Προβλήματα σε boot σκληρού δίσκου (στην έναρξη)

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22703
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Προβλήματα σε boot σκληρού δίσκου (στην έναρξη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 22 Ιουν 2022, 22:26

Επειδή η βλάβη είναι σοβαρή κι επειδή έχω αρχίσει να συνηθίζω τα 64μπιτα, το αφήνω σαν αποθηκευτικό χώρο προς το παρόν και συνεχίζω (με τα 64μπιτα) τη ζωή μου.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Προβλήματα σε boot σκληρού δίσκου (στην έναρξη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 23 Ιουν 2022, 00:06

sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2022, 22:10
klg έγραψε:
22 Ιουν 2022, 16:22
sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2022, 16:04

*Εφόσον χρησιμοποιεί κάποιος το πισί του για σερφάρισμα - κατανάλωση περιεχομένου από τα ιντεργουέμπς και δεν χρειάζεται κάποιος κάποια γουήντοζ ή οσχ σπεσίφικ εφαρμογή το κομπέλινγκ άργκιουμεντ νομίζω πως αντιστρέφεται και πρέπει κάποιος να μας εξηγήσει γιατί να ΜΗΝ χρησιμοποιήσει λινουξάκι για ντέηλι ντράηβερ εφόσον είναι από τη μαμά του πχιο γλήγορο και ασφαλές περιβάλλον για αυτόν τον σκοπό.
:102:
Και μην με πεις για σκάνερ και εκτυπωτές ε.
Το OSX είναι tailored για το specific hardware configuration που αγοράζεις. Δεν θα έχεις ποτέ κανένα θέμα με τίποτα. Κυριολεκτικά και οι 3 άνθρωποι πέρυσι που τους υποχρέωσα να βάλουν linux (γιατί είναι και οι 3 developers) είχαν θέμα με screen tearing. Από την πρώτη στιγμή λοιπόν, έχεις ήδη ένα πρόβλημα να λύσεις.

Όπως γράφω εδώ και χρόνια, το linux προτιμάται από ανθρώπους που θέλουν να το κάνουν modify heavily ή πρέπει να έχουν intricate configuration για κάποια πράγματα, ή επειδή έχει εργαλεία που είτε δεν υπάρχουν σε Windows/OSX (ή είναι πολύ involved το να τα στήσεις). Η καλύτερη επιλογή για το μέσο χρήστη είναι ένα Air με M1 (ή το πιο πρόσφατο version τέσπα) και OSX κυριολεκτικά από κάθε άποψη (VFM, ευκολία χρήσης, duration, ποιότητα εφαρμογών, etc).
Ανάλογα με την περίπτωση το ίδιο συμβουλεύω κι εγώ (τα τελευταία 2 χρόνια). Κατά τα άλλα, όπως σου είπα και πριν*, μερικοί άνθρωποι δεν θέλουν ή δεν μπορούν να δώσουν τα λεφτά που ζητάει η απλ, επίσης πολλοί έχουν ήδη ένα παλιό μηχανάκι.
Να δω πως θα πάει ο Αύγουστος και μάλλον από σεπτέμβρη θα το κάνω. Μέσα στο χρόνο θα φτιάξω και το στούντιο.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Προβλήματα σε boot σκληρού δίσκου (στην έναρξη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Ιουν 2022, 00:26

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Ιουν 2022, 00:06
sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2022, 22:10
klg έγραψε:
22 Ιουν 2022, 16:22


Το OSX είναι tailored για το specific hardware configuration που αγοράζεις. Δεν θα έχεις ποτέ κανένα θέμα με τίποτα. Κυριολεκτικά και οι 3 άνθρωποι πέρυσι που τους υποχρέωσα να βάλουν linux (γιατί είναι και οι 3 developers) είχαν θέμα με screen tearing. Από την πρώτη στιγμή λοιπόν, έχεις ήδη ένα πρόβλημα να λύσεις.

Όπως γράφω εδώ και χρόνια, το linux προτιμάται από ανθρώπους που θέλουν να το κάνουν modify heavily ή πρέπει να έχουν intricate configuration για κάποια πράγματα, ή επειδή έχει εργαλεία που είτε δεν υπάρχουν σε Windows/OSX (ή είναι πολύ involved το να τα στήσεις). Η καλύτερη επιλογή για το μέσο χρήστη είναι ένα Air με M1 (ή το πιο πρόσφατο version τέσπα) και OSX κυριολεκτικά από κάθε άποψη (VFM, ευκολία χρήσης, duration, ποιότητα εφαρμογών, etc).
Ανάλογα με την περίπτωση το ίδιο συμβουλεύω κι εγώ (τα τελευταία 2 χρόνια). Κατά τα άλλα, όπως σου είπα και πριν*, μερικοί άνθρωποι δεν θέλουν ή δεν μπορούν να δώσουν τα λεφτά που ζητάει η απλ, επίσης πολλοί έχουν ήδη ένα παλιό μηχανάκι.
Να δω πως θα πάει ο Αύγουστος και μάλλον από σεπτέμβρη θα το κάνω. Μέσα στο χρόνο θα φτιάξω και το στούντιο.
Άμα φέρνεις γυναίκες (στο στου) να ξες, δεν έρχομαι.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Προβλήματα σε boot σκληρού δίσκου (στην έναρξη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 23 Ιουν 2022, 00:29

sys3x έγραψε:
23 Ιουν 2022, 00:26
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Ιουν 2022, 00:06
sys3x έγραψε:
22 Ιουν 2022, 22:10

Ανάλογα με την περίπτωση το ίδιο συμβουλεύω κι εγώ (τα τελευταία 2 χρόνια). Κατά τα άλλα, όπως σου είπα και πριν*, μερικοί άνθρωποι δεν θέλουν ή δεν μπορούν να δώσουν τα λεφτά που ζητάει η απλ, επίσης πολλοί έχουν ήδη ένα παλιό μηχανάκι.
Να δω πως θα πάει ο Αύγουστος και μάλλον από σεπτέμβρη θα το κάνω. Μέσα στο χρόνο θα φτιάξω και το στούντιο.
Άμα φέρνεις γυναίκες (στο στου) να ξες, δεν έρχομαι.
Εγώ νόμιζα πως εσύ θα φέρεις τις γυναίκες.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Προβλήματα σε boot σκληρού δίσκου (στην έναρξη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 23 Ιουν 2022, 01:42

Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Ιουν 2022, 00:29
sys3x έγραψε:
23 Ιουν 2022, 00:26
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Ιουν 2022, 00:06


Να δω πως θα πάει ο Αύγουστος και μάλλον από σεπτέμβρη θα το κάνω. Μέσα στο χρόνο θα φτιάξω και το στούντιο.
Άμα φέρνεις γυναίκες (στο στου) να ξες, δεν έρχομαι.
Εγώ νόμιζα πως εσύ θα φέρεις τις γυναίκες.
Είναι ενιαίος ο χώρος και ντρέπομαι, εκτός αν...
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9706
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Προβλήματα σε boot σκληρού δίσκου (στην έναρξη)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 23 Ιουν 2022, 11:16

sys3x έγραψε:
23 Ιουν 2022, 01:42
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
23 Ιουν 2022, 00:29
sys3x έγραψε:
23 Ιουν 2022, 00:26


Άμα φέρνεις γυναίκες (στο στου) να ξες, δεν έρχομαι.
Εγώ νόμιζα πως εσύ θα φέρεις τις γυναίκες.
Είναι ενιαίος ο χώρος και ντρέπομαι, εκτός αν...
Ο χώρος δεν είναι ενιαίος είναι τεράστιος, έχει χώρο που θα τις στοιβάζουμε έναν μεγάλο καταψύκτη. Όποια κορίτσια θέλουν να έρθουν είναι ευπρόσδεκτα άχα χα χα χα χα. Πλάκα κάνω φυσικά, θα χρειαστούμε γυναικείες φωνές κάποια στιγμή κατά το 2025 υπολογίζω οπότε όσες καλιφωνες μπορούν να στείλουν πμ σε μένα ή τον συσ για να συμμετάσχουν μαζί με το τηλ τους και προσωπικές πληροφορίες όπως φωτό με μπικίνι πρόσφατη και δείγμα φωνητικό. Το στούντιο θα παρέχει τα τελευταία εργαλεία παραγωγής μουσικής όπως μικρόφωνα και μακ υπολογιστές. Πέρα από αυτό αλκοόλ και ναρκωτικά δεν επιτρέπονται ή ξερωγω άμα φέρετε εσείς τα κορίτσια μπορεί να δοκιμάσουμε κι εμείς.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών