εκμεταλλεύτηκε τις δυνατότητες που παρείχε το internet, είδε μια τεράστια ευκαιρία και έκανε πράγματα αποτελεσματικότερα από ό,τι άλλες πλατφόρμες. Προφανώς είναι ένας έξυπνος και ικανός άνθρωπος. Πιθανόν και αδίστακτος. Αν συνυπολογίσεις ότι δραστηριοποιείται και σε μια τεράστια αγορά...

Μπορεί να μην είναι ηθικό στοιχείο αλλά τρέχα γύρευε ποιος είναι ηθικό στοιχείο όταν μιλάμε για τόσο μεγάλους τζίρους. Αποδεικνύεται πάντως ότι είναι εξόχως προβληματική η συγκέντρωση τόσο μεγάλης δύναμης σε τόσο λίγους ανθρώπους ακόμα και στα πλαίσια ενός πανίσχυρου κράτους όπως η Αμερική.

Από την άλλη, παρόλο που η δύναμη που έχει συγκεντρώσει τον κάνει γενικά επικίνδυνη για την ομαλή λειτουργία της δημοκρατίας, η πλατφόρμα που προσφέρει καλύπτει υπαρκτές ανάγκες επικοινωνίας για εκατομμύρια ανθρώπους. Υπάρχουν και θετικά.

η μαφία του paypal

Εικόναebp

https://www.businessinsider.com/meet-th ... ley-2014-9
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23468
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Facebook Metaverse

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 30 Οκτ 2021, 11:41

Δεν νομίζω ότι πρόκειται για κάτι το εξαιρετικά δυστοπικό και δεν μπορώ να καταλάβω τις ενστάσεις κάποιων που προέρχονται από τον χώρο της αριστεράς.

Πρόκειται για ένα προιόν που υπόκειται στους κανόνες της αγοράς. Οποιος δεν του αρέσει, ΔΕΝ το αγοράζει (εγώ δεν μπορώ εκ των πραγμάτων, γιατί δεν έχω κάμερα και μικρόφωνο).

Είναι σαν να λέμε ότι τις δυστοπικές μπούρδες τύπου ίνστα, τικ τοκ, τουίτερ κλπ, είναι αδύνατον να μη τις χρησιμοποιεί κανείς. Ε, δεν είναι. Εγώ προσωπικά έχω μόνο φέησμπουκ και αυτό ακόμη, από υποχρέωση.

Υπάρχει ωστόσο κάτι που μπορεί να πιάσει στην αγορά και που ευχαρίστως θα το έβαζα: Μια πλατφόρμα αντίστοιχη με το φέησμπουκ, όπου όμως θα υπάρχει χρήση άβαταρς και ψευδωνύμων αντί για κανονικούς λογαριασμούς. Υπήρξε κάποτε ελληνικό φόρουμ, το οποίο διέθετε μια τέτοια πλατφόρμα και είναι ό,τι καλύτερο έχω δει. Κρίμα που έκλεισε.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3318
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Facebook Metaverse

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 30 Οκτ 2021, 17:24

AlienWay έγραψε:
30 Οκτ 2021, 11:41
Δεν νομίζω ότι πρόκειται για κάτι το εξαιρετικά δυστοπικό και δεν μπορώ να καταλάβω τις ενστάσεις κάποιων που προέρχονται από τον χώρο της αριστεράς.

Πρόκειται για ένα προιόν που υπόκειται στους κανόνες της αγοράς. Οποιος δεν του αρέσει, ΔΕΝ το αγοράζει (εγώ δεν μπορώ εκ των πραγμάτων, γιατί δεν έχω κάμερα και μικρόφωνο).

Είναι σαν να λέμε ότι τις δυστοπικές μπούρδες τύπου ίνστα, τικ τοκ, τουίτερ κλπ, είναι αδύνατον να μη τις χρησιμοποιεί κανείς. Ε, δεν είναι. Εγώ προσωπικά έχω μόνο φέησμπουκ και αυτό ακόμη, από υποχρέωση.

Υπάρχει ωστόσο κάτι που μπορεί να πιάσει στην αγορά και που ευχαρίστως θα το έβαζα: Μια πλατφόρμα αντίστοιχη με το φέησμπουκ, όπου όμως θα υπάρχει χρήση άβαταρς και ψευδωνύμων αντί για κανονικούς λογαριασμούς. Υπήρξε κάποτε ελληνικό φόρουμ, το οποίο διέθετε μια τέτοια πλατφόρμα και είναι ό,τι καλύτερο έχω δει. Κρίμα που έκλεισε.
Είναι δυστοπικό με την έννοια ότι είναι δυστοπικό πχ το να κανεις flip τις εκλογές του πιο ισχυρού κράτους στον πλανήτη μέσω μόνο πλατφόρμων ελεγχόμενων από διαφημιστικές. Το ότι εσύ και εγώ δεν χρησιμοποιούμε social media είναι αδιάφορο, μιλάμε για πλατφόρμες που έχουν δισεκατομμύρια χρήστες, το πιο διαδομενό messaging app του πλανήτη etc. Όλα αυτά με μηδενικό oversight και regulation.

Προφανώς και δεν θα καταφέρουν να φτιάξουν κανένα multiverse οι μόγγολοι, τέτοια πράγματα χτίζονται οργανικά από πολλά προϊόντα (δεν είναι τυχαίο ότι το πρώτο πράγμα που προσέγγισε το concept του multiverse ήταν το fortnite).
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23468
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Facebook Metaverse

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 30 Οκτ 2021, 17:49

klg έγραψε:
30 Οκτ 2021, 17:24
AlienWay έγραψε:
30 Οκτ 2021, 11:41
Δεν νομίζω ότι πρόκειται για κάτι το εξαιρετικά δυστοπικό και δεν μπορώ να καταλάβω τις ενστάσεις κάποιων που προέρχονται από τον χώρο της αριστεράς.

Πρόκειται για ένα προιόν που υπόκειται στους κανόνες της αγοράς. Οποιος δεν του αρέσει, ΔΕΝ το αγοράζει (εγώ δεν μπορώ εκ των πραγμάτων, γιατί δεν έχω κάμερα και μικρόφωνο).

Είναι σαν να λέμε ότι τις δυστοπικές μπούρδες τύπου ίνστα, τικ τοκ, τουίτερ κλπ, είναι αδύνατον να μη τις χρησιμοποιεί κανείς. Ε, δεν είναι. Εγώ προσωπικά έχω μόνο φέησμπουκ και αυτό ακόμη, από υποχρέωση.

Υπάρχει ωστόσο κάτι που μπορεί να πιάσει στην αγορά και που ευχαρίστως θα το έβαζα: Μια πλατφόρμα αντίστοιχη με το φέησμπουκ, όπου όμως θα υπάρχει χρήση άβαταρς και ψευδωνύμων αντί για κανονικούς λογαριασμούς. Υπήρξε κάποτε ελληνικό φόρουμ, το οποίο διέθετε μια τέτοια πλατφόρμα και είναι ό,τι καλύτερο έχω δει. Κρίμα που έκλεισε.
Είναι δυστοπικό με την έννοια ότι είναι δυστοπικό πχ το να κανεις flip τις εκλογές του πιο ισχυρού κράτους στον πλανήτη μέσω μόνο πλατφόρμων ελεγχόμενων από διαφημιστικές. Το ότι εσύ και εγώ δεν χρησιμοποιούμε social media είναι αδιάφορο, μιλάμε για πλατφόρμες που έχουν δισεκατομμύρια χρήστες, το πιο διαδομενό messaging app του πλανήτη etc. Όλα αυτά με μηδενικό oversight και regulation.

Προφανώς και δεν θα καταφέρουν να φτιάξουν κανένα multiverse οι μόγγολοι, τέτοια πράγματα χτίζονται οργανικά από πολλά προϊόντα (δεν είναι τυχαίο ότι το πρώτο πράγμα που προσέγγισε το concept του multiverse ήταν το fortnite).
Αυτό που λες γίνεται ήδη, μέσω του κανονικού φέησμπουκ.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών