Αποστολή σμσ μεσω εμαιλ Greek Carriers sms gateways

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11853
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Αποστολή σμσ μεσω εμαιλ Greek Carriers sms gateways

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 22 Ιουν 2022, 18:45

Esperos έγραψε:
22 Ιουν 2022, 18:10
Οχι ρε παιδιά.
Στέλνω προσφορές σε πελάτες με εμαιλ. Τα εμαιλ μπορεί και να τα διαβάσουν την άλλη μέρα.\
Θα ήθελα να στείλω ένα καλό μήνυμα sms στο κινητό του
Υπάρχουν πακέτα για μαζικά sms από online παροχους σε χαμηλή τιμή.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11853
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Αποστολή σμσ μεσω εμαιλ Greek Carriers sms gateways

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 22 Ιουν 2022, 18:48

Κοίτα αυτό:
https://www.smsbox.gr/sms-pricing.php
Έχει και υπολογιστή κόστους το τέλος.
Βάζεις σε λίστα τα τηλ και στέλνεις ή προγραμματίζεις εσύ πότε θες να πάνε.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Αποστολή σμσ μεσω εμαιλ Greek Carriers sms gateways

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 22 Ιουν 2022, 18:49

taliban έγραψε:
22 Ιουν 2022, 18:45
Esperos έγραψε:
22 Ιουν 2022, 18:10
Οχι ρε παιδιά.
Στέλνω προσφορές σε πελάτες με εμαιλ. Τα εμαιλ μπορεί και να τα διαβάσουν την άλλη μέρα.\
Θα ήθελα να στείλω ένα καλό μήνυμα sms στο κινητό του
Υπάρχουν πακέτα για μαζικά sms από online παροχους σε χαμηλή τιμή.
Εγώ δεν θέλω μαζικά, δεν κάνω διαφήμιση ουτε σπαμ, στέλνω περίπου 30 προσφορές την ημέρα.
Μερικές ξέρω οτι ο πελάτης δεν θα τις δει αμέσως, είναι τυπος που κοιτάει πιο πολύ σμσ παρά εμαιλ.
Θέλω σε συγκεκριμένα νούμερα ας πούμε 3 σμσ τη βδομάδα, τελος πάντων, ψάχνοντας ειδα οτι υπάρχουν αυτές οι υπηρεσίες.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Αποστολή σμσ μεσω εμαιλ Greek Carriers sms gateways

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 22 Ιουν 2022, 18:55

Esperos έγραψε:
22 Ιουν 2022, 18:49
taliban έγραψε:
22 Ιουν 2022, 18:45
Esperos έγραψε:
22 Ιουν 2022, 18:10
Οχι ρε παιδιά.
Στέλνω προσφορές σε πελάτες με εμαιλ. Τα εμαιλ μπορεί και να τα διαβάσουν την άλλη μέρα.\
Θα ήθελα να στείλω ένα καλό μήνυμα sms στο κινητό του
Υπάρχουν πακέτα για μαζικά sms από online παροχους σε χαμηλή τιμή.
Εγώ δεν θέλω μαζικά, δεν κάνω διαφήμιση ουτε σπαμ, στέλνω περίπου 30 προσφορές την ημέρα.
Μερικές ξέρω οτι ο πελάτης δεν θα τις δει αμέσως, είναι τυπος που κοιτάει πιο πολύ σμσ παρά εμαιλ.
Θέλω σε συγκεκριμένα νούμερα ας πούμε 3 σμσ τη βδομάδα, τελος πάντων, ψάχνοντας ειδα οτι υπάρχουν αυτές οι υπηρεσίες.
Σου έστειλα τρεις που έχω χρησιμοποιήσει.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25132
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Αποστολή σμσ μεσω εμαιλ Greek Carriers sms gateways

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 22 Ιουν 2022, 19:06

Esperos έγραψε:
22 Ιουν 2022, 18:49
taliban έγραψε:
22 Ιουν 2022, 18:45
Esperos έγραψε:
22 Ιουν 2022, 18:10
Οχι ρε παιδιά.
Στέλνω προσφορές σε πελάτες με εμαιλ. Τα εμαιλ μπορεί και να τα διαβάσουν την άλλη μέρα.\
Θα ήθελα να στείλω ένα καλό μήνυμα sms στο κινητό του
Υπάρχουν πακέτα για μαζικά sms από online παροχους σε χαμηλή τιμή.
Εγώ δεν θέλω μαζικά, δεν κάνω διαφήμιση ουτε σπαμ, στέλνω περίπου 30 προσφορές την ημέρα.
Μερικές ξέρω οτι ο πελάτης δεν θα τις δει αμέσως, είναι τυπος που κοιτάει πιο πολύ σμσ παρά εμαιλ.
Θέλω σε συγκεκριμένα νούμερα ας πούμε 3 σμσ τη βδομάδα, τελος πάντων, ψάχνοντας ειδα οτι υπάρχουν αυτές οι υπηρεσίες.
Κάποια από αυτά που σου είπαν δεν αγοράζεις την υπηρεσία με το μήνα, αλλά αγοράζεις μόνο πακέτα sms.
Έχουν διαχειριστικό εργαλείο και είναι φτηνά

Αν θες ακόμα φτηνότερα και πιο flashy έχει και Viber messaging
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αποστολή σμσ μεσω εμαιλ Greek Carriers sms gateways

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 23 Ιουν 2022, 13:09

Έχω την αίσθηση ότι δε γίνεται. Νομίζω χρειάζεται να στηθεί κάποιο SMS Gateway, όπως είναι το Kannel. Και από εκεί και πέρα, βέβαια, χρειάζεται επικοινωνία με τους παρόχους για να γίνει η κατάλληλη παραμετροποίηση του εργαλείου και να σου δώσουν τα απαραίτητα στοιχεία. Π.χ. νομίζω ένας από τους γνωστούς παρόχους προσφέρει κάποιο API. Και, βέβαια, όλα αυτά θέλουν πληρωμή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Αποστολή σμσ μεσω εμαιλ Greek Carriers sms gateways

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 24 Ιουν 2022, 13:41

Puma έγραψε:
23 Ιουν 2022, 13:09
Έχω την αίσθηση ότι δε γίνεται. Νομίζω χρειάζεται να στηθεί κάποιο SMS Gateway, όπως είναι το Kannel. Και από εκεί και πέρα, βέβαια, χρειάζεται επικοινωνία με τους παρόχους για να γίνει η κατάλληλη παραμετροποίηση του εργαλείου και να σου δώσουν τα απαραίτητα στοιχεία. Π.χ. νομίζω ένας από τους γνωστούς παρόχους προσφέρει κάποιο API. Και, βέβαια, όλα αυτά θέλουν πληρωμή.
Ευχαριστώ, ευχαριστώ όλους.

Μήπως θα μπορούσε να γίνει με sms από εφαρμογή whatsapp ? Θα μπορούσε να συνδεθεί το outlook με το whatsapp ?
Τώρα μπορώ να το κάνω κοπιπαστε αλλά αν ήθελα να στείλω σε 100 πελάτες, θα μπορούσα να το συνδέσω ?
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25132
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Αποστολή σμσ μεσω εμαιλ Greek Carriers sms gateways

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 24 Ιουν 2022, 13:54

Esperos έγραψε:
24 Ιουν 2022, 13:41
Puma έγραψε:
23 Ιουν 2022, 13:09
Έχω την αίσθηση ότι δε γίνεται. Νομίζω χρειάζεται να στηθεί κάποιο SMS Gateway, όπως είναι το Kannel. Και από εκεί και πέρα, βέβαια, χρειάζεται επικοινωνία με τους παρόχους για να γίνει η κατάλληλη παραμετροποίηση του εργαλείου και να σου δώσουν τα απαραίτητα στοιχεία. Π.χ. νομίζω ένας από τους γνωστούς παρόχους προσφέρει κάποιο API. Και, βέβαια, όλα αυτά θέλουν πληρωμή.
Ευχαριστώ, ευχαριστώ όλους.

Μήπως θα μπορούσε να γίνει με sms από εφαρμογή whatsapp ? Θα μπορούσε να συνδεθεί το outlook με το whatsapp ?
Τώρα μπορώ να το κάνω κοπιπαστε αλλά αν ήθελα να στείλω σε 100 πελάτες, θα μπορούσα να το συνδέσω ?
Δυσκολεύομαι να φανταστώ ότι το 2022 είναι αποτελεσματική καμπάνια μέσω SMS

Αν θεωρείς ότι χρειάζεσαι κάτι τέτοιο δες τις λύσεις που σου πρότειναν (smsbox κλπ)
Αν θες κάτι σαφώς φτηνότερο δες την λύση για Viber messaging (κάνει αυτόματη μετάπτωση σε SMS σε όσους δεν έχουν Viber ή δεν έχουν ανοιχτά data στον χρόνο που θα ορίσεις)
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2354
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Αποστολή σμσ μεσω εμαιλ Greek Carriers sms gateways

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 24 Ιουν 2022, 14:16

Beria έγραψε:
24 Ιουν 2022, 13:54
Esperos έγραψε:
24 Ιουν 2022, 13:41
Puma έγραψε:
23 Ιουν 2022, 13:09
Έχω την αίσθηση ότι δε γίνεται. Νομίζω χρειάζεται να στηθεί κάποιο SMS Gateway, όπως είναι το Kannel. Και από εκεί και πέρα, βέβαια, χρειάζεται επικοινωνία με τους παρόχους για να γίνει η κατάλληλη παραμετροποίηση του εργαλείου και να σου δώσουν τα απαραίτητα στοιχεία. Π.χ. νομίζω ένας από τους γνωστούς παρόχους προσφέρει κάποιο API. Και, βέβαια, όλα αυτά θέλουν πληρωμή.
Ευχαριστώ, ευχαριστώ όλους.

Μήπως θα μπορούσε να γίνει με sms από εφαρμογή whatsapp ? Θα μπορούσε να συνδεθεί το outlook με το whatsapp ?
Τώρα μπορώ να το κάνω κοπιπαστε αλλά αν ήθελα να στείλω σε 100 πελάτες, θα μπορούσα να το συνδέσω ?
Δυσκολεύομαι να φανταστώ ότι το 2022 είναι αποτελεσματική καμπάνια μέσω SMS

Αν θεωρείς ότι χρειάζεσαι κάτι τέτοιο δες τις λύσεις που σου πρότειναν (smsbox κλπ)
Αν θες κάτι σαφώς φτηνότερο δες την λύση για Viber messaging (κάνει αυτόματη μετάπτωση σε SMS σε όσους δεν έχουν Viber ή δεν έχουν ανοιχτά data στον χρόνο που θα ορίσεις)
Ένα μέρος της δουλειας μου είναι να προσφέρω ναύλα. Και για κονταινερ αλλά και για μπαλκ.
Η ναυλαγορά αλλάζει διαρκώς και προσφέρονται διάφορες ευκαιρίες που είτε τις προλαβαίνεις και τις κλείνεις εντός 3 ή 5 ωρών ή πάνε στην ευχή.
Αν λοιπόν μου παρουσιαστεί τώρα μια ευκαιρία να φορτώσω 3 χιλιάδες τόνους μινεράλια για Κίνα με αυτήν την καλή τιμή, παράδειγμα λέμε,
πρέπει να απευθυνθώ σε αυτούς τους πελάτες που ξέρω μπορούν να ανταποκριθούν.
Είτε τους στέλνω εμαιλ και δεν ξέρω αν το διάβασαν, είτε με ένα sms από whatsapp συν το email.
Απ το whatsapp βλέπω σν το είδε ο άλλος ή όχι.
Σκέφτηκα λοιπόν μήπως είναι δυνατόν να στέλνω μαζικά 20 εμαιλ και ταυτόχρονα στο sms στο κινητό τους, εναλλακτικά αν μπορώ σε whatsapp.
Οι πελάτες δεν είναι απαραίτητα στην Ελλάδα, είναι και σε Κινα Ινδία και αλλού.
Άλλοι έχουν viber αλλοι whatsapp.
sms από κινητό σε Ινδία δεν πάει. Αν στείλω απ το ελληνικό μου τλφ sms στην Ινδια (ή Κίνα), δεν παίζει.

Δεν κάνω διαφημιστικές καμπάνιες και τέτοια.
Τα εμαιλ τα στέλνω από μια access application, έχω βάλει σε πεδία τα ονόματα και τα λοιπά, αλλάζω τις τιμές και validity πάλι από πεδία,
με εμαιλ φεύγουν αμέσως αυτόματα. μετά θέλω 20 λεπτά να πιάνω ένα ένα και να το στέλνω σε σμσ από whatsapp κοπιπειστ.
Για να σας φύγει η περιέργεια.

Ευχαριστώ πάντως.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Puma
Δημοσιεύσεις: 925
Εγγραφή: 30 Σεπ 2020, 12:16
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Αποστολή σμσ μεσω εμαιλ Greek Carriers sms gateways

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Puma » 24 Ιουν 2022, 14:39

Κατανοητό το όλο concept και ο σκοπός για τον οποίο θα ήθελες να προβαίνεις σε μαζική αποστολή SMS. Ωστόσο, υπάρχουν οι περιορισμοί που αναφέραμε.

Δεν ξέρω αν θα βόλευε η δημιουργία ενός Viber Bot στο οποίο θα έκαναν subscribe οι πελάτες και θα ενημερώνονταν άμεσα για αυτά που προσφέρεις. Βέβαια, αρχικά θα πρέπει να ενημερωθούν για την ύπαρξη του Bot (ίσως με κάποιο email) για να κάνουν subscribe, και, δεύτερον, δεν ξέρω αν υποστηρίζει φιλτράρισμα ώστε να στέλνεις μηνύματα σε συγκεκριμένους subscribers κάθε φορά. Νομίζω πως υποστηρίζει.

Φυσικά το παραπάνω απαιτεί υλοποίηση από προγραμματιστή.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών