Αθόρυβο λάπτοπ

Λογισμικό, λειτουργικά συστήματα, προγραμματισμός, hardware, δίκτυα, Internet
sharp
Δημοσιεύσεις: 21209
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Αθόρυβο λάπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Σεπ 2018, 01:38

Τι θα γίνει με αυτά τα κωλολάπτοπ! Έχετε να συστήσετε κάποιο αθόρυβο; Κάποια μάρκα με φημη αθόρυβου; Μού έχει σπάσει τα νεύρα αυτό που έχω και δεν έχω βρει πώς να σταματήσω τα ανεμιστηράκια του.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Αθόρυβο λάπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 11 Σεπ 2018, 02:48

https://www.skroutz.gr/s/12137432/Apple ... -2017.html


Aν σταματησεις υα ανεμηστηρακια δεν θα εχεις πλεον θορυβο απλα ταυτοχρονα δεν θα λειτουγει και το λαπτοπ
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Αθόρυβο λάπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 11 Σεπ 2018, 03:13

ριξε ενα καθαρισμο....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

TheoPhrm
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018, 09:56
Phorum.gr user: TheoPhrm

Re: Αθόρυβο λάπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TheoPhrm » 11 Σεπ 2018, 11:10

sharp έγραψε:
11 Σεπ 2018, 01:38
Τι θα γίνει με αυτά τα κωλολάπτοπ! Έχετε να συστήσετε κάποιο αθόρυβο; Κάποια μάρκα με φημη αθόρυβου; Μού έχει σπάσει τα νεύρα αυτό που έχω και δεν έχω βρει πώς να σταματήσω τα ανεμιστηράκια του.
Πώς έχεις καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όλα τα λάπτοπ κάνουν θόρυβο;
Αν δεν πρόκειται για κάποιο δεινοσαυράκι, φυσιολογικά όλα τα λάπτοπ τριετίας και κάτω είναι αθόρυβα και ζεσταίνονται πολύ λιγότερο από τα παλιότερα.
Δύο περιπτώσεις υπάρχουν όταν κάνει θόρυβο:
Στη πρώτη η ψύκτρα έχει σχεδόν βουλώσει από ένα παχύ στρώμα σκόνης και χνούδι, ώστε το ανεμιστηράκι δουλεύει στις μέγιστες στροφές προσπαθώντας απεγνωσμένα να ψύξει τον επεξεργαστή. Χρειάζεται ένα καλό φύσημα, ή ένα επιμελές καθάρισμα της ψύκτρας.

Στη δεύτερη περίπτωση έχει φθαρεί ο άξονας του ανεμιστήρα και χρειάζεται αντικατάσταση. Η τιμή του είναι μικρή έως μηδαμινή, αλλά εξαρτάται από το μοντέλο αν η προσπέλασή του είναι εύκολη ή πρέπει να λυθεί όλο το λάπτοπ. Το λάδωμα δεν είναι μόνιμη λύση.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21209
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Αθόρυβο λάπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 11 Σεπ 2018, 11:13

TheoPhrm έγραψε:
11 Σεπ 2018, 11:10
sharp έγραψε:
11 Σεπ 2018, 01:38
Τι θα γίνει με αυτά τα κωλολάπτοπ! Έχετε να συστήσετε κάποιο αθόρυβο; Κάποια μάρκα με φημη αθόρυβου; Μού έχει σπάσει τα νεύρα αυτό που έχω και δεν έχω βρει πώς να σταματήσω τα ανεμιστηράκια του.
Πώς έχεις καταλήξει στο συμπέρασμα ότι όλα τα λάπτοπ κάνουν θόρυβο;
Αν δεν πρόκειται για κάποιο δεινοσαυράκι, φυσιολογικά όλα τα λάπτοπ τριετίας και κάτω είναι αθόρυβα και ζεσταίνονται πολύ λιγότερο από τα παλιότερα.
Δύο περιπτώσεις υπάρχουν όταν κάνει θόρυβο:
Στη πρώτη η ψύκτρα έχει σχεδόν βουλώσει από ένα παχύ στρώμα σκόνης και χνούδι, ώστε το ανεμιστηράκι δουλεύει στις μέγιστες στροφές προσπαθώντας απεγνωσμένα να ψύξει τον επεξεργαστή. Χρειάζεται ένα καλό φύσημα, ή ένα επιμελές καθάρισμα της ψύκτρας.

Στη δεύτερη περίπτωση έχει φθαρεί ο άξονας του ανεμιστήρα και χρειάζεται αντικατάσταση. Η τιμή του είναι μικρή έως μηδαμινή, αλλά εξαρτάται από το μοντέλο αν η προσπέλασή του είναι εύκολη ή πρέπει να λυθεί όλο το λάπτοπ. Το λάδωμα δεν είναι μόνιμη λύση.
HP προπέρσινο με skylake. Ψιλιάζομαι ότι "τα πήρε" όταν του έβαλα 500GB M.2 από 128 που είχε. Ξέρεις τίποτε σχετικά, ότι μπορεί να ζεσταίνεται περισσότερο λόγω αύξησης χωρητικότητας που δεν ήταν στις προδιαγραφές του;

Το άλλο που κάνει θόρυβο είναι ο HD που έχει. Σκέφτομαι να τον αντικαταστήσω με SSD όμως και αυτοί ζεσταίνονται και φοβάμαι ότι θα πληρώσω τζάμπα.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14890
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Αθόρυβο λάπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 11 Σεπ 2018, 12:57

οι μ2 ζεσταίνονται περισσότερο από τους ssd, απ'ότι έχω δει εγώ, κανένα ρόλο δεν παίζει η χωρητικότητα.
+1 στον καθαρισμό όπως σου έγραψε και ο theophrm
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12540
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Αθόρυβο λάπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 11 Σεπ 2018, 23:38

Καθάρισε το καλά, και μην το βάζεις πάνω σε τραπεζομάντιλο, ή σεντόνι ή οτι , να αερίζεται καλά από κάτω. Πριν πάρω βάση, σε ένα πανάρχαιο siemens laptop το είχα πάνω σε τασάκι, και δεν ακουγόταν.

Απο κει και πέρα, όλα τα λαπτοπ ακούγονται, αν κάνουν κάποιο βαρύ φορτίο, παιχνίδια ή renders κλπ.
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

sharp
Δημοσιεύσεις: 21209
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Αθόρυβο λάπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 12 Σεπ 2018, 09:28

Τα έχω κάνει όλα αυτά, του είχα και βάση με ανεμιστήρες, αλλά ζεσταινόταν περισσότερο. :lol:

Θενκς ενυγουαίυ

sharp
Δημοσιεύσεις: 21209
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Αθόρυβο λάπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 12 Σεπ 2018, 09:30

Περισσότερο περίμενα μήπως ξέρει κάποιος ότι η τάδε μάρκα θεωρείται αθόρυβη, όπως έχουμε πχ για ανεμιστήρες κλπ

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Αθόρυβο λάπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 12 Σεπ 2018, 12:14

Θα ήθελα τη γνώμη των ειδικών κι εγώ
προτίθεμαι να αγοράσω καινούριο λάπτοπ και διαθέτω μέχρι 1000 περίπου (άντε κάνα κατοστάρικο παραπάνω)
δεν είμαι gamer αλλά δεν θα με χαλούσε να έχει επιδόσεις τέτοιες ώστε να μπορεί να σηκώσει κάποιο "βαρύ" game
θέλω να τα έχω όλα μέσα σε μία συσκευή και δεν με χαλάει να βάλω και μερικά games (εκτός αυτού, θέλω να έχω ταινίες, μουσική, προσωπικά αρχεία δουλειάς/σπουδών κτλ, τα κλασσικά δηλαδή)
Θέλω i7 όπωσδήποτε και το κυριότερο, αντοχή στο χρόνο, δεν θέλω (και δεν μπορώ οικονομικά) να αλλάζω λάπτοπ ανά 3-4 χρόνια
από μάρκες σκέφτομαι Dell ή Asus. Τα MSI αξίζουν; διότι είναι ελκυστικά και σαν design και σαν τιμή
θα εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου πείτε γνώμες
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

TheoPhrm
Δημοσιεύσεις: 134
Εγγραφή: 25 Αύγ 2018, 09:56
Phorum.gr user: TheoPhrm

Re: Αθόρυβο λάπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TheoPhrm » 14 Σεπ 2018, 08:39

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
12 Σεπ 2018, 12:14
Θα ήθελα τη γνώμη των ειδικών κι εγώ
προτίθεμαι να αγοράσω καινούριο λάπτοπ και διαθέτω μέχρι 1000 περίπου (άντε κάνα κατοστάρικο παραπάνω)
δεν είμαι gamer αλλά δεν θα με χαλούσε να έχει επιδόσεις τέτοιες ώστε να μπορεί να σηκώσει κάποιο "βαρύ" game
θέλω να τα έχω όλα μέσα σε μία συσκευή και δεν με χαλάει να βάλω και μερικά games (εκτός αυτού, θέλω να έχω ταινίες, μουσική, προσωπικά αρχεία δουλειάς/σπουδών κτλ, τα κλασσικά δηλαδή)
Θέλω i7 όπωσδήποτε και το κυριότερο, αντοχή στο χρόνο, δεν θέλω (και δεν μπορώ οικονομικά) να αλλάζω λάπτοπ ανά 3-4 χρόνια
από μάρκες σκέφτομαι Dell ή Asus. Τα MSI αξίζουν; διότι είναι ελκυστικά και σαν design και σαν τιμή
θα εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου πείτε γνώμες
Το προσδόκιμο ζωής των λάπτοπ βασικά εξαρτάται από τη χρήση.
Συνήθως βρίσκεται στα 7-8 χρόνια. Βλέπουμε και λάπτοπ 10 ή και 15 ετών αλλά ο χρήστης τα χρησιμοποιεί σπάνια και αρκείται να κάνει ό,τι έκανε πριν 10 χρόνια.
Ο θάνατος επέρχεται κυρίως από το σκέβρωμα τον πλαστικών, λόγω του χρόνου και της θερμότητας, που δημιουργεί αδιόρατες ρωγμές στη M/B. Επίσης από ξεκόλλημα μερικών pin της κάρτας γραφικών που στα λάπτοπ δεν αλλάζει, ούτε μπορεί να επισκευαστεί μόνιμα.
Σήμερα ένα αξιοπρεπές λάπτοπ κοστίζει 5-6 κατοστάρικα. Δεν βλέπω τον λόγο να θυσιάσω 1000€ για ένα μηχάνημα που μετά από 4 χρόνια θα είναι τεχνολογικά παρελθόν. Μια σκέψη θα ήταν να πάρω ένα των 300€ και να του βάλω 8 GB μνήμη και SSD σκληρό.
Τα λάπτοπ δεν είναι για βαριά προγράμματα και παιχνίδια.
Για αυτές τις δουλειές χρειάζεται επιτραπέζιο PC που κοστίζει πάρα πολύ λιγότερα.
Λάπτοπ με i7 θα κοστίζει μια περιουσία, αν βέβαια το βρεις.
Όπως και με τα αυτοκίνητα, οι μάρκες έρχονται και παρέρχονται. Σήμερα είναι μπορεί να συμφέρει η Α χθες η Β αύριο η Γ. Τα DELL σήμερα καλά είναι.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Αθόρυβο λάπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 14 Σεπ 2018, 08:52

Σημασία μεγάλη για μένα έχει η οθόνη και μετά ο επεξεργαστής.
Βάλε δίπλα σε ένα λάπτοπ ένα Dell με οθόνη ips για να δεις την διαφορά.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Αθόρυβο λάπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 14 Σεπ 2018, 09:10

νομιζω υπάρχουν και λαπτοπ με λικουιντ κουλινγκ. δεν ξερω βεβαια ποσο σοι θα ειναι αυτο σε λαπτοπ αλλα για τσεκαρε το αν ειναι τοσο ζητημα
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Αθόρυβο λάπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 14 Σεπ 2018, 10:14

TheoPhrm έγραψε:
14 Σεπ 2018, 08:39
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
12 Σεπ 2018, 12:14
Θα ήθελα τη γνώμη των ειδικών κι εγώ
προτίθεμαι να αγοράσω καινούριο λάπτοπ και διαθέτω μέχρι 1000 περίπου (άντε κάνα κατοστάρικο παραπάνω)
δεν είμαι gamer αλλά δεν θα με χαλούσε να έχει επιδόσεις τέτοιες ώστε να μπορεί να σηκώσει κάποιο "βαρύ" game
θέλω να τα έχω όλα μέσα σε μία συσκευή και δεν με χαλάει να βάλω και μερικά games (εκτός αυτού, θέλω να έχω ταινίες, μουσική, προσωπικά αρχεία δουλειάς/σπουδών κτλ, τα κλασσικά δηλαδή)
Θέλω i7 όπωσδήποτε και το κυριότερο, αντοχή στο χρόνο, δεν θέλω (και δεν μπορώ οικονομικά) να αλλάζω λάπτοπ ανά 3-4 χρόνια
από μάρκες σκέφτομαι Dell ή Asus. Τα MSI αξίζουν; διότι είναι ελκυστικά και σαν design και σαν τιμή
θα εκτιμούσα αν μπορούσατε να μου πείτε γνώμες
Το προσδόκιμο ζωής των λάπτοπ βασικά εξαρτάται από τη χρήση.
Συνήθως βρίσκεται στα 7-8 χρόνια. Βλέπουμε και λάπτοπ 10 ή και 15 ετών αλλά ο χρήστης τα χρησιμοποιεί σπάνια και αρκείται να κάνει ό,τι έκανε πριν 10 χρόνια.
Ο θάνατος επέρχεται κυρίως από το σκέβρωμα τον πλαστικών, λόγω του χρόνου και της θερμότητας, που δημιουργεί αδιόρατες ρωγμές στη M/B. Επίσης από ξεκόλλημα μερικών pin της κάρτας γραφικών που στα λάπτοπ δεν αλλάζει, ούτε μπορεί να επισκευαστεί μόνιμα.
Σήμερα ένα αξιοπρεπές λάπτοπ κοστίζει 5-6 κατοστάρικα. Δεν βλέπω τον λόγο να θυσιάσω 1000€ για ένα μηχάνημα που μετά από 4 χρόνια θα είναι τεχνολογικά παρελθόν. Μια σκέψη θα ήταν να πάρω ένα των 300€ και να του βάλω 8 GB μνήμη και SSD σκληρό.
Τα λάπτοπ δεν είναι για βαριά προγράμματα και παιχνίδια.
Για αυτές τις δουλειές χρειάζεται επιτραπέζιο PC που κοστίζει πάρα πολύ λιγότερα.
Λάπτοπ με i7 θα κοστίζει μια περιουσία, αν βέβαια το βρεις.
Όπως και με τα αυτοκίνητα, οι μάρκες έρχονται και παρέρχονται. Σήμερα είναι μπορεί να συμφέρει η Α χθες η Β αύριο η Γ. Τα DELL σήμερα καλά είναι.
σ'ευχαριστώ πολύ για την απάντηση! :goodpost:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Αθόρυβο λάπτοπ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 14 Σεπ 2018, 11:30

Θα σου μιλήσω ως καταναλωτης κι έπειτα από αλλαγή λαπτοπ αρκετές φορές
Δε ξερω από τεχνικά, αλλά από εμπειρια, αυτοκινητο επαιρνα δλ τοσα λεφτα

Dell, υπάρχει ένα προ 12ετιας το οποιο όμως εκλεινε στα 4 ετη όταν ζεσταινοταν. Παντα εβαζα ένα βιβλιο από κατω για να μη κλεινει, το λοιπον..αρχισε να αργει, ανοιγα,,,,εκανα καφε....μπορει να εκανα και φαγητο δλδ κι επειτα λειτουργουσε
Όπως καταλαβαίνεις δεν ηταν για εξω
Όμως δε χαλουσε
Απλα ανοιγε εφόσον ηταν ετοιμος ο μουσακας

Πηρα ένα ασπρο τοσιμπα για εξω...μια χαρα όλα καλα, ωσπου χαλασε το ανοιξε κλεισε
Στα δυο χρονια εάν το εκλεινες πεταγοταν η μια μερια πιο πανω και φαινοταν τα από μεσα. Με ένα μικρο χτυπημα χαλασε ο σκληρος. Το πεταξα

Τελικα αθορυβο να ανοιγει στο δευτερολεπτο πηρα ένα ελιτ μπουκ hp 847p. Ακριβο αλλα....επειδή και τα ακριβα βγαζουν πρόβλημα αυτό εγγύηση.Το κλεισιμο πολύ δυνατο, αυτό κοιταξα με τη μια για να το κουβαλαω μαζι μου και δυνατοτητα να σηκωνει βαρυ πρόγραμμα το οποιο στα αλλα δυο επρεπε να γινει και το παστιτσιο για να ανοιξουν

Ολες οι μαρκες εχουν κατι καλο, για μενα αυτό που σου ειπα, γιατι hp ειχα και παλιοτερα και σερνοταν κι εκεινο

Βεβαια τωρα μπαινω σχεδόν παντα με κινητο και μιλαω δε γραφω, δε κολλαει και ιους, είναι ευχρηστο όμως καποια πραγματα δε μπορεις να τα κανεις με κινητο

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Πληροφορική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών