Παράνομο κατέβασμα

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
mec

Παράνομο κατέβασμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 06 Απρ 2018, 23:39

Μού ήρθε μια ειδοποίηση από Hadopi (μία κρατική υπηρεσία που ελέγχει την κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας) ότι έκανα παράνομο κατέβασμα στις 21 Μάρτη με bittorent και είχε μια διεύθυνση IP που μου φαίνεται ότι την είχα παλιά, αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος. Την σημερινή διεύθυνση πάντως την έχω πολλούς μήνες και δεν καταλαβαίνω γιατι στείλαν την ειδοποίηση σε μένα.
Τι μπορεί να παίζει; :fp:

Συριζαίος

Re: Παράνομο κατέβασμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Συριζαίος » 06 Απρ 2018, 23:40

Eξωτερικο είσαι;

Fuerte
Δημοσιεύσεις: 1918
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 16:11
Phorum.gr user: petit_bourgeois

Re: Παράνομο κατέβασμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fuerte » 06 Απρ 2018, 23:46

mec_ έγραψε:
06 Απρ 2018, 23:39
Μού ήρθε μια ειδοποίηση από Hadopi (μία κρατική υπηρεσία που ελέγχει την κλοπή πνευματικής ιδιοκτησίας) ότι έκανα παράνομο κατέβασμα στις 21 Μάρτη με bittorent και είχε μια διεύθυνση IP που μου φαίνεται ότι την είχα παλιά, αλλά δεν είμαι και απόλυτα σίγουρος. Την σημερινή διεύθυνση πάντως την έχω πολλούς μήνες και δεν καταλαβαίνω γιατι στείλαν την ειδοποίηση σε μένα.
Τι μπορεί να παίζει; :fp:
Ή κάποιος άλλος (γείτονας κλπ) χρησιμοποιεί το δίκτυο σου ή σε μαγκώσανε.

Συριζαίος

Re: Παράνομο κατέβασμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Συριζαίος » 06 Απρ 2018, 23:50

Αν είσαι Ελλάδα γραφτους στα τέτοια σου.Δε μπορούν να σου κάνουν κατι

mec

Re: Παράνομο κατέβασμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 06 Απρ 2018, 23:51

Συριζαίος έγραψε:
06 Απρ 2018, 23:40
Eξωτερικο είσαι;
Ναι, Γαλλία και οι νόμοι είναι πολύ αυστηροί. Άλλη μια προειδοποίηση και μετά δικαστήριο.
Η hadopi δεν ψάχνει από μόνη της, αλλά όταν ο δημιουργός κάνει καταγγελία. Μετά η hadopi στέλνει την IP στον πάροχο ιντερνετ για εξακρίβωση στοιχείων και με βάση αυτά σου στέλνει mail. Πώς είναι δυνατόν ο πάροχος να συνέδεσε αυτήν την IP με το όνομά μου, ενώ τωρα έχω άλλη IP, δεν μπορώ να καταλάβω.

Εν τω μεταξύ, ο πειρατής, αφου δεν ελαβε ειδοποίηση θα ξανακατεβάσει και θα μου ξαναστείλουν κι άλλη ειδοποίηση.

mec

Re: Παράνομο κατέβασμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 06 Απρ 2018, 23:59

Fuerte έγραψε:
06 Απρ 2018, 23:46
Ή κάποιος άλλος (γείτονας κλπ) χρησιμοποιεί το δίκτυο σου ή σε μαγκώσανε.
Καταρχήν δεν κατεβάζω παράνομα. Επειτα δεν χρησιμοποιώ wifi για να μου κλέψουν ιντερνετ. Αλλά και να χρησιμοποιούσα θα έβγαινε η τωρινή IP και δεν θα με ενοχλούσε τόσο το θέμα, επειδή θα λάμβανα μέτρα ασφάλειας.

Αλλά τώρα να κατεβάζει άλλος από IP που δεν μπορείς να ελέγξεις και να στέλνουν σε σένα το λογαριασμό είναι ζόρι.

Ορέστης 35

Re: Παράνομο κατέβασμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 07 Απρ 2018, 00:17

Πακετο! (Ο Εξπλορατερ δεν εισαι; Μας ελειπαν θεματα για Γαλλια.)

Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11471
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Re: Παράνομο κατέβασμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 07 Απρ 2018, 00:18

Έχω αγοράσει ένα VPN που χρησιμοποιώ για παράνομο κατέβασμα και δεν με έχει ενοχλήσει ποτέ κανείς.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Παράνομο κατέβασμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 07 Απρ 2018, 00:20

Ορέστης 35 έγραψε:
07 Απρ 2018, 00:17
Πακετο! (Ο Εξπλορατερ δεν εισαι; Μας ελειπαν θεματα για Γαλλια.)
:a015::a015::a015:
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Fuerte
Δημοσιεύσεις: 1918
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 16:11
Phorum.gr user: petit_bourgeois

Re: Παράνομο κατέβασμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fuerte » 07 Απρ 2018, 00:20

mec_ έγραψε:
06 Απρ 2018, 23:59
Fuerte έγραψε:
06 Απρ 2018, 23:46
Ή κάποιος άλλος (γείτονας κλπ) χρησιμοποιεί το δίκτυο σου ή σε μαγκώσανε.
Καταρχήν δεν κατεβάζω παράνομα. Επειτα δεν χρησιμοποιώ wifi για να μου κλέψουν ιντερνετ. Αλλά και να χρησιμοποιούσα θα έβγαινε η τωρινή IP και δεν θα με ενοχλούσε τόσο το θέμα, επειδή θα λάμβανα μέτρα ασφάλειας.

Αλλά τώρα να κατεβάζει άλλος από IP που δεν μπορείς να ελέγξεις και να στέλνουν σε σένα το λογαριασμό είναι ζόρι.
Φαντάζομαι δεν μιλάμε για κάποιου είδους συγκάτοικο (ή φοιτητική εστία κλπ.) ή το δίκτυο να είναι κοινόχρηστο. Βασικά, χρησιμοποιείς κάποιος άλλος το δίκτυο εκτός απο σένα;

Αν η απάντηση είναι αρνητική και έχεις το wi-fi κλειστό, απομένει μόνο το ενδεχόμενο λάθους. Αν έχεις δυναμική ip να άλλαξε η ip σου και ο νέος χρήστης να κατέβασε κάτι παράνομα να έγινε κάποιο μπέρδεμα με τον πάροχο ή με τις ημερομηνίες που έστειλε η υπηρεσία που αναφέρεις. Βασικά, μπορεί απλά να έκαναν λάθος και δεν κατέβασε κανείς τίποτα παράνομα από τη συγκεκριμένη IP.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Παράνομο κατέβασμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 07 Απρ 2018, 00:22

Κατεβάζεις με proxy, τουλάχιστον να μην είσαι από τους πρώτους που θα τσιμπήσουν.
the end

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Παράνομο κατέβασμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 07 Απρ 2018, 00:23

Το κατέβασμα έγινε ενώ πλέον δεν έχεις εσύ την IP? Την έχει άλλος τώρα; Στάτικ είναι;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

mec

Re: Παράνομο κατέβασμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 07 Απρ 2018, 00:50

Fuerte έγραψε:
07 Απρ 2018, 00:20
Αν η απάντηση είναι αρνητική και έχεις το wi-fi κλειστό, απομένει μόνο το ενδεχόμενο λάθους. Αν έχεις δυναμική ip να άλλαξε η ip σου και ο νέος χρήστης να κατέβασε κάτι παράνομα να έγινε κάποιο μπέρδεμα με τον πάροχο ή με τις ημερομηνίες που έστειλε η υπηρεσία που αναφέρεις. Βασικά, μπορεί απλά να έκαναν λάθος και δεν κατέβασε κανείς τίποτα παράνομα από τη συγκεκριμένη IP.
Ναι wifi κλειστό. Εκτός από μένα, αντε να χρησιμοποιήσει τον υπολογιστή η φίλη μου, η οποια δεν κατεβάζει παράνομα. Αλλά και να κατέβαζε θα φαινόταν η σημερινή IP.

Η IP δεν είναι δυναμική, αλλά αλλάζει κατά εποχές. Την τελευταια την έχω αρκετούς μήνες. Φαίνεται ότι η IP που αναγραφεται στην ειδοποίηση είναι καποια παλιά που ειχα κι υστερα δόθηκε σε αλλον που εκανε το κατέβασμα.

Πώς όμως ο πάροχος την συνδίασε με το δικό μου όνομα; Όταν δίνεται η IP σε άλλον δεν πρέπει να ανανεώνεται η database του και να εμφανίζεται με το νέο όνομα;

Αντε τώρα να βγάλεις άκρη.

Fuerte
Δημοσιεύσεις: 1918
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 16:11
Phorum.gr user: petit_bourgeois

Re: Παράνομο κατέβασμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fuerte » 07 Απρ 2018, 00:55

mec_ έγραψε:
07 Απρ 2018, 00:50
Fuerte έγραψε:
07 Απρ 2018, 00:20
Αν η απάντηση είναι αρνητική και έχεις το wi-fi κλειστό, απομένει μόνο το ενδεχόμενο λάθους. Αν έχεις δυναμική ip να άλλαξε η ip σου και ο νέος χρήστης να κατέβασε κάτι παράνομα να έγινε κάποιο μπέρδεμα με τον πάροχο ή με τις ημερομηνίες που έστειλε η υπηρεσία που αναφέρεις. Βασικά, μπορεί απλά να έκαναν λάθος και δεν κατέβασε κανείς τίποτα παράνομα από τη συγκεκριμένη IP.
Ναι wifi κλειστό. Εκτός από μένα, αντε να χρησιμοποιήσει τον υπολογιστή η φίλη μου, η οποια δεν κατεβάζει παράνομα. Αλλά και να κατέβαζε θα φαινόταν η σημερινή IP.

Η IP δεν είναι δυναμική, αλλά αλλάζει κατά εποχές. Την τελευταια την έχω αρκετούς μήνες. Φαίνεται ότι η IP που αναγραφεται στην ειδοποίηση είναι καποια παλιά που ειχα κι υστερα δόθηκε σε αλλον που εκανε το κατέβασμα.

Πώς όμως ο πάροχος την συνδίασε με το δικό μου όνομα; Όταν δίνεται η IP σε άλλον δεν πρέπει να ανανεώνεται η database του και να εμφανίζεται με το νέο όνομα;

Αντε τώρα να βγάλεις άκρη.
Αφού δεν έχεις πρόβλημα ασφαλείας και μη εξουσιοδοτημένης χρήσης του δικτύου σου, το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να απευθυνθείς στον πάροχο σου για το θέμα.

Προφανώς και ο πάροχος ξέρει πού έχει αποδοθεί η IP, αλλά υπάρχει και το ενδεχόμενο λάθους είτε από τον πάροχο, είτε από τη συγκεκριμένη υπηρεσία πνευματικών δικαιωμάτων.

mec

Re: Παράνομο κατέβασμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 07 Απρ 2018, 00:59

Spiros252 έγραψε:
07 Απρ 2018, 00:23
Το κατέβασμα έγινε ενώ πλέον δεν έχεις εσύ την IP? Την έχει άλλος τώρα; Στάτικ είναι;
Ναι, έγινε ενω εγω δεν έχω πια αυτήν την IP, αλλά ο πάροχος με χαντάκωσε γιατί στην αναφορά του προς τη hadopi έβαλε διπλα στην IP το όνομά μου.
Το static είναι σχετικό. Νοίκι λέγεται και κρατάει μήνες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών