Supply Chain Attack σε ελληνικές ναυτιλιακές

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Supply Chain Attack σε ελληνικές ναυτιλιακές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 08 Νοέμ 2021, 17:07

Πρώτη φορά που ακούω για τέτοια επίθεση σε βάρος ελληνικής εταιρείας λογισμικού.

Supply-Chain Attack: με απλά λόγια, επιτίθενται και προσβάλλουν έναν πάροχο λογισμικού και μέσω του λογισμικού του προσβάλλουν τους πελάτες / χρήστες αυτού του παρόχου λογισμικού.

Δηλαδή να έχεις εσύ μια λειτουργική πολιτική ασφαλείας και να την φας από ένα πάροχο από τον οποίο αγοράζεις λογισμικό.

Προσβλήθηκε το 10% των πελατών τους αλλά μου αρέσει η αυτοπεποίθηση του διευθύνοντος συμβούλου ότι μια επίθεση δε θα χαλάσει μία σχέση 36 ετών. Έτσι κι έχουν πάθει ανεπανόρθωτη ζημιά και η σχέση θα χαλάσει και θα τους τρέχουν στα δικαστήρια.

https://www.secnews.gr/372443/kivernopi ... etaireies/

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Supply Chain Attack σε ελληνικές ναυτιλιακές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 09 Νοέμ 2021, 13:11

Jack Shephard έγραψε:
08 Νοέμ 2021, 17:07
Πρώτη φορά που ακούω για τέτοια επίθεση σε βάρος ελληνικής εταιρείας λογισμικού.

Supply-Chain Attack: με απλά λόγια, επιτίθενται και προσβάλλουν έναν πάροχο λογισμικού και μέσω του λογισμικού του προσβάλλουν τους πελάτες / χρήστες αυτού του παρόχου λογισμικού.

Δηλαδή να έχεις εσύ μια λειτουργική πολιτική ασφαλείας και να την φας από ένα πάροχο από τον οποίο αγοράζεις λογισμικό.

Προσβλήθηκε το 10% των πελατών τους αλλά μου αρέσει η αυτοπεποίθηση του διευθύνοντος συμβούλου ότι μια επίθεση δε θα χαλάσει μία σχέση 36 ετών. Έτσι κι έχουν πάθει ανεπανόρθωτη ζημιά και η σχέση θα χαλάσει και θα τους τρέχουν στα δικαστήρια.

https://www.secnews.gr/372443/kivernopi ... etaireies/
Φαντάσου τι μπουρδελάκι θα είναι η Danaos.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Supply Chain Attack σε ελληνικές ναυτιλιακές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 09 Νοέμ 2021, 13:17

Γι αυτό πληρώνεις σωστά. Αν απασχολείς παιδάκια με 800-900€ ή προσλαμβάνεις εταιρείες που χρησιμοποιούν, παίρνεις το ανάλογο αποτέλεσμα.

Αρκετοί κρύβουν τη ζημιά για να μην κυκλοφορήσει τι έγινε και καταστραφεί τελείως η φήμη τους ή πληρώνουν λύτρα.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών