Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 08 Ιουν 2022, 19:07

AlienWay έγραψε:
08 Ιουν 2022, 18:23
Volk έγραψε:
08 Ιουν 2022, 18:21
AlienWay έγραψε:
08 Ιουν 2022, 10:49
Καλημέρα.

Θα θυμάστε ίσως ότι είχα βάλει το Acronis, το πρόγραμμα που αναφέρει τις θερμοκρασίες που πιάνουν οι σκληροί και ότι μου έβγαζε μία λάθος ένδειξη για τον ssd.

Λοιπόν, υπήρχε λόγος που το κατέβασα αυτό. Για πολύ καιρό, έβλεπα στην οθόνη μου αραιά και πού κάποιες γραμμές με παράσιτα. Αμέσως κατάλαβα ότι κάποιος από τους σκληρούς μου δίσκους είχε πρόβλημα. Ωστόσο δεν είχα εντοπίσει ποιος ήταν.

Τελικά όταν ο δίσκος που είχε πρόβλημα κάηκε, κατάλαβα ποιος ήταν. Επρόκειτο για έναν πανάρχαιο εξωτερικό seagate δίσκο. seagate ήταν η μάρκα.

Αυτός είναι τόσο παλιός, που εκτός από τη σύνδεση usb με το pc, έχει και σύνδεση με το ρεύμα, μέσω αντάπτορα.

Για καλή μου τύχη, μόλις χθες αγόρασα έναν καινούργιο εξωτερικό σκληρό και μετέφερα από εκεί μέσα κάμποσα πράγματα. Αυτό που είχα αφήσει ήταν καμιά 60ριά παιχνίδια.

Και πάμε στα ερωτήματα: Μήπως υπάρχει κάποια πιθανότητα να σωθούν αυτά τα παιχνίδια;;; Προσέξτε: Δεν μιλάμε για αρχεία εικόνων κλπ. Μιλάμε για εκτελέσιμα αρχεία. Επομένως οι πιθανότητες να έχουν επιβιώσει, λιγοστεύουν.

Επίσης: Ο υπολογιστής μου δεν "βλέπει" τον συγκεκριμένο καμένο σκληρό δίσκο και το λαμπάκι της ισχύος έχει σβήσει για τα καλά. Με δεδομένο ότι συνδέεται ΚΑΙ με το ρεύμα, μήπως τελικά τη ζημιά την έπαθε ο αντάπτορας που συνδέεται με το ρεύμα και απλώς θέλει αλλαγή; Να σημειωθεί εδώ ότι το καλώδιο που συνδέεται με τον αντάπτορα είναι ενσωματωμένο στον σκληρό. Δηλαδή δεν αποσυνδέεται (εκτός αν βρουν τρόπο οι τεχνικοί να το αντικαταστήσουν).

Εν ολίγοις θέλω να μάθω αν αξίζει τον κόπο να "αναστήσω" τα δεδομένα, ή αν τον δώσω δρόμο για να μη πιάνει και χώρο.

Αυτά.
Δεν εχω εικονα του τι ακριβως εχεις, αλλα παμε και αν κανω λαθος επειδη δεν βλεπω τι εχεις, μου λες.

Λογικα, αυτος ο δισκος ειναι ενας σκληρος δισκος χωμενος μεσα σε μια θηκη ωστε να ειναι εξωτερικος, σωστα;

Αν ναι, ανοιξε με προσοχη τη θηκη (δεν θελει δυναμη το νου σου μη του γαμησεις τα ματια) και με ακομα μεγαλυτερη προσοχη αποσυνδεσε τον δισκο απο την υποδοχη δεδομενων (σατα ή οτι αλλο εχει) και τη τροφοδοσια ρευματος.

Στη συνεχεια, παρε μια αλλη θηκη που ταιριαζει με τον δισκο και τοποθετησε τον μεσα με προσοχη. Ακολουθα τις οδηγιες που συνοδευουν τη θηκη.

Προφανως, γαμηθηκε το ηλεκτρονικο κομματι της θηκης, ο δισκος πιθανον λειτουργει μια χαρα.
Ναι, απλώς δεν ανοιγει κάπως. Δεν έχει βίδες να ξεβιδώσω. Τέσπα. Θα το κάνω κάποια στιγμή και θα σου πω.
Καπου πανω της η θηκη, γραφει στοιχεια μοντελο κτλπ.

Γραψε το μοντελο της (και τη χρονολογια περιπου που την αγορασες) μπας και βρουμε καποιο βιντεο στο youtube.

Λογικα, με καποια λαμα αν το ξεκινησεις σιγα σιγα περιμετρικα (μαλλον ειναι κουμπωτη κατα μια εννοια) θα αρχισει να ανοιγει. Δες εκει που εχει τη τροφοδοσια και την υποδοχη usb αν τυχον εχει τιποτα μικρες βιδες ή αν απο εκει μπορεις να ξεκινησεις να τη "ξεκουμπωνεις".

Εχω κανει το ιδιο σκηνικο, πανω απο 20-30 φορες. Τα παιζουν ευκολα τα ηλεκτρονικα σε αυτες τις θηκες, συνηθως οι δισκοι μεσα δεν εχουν παθει κατι.

Το καλυτερο, ειναι να εχεις ενα τετοιο οπως αυτο στη φωτο. Οτι καλυτερο υπαρχει!


Εικόνα
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22690
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 08 Ιουν 2022, 20:21

Και πού να το βάλω μετά. Ασε καλύτερα. Ήδη παρήγγειλα άλλον που χωράει παραπάνω.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 08 Ιουν 2022, 20:38

προσφατα κρασαρε δισκος στο pc του γιου μου 3 tera γεματος παιχνιδια ,mods κτλ ... πηρα ιδια μαρκα 4 τερα και ανεκτησα ολες τις φωτο κτλ ... για παιχνιδια ουτε λογος ... οτι κατεβηκε ηταν 9 στα 10 corrapted ... δεν αξιζει τον κοπο ... με μια καλη συνδεση στο νετ τα κατεβαζεις σε 2-3 ημερες ... εκτος αν σε ενδιαφερουνε τα save
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών