Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23209
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 08 Ιουν 2022, 10:49

Καλημέρα.

Θα θυμάστε ίσως ότι είχα βάλει το Acronis, το πρόγραμμα που αναφέρει τις θερμοκρασίες που πιάνουν οι σκληροί και ότι μου έβγαζε μία λάθος ένδειξη για τον ssd.

Λοιπόν, υπήρχε λόγος που το κατέβασα αυτό. Για πολύ καιρό, έβλεπα στην οθόνη μου αραιά και πού κάποιες γραμμές με παράσιτα. Αμέσως κατάλαβα ότι κάποιος από τους σκληρούς μου δίσκους είχε πρόβλημα. Ωστόσο δεν είχα εντοπίσει ποιος ήταν.

Τελικά όταν ο δίσκος που είχε πρόβλημα κάηκε, κατάλαβα ποιος ήταν. Επρόκειτο για έναν πανάρχαιο εξωτερικό seagate δίσκο. seagate ήταν η μάρκα.

Αυτός είναι τόσο παλιός, που εκτός από τη σύνδεση usb με το pc, έχει και σύνδεση με το ρεύμα, μέσω αντάπτορα.

Για καλή μου τύχη, μόλις χθες αγόρασα έναν καινούργιο εξωτερικό σκληρό και μετέφερα από εκεί μέσα κάμποσα πράγματα. Αυτό που είχα αφήσει ήταν καμιά 60ριά παιχνίδια.

Και πάμε στα ερωτήματα: Μήπως υπάρχει κάποια πιθανότητα να σωθούν αυτά τα παιχνίδια;;; Προσέξτε: Δεν μιλάμε για αρχεία εικόνων κλπ. Μιλάμε για εκτελέσιμα αρχεία. Επομένως οι πιθανότητες να έχουν επιβιώσει, λιγοστεύουν.

Επίσης: Ο υπολογιστής μου δεν "βλέπει" τον συγκεκριμένο καμένο σκληρό δίσκο και το λαμπάκι της ισχύος έχει σβήσει για τα καλά. Με δεδομένο ότι συνδέεται ΚΑΙ με το ρεύμα, μήπως τελικά τη ζημιά την έπαθε ο αντάπτορας που συνδέεται με το ρεύμα και απλώς θέλει αλλαγή; Να σημειωθεί εδώ ότι το καλώδιο που συνδέεται με τον αντάπτορα είναι ενσωματωμένο στον σκληρό. Δηλαδή δεν αποσυνδέεται (εκτός αν βρουν τρόπο οι τεχνικοί να το αντικαταστήσουν).

Εν ολίγοις θέλω να μάθω αν αξίζει τον κόπο να "αναστήσω" τα δεδομένα, ή αν τον δώσω δρόμο για να μη πιάνει και χώρο.

Αυτά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
nyxtovios
Δημοσιεύσεις: 12798
Εγγραφή: 15 Ιουν 2018, 19:14

Re: Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nyxtovios » 08 Ιουν 2022, 10:52

Τι θα τα κάνεις τα παιχνίδια ρε τύπε;
Καλύτερα

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23209
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 08 Ιουν 2022, 10:55

nyxtovios έγραψε:
08 Ιουν 2022, 10:52
Τι θα τα κάνεις τα παιχνίδια ρε τύπε;
Καλύτερα
Εχουν ξεμείνει μέσα και κάτι άλλα πραγματάκια. Τα παιχνίδια τα έστησα με launcher ώστε να μοιάζουν με "συλλογή" (κάτι σαν την πλατφόρμα του steam αλλά χωρίς να χρειάζεται να είμαι on-line).

Συμφωνώ ότι είναι η λιγότερο κακή απώλεια. Αλλά και πάλι, κρίμα είναι.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 08 Ιουν 2022, 10:56

Εμένα τα 11άρια "διάβαζαν" πολύ αργά τον εξωτερικό usb3 :wall: Είδα κι απόειδα , οπότε τον έκανα δώρο στον ανιψιό.Στον δικό του πάει "σφαίρα", ήμαρτον.

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2606
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 08 Ιουν 2022, 11:06

ανοιξε τη θηκη και δες αν ειναι sata η ide
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20939
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 08 Ιουν 2022, 11:09

AlienWay έγραψε:
08 Ιουν 2022, 10:49


Εν ολίγοις θέλω να μάθω αν αξίζει τον κόπο να "αναστήσω" τα δεδομένα, ή αν τον δώσω δρόμο για να μη πιάνει και χώρο.

Αυτά.

Δια ροπάλου :smt018

Η εμπειρία μου λέει πως δεν αξίζει καν η προσπάθεια.... εκτός κι αν μιλάμε για πολύτιμο προσωπικό φωτογραφικό υλικό....που και τότε κανένας δεν σου εγγυάται το 100% της επιτυχίας

Εδώ ενδεικτικός τιμοκατάλογος

https://www.datarecall.gr/timokatalogos/


Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23209
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 08 Ιουν 2022, 11:13

georgebi έγραψε:
08 Ιουν 2022, 11:09
AlienWay έγραψε:
08 Ιουν 2022, 10:49


Εν ολίγοις θέλω να μάθω αν αξίζει τον κόπο να "αναστήσω" τα δεδομένα, ή αν τον δώσω δρόμο για να μη πιάνει και χώρο.

Αυτά.

Δια ροπάλου :smt018

Η εμπειρία μου λέει πως δεν αξίζει καν η προσπάθεια.... εκτός κι αν μιλάμε για πολύτιμο προσωπικό φωτογραφικό υλικό....που και τότε κανένας δεν σου εγγυάται το 100% της επιτυχίας

Εδώ ενδεικτικός τιμοκατάλογος

https://www.datarecall.gr/timokatalogos/


Ευχαριστώ. Ξέρω, είχα μια αντίστοιχη εμπειρία στο παρελθόν, όπου το μόνο που γλιτώσανε ήταν κάτι φωτογραφίες και mp3.

Ωστόσο μπορώ να ζητήσω από τους τεχνικούς μου να εξετάσουν κατά πόσο ευθύνεται ο αντάπτορας και το καλώδιο του ρεύματος. Αν δεν ευθύνεται, τότε να τον αντικαταστήσω με έναν καινούργιο. Αμα το δεις, σε σχέση με τους καινούργιους είναι "θεριό". Ενα μικρό μπαουλάκι.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20939
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 08 Ιουν 2022, 11:22

AlienWay έγραψε:
08 Ιουν 2022, 11:13
georgebi έγραψε:
08 Ιουν 2022, 11:09



Ευχαριστώ. Ξέρω, είχα μια αντίστοιχη εμπειρία στο παρελθόν, όπου το μόνο που γλιτώσανε ήταν κάτι φωτογραφίες και mp3.

Ωστόσο μπορώ να ζητήσω από τους τεχνικούς μου να εξετάσουν κατά πόσο ευθύνεται ο αντάπτορας και το καλώδιο του ρεύματος. Αν δεν ευθύνεται, τότε να τον αντικαταστήσω με έναν καινούργιο. Αμα το δεις, σε σχέση με τους καινούργιους είναι "θεριό". Ενα μικρό μπαουλάκι.
Ε τότε το ξέρεις οτι αν δεν είναι ο τεχνικός κολλητός σου.....με κάτω από 300 δεν τη γλιτώνεις

Α και μην ξεχνάς ότι

Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Rocco Siffredi
Δημοσιεύσεις: 7502
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 10:40

Re: Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rocco Siffredi » 08 Ιουν 2022, 11:23

Πόσο παλιός είναι;
Και γω έχω τέτοιο σκληρό αλλά αποσυνδέεται το καλώδιο

Από τα παιχνίδια αυτά πόσα θα παίξεις στο μέλλον ή δεν είναι εύκολο να τα ξαναβρείς;
Δεν ταχες μεταφέρει σε άλλο σκληρό τόσα χρόνια;

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14610
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 08 Ιουν 2022, 11:41

βγάλτον από την θήκη και δοκίμασε

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 08 Ιουν 2022, 11:45

AlienWay έγραψε:
08 Ιουν 2022, 10:49
Καλημέρα.

Θα θυμάστε ίσως ότι είχα βάλει το Acronis, το πρόγραμμα που αναφέρει τις θερμοκρασίες που πιάνουν οι σκληροί και ότι μου έβγαζε μία λάθος ένδειξη για τον ssd.

Λοιπόν, υπήρχε λόγος που το κατέβασα αυτό. Για πολύ καιρό, έβλεπα στην οθόνη μου αραιά και πού κάποιες γραμμές με παράσιτα. Αμέσως κατάλαβα ότι κάποιος από τους σκληρούς μου δίσκους είχε πρόβλημα. Ωστόσο δεν είχα εντοπίσει ποιος ήταν.

Τελικά όταν ο δίσκος που είχε πρόβλημα κάηκε, κατάλαβα ποιος ήταν. Επρόκειτο για έναν πανάρχαιο εξωτερικό seagate δίσκο. seagate ήταν η μάρκα.

Αυτός είναι τόσο παλιός, που εκτός από τη σύνδεση usb με το pc, έχει και σύνδεση με το ρεύμα, μέσω αντάπτορα.

Για καλή μου τύχη, μόλις χθες αγόρασα έναν καινούργιο εξωτερικό σκληρό και μετέφερα από εκεί μέσα κάμποσα πράγματα. Αυτό που είχα αφήσει ήταν καμιά 60ριά παιχνίδια.

Και πάμε στα ερωτήματα: Μήπως υπάρχει κάποια πιθανότητα να σωθούν αυτά τα παιχνίδια;;; Προσέξτε: Δεν μιλάμε για αρχεία εικόνων κλπ. Μιλάμε για εκτελέσιμα αρχεία. Επομένως οι πιθανότητες να έχουν επιβιώσει, λιγοστεύουν.

Επίσης: Ο υπολογιστής μου δεν "βλέπει" τον συγκεκριμένο καμένο σκληρό δίσκο και το λαμπάκι της ισχύος έχει σβήσει για τα καλά. Με δεδομένο ότι συνδέεται ΚΑΙ με το ρεύμα, μήπως τελικά τη ζημιά την έπαθε ο αντάπτορας που συνδέεται με το ρεύμα και απλώς θέλει αλλαγή; Να σημειωθεί εδώ ότι το καλώδιο που συνδέεται με τον αντάπτορα είναι ενσωματωμένο στον σκληρό. Δηλαδή δεν αποσυνδέεται (εκτός αν βρουν τρόπο οι τεχνικοί να το αντικαταστήσουν).

Εν ολίγοις θέλω να μάθω αν αξίζει τον κόπο να "αναστήσω" τα δεδομένα, ή αν τον δώσω δρόμο για να μη πιάνει και χώρο.

Αυτά.
Κάνε αυτό που σου είπανε. Άνοιξε το case του δίσκου και δες τι παίζει.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24546
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 08 Ιουν 2022, 11:49

αν ο δίσκος είναι SATA θεωρητικά είναι θέμα τριών λεπτών να τον συνδέσεις σε άλλον controller και να δεις αν δουλεύει (δηλαδή αν ήσουν τυχερός και κάηκε ο controller όχι ο δίσκος). Πάντως απ' όσο ξέρω η θερμοκρασία που αναφέρεται είναι του δίσκου όχι του controller και εντάξει πόσο να ζήσει πια ένας δίσκος;

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23209
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 08 Ιουν 2022, 18:04

Τελικά τον έβαλα σε ένα ντουλάπι για να μη πιάνει χώρο.

Την αυτοκρατορία... των παιχνιδιών μου... θα την αποκαταστήσω... σταδιακά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Volk
Δημοσιεύσεις: 4950
Εγγραφή: 01 Νοέμ 2021, 18:52

Re: Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Volk » 08 Ιουν 2022, 18:21

AlienWay έγραψε:
08 Ιουν 2022, 10:49
Καλημέρα.

Θα θυμάστε ίσως ότι είχα βάλει το Acronis, το πρόγραμμα που αναφέρει τις θερμοκρασίες που πιάνουν οι σκληροί και ότι μου έβγαζε μία λάθος ένδειξη για τον ssd.

Λοιπόν, υπήρχε λόγος που το κατέβασα αυτό. Για πολύ καιρό, έβλεπα στην οθόνη μου αραιά και πού κάποιες γραμμές με παράσιτα. Αμέσως κατάλαβα ότι κάποιος από τους σκληρούς μου δίσκους είχε πρόβλημα. Ωστόσο δεν είχα εντοπίσει ποιος ήταν.

Τελικά όταν ο δίσκος που είχε πρόβλημα κάηκε, κατάλαβα ποιος ήταν. Επρόκειτο για έναν πανάρχαιο εξωτερικό seagate δίσκο. seagate ήταν η μάρκα.

Αυτός είναι τόσο παλιός, που εκτός από τη σύνδεση usb με το pc, έχει και σύνδεση με το ρεύμα, μέσω αντάπτορα.

Για καλή μου τύχη, μόλις χθες αγόρασα έναν καινούργιο εξωτερικό σκληρό και μετέφερα από εκεί μέσα κάμποσα πράγματα. Αυτό που είχα αφήσει ήταν καμιά 60ριά παιχνίδια.

Και πάμε στα ερωτήματα: Μήπως υπάρχει κάποια πιθανότητα να σωθούν αυτά τα παιχνίδια;;; Προσέξτε: Δεν μιλάμε για αρχεία εικόνων κλπ. Μιλάμε για εκτελέσιμα αρχεία. Επομένως οι πιθανότητες να έχουν επιβιώσει, λιγοστεύουν.

Επίσης: Ο υπολογιστής μου δεν "βλέπει" τον συγκεκριμένο καμένο σκληρό δίσκο και το λαμπάκι της ισχύος έχει σβήσει για τα καλά. Με δεδομένο ότι συνδέεται ΚΑΙ με το ρεύμα, μήπως τελικά τη ζημιά την έπαθε ο αντάπτορας που συνδέεται με το ρεύμα και απλώς θέλει αλλαγή; Να σημειωθεί εδώ ότι το καλώδιο που συνδέεται με τον αντάπτορα είναι ενσωματωμένο στον σκληρό. Δηλαδή δεν αποσυνδέεται (εκτός αν βρουν τρόπο οι τεχνικοί να το αντικαταστήσουν).

Εν ολίγοις θέλω να μάθω αν αξίζει τον κόπο να "αναστήσω" τα δεδομένα, ή αν τον δώσω δρόμο για να μη πιάνει και χώρο.

Αυτά.
Δεν εχω εικονα του τι ακριβως εχεις, αλλα παμε και αν κανω λαθος επειδη δεν βλεπω τι εχεις, μου λες.

Λογικα, αυτος ο δισκος ειναι ενας σκληρος δισκος χωμενος μεσα σε μια θηκη ωστε να ειναι εξωτερικος, σωστα;

Αν ναι, ανοιξε με προσοχη τη θηκη (δεν θελει δυναμη το νου σου μη του γαμησεις τα ματια) και με ακομα μεγαλυτερη προσοχη αποσυνδεσε τον δισκο απο την υποδοχη δεδομενων (σατα ή οτι αλλο εχει) και τη τροφοδοσια ρευματος.

Στη συνεχεια, παρε μια αλλη θηκη που ταιριαζει με τον δισκο και τοποθετησε τον μεσα με προσοχη. Ακολουθα τις οδηγιες που συνοδευουν τη θηκη.

Προφανως, γαμηθηκε το ηλεκτρονικο κομματι της θηκης, ο δισκος πιθανον λειτουργει μια χαρα.
Whatever the mind can conceive and believe, it can achieve.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23209
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Κάψιμο εξωτερικού σκληρού δίσκου.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 08 Ιουν 2022, 18:23

Volk έγραψε:
08 Ιουν 2022, 18:21
AlienWay έγραψε:
08 Ιουν 2022, 10:49
Καλημέρα.

Θα θυμάστε ίσως ότι είχα βάλει το Acronis, το πρόγραμμα που αναφέρει τις θερμοκρασίες που πιάνουν οι σκληροί και ότι μου έβγαζε μία λάθος ένδειξη για τον ssd.

Λοιπόν, υπήρχε λόγος που το κατέβασα αυτό. Για πολύ καιρό, έβλεπα στην οθόνη μου αραιά και πού κάποιες γραμμές με παράσιτα. Αμέσως κατάλαβα ότι κάποιος από τους σκληρούς μου δίσκους είχε πρόβλημα. Ωστόσο δεν είχα εντοπίσει ποιος ήταν.

Τελικά όταν ο δίσκος που είχε πρόβλημα κάηκε, κατάλαβα ποιος ήταν. Επρόκειτο για έναν πανάρχαιο εξωτερικό seagate δίσκο. seagate ήταν η μάρκα.

Αυτός είναι τόσο παλιός, που εκτός από τη σύνδεση usb με το pc, έχει και σύνδεση με το ρεύμα, μέσω αντάπτορα.

Για καλή μου τύχη, μόλις χθες αγόρασα έναν καινούργιο εξωτερικό σκληρό και μετέφερα από εκεί μέσα κάμποσα πράγματα. Αυτό που είχα αφήσει ήταν καμιά 60ριά παιχνίδια.

Και πάμε στα ερωτήματα: Μήπως υπάρχει κάποια πιθανότητα να σωθούν αυτά τα παιχνίδια;;; Προσέξτε: Δεν μιλάμε για αρχεία εικόνων κλπ. Μιλάμε για εκτελέσιμα αρχεία. Επομένως οι πιθανότητες να έχουν επιβιώσει, λιγοστεύουν.

Επίσης: Ο υπολογιστής μου δεν "βλέπει" τον συγκεκριμένο καμένο σκληρό δίσκο και το λαμπάκι της ισχύος έχει σβήσει για τα καλά. Με δεδομένο ότι συνδέεται ΚΑΙ με το ρεύμα, μήπως τελικά τη ζημιά την έπαθε ο αντάπτορας που συνδέεται με το ρεύμα και απλώς θέλει αλλαγή; Να σημειωθεί εδώ ότι το καλώδιο που συνδέεται με τον αντάπτορα είναι ενσωματωμένο στον σκληρό. Δηλαδή δεν αποσυνδέεται (εκτός αν βρουν τρόπο οι τεχνικοί να το αντικαταστήσουν).

Εν ολίγοις θέλω να μάθω αν αξίζει τον κόπο να "αναστήσω" τα δεδομένα, ή αν τον δώσω δρόμο για να μη πιάνει και χώρο.

Αυτά.
Δεν εχω εικονα του τι ακριβως εχεις, αλλα παμε και αν κανω λαθος επειδη δεν βλεπω τι εχεις, μου λες.

Λογικα, αυτος ο δισκος ειναι ενας σκληρος δισκος χωμενος μεσα σε μια θηκη ωστε να ειναι εξωτερικος, σωστα;

Αν ναι, ανοιξε με προσοχη τη θηκη (δεν θελει δυναμη το νου σου μη του γαμησεις τα ματια) και με ακομα μεγαλυτερη προσοχη αποσυνδεσε τον δισκο απο την υποδοχη δεδομενων (σατα ή οτι αλλο εχει) και τη τροφοδοσια ρευματος.

Στη συνεχεια, παρε μια αλλη θηκη που ταιριαζει με τον δισκο και τοποθετησε τον μεσα με προσοχη. Ακολουθα τις οδηγιες που συνοδευουν τη θηκη.

Προφανως, γαμηθηκε το ηλεκτρονικο κομματι της θηκης, ο δισκος πιθανον λειτουργει μια χαρα.
Ναι, απλώς δεν ανοιγει κάπως. Δεν έχει βίδες να ξεβιδώσω. Τέσπα. Θα το κάνω κάποια στιγμή και θα σου πω.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών