Πως τα πάτε με τα αδιάβαστα emails σας;

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
Λεγεών
Δημοσιεύσεις: 11282
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:23

Πως τα πάτε με τα αδιάβαστα emails σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λεγεών » 29 Μαρ 2022, 18:36

Αν υπάρχει ένα πράγμα για το οποίο είμαι OCDάκιας, είναι τα emails μου. Αν δω αδιάβαστο email ή notification στο κινητό, με πιάνει πυρετός και τα ανοίγω όλα για να μάθω από που είναι και να βεβαιωθώ πως δεν αναφέρεται κάτι σημαντικό.

Περιττό να πω ότι είμαι και λάτρης του unsubscribe, αλλά και του report as spam. Ό,τι έρχεται στα spam σβήνεται αμέσως, αφού πρώτα κοιτάξω στα γρήγορα τον αποστολέα για να βεβαιωθώ ότι δεν είναι κάποιος γνωστός.

Πριν πολλά χρόνια έτυχε να δω το email account ενός τύπου με 10 χιλιάδες αδιάβαστα emails. Προφανώς έβλεπε τσόντες, κατέβαζε ό,τι έβρισκε, γραφόταν οπουδήποτε, και από ένα σημείο και μετά το είχε παρατήσει διότι τα spam τον νίκησαν. Τον θυμόμουν και γελούσα, χαχα ο μαλάκας, έλεγα, άντε να βγάλει άκρη σε εκείνον τον λογαριασμό, λογικά τον έχει ακόμα και έχουν φτάσει τα 50 χιλιάδες αδιάβαστα, χαχαχα. :003:

Τις προάλλες βλέπω εταιρικό email ενός συναδέλφου. 5 χιλιάδες αδιάβαστα. Πολλά από αυτά requests για συναντήσεις, στις οποίες δεν κάνει ποτέ αποδοχή και είναι τυχερός που το oulook διαβάζει αυτόματα τα requests και του τις εμφανίζει έτσι και αλλιώς. 5 χιλιάδες emails μπορεί και να μην έχω πάρει εγώ στο διάστημα που είμαι στην εταιρεία, και είμαι εκεί γύρω στις 5 εβδομάδες περισσότερες από αυτόν.

Πως διάολο καταλαβαίνεις τι σου στέλνουν; τον ρωτάω.
Ε εντάξει, δεν τα διαβάζω και όλα, μου απαντάει γελώντας.
Και γιατί δεν σβήνεις τα παλιά; ξαναρωτάω.
Μου αρέσει έτσι, μου λέει, και σκάει στα γέλια.

Πως να συνεννοηθείς με τέτοιους ανθρώπους;

Σήμερα συναντώ έναν άλλο συνάδελφο. Μου δείχνει την οθόνη του για λίγο όσο μιλάμε για projects, μπαίνει στα emails του, πεντακάθαρο inbox, όλα διαβασμένα, ουάου λέω, δικός μας αυτός.

Μετά κάνει ελαχιστοποίηση οθόνης και το desktop του δεν είχε κενό χώρο για άλλο έγγραφο. Λοιπόν, μην αρχίσω να λέω για αυτούς τους περίεργους που τα πετάνε όλα στην επιφάνεια εργασίας και τα ξεχνάνε εκεί, ή για τους άλλους που παραπονιούνται ότι τα λάπτοπ τους δεν δουλεύουν καλά και κολλάνε ενώ δεν έχουν κάνει επανεκκίνηση για μήνες...
Ο χρήστης που γκρέμισε τον ηλονμασκισμό.

Χαῖρε, τὸ τῶν Δαιμόνων πολυθρύλητον θαῦμα·
χαῖρε, τὸ τῶν αγγέλων πολυθρήνητον τραῦμα.


FUCK DONALD TRUMP

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Πως τα πάτε με τα αδιάβαστα emails σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 29 Μαρ 2022, 18:39

Το ρεκόρ μου είναι 200.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Πως τα πάτε με τα αδιάβαστα emails σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 29 Μαρ 2022, 18:50

Δεν αντέχω να μην έχω τακτοποιημένο email εταιρικό και προσωπικό, όπως και υπολογιστή. Φτιάχνω φακέλους, υποφακέλους με περιγραφικά ονόματα, έχω usb για αποθήκευση, κάνω τακτικούς καθαρισμούς. Πολλές φορές κοιτάω το εταιρικό email από το σπίτι. Δεν αφήνω τίποτε αδιάβαστο, σχεδόν.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Πως τα πάτε με τα αδιάβαστα emails σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 29 Μαρ 2022, 18:55

γύρω στις 8000 και καθαριζω συχνα πιστεψε με
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Πως τα πάτε με τα αδιάβαστα emails σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 29 Μαρ 2022, 20:35

Λεγεών έγραψε:
29 Μαρ 2022, 18:36
Αν υπάρχει ένα πράγμα για το οποίο είμαι OCDάκιας, είναι τα emails μου. Αν δω αδιάβαστο email ή notification στο κινητό, με πιάνει πυρετός και τα ανοίγω όλα για να μάθω από που είναι και να βεβαιωθώ πως δεν αναφέρεται κάτι σημαντικό.

Περιττό να πω ότι είμαι και λάτρης του unsubscribe, αλλά και του report as spam. Ό,τι έρχεται στα spam σβήνεται αμέσως, αφού πρώτα κοιτάξω στα γρήγορα τον αποστολέα για να βεβαιωθώ ότι δεν είναι κάποιος γνωστός.

Πριν πολλά χρόνια έτυχε να δω το email account ενός τύπου με 10 χιλιάδες αδιάβαστα emails. Προφανώς έβλεπε τσόντες, κατέβαζε ό,τι έβρισκε, γραφόταν οπουδήποτε, και από ένα σημείο και μετά το είχε παρατήσει διότι τα spam τον νίκησαν. Τον θυμόμουν και γελούσα, χαχα ο μαλάκας, έλεγα, άντε να βγάλει άκρη σε εκείνον τον λογαριασμό, λογικά τον έχει ακόμα και έχουν φτάσει τα 50 χιλιάδες αδιάβαστα, χαχαχα. :003:

Τις προάλλες βλέπω εταιρικό email ενός συναδέλφου. 5 χιλιάδες αδιάβαστα. Πολλά από αυτά requests για συναντήσεις, στις οποίες δεν κάνει ποτέ αποδοχή και είναι τυχερός που το oulook διαβάζει αυτόματα τα requests και του τις εμφανίζει έτσι και αλλιώς. 5 χιλιάδες emails μπορεί και να μην έχω πάρει εγώ στο διάστημα που είμαι στην εταιρεία, και είμαι εκεί γύρω στις 5 εβδομάδες περισσότερες από αυτόν.

Πως διάολο καταλαβαίνεις τι σου στέλνουν; τον ρωτάω.
Ε εντάξει, δεν τα διαβάζω και όλα, μου απαντάει γελώντας.
Και γιατί δεν σβήνεις τα παλιά; ξαναρωτάω.
Μου αρέσει έτσι, μου λέει, και σκάει στα γέλια.

Πως να συνεννοηθείς με τέτοιους ανθρώπους;

Σήμερα συναντώ έναν άλλο συνάδελφο. Μου δείχνει την οθόνη του για λίγο όσο μιλάμε για projects, μπαίνει στα emails του, πεντακάθαρο inbox, όλα διαβασμένα, ουάου λέω, δικός μας αυτός.

Μετά κάνει ελαχιστοποίηση οθόνης και το desktop του δεν είχε κενό χώρο για άλλο έγγραφο. Λοιπόν, μην αρχίσω να λέω για αυτούς τους περίεργους που τα πετάνε όλα στην επιφάνεια εργασίας και τα ξεχνάνε εκεί, ή για τους άλλους που παραπονιούνται ότι τα λάπτοπ τους δεν δουλεύουν καλά και κολλάνε ενώ δεν έχουν κάνει επανεκκίνηση για μήνες...
flow-e bro.

https://flow-e.com/
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14507
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Πως τα πάτε με τα αδιάβαστα emails σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 03 Μάιος 2022, 19:09

Εγω μια περιοδο θυμαμαι το ειχα πορωσει τοσο πολυ με τα spam και το unsubscribe που στο τελος δεν μου εστελνε σχεδον κανεις email και κατεληξα να νοιωθω μοναξια.
Απο τοτε, δεν το ξανακανω.
Τους αφηνω να στελνουν (στο inbox) και απλα δεν τα διαβαζω και τα στελνω στον καδο.
Παντως, πρεπει να εχει πεσει σημα διεθνως οτι ειμαι πολυ σκληρος στο unsubscribe γιατι, ενω τους αφηνω να κανουν οτι θελουν, εχει μειωθει πολυ η οχληση.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Πως τα πάτε με τα αδιάβαστα emails σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 03 Μάιος 2022, 21:20

Λεγεών έγραψε:
29 Μαρ 2022, 18:36
Πριν πολλά χρόνια έτυχε να δω το email account ενός τύπου με 10 χιλιάδες αδιάβαστα emails.

[...]

Μετά κάνει ελαχιστοποίηση οθόνης και το desktop του δεν είχε κενό χώρο για άλλο έγγραφο. Λοιπόν, μην αρχίσω να λέω για αυτούς τους περίεργους που τα πετάνε όλα στην επιφάνεια εργασίας και τα ξεχνάνε εκεί, ή για τους άλλους που παραπονιούνται ότι τα λάπτοπ τους δεν δουλεύουν καλά και κολλάνε ενώ δεν έχουν κάνει επανεκκίνηση για μήνες...
Εσύ κοιτάς το desktop μου; :xena:

Για να είμαι δίκαιος βέβαια τα έχω οργανωμένα, κάθε πράγμα έχει τη δική του γωνία :003:
SpoilerShow
Επίσης, virtual desktops ρε, κάθε παράθυρο στο μέρος του μαζί με τα αντίστοιχα εικονίδια
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18931
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πως τα πάτε με τα αδιάβαστα emails σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 03 Μάιος 2022, 21:27

Τι νουμπάδες είσαστε ρε, στο ένα μόνο email μου έχει πάνω από 35000!

Άβαταρ μέλους
Kostas_Sia_Kostas
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 13 Φεβ 2022, 16:27

Re: Πως τα πάτε με τα αδιάβαστα emails σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas_Sia_Kostas » 03 Μάιος 2022, 21:30

Έχω 4 λογαριασμούς e-mail. Ο καθένας για διαφορετική δουλειά. ο ένας από αυτούς έχει πάρα πολλά, δεν τα έχω μετρήσει αλλά είναι trash mail, για site, προσφορές, διαγωνισμούς κλπ.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Πως τα πάτε με τα αδιάβαστα emails σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Μάιος 2022, 21:53

Inbox όλα καθαρά, desktop πουτανα, επανεκκίνηση στο εταιρικό ποτέ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Kostas_Sia_Kostas
Δημοσιεύσεις: 28
Εγγραφή: 13 Φεβ 2022, 16:27

Re: Πως τα πάτε με τα αδιάβαστα emails σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas_Sia_Kostas » 03 Μάιος 2022, 21:55

Έχω 4 email για διάφορες δουλειές, το ένα είναι γεμάτο ούτε και εγώ δεν ξέρω με πόσα.

Άβαταρ μέλους
Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος
Δημοσιεύσεις: 1003
Εγγραφή: 04 Φεβ 2022, 18:19

Re: Πως τα πάτε με τα αδιάβαστα emails σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σιχαμερίων Αθλιοζήλευτος » 03 Μάιος 2022, 22:19

Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Μάιος 2022, 21:53
Inbox όλα καθαρά, desktop πουτανα, επανεκκίνηση στο εταιρικό ποτέ.
Το ίδιο
Βούτυρα-Έλαια-Λίπη

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πως τα πάτε με τα αδιάβαστα emails σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 03 Μάιος 2022, 22:31

Email της δουλειάς δεν ασχολούμαι, με ενημερώνουν με έξτρα μήνυμα συνάδελφοι αν αξίζει τον κόπο να το κοιταξω. Ανοίγω τα μεηλ ψυχαναγκαστικα το πρωί βέβαια, ίσως ανοίξω κ κανενα αν μου τραβήξει το ενδιαφέρον ο τίτλος (τύπου πώς θ μεγαλώσετε την ψωλη σας 10 εκατοστά αμεσα κ κάτι αλλά να γράψω τους κωδικούς ebanking, πάντα τους δίνω πολύ ευγενικά παιδιά :sal5:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22929
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Πως τα πάτε με τα αδιάβαστα emails σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 03 Μάιος 2022, 22:46

Δεν αφήνω ποτέ να έχω unread mail ούτε στον προσωπικό ούτε στον εταιρικό.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Πως τα πάτε με τα αδιάβαστα emails σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 03 Μάιος 2022, 22:51

11234 αδιάβαστα έχω στο προσωπικό μου email και καμιά 200αρια στης δουλειάς τα εταιρικά. Στο μόνο που δεν αφήνω αδιάβαστα είναι στο προσωπικό της δουλειάς.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών